Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Preparace želvího krunýře

Měli jsme nádhernou želvu ostruhatou a nyní ve stáří deseti let zahynula.Má nádherný velký krunýř a ten bychom si chtěli zachovat na památku:.(poradí někdo,jakým způsobem bychom mohli tohoto dosáhnout)Děkuji moc.
Změna předmětu, původně: prosím o radu (Melda) (carlos)

Zdravim,
zkusil bych to tak, ze bych co nejvice tkane odstranil, tzn nozem a dalsima nastrojema proste odpitvat maso, organy atp....Dale krunyr varit, ale opatrne, ne nejak moc, aby se nerozvarily vazivove spoje...pokracovat namocenim do peroxidu, chtelo by to nejaky silnejsi....a pak uz jen dodelat detaily...

Shodou okolností jsem včera byla u známého a ten měl pěknou řádku želvích krunýřů, všechny byly pěkně čisté a hladké. Já bych to sice asi doma nechtěla,ale právě na základě tohodle dotazu jsem se ptala jak to udělal a všechnu práci odvedli jen mravenci. Mi osobně i ta představa nahání husí kůži,ale výsledek byl "dobrý". Nicméně teď na zimu je to asi trošku problém.;-)

No, mravencům bych taky moc nevěřil a Čertův postup opravdu funguje... NAvíc nakládat 10 letou sulcatu do formecu ... To je na pořádné akvárko...

Jinak formalýn je volně prodejný v jakýchkoliv laboratorních potřebách. Je toxický, do ale smí se vypouštět do řádu (10x naředěný). Používá se ředěný! Tuším že osmi procentní, ne koncentrovaný! A i ten ředěný je pěknej sajrajt - zrovna teď mám "olezlé" prsty, jak jsem s ním o víkendu dělal - používá se do zemních pastí na bezouše...

VH

Zdravím,
Formaldehyd už delší dobu nemůžu nikde sehnat, vy píšete že je volně prodejný v ,,laboratorních'' potřebách. Bylo by možné mi sdělit konkrétní místo této prodejny v některém z větších měst,jsem sice z Ostravska ale rád bych si i dojel...Odpověd případně do soukromé pošty at to tu nezaplnujeme OT...
Děkuji...

Zkuste normalni netove lab. potreby - napriklad Laborkomplet, Verkon a pod. Treba ve Verkonu se da nakupovat za hotove na miste - vim o nem v Brne (Cyrilska) a v UnL. GIYF - zadejte tam laboratorni chemikalie a me to vyjelo mooooc odkazu - predem si radeji zavolejte, zda maji i maloprodej. VH

PS: http://www.google.cz/search?q=laboratorni+chemikali e&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:cs:officia l&client=firefox-a

Nedá mi to,abych se nezapojil.Předem upozorňuji,ať toto nečtou lidičky s názory"To bych svému miláčkovi neudělala" nebo "Je to morbidní,nechutné" Tady se bavíme o uchování krunýře buď pro vědecké účely nebo na památku.
Uhynulou želvu,je-li zmrazená nechám rormrazit,stejně se pracuje s čerstvě uhynulou.Krunýř neřežu,čili není potřeba svěrák.Pracuji v rukavicích.Ostrým nožem se oddělí kůže okolo nohou a hlavy,přichycená k plastronu i karapaxu.A nyní citlivky nečtěte: Hlava, odděleně přední nohy a zadní nohy společně s ocasem se tahem vytrhnou z krunýře.Nyní je nutné vyčistit všechny zbytky vnitřností a svalů z krunýře,což dělám dlátem,nožem a ocelovým kartáčkem.Takto nahrubo vyčištěný krunýř nechám dva dny v roztoku Sava s vodou potopený.(Sava málo,aby nebělaly štítky)Po dvou dnech krunýř opět mechanicky dočistím(vnitřek ).A nyní krunýř celý vycpu vatou namočenou buď v kysličníku nebo silném Savu.Za dva dny vatu vyndám,nechám krunýř vyschnout,vyčistím a natřu modrou Indulonou,která uchovává dlouho lesk.Tímto způsobem jsem již vypreparoval mnoho uhynulých želv.Svoji sbírku krunýřů ale možná prodám,protože zabírá dost místa.
Kažopádně varuji před vařením-krunýř se rozpadne a vše je potřeba dělat za studena a vše desinfikovat,alesoň tím Savem.

Savo a podobné sajrajty k preparacím určitě nepoužívat... Je v něm chlor, jiné sajrajty a po té co jsem viděl pár výsledků práce se savem vs preparát tak říkám savo ani naředěné určitě ne. Mně se nejvíce osvědčil postup který jsem psal výše. Použítí způsbu ,,morelie´´ si nedokážu představ v případě kdy mi někdo dá na preparaci třeba např. 10 želv - ztrávil bych u toho celý den. Podle mně je mnohem míň pracné a méně rizikové použít postup s formaldehydem (krom práce s ním samotným-to ovšem je nebezpečné jen pro člověka pracujíc s ním). A jak už jsem psal když se místa řezu dobře slepí nikdo nic nepozná....;-)

Mně se ty fotky taky už nezobrazují :-/. Tak to zkusím vložit znovu.

Nějáké ty krunýře
[http://img525.imageshack.us/img525/6823/kopieimg829 0vf1.jpg]

A ten pejsek - dostal jsem to šlompácky stažené takže i když jsem to trošku doupravil nic moc se s tím dělat nedalo
[http://img525.imageshack.us/img525/3782/kopieimg829 8pk2.jpg]

To Cheert: Nesnižuji tvůj způsob preparace,i když podle mě je Forladehyd rakovinotvorná s....a,s kterou nechci nic mít,za Savem,jako desinfekčním prostředkem si stojím,preparuji tak krunýře už více než dvacet let a výsledky bych ti rád představil,bohužel neumím sem vložit fotky. Preparuji také lebky antilop,které také sbírám,ovšem rozdílným způsobem,takže vím o čem píši a nejsem v tomto nováčkem.

Jasně, já to ani tak nechápal já ten tvůj postup taky nechci nějak označovat za méně cený - to určitě ne ;-). S formecem máš pravdu je to rakovino tvorné... Ale ti co neví o co de nelekejte se až takoví horor to není :-).
Každý to děláme jinak. Já preparuji více méně vše od lebek, vycpanin, krunýřů, kůží....... Osobně sbírám nejvíce lebky ale i ostatní, nejméně mám kůží.
Když zvládnu vložit fotky já zvlídneš to taky :-D. Kdyby někdo chtěl mrknou na něco ze sbírky dejte vědět....

Edit: Koukám že Epicrates mně předběhl :-D. Tak něco málo z toho co mám nafocené přidávám.

Pakůň
[http://img72.imageshack.us/img72/3848/kopieimg8251a u1.jpg]

Lebka pudla + ?, spodní čelist ,,poškozena´´ následkem nemoci.
[http://img527.imageshack.us/img527/4006/kopieimg829 9xd7.jpg]

Něco dalšího příště ;-).