Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Hroznýš královský

Dobrý den, mám takový dotaz, včera jsme si pořídili hroznýše, při přepravě byl celkem aktivní, co jsme ho dali do terárka - mělo by být úplně ok - je pořád jen svinutý, za celý den se jen přesunul z kmene na kamey, ale je pořád v klubíčku a moc se nehýbe. Ráda bych věděla, jestli je to v pořádku, nebo by se měl trošku víc plazit, je možné, že za to může teplota? V terárku má cca 26 stupňů, pod žárovkou určitě mnohem víc. Poraďte mi prosím jestli je to ok, nebo co mám dělat. Díky

To je normální, v teráriu si najde nějaký oblíbený místečko, kde mu vyhovuje teplota a vlhkost a tam tráví většinu dne. Trochu víc aktivně leze, když dostává hlad. Po nakrmení si zas najde teplé klidné místečko a tráví. Je to prostě had, který nepředvádí nějakou šou, na to jsou lepší papoušci:-D. Pozor na vysoké teploty. Měl by mít možnost najít si i nižší teploty než 26 stupňů, i když jinak těch 26 až 28 preferují, hlavně po nakrmení. Krokodýl

Díky za odpověď, měla jsem obavy, jestli mu něco není. Ještě jsem se chtěla zeptat, hroznýšce je asi půl roku, jak často se bude svlékat? Před zařízením terárka jsme ho celé umyli, vyčistili jsme i kamínky na podestýlce, ale viděli jsme jak se tam pohybují malinkaté "tečky" zřejmě nějací paraziti, nevím, z čeho by tam mohli být, podestýlku i lianu - kmen jsme pořídili ve zverimexu, není jich moc, viděli jsme asi 3 asi 0,3 mm, mohli by hadovi nějak vadit? Hlavně aby se nezačali množit, ale vůbec nevíme co by to mohlo být, možná jsou z toho dřeva, v příručkách jsme se o tom nic nedočetli. Díky

Zdárek, nejsem nějak zkušenej chovatel, ale tenhle problém sem měl taky, osobně si myslím že ty breberky sou s těch kamínků nebo z toho dřeva. Protože já to vyřešil tak, že sem terárko vyklidil, vymyl savem, nechal vyvětrat, dřevo sem osprchoval vařící vodou, místo kamínků nebo písku sem koupil kokosovej supstrát a od tý doby je klid.
A co se týče toho svlékání, tam to asi bube individuální a bude to záviset na tom jak "rychle" ti had poroste, aspoň taková je moje zkušenost, čím je had větší, tím je časový rozestup mezi svleky delší. Mně se třeba teď, při stáří dvou let a délce dvou metrů, hroznýš svléká cca po 2,5 až 3 měsících.

Pokud jsou to malé tečky pohybující se po hadovi, tak to budou s velkou pravděpodobnostní roztoči. Pokud to jsou, doporučoval bych hada vyndat do plast, bedny a postříkat ho Frontlinem na 15minut a terárium vyčistit a substrát a vše co tam mám vydesinfikovat horkým vzduchem (mikrovlnka).
daboia

Nechcu ti do toho kecat, ale v mikrovlnce horkej vzduch není. Mikrovlnka (jak již název napovídá) ohřívá vložené věci tím, že rozvlní molekuly v buňce, čímž se zvýší jejich teplota. Každopádně, sterilizace horkým vzduchem je OK. Stačí obyčejná trouba, 110°C a tak 10-15 minut. Já osobně misky vyvařuju (jednou za čas), pevné předměty (kameny, větve atd.) cpu právě do trouby a terárka čistím nízkotlakým vyvíječem páry.
S Frontlinem souhlas, jen pozor na oči, nozdry a tlamu. A neaplikovat na nažrané zvíře.

Ano, ano, žádná radost. Budete se muset se svým hadem teď trochu víc zabývat. Opatřete si zahnutý tupý háček nebo párátko, kterým ty největší potvory musíte opatrně vyšťourat zejména ze spodní čelisti a kolem oka. Nebojte se, záhyb kolem oka je dost hluboký a jeho opatrné projetí tupým předmětem nebude způsobovat vašemu zvířeti bolest, zato ale budete zděšeni, kolik jich tam najdete. U mně se počítali na desítky! Je třeba se jich zbavit co nejdřív, protože stále kladou vajíčka.

1% Arpalitem lze postříkat celé zvíře, na aplikaci na spodní čelist a oči je nejlepší nastříkat si jej na prst a potřít. Vyhněte se potíráním jen přímému kontaktu s nozdrami a rty. Po ošetření oka doporučuji zatřít antibiotickým Framykoinem, který brání infekci a další parazité se v něm udusí. Arpalit nechte klidně na zvířeti a neoplachujte. Pokud byste jej později (tak po dvou dnech) chtěli oplachovat, použijte veterinární šampon proti parazitům Orthosan, který necháte alespoň půl hodiny působit. Hroznýš bude trochu schlíplý, ale neublíží mu.

Stejně tak je třeba Arpalitem vystříkat i celé terárium, zejména spáry a návazné škvíry. Z těchto důvodů nedoporučuji nikdy v teráriu členěnou zadní stěnu, umělé skály a další vymyšlenosti.

Špatná zpráva ale je, že pokud parazity vidíte, existují po teráriu už stovky mikroskopických vajíček, které už stihli naklást a to i na hada. Nejpozději do čtrnácti dnů až třech týdnů po kompletní likvidaci (která vám bude trvat několik dnů každodenního boje) se vylíhne nová generace, takže musíte být ve střehu a opět likvidovat!

Dokud se ale nezbavíte parazitů zcela, tj. žádný výskyt po dobu alespoň 6 týdnů, nedávejte žádný podklad, do kterého by mohli klást vajíčka. Důležité je přetnout generační cyklus. Vykliďte celé dno, vypusťte bazének, dejte jen malou misku s vodou a nechte zvíře na čistém bílém papíře - ideální jsou takové ty papírové utěrky do kuchyně. Na něm je dobře uvidíte, kteří odpadnou, ihned je tam nehtem (stejně jako klíště) rozmačkněte a každý druhý den max. podklad měňte. Přeji hodně úspěchu.

Svlékání je opravdu individuální podle rychlosti růstu mláděte, většinou tak po dvou měsících a častěji. Ty breberky mohou být chvostoskoci a nebo to spíš roztoči. Hada můžete ošetřit Frontlinem nebo 1% arpalitem (pozor! nepoužívat na nakrmeného hada). Terárium vydesinfikujte včetně substrátu (nebo substrát vyměnit). Vše vzhledem k životnímu cyklu roztočů raději po 14 dnech zopakujte. Krokodýl

Ahoj, mám taky půlročního hroznýška a je to opravdu tak, jak psal Krokodýl. Celý den vydrží na jednom místě. Ten můj je nejvíc aktivní v noci, podle rozrytého substrátu v terárku a teď má dvě oblíbené místa, kde ho ráno najdu. Občas si večer vyleze na topný kámen, ale jinak jsou to opravdu lenoši. Jiné je to když ho z terka vytáhnu, to ožije, šmejdí a chce se všude dostat.
Teplota je Ok. Ten můj se pravidelně svléká od malička jednou měsíčně.
Ty tečky jsou s velkou pravděpodobnosti paraziti a jsou nebezpeční. Taže pokud je tam ještě máš, tak doporučuji okamžitě jednat. Všechno z terárka pryč, pořádně vyčistit a vystříkat nějakým přípravkem na hubení parazitů (Frontline, Arpalit, Neostomosan) i hada, do terárka pouze papírové ručníky a vodu. Pozor ale ať se ti hadík v té vodě nekoupe, pak by se ji napil a mohlo by být zle. Takhle musí vydržet minimálně 3 týdny.
Tady je fotka mého Kosti:
[http://album.volny.cz/show_image.php?file=/m/mol_fo to/e2285da76f7c3a2d3aded00c686518df]