Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem odmítá slunění

Dobrý den, mám želvu nádhernou, která se nechce slunit, a to má souš - a krásnou!:-)
Chovám jí přes 4 roky, vyzkoušela jsem už několik způsobů souše, ale nikdy se jí z vody nechtělo, snad jen když byla úplně malinká. Vodu nevyhřívám, aby jí to táhlo za teplem, zdá se zdravá, žere normálně...
Slunění je pro želvy prý nezbytné. Nad souší má obyč. žárovku kvůli teplu, pod krycím sklem je zářivka Rept Glo 8.0 UVB. Projde UVB vodou, když na souš neleze? Abych to tam neměla zbytečně.
Předem děkuji za odpovědi.

Želva sama nejlíp ví. UV si užije (i když Reptiglo ho zrovna moc nevydává) neboť želvy často splívají těsně pod hladinou a i když voda UV odfiltrovává, tak nějaký ten centimetr něco projde. Důležité je, aby zářivka nebyla příliš vysoko max. tak 15 až 20 cm nad souší i hladinou (dál nemá prakticky žádný efekt). Kolik stupňů je na souši pod žárovkou? Ideální je tak 32 až 35 st. Ideální je, když je žárovka nad krajem souše hned u vody, aby želva, když se lekne mohla zklouznout rovnou do vody.

Krokodýle, a jakou UVB zářivku pro vodní želvy by jste doporučoval? K Repti-xy nemám žádný preferenční vztah, pouze je to nejmasivnější nabídka. Jinak zářivku mám těch 15 cm nad hladinou vody, pod sklem. Pod žárovkou
je 34 st.
Dle Vaší rady jsem zkusila posunout žárovku k okraji souše, uvidíme... Každopádně děkuju. S.