Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chov Chelydra serpentina

Zdarec, již delší dobu sleduji se zvýšeným zájmem příspěvky a články o kajmance dravé. Většinou jde pouze o obecné informace. Pár fotek se oběvilo i tady. Bývá poměrně často nabízena na burzách a v inzerci, navíc za dobrý peníz. Nikde jsem ale nenašel podmínky chovu. Máte s nimi (chovem) nějaké zkušenosti?

loading...

Karapax má 14 cm ... ale ešte to chvíľku potrvá kým narastie ...a tá výška je podľa mňa optimálna lebo stlpec vody mám 15cm.A inak stalo sa vám už že sa po vás kajmanka rozbehla ? :D .. dnes som ju čistil položil na koberec a ona sa po mne rozbehla a pekne kusla do palca ...to bolo krvi :D odšpila kus .....a díkes za rady

Výška nádrže je zatiaľ postačujúca, keď však narastie, môže byť problém. Čo sa týka agresivity, počul som aj o menšej, myslím, že mala 12 cm a útočila na majiteľa. Aj sa zahryzla, len mu myslím prst ostal celý. Jej meno nie je zo srandy a treba si pri manipulácii s ňou dať dobrý pozor...

Zdravím. Prosím zkušenější o odpovědi na několik otázek.

1. Na fotkách je samice nebo se pletu? (omlouvám se za kvalitu fotek, ale těžko se jí vysvětluje, že sebou nemá mlít :-( )
Popřípadě - dočetla jsem se tu, že samci při zvednutí za ocas ,,vystrkují penis" pokud máte nějakou takovou fotku samce, ráda bych jí viděla abych měla představu.

2. Ráda bych nějaký komentář k tomu podle mě méně obvyklému zbarvení (čím je to způsobeno, jestli to má nějaký vliv na život jedince, apod.)

3. Opět zde jsem se dočetla, že rychlost růstu je rozdílná u pohlaví. Mám dvě mláďata od chovatele (skutečně se jedná o odchov) ze stejné snůšky. Jedno má nyní v zhruba 4 měsících věku 85 g a 6,5 cm, druhé 40 g a 5 cm. Podrobné podmínky chovu zde popisovat nebudu, jsou dle mého názoru správné, jen je třeba říct, že už od koupě jsou v oddělených akváriích. Může mít vliv pohlaví nebo je to individualita jedince? Obě žerou dost.
Popřípadě budu vděčná za nějaký komentář k rychlosti jejich růstu.

4. V různých (těžko říct jak kvalitních) zdrojích se píše, že želva dorůstá dle velikosti její nádrže. Tak to bývá u ryb, u želv si tím nejsem moc jistá. Trachemysky jsem si brala od různých lidí už jako dospělé a třeba jedna samice (karapax 23 cm) žila v plastové vaničce cca 30x40 cm. Od té doby - mám jí zhruba 3 roky je většinu roku ve venkovním jezírku (taky tedy žádný rybník, cca 2x4 m) a nijak zvlášť už nepovyrostla.
Jak to tedy je?

Předem díky za všechny odpovědi a omlouvám se, pokud to je místy zmatečné.

1.fotky mi bohužel nejdou zobrazit, takže nevím. Ano, odrostlí samci při zvednutí za ocas často vystrkují penis. Ale dělají to tak od velikosti 15cm+, mladší ne. Fotku nemam, ale pokud to uvidíš, tak to rozhodně s ničím jen tak nezaměníš ;-) Páč kajmančí pindík je červenofialový útvar velikosti skoro celého želvího ocasu :-)

2. -//- z nejedoucích fotek neposoudim

3. U 4měsíčních prcků bych to neřešila, pokud to menší mládě jinak prosperuje a je čilé. Holt ne všechna mláďata rostou stejně...ale rozdílnost v růstu mezi pohlavími je poznat až později u větších.

4. U ryb ano, u želv ne....želva vyroste i v malé nádrži, ale většinou s různými deformitami. Co se týče té tvé Trachymysky, tak ony nejrychleji rostou v prvních letech svého života. V dalších už potom rostou pomalu, bez ohledu na to, kolik pak mají prostoru.

Má 22kilo...))prostě roztomilý drobeček...krmím tak jednou týdně(žaludky,krky,srdíčka,potkan,myška) Nepřekrmuji,Kajmanky mají sklon tloustnout bez větší možnosti pohybu. Supky mám dvě, ty jsou v klidu , ale dravka se mi rozpohybovala a přeci jen trošku to v obýváku ruší.....)))). manipulace v pohodě , zezadu v polovině krunýře a ruce v rukavicích. Netahat za ocas. A pozor na krk , jsou to holky rychlý , mrštný , divoký.......když vyjde čas zkusím nějaké foto přiložit.

Já krmím ponejvíc rybama, a to tak 3x týdně....a fakt je ten že Goldena je dost tlustá...:-(, jenže právě že když dám delší pauzu mezi krmením tak začnou dělat bordel. V jak velký ho máš nádrži? Fotky by byli super.
Jo a supici marně sháním (už skorem rok), aby cena odpovídala kvalitě zvířete a zatím marně :-( místo toho se mi z jedný původně plánovaný dravky sešli doma čtyři :-)

Na poslední exotice byly faremní supice za 2000Kč. Sice byly čerstvě vylíhlé, měly ještě měkký krunýř a viditelnou jizvu po žloutkovém vaku. Moje mládě je ale perfekně žravé a vitální, k mému překvapení sežere i jednodenní holátko. Myslím, že cena a kvalita je přiměřená.
Dokud jsou kajmanky ještě v rychlé fázi růstu, tak bych se nebál krmení každý den, až se růst začne zpomalovat, snížil bych frevenci krmení. U mé dravky to bylo tak v 2kg a necelých 20cm v karapaxu. Poté za další 2 roky přibrala na cca 5kg a velikost do 25cm.

Při krmení kajmanek okouny je třeba odstranit ostny (ploutve + žábry) nebo želvě žádné nebezpečí nehrozí a je možné skrmit rybu celou? Doteď jsem to ořezávala, poněvadž jsem okounama nekrmila až tak často, ale teď mi kamarád doveze jen okouny (asi 20 l), takže budou na jídelníčku převažovat a představa, že to budu všechno opižlávat se mi moc nelíbí.
Díky za vaše zkušenosti :-)

No ty okouni jsou velcí cca 5 - 8 cm, takže ty moje potvůrky je do sebe bez velkejch caviků a cupování prostě hoděj v celku. Takže myslíte že v pohodě? Fakt bych nerada aby se ,,popelničkám" něco stalo...ale trávit tolik času pižláním okounů taky nechci pokud to není nutný. Když tam budou nějaký větší ryby tak to asi pro jistotu udělám, ale s těma malejma se mi dělat nechce - ale zas bych jenom kvůli mojí lenosti nerada přišla o želvy :-(

Zdravím. Máte nějaké vychytávky na čištění karapaxu u kajmanek? Jak z hygienických tak z estetických důvodů se ho snažím udržovat čistý, bez řas a podobně. Zatím to řeším kartáčem, ale je to stresující jak pro želvy, tak pro mě (jedem mi už málem rozkousla :-) ), tak mě napadá jestli nemáte nějaké lepší řešení? Pohyb vody (filtrem) nijak zvlášť nezabírá....

Dobry den,
chovam kajmanku dravu, 3. ročny jedinec, tento tyžden som jej kupil nove akvarium 130x60x50 cm. Akvarium planujem mať naplnene vodou len do polovice cca 150 litrov.
Planujem dokupiť novy externy filter. Neviem sa rozhodnuť medzi Hagen Fluval 360 - Výkon 1150 l/h. alebo Hagen Fluval 260 - Výkon 780 l/h. Viete mi niekto poradiť, ktory by bol vhodnejši? Nie je medzi nimi velky cenovy rozdiel, len neviem či Fluval 360 už nie je zbytočne silny.
za odpoved ďakujem

Dobrý večer,

chtěl bych se zeptat jaká je ideální teplota vody pro mládě? Někdo píše, že pokojová-to je předpokládám cca 20°C, někdo píše, že 26°C, tak nevím...
A ještě jedna otázka- může se krmit rybkama ze zverimexu, nebo raději ne? Napadlo mě, jestli třeba do akvárek nepřidávají nějakou chemii, co by mohla želvě ulbížit.

Předem díky za odpovědi

Zkus si zjistit jestli v okolí nebudeš mít nějaký výlov rybníka a zajdi se tam kouknout. Určitě nebude problém si tam pro mládě pořešit krmení v plevelných rybkách na půl roku do předu.
Co se týká rybek ze zveráku,tak se pokus najít nějaký rozumný a kupovat rybky po karanténě a nejlépe nepřeléčené.

Dobrý večer,

možná trochu hloupý dotaz, ale zeptám se. Máte u kajmanek nějak řešenou souš a využívají ji Vaše želvy?
Mám prcka 4-5 cm karapax, váha 20g. Akvárko půdorys 40x30 cm. Výška vodního sloupce cca 6 cm. V akva filtr a topítko. Teplota vody 25-26°C. A želva odpočívá (spí) přitisknutá na stěnu akvárka zapřená o zadní nohy. V nádrži má i kameny nad vodou. Tak se chci zeptat jestli mám vytvořit i nějakou souš se substrátem nebo něco takového. Jinak žere v pohodě žížaly, neonky i šváby.

Předem díky za odpoveď

Honza

Souš nemám, ale přemýšlím, jak ji vytvořit - mám už trochu větší prasátko. Když byla ještě prcek, vyhřívala se pod hladinou. Zkusmo jsem zavěsil žárovku nad vodu a využívala to. Podle fotek co jsem viděl u zahraničních chovatelů a fotek z přírody se ale vyhřívají úplně běžně. Asi nejsou na slunění tak "závislé" jako Pseudemysky (se kterýma se často vyhřívají společně), ale zřejmě když mají klid a možnost tak toho rády využijí a u mláděte navíc není takový problém kousek souše zařídit.

Misku ze substrátem asi ne, údajně mají tendence se zahrabávat a setrvávat zahrabané v substrátu a navíc, by to jen tahala do vody. Stačí kámen, kořen, korková kůra. Je docela dobře možné, že zůstane plachá a vyhřívat se nebude nebo ji při tom nepřistihnete.

Zdravím, chci své kajmance pořídit akvárium, tak bych se rád poptal na pár tipů.
Jak vysoké by jste akvárium doporučovali? Nějaký tip na externí filtr? Jak řešíte ukotvení hadic externího filtru aby je želva nevyhodila ven?

A ještě jedna, co vaše kajmanky a zelená strava?

Díky za odpovědi

Já mám akvárko vysoké 30 cm, ale vodní sloupec tak 15 cm. Nezdá se mi, že by to těch plných 30 cm vydrželo. Výrobce tvrdil, že ano, ale už teď je průhyb čelního skla značný ( rozměry jsou 110 x 70 cm) celá nádrž je usazena v "bedně" z lamina s plexisklovou čelní stěnou, takže želva nemůže utéct. Když se postaví na "vysokých nohách" nebo se opře a postaví na zadní dosáhne opravdu vysoko. Filtr nemám - kýbluju. Externí filtr musí být pod akváriem, resp. strop filtru musí být pod úrovní hladiny - akvárko mám cca 4 cm od země, takže toto nehrozí. Zde radit nemohu - snad jen - vlepit do nádrže nějakou perforovanou přepážku s většími otvory, kterými by proudila voda a do ní hadice umístit. Teď zvažuji plastovou nádrž na stojanu i s filtrací, ale to je hudba budoucnosti. Jinak moje kajmanka sežere všechno. Ze zeleného okřehek, čínské zelí, kapustu, pampelišku (i květy), růžkatec. Nemá s tím sebemenší problém.

Zdravím, kajmanku mám 6-tým rokem od prtěte. Filtr jsem ze začátku zkoušel vevnitř, do externího se mi nechtělo jít, ale to zlikvidovala do druhého dne, tak jsem se na to vykašlal a odsávám nečistoty a pak taktéž kybluji. V současné době mám akvárko vysoké těch řádově 30 cm, ale překryté poplastovanou mřížkou, aby nevylezla, bo jí už je kus. Zelenou stravu jsem více méně nezkoušel, krmím vším z přebytků - myši, potkani a dále kuřecí a krůtí krky, kuřecí srdce a nebo žaludky. od května +- je do září venku na zahradě. Zde je méně žravá, přičítám to obecně chladnější vodě, ale to je můj subjektivní názor.

Diky :-) Zkusim napsat vyrobci akvarii jak slozite by bylo vlepit do rohu sklenenou prepazku s otvory, respective jak slozite je ty otvory vytvorit. Akvarium bude na osb podstavci, pod nim filtr. Kyblovani je sice moznost, ale casto byvam par dnu z domu, a kdyz se zelva vyprazdni, je to hruza :-D

Moje zelva zelene vubec nechce, ale musim ji nejak presvedcit, je dost tlusta a vegetarianska vlozka by ji prospela.

Já krmím hodně opatrně - dostává většinou, co nesežerou hadi, ale když takto dostane 3 myši, tak má potom klidně týden půst, odčas jí donesu nějakou tu rybku, žížaly, hmyz - maso (svalovinu) ani vnitřnosti nedávám. Dávám sépiovku, tu žere normálně a to zelené. Možná tím, že je ta vaše často krmená a jak říkáte tlustá, je tím pádem i trochu rozmazlená.

A k té přepážce - já vytvořil přepážku nalepením proužků skla nad sebe a nechal mezi nimi pár mm mezery, ale asi by bylo třeba vymyslet to tak, aby to kajmanka nepochopila jako žebřík )) Navíc v mám případě šlo o akvárko 50X30X30. Teď jsou v něm žebrovníci. Taky se dá použít nějaký perforovaný nerez nebo nerezové síto.

Dobrý večer všem.
Chtěl bych se zeptat jaký kdo používáte filtr do akvárek u kajmanek? Ať už u mláďat nebo u větších želv...? Předem děkuji za odpovědi a případnou inspiraci...
Momentálně mám želvu necelý rok starou (cca 100g) a filtr exotera do 80 l (jediný, který mi nabídli v akvaristice, co funguje při nízké hladině vody)