Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemZamknuto Morče pro hada

Měl bych takový dotaz dostal jsem morče a nejsem jsi moc jist zda-li je to zrovna vhodná potrava pro krajtu kobercovou.Krajta je stará necelý rok a měří 155cm a morče je mládě .Nevím kde ale někde jsem četl že morčata hadi plně nestráví tak že se jim nesmý dávat.Mohu Vás tedy poprosit o radu

Vše podstatné tu již bylo řečeno a taky kupa nepodstatného, takže vlákno zamykám. (Aurifer)

Obecně se tvrdí, že morčata mají příliš tvrdé kosti a silnou, tuhou kůži, což může způsobit při trvalém krmení morčaty u některých hadů trávící problémy. Navzdory tomu někteří chovatelé zkrmují jenom morčata, a to úplně bez problémů. Myslím, že 155 cm kobercovce můžeš mládě morčete klidně nabídnout, nemyslím, že by s tím měla nějaké problémy.

Ja chovam morcata mezi kralikama a skrmuju je hadum uz radku let;-) a jeste se mi nestalo ze by je nejak nestravili a podle me je morce mnohem lepsi nezli potkan neni vubec zakerny a hadum nic neudela oproti tomu krysy ne bo potkani jsou dravci ktery sezerou na co prijdou takze temi sve hady nekrmim abych se vyvaroval pripadnym zranenim hada:puff:

Krajta je stará necelý rok a měří 155cm

To je na tak mladou krajtu dost.Nedovedu si představit, že budu krmit ani ne rok starou kobercovku velkým morčetem, ale asi spíš myslíš nějakým menším.Jinak morčata jsou pro hady hůře stravitelá, ale dá se s nima krmit.Potkan je vhodnější, ale zase je riziko, že hada pokouše.Já krmím koberce kuřatama a mám klid;-)

Jste fakt blbý, odporní pitomci a hajzli. Myslíte si, že někdo chová krásná, roztomilá morčátka a čeká 2 měsíce, než se narodí cca 3 miminka a potom je za chvilku sežere nějakej hnusnej had. Hadi by měli vychcipat. Jsou to přerostly, nenažrany svině. Ať chcípnou!! A morčátka ať žijí. Doufám, že ti suroví chovatelé hadů se zamyslí a nebudou morčátky, ani jinými ŽIVÝMI ZVÍŘATY KRMIT. Je to hrozně surové. když už, tak kupte hadum nějaky tabletky, nebo maso v uzenině..
A hadi, kteří morčátka sežerou mají problémy s vylučováním. Morčátka mají hodně tvrdý kosti. A mají 20 ostrých zubů, který způsobují hadovi vevnitř neplechu. A to je jenom dobře.
PROSÍM CHOVATELE HADŮ - ZAMYSLETE SE!! A MORČÁTKY NEKRMTE! COPAK VÁM NENÍ LÍTO TOHO MILÉHO MORČECÍHO ČUMÁČKU A DÁTE HO NĚJAKÉMU SUROVÉMU HADOVI NA SEŽRÁNÍ?
BUDU VÁM VDĚČNÁ, KDYŽ KRMIT MORČÁTKY, ANI JINÝMI ŽIVÝMI ZVÍŘATY KRMIT NEBUDETE!!
DÍKY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Nevím no, tak trochu trapný, až srandovní.Každymu určitě je někdy líto té myši, nebo morčete je, ale to už takhle prostě je.Co myslíš lidi?Ty zvířata nezabijí pro jídlo?Nebo si snad vegetarian/nka?A těch zvířat ti líto není?Někomu je to asi těžky vysvětlit, ale existuje takovej přírodní řetězec.Prostě zkráceně.Jedno zvíře musí zemřít, aby mohlo žít jiné.Někdo má rád hady, někdo zase morčata.Tady bude asi víc lidí, co zůstanou u tý první možnosti:-)

Jste fakt blbý, odporní pitomci a hajzli. Myslíte si, že někdo chová krásná, roztomilá morčátka a čeká 2 měsíce, než se narodí cca 3 miminka a potom je za chvilku sežere nějakej hnusnej had. Hadi by měli vychcipat. Jsou to přerostly, nenažrany svině. Ať chcípnou!! A morčátka ať žijí. Doufám, že ti suroví chovatelé hadů se zamyslí a nebudou morčátky, ani jinými ŽIVÝMI ZVÍŘATY KRMIT. Je to hrozně surové. když už, tak kupte hadum nějaky tabletky, nebo maso v uzenině..
A hadi, kteří morčátka sežerou mají problémy s vylučováním. Morčátka mají hodně tvrdý kosti. A mají 20 ostrých zubů, který způsobují hadovi vevnitř neplechu. A to je jenom dobře.
PROSÍM CHOVATELE HADŮ - ZAMYSLETE SE!! A MORČÁTKY NEKRMTE! COPAK VÁM NENÍ LÍTO TOHO MILÉHO MORČECÍHO ČUMÁČKU A DÁTE HO NĚJAKÉMU SUROVÉMU HADOVI NA SEŽRÁNÍ?
BUDU VÁM VDĚČNÁ, KDYŽ KRMIT MORČÁTKY, ANI JINÝMI ŽIVÝMI ZVÍŘATY KRMIT NEBUDETE!!
DÍKY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Tak přemýšlím, jestli opravdu myslíš tenhle příspěvek na tomto fóru vážně...

Romco, nebo Ladíku, nebo Blbci - jak chceš nazývat. Tenhle Tvůj výkon byl opravdu to jediné pitomě omezené v tomto vlákně. Chceš li na tomto serveru skončit, máš krásně našlápnuto. Mažu a doufám, že žádný z Tvých nicků již nebudu muset lustrovat, asi by to bylo pro Tvou IP adresu naposledy. Chovu (ať morčat, nebo hadů nebo čehokoli jiného) zdar. ;-)

No u mě by had sice taky asi umřel hlady, pokud by to nebyla tkanička pojídající cvrčky, protože chovám potkany s rodokmenem a mám k nim jistý citový vztah:-D Ale tahle reakce mi přijde vážně vtipná...a spíš si myslim, že si dělá srandu...prej kupte jim tabletky:-D Jsem si představila krajtu, jak škrtí mrkev...příroda je krutá, ale lidi jsou nesrovnatelně horší;-)

Já se hodně nasmála nad reakcí kolegyně v práci, pozor, dospělá žena s maturitou, která se mě zeptala, proč jako had žere myši? A jestli by had sežral mrkev, kdybych mu ji dala do terárka. Sem šla do kolen. Ne, ani dušenou mrkev by nesežral :)

Covece, vidis vubec otazku, na kterou odpovidas? Tazatel psal, ze ma MLADE morcete a ty tady napises pul strankovou odpoved o nicem se zkopirovanym nesmyslem. Par slov k tomu nesmyslu. Tomu, kdo to psal se nedivim, protoze "chovatele" hadu davaji hadum neprirozenou korist, davaji jim samozrejme take korist, ktera je vetsi, nez by had bezne lovil v prirode a snazi se ohromovat mezi podobnyma "chovatelama". Projdi si tyto fora a je to i tady, co komu had "ulovil" v terarku nebo na koberci. Temto "chovatelum" bych hady sebral. Projdi si videa a nejen na Youtube najdes veci, nad kteryma zustava rozum stat a v podstate se jedna o tyrani zvirat.

Takze zasadni rozdil mezi tim, cos popsal, ze kazde zvire potrebuje zrat a skutecnym lovem pro obzivu je kazdemu normalnimu cloveku patrny, ale vetsine "chovatelu" zustane skryty a budou se dal predhanet co vetsiho a exotictejsiho jejich had sezral a sezere a nekteri maji evidente oblibu v tom, kdyz pozoruji zabijeni, ti uz by meli byt nekde u Chocholouska davno. Skoda, ze nesezere ty "chovatele", pak by od takovych smejdu byl klid.

Chcípni si sám(sama).Kolik zvířat umře kvůli lidem,aby se ta verbež najedla?Kvůli tomu by mělo vychcípat celé lidstvo,protože zabíjí zvířata kvůli jídlu???Měli by vychcípat lvi,že kvůli jídlu zabíjí zebry,nebo pakoně???Zamyslete se nad sebou.Je to k sakru přírodní koloběh.Něco musí zemřít aby to druhé mohlo žít!!!

Promiń superboto ale já choval morčata a tak ti k tomu řeknu jen jedno:jsi gauner ale nevilož si to špatně.

blablablánku, a ty jsi trouba. Ona se ta morčata na ten talíř chovala mnohem, ale opravdu mnohem dříve, než na ně začali ťuťat mazlíčkáři. Ono domácí morče je totiž původně jateční a obětní zvíře, a ve své původní domovině jím pořád je, už pár tisíc let. No a hrozna žrala morčata jakožto svou přirozenou kořist od nepaměti, tak proč by najednou mělo být něco divného na tom, že je žerou i dnes.

Kolik byste dali kousků na 1 ha

no v přírodě je na 1 ha 4-6 rodinných skupin o 1 samci a několika samicích s mladými. Takže bych tam pustila 4-5 samců a na každýho 6 samic. O zbytek se postará jejich reprodukce. Ale je potřeba počítat s nějakým úbytkem a s tim, že pak bude dost velkej problém je pochytat, protože rychle zdivočej. Jinak venku v pohodě vydržej i přez zimu, ale musej mít suchý přístřešek chráněný proti větru (každá skupina 1, páč samci se vzájemně moc netolerujou) a dostatek žrádla, v zimě se musej dokrmovat granulema a senem. Měla jsem je na Stochově na zahradě asi 40x60m celoročně venku, + - 40 morčat. Ten počet se tam celkem udržoval, něco chytly kočky a jiní dravci, něco si vlezlo k sousedům a zabili to psi nebo si to vlezlo do voliéry k šelmám a nechalo se zabít, něco jsem odchytávala a zkrmovala. No a něco se samozřejmě rodilo. Rodili i v zimě, ale pokud byly mrazy tak hodně mláďat chcíplo hned po narození na podchlazení než stihla oschnout. Pokud ne, tak to bylo docela v pohodě a ta mláďata co přežila byla perfektní.

nic proti morciatkam, akoze dobra potrava . . . ale skutocne na nich nevidim nic mileho, hnusne velke zlte zuby, furt to serie, ked to zomiera tak to krici jak sialene (ne jak potkany) a este maju take divne meno, sak co to je za zviera ze morske prasa preboha ::) to je moj uhol pohladu, ale tak kazdy ma pravo mat vlastny nazor, ale nebudem niekomu nadavat za to ze sa mazna s morciatkami a krmi ich mrkvou alebo co to zerie, je to jeho vec. . . ale takato predpojatost voci niecomu tak dokonalemu a sofistikovanemu ako je had no neviem . . pouvazuj o tom... BTW asi pred par dnami som krmil takymy tyzdnovimi maciatkami to by sa ti pacilo 8-) ale nedoporucujem . . hadik mal potom nejake moc riedke vykaly a aj to mal nejak moc rychlo stravene. . . .

Nic proti tobě , ale ty asi chovas hady a mas na to svuj nazor , ale pripada mi nefer ze nekdo prijde do zverimexu a ukaze si na nejake zviratko , prodavac mu ho da a on ho muze dat i hadovi predstav si ze by se hadi krmili lidmi a ze by si na tebe nekdo ukazal a ty byses musel nechat sezrat hadem to mne pryde dost hnusny at se hadi krmi treba jinejma hadama ja vim ze to vyhovuje spis nam co chovaji morcatka ale aspon by to bylo vis fer kdyz had zere maso ale morcatka ne ja nevim je to sice jen muj nazor ale.......

A co by tomu teprve řekla taková mrkev:i: Prostě si na ni ukážeš prstem v obchodě, nebo ji hrubiánsky vyrveš z jejího domečku v hlíně na zahradě a předhodíš ji nějakýmu morčeti, který tu obohou mrkvičku celou sežere:x::!: A ona se nemůže bránit, nikdo neslyší její nářek, nevšímá si toho jak z ní teče šťáva (bohatá na vitamín A), když do ní to ošklivý morče zareje svoje hlodáky...uááááá3-[

)) Téma ubohých zvířátek by zasloužily vlastní poradnu ))) Zkuste si představit, jak to chodí v zoo, kde se krmí šelmy, draví ptáci, plazi...to v přípravně jen padají rybí, kuřecí, potkaní, myší a morčecí hlavy denně po stovkách. Ale to při pohlednu na roztomilé lvíčátka napadne jen málokoho...teď koukám, na datum zadání...no nic, jen postřeh

Jakožto citlivá duše, vegetarián a majitel tří morčátek jsem taky zhrozená při představě, že je někdo zkrmuje a osobně bych to nedokázala. Na druhou stranu jsou hadi úchvatná zvířata, jsem nadšená když mám možnost si nějakého vzít na ruku a respektuji, že tabletkama se to nahradit nedá. Potkánci jsou taktéž krásní, takže nezbívá se než smířit, že bez mrtvých morčat a potkanů bychom přišli o spoustu jiných nádherných zvířat. Ostatně i to už zmiňované maso ze salámů, které by jim dotyčný/á dala místo morčátek se taky někdo vzalo...a ne na stromech. Jen se přidávám k prosbě, aby teraristé raději kupovali myšky, morčátka, potkany či dokonce králíky na zkrmení od lidí,které je k tomu účelu chovají a spouhlasí s tím. Dodnes mám trauma, co se kdysi stalo s mým morčákem, který se narodil morčecí samičce, co jsem si koupila (jistě znáte zverimexový multipack). Byl více méně obyčejně tříbarevný a mimořádně vzrostlý, tak si jen pořád říkám, jestli to nenalákalo nějkého majitele velmi hladového velkého hada. Jinak CHOVU ZDAR.

já bych mu ho nedávala ze tří důvodů jednak protože morče je pro hada těžké strávit za druhé morče je vůbec pro hada těžké na žaludek protože má pevnou tvrdou a tuhou kůži a konečně za třetí co tě to napadlo dát něco tak rostomilího a a miloučkýho hadovi?! S pozdravem všem chovatelům Danča

No já nevím. Podívala si se o 2 příspěvky výše na tu fotku? A stále myslíš, že máme problémy dát něco tak roztomilouškýho a mucinky miloučkýho zlýmu a zákeřnýmu hadovi ( který se na talíři podával hned druhý den :-D)? Jsou lidi, kteří se smíří se skutečnistía žijí zdravě ze všeho, co se jim nabídne ... a pak jsou lidi, kteří žijí z lásky a nejí asi vůbec nic ... Kuře má taky roztomiloučká očička a je miloučky žluťoučký ... a co teprv takový nevyvynutý kuřátko v podobě vajíčka ...

Tak tu tak zkoumám vlákno, v hadech nedělám, ale mám dojem, že v Južnej Americe by asi mohl had semtam k morčákovi přijít celkem přirozeně, ne? A díru do pupku by mu to snad neudělalo, šak je to hlodavec. Spíš by mi přišlo o strach strčit k hadovi živýho potkyše, než morče, které sice je roztomilé, ale celkem ňouma... a bejt na mně, krmím činčilama, ty jsou IMHO úplně blbý... :-D:-p]:)
Hady nechováme právě proto, že jsme doma všici vegetariáni a bylo by nám těch obludek líto - nicméně, všichni naši masožravci (na čtyřech nohách a bohatě osrstění) své masíčko dostanou a proti gustu žádnmý dišputát, jak říkal už Diogenes... :-D Výlev toho nebohého děcka chápu, naše dítě by se nic takového nezmohlo, neboť nikdy nebylo vystavováno líbivé propagandě typu "Ne, ten gepard tu gazelu Thompsonovu nesní, on si s ní jen hraje na babu!" či "Nemáte prosímvás džungaráka, holce chcípnul, musíme koupit novýho, než přijde ze školy." - zvířata se rodí a mřou, slouží ke zkrmu a úspěšní se množí... a tak to budiž po všechny časy světa. Howgh.
Sorry, někdy moc mluvím...

a bejt na mně, krmím činčilama, ty jsou IMHO úplně blbý

souhlas, to jsou...ale asi tak na stejno s morčatama, to taky nejsou žádní géniové :-D Možná proto hadovi na rozdíl od intoše potkana neublížej :-). Akorát jsem slyšela od lidí, co dostali vyřazené činčily na zkrm dvě naprosto opačné zkušenosti: jeden tvrdil, že hadi si dali a uplně v poho, druhej že hadi si dali a ucpali se těma divnýma chlupama, co jim prej ve střevech udělaly špunt z takový filcovitý břečky..

Jo, je pravda, že mít hada, tak se nad čunčilou zamyslím právě skrzevá ty chlupy... no, morče dokáže být docela inteligentní, když se mu člověk věnuje, náš Mandloň (původně Mandlička, až ty kouličky byly docela nepřehlédnutelný...) uměl docela dost opičáren... ale činčila je prostě takový zvíře na co? Na to, aby chrápalo, blbě čučelo a chcíplo když se na něj někdo zle podívá? Hm... preferuju životaschopnější vobludy... :-D

činčily jsou docela nezničitelný, pokud člověk nedělá nějaké boty, které jim vaděj...jako třeba krmí směsmi pro činčily se sušeným ovocem, burákama, slunečnicí atd :-D Můj 18 letej brácha po mně zdědil činčiláka, kterej je starší jak on :-D. tomu činčochovi může být nějakých 21-22 let. Blbý, ale vytrvalý. Morčat jsem měla x, papírové nepapírové, a nikdy mezi nima žádný inteligent nebyl. těm co jsem měla na mazly jsem se i hodně věnovala a na jejich IQ to teda žádný vliv nemělo :-) V kleci 150x60x40 s prolézačkama, budkama a všim možným většinou seděla a žrala. Akorát když samice říjila, tak tam byla vidět nějaká větší aktivita, samec se choval jak debil, pak to přešlo a zase seděli a žrali. A řvali když jsem přišla. Ve velkým venkovním výběhu se chovali stejně, seděli a žrali. Když někdo přišl v létě, zasvištěli do úkrytu, v zimě když měli hlad, tak když někdo přišel, tak řvali :-D. Teď mam morčata převážně na zkrm na menším prostoru a chovaj se pořád uplně stejně, jako na tom větším :-) Jinak teda činčila je podstatně akčnější než morče, to spíš morče sedí a blbě čučí...činčily přez den chrápou, ale ve větší kleci když jich je víc, tak v noci pěkně blbnou. Dá se na ně hezky dívat. A nejlepší je dát si je do ložnice :-D

Jo, krmení směsí pro činčily, to je něco... asi jako "Jaký pamlsek mám koupit osmákovi?" Žádnej, jděte ven, osobo a narvěte mu hrst "sena fresh", čuliže trávy. Náš Mandloň byl tedy asi výjimka a všechny činčily, co znám, klamaly tělem... :-D Slyšim o nich jen strašidelný historky, jak to pořád na něco chcípe, ale je pravda, že chyba asi bývá spíš v majiteli...
Ad ubikace v ložnici... :-D Jojo. Tuhle se mi 0,1 zahleděla do dáli a pronesla něco jako "Taková malá zvěřeprostá ložnice, to by bylo fajn!" Sdílíme pokoj s osmáky, křečkovou, žakem, šesti agapornisy, potkany a pískomily. Pak je tam ještě terko s leguánem, Lemroucha naštěstí v noci spí a tři akvária - Karkulín závojnatka po nocích plive vodu ven a já vyskakuju v hrůze, že vyskočila ryba... ale večer, když to maká a mezi tím běhaji kočky a pes nadává, že nemůže v klidu spát... lepší než TV! ]:)

Tento tyzden absolvovala regiuska uz druhe krmenie morcatom po znaske. Prve mala asi pred mesiacom a netvarila sa nespokojne. Morca dostala 360g, zabite (rozmrazene), je na nej vidno ze jej vydatne doplnilo po znaske telesny objem. Aj ked rovnako velky potkan by asi zabral rovnako. Inak tesi ma ze mam reginu co zozerie vsetko - mysi, potkany, mastomysi, pieskomily, morcata :) Na fotke tesne po nakrmeni 360g morcatom.

[IMGP2314.jpg]

Inak tesi ma ze mam reginu co zozerie vsetko - mysi, potkany, mastomysi, pieskomily, morcata :)

Tak to ti gratuluju. U mne "dobry", pokud davam mysi, nebo potkany,. . . kdyz neco jineho, velikostne na reginu tzv. "OK",
tak na mne vycitave "cumendujou" :"...co to jako ma byt...?", "..na tohle chut nemam...!" :-D

Nechas si v odrezat napriklad v Hornbachu, vlozis do terarka a hotovo :)

Je to "umela trava", mal som to u regin a na skusku aj u velhadov. Je to celkom sikovne, da sa to vybrat a vydrhnut. Ked to porosis voda stecie pod to (ma to take hrcky zospodu) a pomaly sa odparuje a koberec je viac-menej suchy. Nevyhoda je ale to ze to casom napachne mocom a idealne by asi bolo to poriadne vyprat.

Inak nieco podobne tusim pouziva(l) aj Anakonda ak sa nemylim.

já tyhle koberce jeden čas u hrozen používala taky, ale právě mně nebavilo je prát. Po každém pochc**í se to muselo vyndat, vydrbat a stejně to uplně nešlo, po čase to začalo smrdět, takže koberce letěly a zůstala jsem u substrátů, ze kterých se prostě vybere šutr nebo moč a je to...

Mastomys

Regiusku bych morčaty nekrmil vůbec.

Zpestření stravy morčaty jsem poslední dobou také řešil. Přemýšlel jsem o tom a nakonec jsem se rozhodl se tomu vyhnout (není to nezbytně nutné a ve všech případech jsou tu schůdnější varianty). Je pravda, že někteří jihoameričtí škrtiči občas nějaké to morče sežerou (je ale otázka, co přesně za morčata se tím myslí a jak se ta morčata liší od běžně dostupného morčete domácího). Myslím tím Boa constrictor a pevninské Epicrates (jak psala Aurifer do mého příspěvku zde: http://tera.poradna.net/q/view/192426-zpestreni-st ravy-epicrates-cenchria-morcaty-a-slozeni-potravy- techto-hadu-ve-volne-prirode?page=r192919#r192919). Jinak jsem poštou probíral tuto problematiku s jedním ochotným rádcem (kterého nebudu jmenovat a kterému každopádně moc děkuji;-)) a bylo mi řečeno, že chlupy morčat umí napáchat v trávicím traktu hroznýšů pěknou neplechu (patrně šlo v tom případě o kontinuální krmení), které může vést až k úhynu hada. Můj závěr je takový, že v případě B. c. by se jednou za půl roku patrně nic nestalo. Častější krmení může ale vést k vážným problémům (nemám k tomu osobně přímý důkaz, ale debata se zkušenými chovateli se počítá). Dá se tomu vyhnout, takže bych tak i učinil. Morčata prostě ne. Žádná přesvědčivá studie ohledně rozdílu působení chlupů divokých a domestikovaných morčat v trávicím traktu škrtičů není samozřejmě k dispozici... Je zbytečné to pokoušet. Toť můj názor. Někdo může mít samozřejmě jiný, ale na svých hadech to ověřovat raději nebudu (hlavně proto, že to není potřeba).

To samozřejmě nepopírám. Já mám zase informace od lidí, kteří na problémy narazili. Asi to zůstane na každého rozhodnutí. Jen jsem to doplnil o svůj názor. Zůstane to otevřeným tématem, kdy se každý musí rozhodnout sám. Těžko se dobereme ke 100% obecně platnému závěru.

já bych to spíš viděla tak, že problémy udělají chlupy některých variet morčat, než morčat jako takových. Páč ten rozdíl ve struktuře a délce srsti u různých plemen morčat je obrovský, ale to ne každému v hlavě sepne. Já osobně hroznovi dávám velká dospělá morčata běžně (střídám s potkany a králíkama, ale morčat je většina) a nikdy problém nebyl. Samozřejmě dávám morčata krátkosrstá hladkosrstá. Had je dostává od mlada a za 16let svého života, stejně jako ostatní hrozna, co jsem měla s kožichem problémy nebyly. Avšak viděla jsem po různu po netu, jak se hroznové futrujou různýma dlouhosrstýma, rozetovýma atd morčatama a tam už bych to riziko ucpání viděla opravdu hodně reálné (přecejen klubko 15-20cm dlouhých chlupů asi bude docela problém). Co se týče porovnání struktury srsti divokých a domestikovaných morčat, tak rod Galea (v přírodě běžně žraný Epicraty) má v porovnání s domácíma morčatama krátkou a hodně ostrou srst, ale třeba C.magna (ty zase běžně žerou B.c.o) má srst v podstatě obdobnou, jako domestikované hladkosrsté morče. Ale míň smáčivou. Právě jak ses posledně na to ptal, tak jsem koukala na ty kožichy a schválně to porovnala :-) Jinak teda v přírodě jsou morčata jednou z hlavních složek potravy těchhle hadů, ale to už jsem psala..

Co se týče zkrmování morčat regiusce, tak pro ni to zrovna přirozená kořist nebude...jak z hlediska kožichu, tak i kostry, páč regíny v přírodě žerou hlavně křečkovité, což jsou zvířata se subtilní kostrou a měkkým krátkým kožichem. Ale pokud se dá občas mladé krátkosrsté morče, tak se asi taky houby stane...

MImochodem, kdybys chtěl vzorky srsti Galea monasteriensis a Cavia magna na porovnání se srstí standartních C.f. porcelus, tak není problém, můžu poskytnout dostatečné množství :-)

Díky za vyčerpávající odpovědi.
Ještě bych se rád zeptal na krmení potanama. Četl sem, že to je taky klidně možné, ale že je lepší ho před zkrmením nějak omráčit( aby byl živej a had si zaškrtil, ale aby mu potkan neublížil). jak často bych měl krmit, kdybych jí dával 1 potkana? Teď krmím pořád myši stylem 1 myš = týden pauzy. Dávám 3-4 myši v jeden den a potom pauzu 3-4 týdny. Je to dobrý způsob, nebo mám krmit častěji v menších dávkách?
P.S.: Ptám se na Regiusku

tak ono had se přestává většinou krmit myšma v okamžiku, kdy je dost velký na to, aby zvládl přimeřeně velkého potkana. Potkanama se samozřejmě normálně krmí. Co se týče toho omráčení, tak je určitě lepší krmit zabitým, pokud had bere mrtvou kořist. Právě kvůli té eliminaci rizika poranění hada.

Teď krmím pořád myši stylem 1 myš = týden pauzy. Dávám 3-4 myši v jeden den a potom pauzu 3-4 týdny

To nějak nechápu- 1 myš 1x týdně, nebo 3-4myši najednou po 3-4 týdnech? Ono dokud je had mladý a rychle roste, tak se krmí častěji, většinou 1x týdně. Pozdějc třeba 1-2x za měsíc, podle kondice. Ale je lepší dávat menší kořist častějc, než velkou méně často- tam pak hrozí, že ji had zvytečně vybleje, protože na něj bude velká.

Když koukám na fotografie G. m. a C. m., tak to už na první pohled vypadá jinak (není morče jako morče), než dlouhosrstá morčata (v jejich případě ty problémy s trávením chápu). Vzorky třeba někdy pro zajímavost ano.:-D Už se v tom nebudeme dál zbytečně patlat. Dostal jsem odpovědi jaké jsem chtěl a od lidí, od kterých jsem doufal, že mi odepíšou. Jsem rád, že jsem se zase dozvěděl víc. Děkuji ti moc za tvůj čas i odpovědi (podložené osobní zkušeností).

já oba tyhle druhy chovám (krom toho, že jsem je studovala v přírodě), takže se srovnávacím materiálem neni problém :-)

Jinak teda pokud od nich neudám mláďata, tak přebytečné samce (na rozdíl od domácích morčat se mezi sebou brutálně rubou a klidně se i zabijí) normálně zkrmuju. Ale nevšimla jsem si, že by se na ně hrozna tvářil nějak jinak, než na domácí morče. Ale můžu někdy ještě porovnat bobany ze srsti z divokého a domácího morčete :-D

Tak jasně. Když je chováš a potřebuješ omezit stav chlapáků, tak šup s ním k haďourovi... U těchhle divokých věřím, že to bude v pohodě (zvlášť v případě B. c. a Epicratů, kteří je navíc loví i v přírodě). Domácí hladko-krátkosrsté... Když všichni tvrdíte, že je to bez problémů, tak to asi tak bude. Pro zajímavost porovnat zkus. To by bylo zajímavé vidět, jak si stojí domácí krátkosrsté vedle těch divokých.

Hm... myslím, že existuje spousta chovatelů myší nebo potkanů, kteří by nesouhlasili s tvrzením, že jejich mazlíčci jsou potrava... našli by se i tací, kteří by byli toho názoru, že prase, kráva či jiné inteligetní zvíře, schopné cítit strach a bolest, může být jen rádo, že si (stejně jako morče) neuvědomuje až do poslední chvíle, že je zamýšleno jako potrava... ono totiž všechno je nakonec potrava, včetně "vládce všehomíra", tzv. homo sapiens.
Na druhou stranu, ber to z té lepší stránky - až umřeš, můžou to všichni ti červíci pořádně roztočit! :-D

Přijde mi to tu jako když se hádaj děti ve školce čí táta nebo strejda je silnější. Osobně se teda přiklánim na stranu hadařů, samozřejmě pokud nejde o ty typy co se se zaujetim koukají lak lezou myši oči z důlků. Já osobně třeba nesnášim divoké potkany pro jejich masochysmus a nenažranost (to že krajta sežere morče mi přijde OK proti tomu když banda potkanů okouše hlavu živé krůtě uvězněné v plotě nebo zabije 20 holoubat jen proto aby jim vyžraly oči) na potkany vemu psa a lopatu a nikoho s tim neotravuju.
Když někdo chová morčata s rodokmenem, ročně odchová X morčat a jen pár z nich odpovídá standardu, co má dělat s těma ostatníma??? Může být rád že je od něj odkoupí někdo na skrmení ať už pro plazy, šelmy nebo dravce. V mém chovu papoušků se občas také oběví mládě mrzák nebo mu třeba samice na hnízde ukouše nohy, co snim mam podle Vás dělat?
"hadi by se měli krmit hady" to už se na světě děje hodně dlouho, jsou i specializované druhy které se ničim jinym neživí, doufám že se budete řídit heslem "Primáti(včetně H. sapiens) by se měli krmit primáty"......Když takhle nade vše milujete morčata (=nejspíše nějaká Árijská rasa) tak určitě milujete i kočičky, doporučil bych si o nich něco naštudovat(směřováno mazlíčkářům)

Jej s divokyma potkanama mam z vesnice taky zkusenosti. Vedle nas byl prasecak a tech potkanu... Pred casem uz byli tak drzi, ze nam normalne pres noc utocili na slepice - za noc dve mrtve, narvane u diry ve stene a sezrana hlava a vnitrnosti. Udelali jsme na ne zatah a za jeden vecer jich postrileli 15 velkejch jak kocka. pak jsem na ne delal pasti z akvarek, ale sou to svine chytry a rychle se učej.