Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chov Chelydra serpentina

Zdarec, již delší dobu sleduji se zvýšeným zájmem příspěvky a články o kajmance dravé. Většinou jde pouze o obecné informace. Pár fotek se oběvilo i tady. Bývá poměrně často nabízena na burzách a v inzerci, navíc za dobrý peníz. Nikde jsem ale nenašel podmínky chovu. Máte s nimi (chovem) nějaké zkušenosti?

loading...

Ahoj,
ja chovam jednu mladou chelydru,v karapaxu kolem 13cm,na netu o nich moc informaci neni,budu vděčný za jakékoli články či zkušenosti jiných.
Plánuju louskat anglické stránky,tak sem pak mohu hodit výsledky svého bádaní...
A mohu se podělit o své skromné zkušenosti z chovu,případně se ptej co tě zajímá.
Sou to dost agresivní želvy,extrémě dravě dravé,a nevhodné pro začátečníky.Já ji koupil v pubertálním věku a teď s příchodem na VS jí nejsem schopen zajistit adekvátní podmínky,podle mě je pro ně nejvhodnější přes léto jezírko,přes zimu akvárko...proto ji ted snad dám jednom kamaradovi s jezírkem.

Chov je bez problemu. Zere vse,ale pozor na kocici granule-moc po nich tloustne,tedy jen mirne v dobe nouze. Vyborna jsou veprova srdce-zmrazena. Samozrejme cele mensi ryby. Vitaminy vlozit do masa. Maji moc dobry cich. Teplota vody pokojova,mista potrebuji minimalne,u dospelcu muze koukat z vody cely karapax. Potrpi si na sero a moznost vylezt z vody a zalezt nekam do tmy a klidu. Povaha je individualni. Jedna vazici pres 20kg se necha drbat na hlave a nikdy krome krmeni se nepokusi kousnout,druha mensi je naprosty neurotik a nesnese vubec nic. Mam je 29let. Jsou to milacci,pohybuji se po byte a nic neznecisti. Nejradeji odpocivaji 7-14dni na WC za misou a pak se vrati do svych nizkych nadob a zadne rozepre.

Ja mam tuto korytnačku necelých 12 rokov. Je to samica a tiez sa u mna ocitla ani som nevedel ako, siel som okolo jedneho dnes uz neboheho zveimexu a tam ju mali a ani netusili, ze co to je, tak som ju kupil asi za 150 korun. Mala velkost karapaxu asi 10cm, no dnes je to uz pekne prasatko a moje prsty maju svoje skusenosti :.(:)) Inak chov nieje nejak extra problemovy, zozerie vsetko co ide okolo, lubi bahno a stojatu vodu avsak ako plavec nieje nic moc, ale vdaka dlhemu krku dokaze byt aj v hlbokej vode. Teplota a podmienky podobne ako T.s elegans a spol. Je to korytnacka zo severnej ameriky, takze aj to zimovanie a pobyt u nas v lete v jazierku je pre nu vhodne. Je to vdacny chovanec, ale dost agresivny a v dospelosti aj nebezpecny.

Az zase budes v Praze, stav se na stanici prirodovedcu. Mame tam bazenek s triem pomerne velkych kajmanek. Cele zarizeni je ve vytapenem skleniku, krmime co se da: sneky, zizaly, mysi, ryby, drubezi vnitrnosti (i s naplni)...Na sous nam nelezou temer vubec, ale kdo vi, jak to maji mladata...

No som odcestovany, ale ked sa vratim a nezabudnem, tak sem dam nejake foto. Ja ju chovam v terariu, kedze jazierko sa k cinziakovemu bytu zle pristavuje :)) ale planujem ju po postaveni domu dat do jazierka, v tom jej bude asi najlepsie, a mozno nebude problem ani s celorocnym chovom vonku.

Von z vody vylieza naozaj len vynimocne a to aj mlada, za tych 12 rokov sa to da spocitat na prstoch jednej ruky a to mozno aj u dobreho stolara :-). Jazierko musi byt naozaj zabezpecene dobre, pretoze aj napriek tomu ze posoby nemotorne, je az moc sikovna ked je treba. Mne dokonca raz vyliezla z akvatera po kvetine na susi, ked som ho zabudol prikryť! To som bol vtedy naozaj silno prekvapeny, ze co dokaze. A pri velkosti aku ma dospela a moja uz teraz, tak uhryznutie nieje ziadna sranda. Krmit tak ako spominala JaBula, inak je super pozorovat ako lovi zive ryby. Keby este nieco tak sa pýtaj

Ahoj,
chovám 1,1 ...jsou 4 roky staré.Samec má asi 20 a samice skoro 30cm karapax.Krmím je převážně kuřecími krky a myšmi.¨V brzké době plánuji udělat akvária,která budou mít už napořád.Postupně mi totiž vše přerostly.Chov bez problémů,nejsou vůbec náročné....akorát ten prostor.A musím taky říct že s tou větší už není moc sranda při manipulaci :)

[p1040709.jpg]

caw zaujmalo by ma este ci sa da u mladat rozoznat pohlavie a ked im planujes akvarium spravit uz na stalo ake velke asi bude ked kaja moza skoro 50 cm karapax mat a este tvoj nazor mohla by kajmanka drava zit celorocne v jazierku nasich zemepisnych sirkach???

ja som este nazivo kajmanku supiu nevidel . . . chov ju tu nikto na teraporadne (ak ano budem rad ak napise najake postrehy) ci sa da chovat celorocne vo vonkajsom jazierku alebo ako to maju zabezpecene . . bo u takto velkej korytnacky my pride rozmny iba tento sposob chovu

to by aj mna zaujmalo ked ste kajmanku supiu uz videli na burzach ci ju niekto aj chova a ja pochibujem ze by sa dala celorocne chovat v jazierku v nasich podmienkach lebo zije v nejakich mociaroch na juhu usa ona ma mensie rozsirenie o dost ako k. drava ktora zije od juhu kanady az niekde na savere juznej ameriki

chelydru chovam v akvariu 120 x 70 x 50v cm, ma 5rokov, karapax 30 cm, vaha 9kg. Je to samec. Zerie vsetko-hmyz,ryby,vtaky,hlodavce,obcas vodne rastliny. Teplota vody je cca 25"C. Idealny by bol celorocny chov v jazierku. Pri chove v akvariu odporucam dostatocne vykonny filter. Zaujimava,nenarocna korytnacka.
Pri jej zaobstaraní treba pocitat s tym,ze pomerne rychlo rastie a tiez nepodcenovat opatrnost pri manipulacii.

Zdravim 6.3. som si kupil asi 6 cm mladatko Ch.serpentina . Dal som ju do akvarka 40x20 cm ohrievač na 26 stupnov , umela rastlina služiaca ako ukryt, UVB žiarovka nad akvarkom . Dnes je 4.den čo korytnačka neprijima potravu . Viem že korytnačky vydržia aj tyžden , ale aj takto male ? Skušal som krmiť švabmi, cvrčkami, mučnymi červami a dnes som kupil 3 gubky ale korytnačka vobec nejavi zaujem.

S kajmankami som nemal tú česť ale mal som veľa mladých Machrochelodina rugosa a všetky sa podarilo rozkŕmiť na patentky. Ďalšia možnosť je skúsiť nejaké červené mäso(pečienka) alebo myšie (príp. veľmi malé potkanie) holatko. A ten týždeň vydrží v pohode ak predtým normálne žrala.

Stale nič . Od utorka zožrala 1 rybyčku a okusala maleho cvrčka ktory sa jej tam utopil . Dnes som skušal aj daždovky, no nejako i ne nejavi zaujem :-/ Prave som jej tam hodil tie nitenky . Fakt neviem čo mam vyskušať ? Nejake surove maso alebo nejake vnutornosti by nezabrali ?

Malí vodní šneci okružáci - lze naházet do akva a čekat - dřív nebo později zmizí. To samé paví očka. V kombinaci s libovým hovězím jsem takto rozkrmila mládě klapavky, které bylo opravdu hodně vystresované a nežralo skoro dva týdny, možná déle.

Nebo přinejhorším zkoušet všechno možné postupně a vždy nechat želvu s potravou v klidu - pokud je želva zdravá, tak by se na něco měla chytit.

Co přesně je na tom jednodušší? Jít do zveráku a koupit tam granule pro želvy, nebo jít do zveráku a koupit tam pár holat... Nehledně na to, že kajmanky jsou popelnice a sežerou cokoliv, co smrdí masem, takže se člověk ani nemusí moc snažit a obstará jim daleko výživnější a vhodnější krmení, než granule.

ja som choval kajmanku cca 3 roky , mala asi 20 cm, bola kŕmena hlavne mastomyšami a očas srdce, vzdal som sa jej hlavne kôli rozsiahleho chovu mastomyší, čo som kôli nej držal, dokázala zjesť aj dve - tri menšie, alebo jednu dospelú za den, kým bola malá, tak som jej dával holíčatá, ale bola velmi pekná, ked vyrástla bola v nádrži 200x100 cm, to jej stačilo:-D, choval som ju v bežnej izbovej teplote

Takže dvě zprávy - Viktor Hós při krmení mláďat (ne dospělců) granule používá. To je ta první.
Ta druhá - u několika druhů (Cuora flavomarginata, Emys orbicularis aj.) byla pozorována při krmení granulí taková drobná vada - želvy rostly rychleji, kladly víc vajec, ale z těch vajec se nic nelíhlo nebo se líhla jen malá část (2 z 5 apod.). Takže patrně s výjimkou granulí Purina pro pstruhy bych je raději nedoporučil, pokud se počítá do budoucna s množením.
Docela dobré krmení (jen je nutné tím nakrmit v kbelíku a želvu opucovat, hrozně to sviní vodu), jsou drůbeží krky, pro mláďata roztlučené kladivem.
Ještě drobnost - potemníci jsou dost tuční a mají mizerný poměr vápníku k fosforu, žížaly nebo hlemýždi jsou mnohem lepší. Slimáky by asi bylo pro odstranění slizu nutné spařit horkou vodou.

Mě žraly trachemysky slimáky s chutí tak jak byli. Co se týče granulí, mám malou kajmanku - teď má nějakých 10 cm karapax a granulema krmím jen doplňkově, jinak se snažím o co nejpestřejší stravu. drůbeží krky jsou super, ale dělávají i nepříjemné mastné povlaky občas.

stala jse mi neskutecna vec koupil jsem si 4 mladata kajmanky drave od prekupnika s faremniho odchovu kdyz jsem je koupil mnely velikost krunyre asi 5 cm a vazily 20 gramu od zacatku mi krasne zerou ale vubec nerostou jenom jedna ktera je abnormalne zrava a jedinna roste a pribejva na vaze mam je 5 mnesicu a ta nejvetsi vazi 250 gramu druha uz jen 100 gramu a ty dve jsou nejake zakrnele zerou jsou zdrave ale nerostou vazej jen 80 gramu a merej jen 6 a pul cm ta nejvetsi 9 apul v krunyri svitim uv zarivkou teplota vody stabilni 26 stupnu pestra strava zerou mladata potkanu cele zive ryby nekolik druhu drubezi krky hovezi maso s pridavkem vitaminu za 5 mnesicu vyrostly a pribyly na vaze tak malo jak pisu je to neskutecne kazdej pise jak rychle rostou a mne vubec muze mi nekdo poradit v cem jse stala chyba? pripada mi ze zakrnely uz u prekupnika

s krmenim neni vubec problem davejte jim hlavne cele ryby a obcas i holata kureci krky davam tak jednou za 14 dni ale ryby jim chutnaj porad krmim je jednou za 2 dny nekdy i za tri kdyz toho sezerou hodne krmim je dokud muzou a dokud zerou pak dam dva dni pauzu a zase je nakrmim naplno v prirode taky sezerou celou rybu a prezerou jse ale pak treba dva tri dny nezerou kdyz jim davam samotne maso tak do nej pridavam vitaminy

pripada mi to neskutecne malo za mnesic pribejvaj na vaze jen 15 gramu ty dve male ta velka 60 gramu to je velkej rozdil mozna to bude jinnej poddruch ale jsou vsechny zrave i zdrave akorad ten rust slysel jsem ze nektere dospele kajmanky muzou bejt velke jen 17 cm to by odpovidalo na ty male az vyrostou ta velka snad roste normalne ted mneri 10 cm takze roste 1 cm za mnesic tamty jenom 2 cm za 5 mnesicu

mne teda nepripada normalni ze jedna uz vazi 400 gramu a ta nejmensi 90 to je hodne velkej rozdil a navic to bude za rok treba desetkrat tolik a pritom byly uplne stejne velke jeste pred pul rokem kdyz jsem je koupil jako 5 cm mladata takze treba za 4 roky ta nejvedsi bude 50 krat vetsi to myslite ze je uplne normalni? rozdil muze bejt ale urcite ne tak velkej u uplne stejneho druhu ta nejvetsi pribejva na vaze mnesicne 100 g a ta nejmensi 10 a jsou uplne ze stejne snusky a stejne stare tady asi nesezenu nikoho kdo rozumi kajmankam trochu vic

Uvědom si, že chováš zvířata a na ty matematické výpočty příliš neplatí. To, že některý jedinec příbývá víc a jiný méně ještě nezmanemá, že se tyto rodíly časem nesrovnají- nemám na mysli období půl roku....Navíc, kde bereš tu jistotu, že to jsou zvířata ze stejné snůšky? Proto, že ti to řekl prodejce? V jednom z předchozích příspěvků uvádíš, že jsou od překupníka z faremního odchovu..... Čárka, tečka, velké písmeno;-)

ad dava male kousky masa a treba mele rybky ja hodne daval cvrcky male rybky roztlucenne kureci krky chce to akorad stridat nic vic a do samotneho masa pridat trochu vitaminu a poradne to rozmichat ja pridavam vitamin primo pro zelvy jmenuje se nutri mix rep calci plus je primo pro zelvy a plazy se zvisenym obsahem vapniku stoji kolem 50 kc a je to prasek ktery jse musi rozmichat do masa je ho hodne a neni drahej jenom neprehanet s vitaminama davej malinko podle vahy a navodu

tak ono pokud má dýchací problémy, tak se jí blbě plave a tudíž bude víc vylezlá na souši. To je normální. Zvedni jí teplotu a pokud žere, tak jí přidej do potravy vit.C. Pokud se to do pár dní nezlepší, nebo se to naopak bude zhoršovat, tak s ní jdi k veterináři, co rozumí plazům.

poslyš, moc to řešíš. To je celý problém. Želvy prostě stejnoměrně nerostou, to je normální a ty s tím stejně nic nenaděláš. a co se týče té agresivity, tak tam to není o tom, že by se želvy soustavně napadaly jako to dělají třeba nádherňačky. Tam to je o tom, že až se jednou napadnou, tak ty napadené budou bez kusů noh, čelistí, krunýře, ocasu, měkkých částí těla. a pokud budou kousnuté hodně, tak budou mrtvé. A ty budeš koukat jak jójo, protože to fakt není vůbec nic hezkého. A že jsou teďka hodné- ono všechno je jednou poprvé. A až tě jednou takhle poprvé kousne odrostlá kajmanka (20cm v karapaxu stačí na bezproblémovou amputaci prstu ;-)), tak budeš tuplem koukat jak jójo a říkat si, jax byl naivní deb*l ;-)

ja netvrdim ze kousnout nemuzou to urcite ano a v dospelosti to urcite ryskovat nebudu staci je brat v dratenejh rukavivich nic slozityho na tom neni jenom jsem psal ze kousave nejsou kdyz je beru do ruky tak zatahnou hlavu do krunyre a jsou v klidu ta velka pribejva ted na vaze 130 gramu za mnesic a ty mensi kolem 20 a 30 gramu

skus jsi o nih i neco vic zjistit tohle co pises ty vim taky a neni to zadna novinka akorad jsem videl dospele kajmanky primo u chovatele kterej je chova spolecne jsou dospele a vubec jse nenapadaj protoze jsi na sebe zvikly kdyz byly spolu od mala to je snad jasny kazdymu tyhle zelvy chtej mit akorad klid kousnou se ale tim to i konci ta slabsi vzdycky odpluje a tak je to samozrejmne i v prirode tam taky zijou pohromade akorad jsi kazda najde sve misto kde ma klid dulezita je chovatelska praxe a ne jenom co jse doctes v knizkach ja zbiram informace primo od chovatelu a navic kazda zelva ma uplne jinne chovani jedna je agresivni a druha vubec

Mno ono v přírodě si ale zvířata pohrozí a slabší zvíře bleskem vyklidí pole. Na malém prostoru i většího jezírka to ale vypadá jinak (o "mega" prostoru v akvateráriu ani nemluvě).
Bohatě se postačí mrknout u daleko menších klapavek, jak může dopadnout zvíře, které se ve skupině znelíbilo, nezapadá atd..

No poučovat zrovna Aurifer, aby si zjistila o zvířatech něco víc je trochu mimo, protože zrovna ona chová a odchovává zvířata o kterých tys v životě ani neslyšel... A ve skupinovém chovu s ní musím naprosto souhlasit, viděl jsem co dovedou i obyčejné jenom nepatrně rozdílně velká mláďata nádherňaček mezi sebou. Co by zvládly kajmanky i pokud by na sebe byly zvyklé, několik let spolu žily v míru a pokoji a pak jim najednou luplo v bedně bych osobně moc vidět nechtěl. Ano v přírodě se potkat mohou a potkávají, ale nejsou to žádná skupinově žijící zvířata a nedělej si iluze že ta setkání jsou přátelská. A jak píše Epanterias v jezírku nabo akvárku je to už úplně o něčem jiném. Ale kdo chce kam,... Jinak neboj o kajmankách mán načteno a několik let jednu i chovám a vím co dovede. A prosím používej diakritiku (co to je najdeš na googlu, kdybys nevěděl) píšeš jak idiot a nedá se to po Tobě číst...

Ahoj.
Dneska na mě zazvonila sousedka, že našla v záhoně mezi petrželí moji želvu::) Ano je to ta nahoře s roztaženejma nohama.
Nemohl jsem tomu uvěřit. Ztratila se někdy vloni v červnu/červenci. Teď už je zpátky ve své nádrži akorát jsem se chtěl zeptat čím jí mám krmit, aby se co nejrychleji dostala do kondice. Díky za radu. [https://lh6.googleusercontent.com/-R6sGcuIT1dU/U4H eORf5bHI/AAAAAAAAAKU/CkPzLHBR0AU/w1318-h882-no/DSC _0799.JPG]

Karapax má 14 cm ... ale ešte to chvíľku potrvá kým narastie ...a tá výška je podľa mňa optimálna lebo stlpec vody mám 15cm.A inak stalo sa vám už že sa po vás kajmanka rozbehla ? :D .. dnes som ju čistil položil na koberec a ona sa po mne rozbehla a pekne kusla do palca ...to bolo krvi :D odšpila kus .....a díkes za rady

Výška nádrže je zatiaľ postačujúca, keď však narastie, môže byť problém. Čo sa týka agresivity, počul som aj o menšej, myslím, že mala 12 cm a útočila na majiteľa. Aj sa zahryzla, len mu myslím prst ostal celý. Jej meno nie je zo srandy a treba si pri manipulácii s ňou dať dobrý pozor...

Zdravím. Prosím zkušenější o odpovědi na několik otázek.

1. Na fotkách je samice nebo se pletu? (omlouvám se za kvalitu fotek, ale těžko se jí vysvětluje, že sebou nemá mlít :-( )
Popřípadě - dočetla jsem se tu, že samci při zvednutí za ocas ,,vystrkují penis" pokud máte nějakou takovou fotku samce, ráda bych jí viděla abych měla představu.

2. Ráda bych nějaký komentář k tomu podle mě méně obvyklému zbarvení (čím je to způsobeno, jestli to má nějaký vliv na život jedince, apod.)

3. Opět zde jsem se dočetla, že rychlost růstu je rozdílná u pohlaví. Mám dvě mláďata od chovatele (skutečně se jedná o odchov) ze stejné snůšky. Jedno má nyní v zhruba 4 měsících věku 85 g a 6,5 cm, druhé 40 g a 5 cm. Podrobné podmínky chovu zde popisovat nebudu, jsou dle mého názoru správné, jen je třeba říct, že už od koupě jsou v oddělených akváriích. Může mít vliv pohlaví nebo je to individualita jedince? Obě žerou dost.
Popřípadě budu vděčná za nějaký komentář k rychlosti jejich růstu.

4. V různých (těžko říct jak kvalitních) zdrojích se píše, že želva dorůstá dle velikosti její nádrže. Tak to bývá u ryb, u želv si tím nejsem moc jistá. Trachemysky jsem si brala od různých lidí už jako dospělé a třeba jedna samice (karapax 23 cm) žila v plastové vaničce cca 30x40 cm. Od té doby - mám jí zhruba 3 roky je většinu roku ve venkovním jezírku (taky tedy žádný rybník, cca 2x4 m) a nijak zvlášť už nepovyrostla.
Jak to tedy je?

Předem díky za všechny odpovědi a omlouvám se, pokud to je místy zmatečné.

1.fotky mi bohužel nejdou zobrazit, takže nevím. Ano, odrostlí samci při zvednutí za ocas často vystrkují penis. Ale dělají to tak od velikosti 15cm+, mladší ne. Fotku nemam, ale pokud to uvidíš, tak to rozhodně s ničím jen tak nezaměníš ;-) Páč kajmančí pindík je červenofialový útvar velikosti skoro celého želvího ocasu :-)

2. -//- z nejedoucích fotek neposoudim

3. U 4měsíčních prcků bych to neřešila, pokud to menší mládě jinak prosperuje a je čilé. Holt ne všechna mláďata rostou stejně...ale rozdílnost v růstu mezi pohlavími je poznat až později u větších.

4. U ryb ano, u želv ne....želva vyroste i v malé nádrži, ale většinou s různými deformitami. Co se týče té tvé Trachymysky, tak ony nejrychleji rostou v prvních letech svého života. V dalších už potom rostou pomalu, bez ohledu na to, kolik pak mají prostoru.

Má 22kilo...))prostě roztomilý drobeček...krmím tak jednou týdně(žaludky,krky,srdíčka,potkan,myška) Nepřekrmuji,Kajmanky mají sklon tloustnout bez větší možnosti pohybu. Supky mám dvě, ty jsou v klidu , ale dravka se mi rozpohybovala a přeci jen trošku to v obýváku ruší.....)))). manipulace v pohodě , zezadu v polovině krunýře a ruce v rukavicích. Netahat za ocas. A pozor na krk , jsou to holky rychlý , mrštný , divoký.......když vyjde čas zkusím nějaké foto přiložit.

Já krmím ponejvíc rybama, a to tak 3x týdně....a fakt je ten že Goldena je dost tlustá...:-(, jenže právě že když dám delší pauzu mezi krmením tak začnou dělat bordel. V jak velký ho máš nádrži? Fotky by byli super.
Jo a supici marně sháním (už skorem rok), aby cena odpovídala kvalitě zvířete a zatím marně :-( místo toho se mi z jedný původně plánovaný dravky sešli doma čtyři :-)

Na poslední exotice byly faremní supice za 2000Kč. Sice byly čerstvě vylíhlé, měly ještě měkký krunýř a viditelnou jizvu po žloutkovém vaku. Moje mládě je ale perfekně žravé a vitální, k mému překvapení sežere i jednodenní holátko. Myslím, že cena a kvalita je přiměřená.
Dokud jsou kajmanky ještě v rychlé fázi růstu, tak bych se nebál krmení každý den, až se růst začne zpomalovat, snížil bych frevenci krmení. U mé dravky to bylo tak v 2kg a necelých 20cm v karapaxu. Poté za další 2 roky přibrala na cca 5kg a velikost do 25cm.

Při krmení kajmanek okouny je třeba odstranit ostny (ploutve + žábry) nebo želvě žádné nebezpečí nehrozí a je možné skrmit rybu celou? Doteď jsem to ořezávala, poněvadž jsem okounama nekrmila až tak často, ale teď mi kamarád doveze jen okouny (asi 20 l), takže budou na jídelníčku převažovat a představa, že to budu všechno opižlávat se mi moc nelíbí.
Díky za vaše zkušenosti :-)

No ty okouni jsou velcí cca 5 - 8 cm, takže ty moje potvůrky je do sebe bez velkejch caviků a cupování prostě hoděj v celku. Takže myslíte že v pohodě? Fakt bych nerada aby se ,,popelničkám" něco stalo...ale trávit tolik času pižláním okounů taky nechci pokud to není nutný. Když tam budou nějaký větší ryby tak to asi pro jistotu udělám, ale s těma malejma se mi dělat nechce - ale zas bych jenom kvůli mojí lenosti nerada přišla o želvy :-(

Zdravím. Máte nějaké vychytávky na čištění karapaxu u kajmanek? Jak z hygienických tak z estetických důvodů se ho snažím udržovat čistý, bez řas a podobně. Zatím to řeším kartáčem, ale je to stresující jak pro želvy, tak pro mě (jedem mi už málem rozkousla :-) ), tak mě napadá jestli nemáte nějaké lepší řešení? Pohyb vody (filtrem) nijak zvlášť nezabírá....

Dobry den,
chovam kajmanku dravu, 3. ročny jedinec, tento tyžden som jej kupil nove akvarium 130x60x50 cm. Akvarium planujem mať naplnene vodou len do polovice cca 150 litrov.
Planujem dokupiť novy externy filter. Neviem sa rozhodnuť medzi Hagen Fluval 360 - Výkon 1150 l/h. alebo Hagen Fluval 260 - Výkon 780 l/h. Viete mi niekto poradiť, ktory by bol vhodnejši? Nie je medzi nimi velky cenovy rozdiel, len neviem či Fluval 360 už nie je zbytočne silny.
za odpoved ďakujem

Dobrý večer,

chtěl bych se zeptat jaká je ideální teplota vody pro mládě? Někdo píše, že pokojová-to je předpokládám cca 20°C, někdo píše, že 26°C, tak nevím...
A ještě jedna otázka- může se krmit rybkama ze zverimexu, nebo raději ne? Napadlo mě, jestli třeba do akvárek nepřidávají nějakou chemii, co by mohla želvě ulbížit.

Předem díky za odpovědi

Zkus si zjistit jestli v okolí nebudeš mít nějaký výlov rybníka a zajdi se tam kouknout. Určitě nebude problém si tam pro mládě pořešit krmení v plevelných rybkách na půl roku do předu.
Co se týká rybek ze zveráku,tak se pokus najít nějaký rozumný a kupovat rybky po karanténě a nejlépe nepřeléčené.

Dobrý večer,

možná trochu hloupý dotaz, ale zeptám se. Máte u kajmanek nějak řešenou souš a využívají ji Vaše želvy?
Mám prcka 4-5 cm karapax, váha 20g. Akvárko půdorys 40x30 cm. Výška vodního sloupce cca 6 cm. V akva filtr a topítko. Teplota vody 25-26°C. A želva odpočívá (spí) přitisknutá na stěnu akvárka zapřená o zadní nohy. V nádrži má i kameny nad vodou. Tak se chci zeptat jestli mám vytvořit i nějakou souš se substrátem nebo něco takového. Jinak žere v pohodě žížaly, neonky i šváby.

Předem díky za odpoveď

Honza

Souš nemám, ale přemýšlím, jak ji vytvořit - mám už trochu větší prasátko. Když byla ještě prcek, vyhřívala se pod hladinou. Zkusmo jsem zavěsil žárovku nad vodu a využívala to. Podle fotek co jsem viděl u zahraničních chovatelů a fotek z přírody se ale vyhřívají úplně běžně. Asi nejsou na slunění tak "závislé" jako Pseudemysky (se kterýma se často vyhřívají společně), ale zřejmě když mají klid a možnost tak toho rády využijí a u mláděte navíc není takový problém kousek souše zařídit.

Misku ze substrátem asi ne, údajně mají tendence se zahrabávat a setrvávat zahrabané v substrátu a navíc, by to jen tahala do vody. Stačí kámen, kořen, korková kůra. Je docela dobře možné, že zůstane plachá a vyhřívat se nebude nebo ji při tom nepřistihnete.

Zdravím, chci své kajmance pořídit akvárium, tak bych se rád poptal na pár tipů.
Jak vysoké by jste akvárium doporučovali? Nějaký tip na externí filtr? Jak řešíte ukotvení hadic externího filtru aby je želva nevyhodila ven?

A ještě jedna, co vaše kajmanky a zelená strava?

Díky za odpovědi

Já mám akvárko vysoké 30 cm, ale vodní sloupec tak 15 cm. Nezdá se mi, že by to těch plných 30 cm vydrželo. Výrobce tvrdil, že ano, ale už teď je průhyb čelního skla značný ( rozměry jsou 110 x 70 cm) celá nádrž je usazena v "bedně" z lamina s plexisklovou čelní stěnou, takže želva nemůže utéct. Když se postaví na "vysokých nohách" nebo se opře a postaví na zadní dosáhne opravdu vysoko. Filtr nemám - kýbluju. Externí filtr musí být pod akváriem, resp. strop filtru musí být pod úrovní hladiny - akvárko mám cca 4 cm od země, takže toto nehrozí. Zde radit nemohu - snad jen - vlepit do nádrže nějakou perforovanou přepážku s většími otvory, kterými by proudila voda a do ní hadice umístit. Teď zvažuji plastovou nádrž na stojanu i s filtrací, ale to je hudba budoucnosti. Jinak moje kajmanka sežere všechno. Ze zeleného okřehek, čínské zelí, kapustu, pampelišku (i květy), růžkatec. Nemá s tím sebemenší problém.

Zdravím, kajmanku mám 6-tým rokem od prtěte. Filtr jsem ze začátku zkoušel vevnitř, do externího se mi nechtělo jít, ale to zlikvidovala do druhého dne, tak jsem se na to vykašlal a odsávám nečistoty a pak taktéž kybluji. V současné době mám akvárko vysoké těch řádově 30 cm, ale překryté poplastovanou mřížkou, aby nevylezla, bo jí už je kus. Zelenou stravu jsem více méně nezkoušel, krmím vším z přebytků - myši, potkani a dále kuřecí a krůtí krky, kuřecí srdce a nebo žaludky. od května +- je do září venku na zahradě. Zde je méně žravá, přičítám to obecně chladnější vodě, ale to je můj subjektivní názor.

Diky :-) Zkusim napsat vyrobci akvarii jak slozite by bylo vlepit do rohu sklenenou prepazku s otvory, respective jak slozite je ty otvory vytvorit. Akvarium bude na osb podstavci, pod nim filtr. Kyblovani je sice moznost, ale casto byvam par dnu z domu, a kdyz se zelva vyprazdni, je to hruza :-D

Moje zelva zelene vubec nechce, ale musim ji nejak presvedcit, je dost tlusta a vegetarianska vlozka by ji prospela.

Já krmím hodně opatrně - dostává většinou, co nesežerou hadi, ale když takto dostane 3 myši, tak má potom klidně týden půst, odčas jí donesu nějakou tu rybku, žížaly, hmyz - maso (svalovinu) ani vnitřnosti nedávám. Dávám sépiovku, tu žere normálně a to zelené. Možná tím, že je ta vaše často krmená a jak říkáte tlustá, je tím pádem i trochu rozmazlená.

A k té přepážce - já vytvořil přepážku nalepením proužků skla nad sebe a nechal mezi nimi pár mm mezery, ale asi by bylo třeba vymyslet to tak, aby to kajmanka nepochopila jako žebřík )) Navíc v mám případě šlo o akvárko 50X30X30. Teď jsou v něm žebrovníci. Taky se dá použít nějaký perforovaný nerez nebo nerezové síto.

Dobrý večer všem.
Chtěl bych se zeptat jaký kdo používáte filtr do akvárek u kajmanek? Ať už u mláďat nebo u větších želv...? Předem děkuji za odpovědi a případnou inspiraci...
Momentálně mám želvu necelý rok starou (cca 100g) a filtr exotera do 80 l (jediný, který mi nabídli v akvaristice, co funguje při nízké hladině vody)