Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Elektroinstalace

Anžto nésu elektrikář (ale rád do toho vrtám) neznám všechna pravidla pro zapojování. Poradí mi někdo zkušenější?
Řeším elektroinstalaci osvětlení stojanů. Stojany jsou kovové, osvětlení je umístěno mimo terária a bude řešeno kompaktníma zářivkama. Nevím, jestli je potřeba řešit i zemění, nebo stačí elektriku přivést dvojdrátem. Celá haďárna je navíc jištěna fíčkem (proudová ochrana).

Pokud jsou svítidla z izolantu (tř. ochrany II) a nemůže dojít při poruše přívodního kabelu (porušení izolace kabelu)
k zavlečení nebezpečného napětí na kovovou část stojanu ( např. kabel na vstupu přes kovovou část stojanu je
chráněn zvýšenou izolací např. izolační průchodkou nebo bužírkou a nebo kabel je uložen tak,že nemá přímý styk s
kovovou částí stojanu) , potom stačí dvouvodičové připojení bez ochranného vodiče.
Pokud jsou svídidla z vodivého materálu (tř. ochrany I) a přes kovovou část stojanu je veden přívodní kabel, doporučuji použít třívodičový kabel s ochranným (zelenožlutým) vodičem, na který se připojí vodivá část svítidla a stojanu.

P.S. Já tak chytrej nejsem, postoupil jsem dotaz našemu energetikovi :-)

Pokud je na elektrozarizeni cokoliv kovoveho, je to uzemeni temer nutne.
Sice pises, ze osvetleni je umisteno mimo, ale zvirata jsou na eletrinu mnohem citlivejsi nez lide a plazi zvlast.
Pak staci nejaka vlhkost, svetlo nahodou spadne na terarium, zvire vyleze nahodou z terarka a dotkne se osvetleni, ktere bude mirne probijet a vysledek za to nestoji.

Já bych to ještě kousínek rozvinul.
Běžně používám v teráriích 15W miňonky, jako stínidlo keramický květináč. Nu a když mi přinesl kamarád několik "plat" miňonek, ale bajonetovejch, neváhal jsem a přezbrojil objímky na bajonetky. Jsou konstruovaný jinak než klasika co jsem měl. A stálo mě to chovnou samici aspisky. Francisciredi. Mmch. mámu naprostý většiny těch spisčat co jsou mezi námi. Prostě se nabalila na objímku, v noci, a když ráno automat zapnul světlo, dostala křeč a nedokázala zdrhnout. Takže se vlastně sama zabila, nicméně mojí blbostí. Samozřejmě že jsem okamžitě zabalil všechny objímky do vrstvy izolačky, ale pro tuhle zasloužilou mámu bylo pozdě.
Hadi mají suchou kůži, bez potních žláz, jeden by skoro řekl, že nevodivou, že? Empiricky dokázáno....