Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem scolopendra

Zdravím.
Chtěl bych se zeptat, jestli někdo nemáte zkušenosti s chovem těchto stonoh nebo aspoň nevíte o nějakých stránkách, na kterých bych se o nich něco dočetl.
Nejvíc potřebuji vědět v jak velkém terárku mám chovat jedno zvíře.
Děkuji za případnou odpověď-. ;-)

loading...

No osobní zkušenosti se Scolopendrami nemám,ale obecně podmínky pro chov jsou takové, že jsou to kanibalové, tudíž je nutné chovat je jednotlivě. Délka terária by měla být alespoň 2x tak dlouhá než je délka stonohy,ale to už určitě odhadneš sám, jak velké bude potřeba:-) Jinak jako substrát můžeš zvolit vyšší vrstvu rašeliny, nebo podobného substrátu, který je nutné udržovat částečně vlhký. Podmínkou je každpoádně úkryt. Každopádně konkrétní podmínky se můžou druh od druhu lišit, takže nejlepší je si zjistit konkrétní podmínky pro druh, který se rozhodneš chovat:-)

V češtině o Scolopendrách můžeš najít něco málo zde:

http://arachnomania.cz/Clanky/Stonozky%20rodu%20Scolopendra.php

Jinak v angličtině a němčině se toho najde určitě i víc:-)

http://scolopendra.eu/
www.scolopendra.be

stačí hledat:-)

Chovám jednu Scolopendru z Tanzánie a musím dát za pravdu Georgiji, že stačí malá škvírka a je fuč. Měl jsem před touhle už jednu a ta beze stopy zmizela a už se nikdy nenašla. Chovám ji v terárku 30 na 20(základna), většinou není vidět protože je aktivní v noci, pouze když nedostane dýl nažrat, tak se de sama přihlásit i ve dne. Je to pěknej dravec, kterej se vrhne na cokoli, co se hýbe, co se týče agresivity se s ní může měřit už snad jen solifuga, ale je to moc krásný zvíře a její velikost dává oproti našim stonožkám větší možnost pozorování. Potřebuje vyšší vrstvu rašeliny, úkryt a vlhčí prostředí, stačí pokojová teplota

ta rašelina je pravě problém.Dneska zrovna koumám jak to vyřešit.
nechci ji trapit na malém množství hrabanky ale zaroveň bych ji někdy rád viděl .. čekat do 1 do rana se mi nechce.
jaká je tak cca jeji aktivní doba?? 4 hodiny?

dneska skouším pokus .. dnes večer ji nechám svítit a hnedle ráni ji terárium zakriji černým papírem a rosvítím ji červené světlo.
Doufám že se mi podaří ji oblafnout .. tohle nádherné zvíře bych rád také někdy viděl :-)

BTW mám Scolopendra subspinipes..

Mám dvě scolopendry a zkušenosti jsou celkem pohodový. Terárko s horním otvíráním (teda tady bych to nazval spíš akvárko ), základna je 25x40 a vejška 30 ( kvůli tomu aby se nedostala nahoru, protože stačí chvilka a stonoha je v pryč ). Rašelinu mam cca 3-5 cm ( řekl bych že dost ) a hodně těsnejch úkrytů, je dobrý i třeba suchý listí.

Jak už se psalo, když má hlad šmejdí i přez den - takže menší hladovka neuškodí ale stonoha je pak nervní. Poslední dobou ty moje lezou venku i přez den a žrát se jim nechce, přitom podmínky stejný, tak uvidim...
Jinak mam teda Scolopendra sp. Jáva ( červená ) a Scolopendra spec "stripped legs" ( teda takhle kupovaná )...

Zdravím. Měl bych dotaz: Moc rád bych si pořídil Scolopendra gigantea, nebo podobně velikou. Nemá náhodou někdo jeden exemplář na prodej? (Praha)Popřípadě bych ji koupil i na tera burze (Ládví atd..)Párkrát jsem burzu navštívil, ale stonožku jsem neviděl.Nabídky prosím pošlete na email: m.pirner@centrum.cz, nebo alespoň dobrý tip.
Děkuji a omlouvám se, že lezu do vlákna, ale nechtěl jsem zakládat nový.

Jednou větou, stonožky se nad očekávanou míru snaží utéct, jsou rychlé, vzteklé a kousavé, potřebují vlhko a jsou hodně žravé. .taky doporučuju ubikaci typu akvárko, větrací sítě výhradně přes strop a kovové, zavírání zabezpečené ze všech stran proti otevření (skleněné víko zvedne, plastovou síťku prohryže, do kovové v dostupné výšce se na okrajích pustí taky) chov po jednotlivcích, poměrně časté a vydatné krmení a hlavně velkou vlhkost, to je asi nejdůležitější. Na vyschnutí jsou fakt náchylný, myslet na to i při delším transportu! Nedá se jen tak hodit na týden dva do krabičky s hlínou jako jiný bezobratlí - pokud neuschne, bude na pokraji smrti hlady.

Pokud se jim dá kus kůry nebo šutru, scolopendra není nucena se zakrtkovat pod zem (v přírodě taky vyhledává pevný strop nad hlavou a je světloplachá) a pokud se na ni chce člověk podívat, aby z ní taky něco měl, tak si ji odklopí a ona tam bude a ani v tu chvíli nebude moc agraesivní, spíš překvapená. Pokud takový úkryt má, a přesto krtkuje tak ji je asi vedro nebo má hlad a hledá už všude.Obecně je lepší pokojová teplota než nějak přitápět - z toho jsou jen roztoči, plísně a riziko vyschnutí. Je dobrý občas na prevenci roztočů udělat kontrolovaný vyschnutí substrátu a pak ho zase pořádně zalít, ale nesmí se na to zapomenoutnebo to nějak podcenit, jinak máme ze stonohy hned mrtvolku.

Kvůli parazitům (resp. zooforetickým roztočům) se mi opravdu neosvědčilo dávat venku nachytaný divoký hmyz a jednoznačně preferuju chovaný hmyz. Pokud jsem dávala venku chytaný hmyz, došlo dříve nebo později k tomu, že zvíře mělo ve škvírách mezi články "kožíšek" z roztočů, při krmení chovaným hmyzem se občas namnoží akorát roztoči v substrátu, což se řeší líp jeho výměnou. Se substrátem se nes..., hlína s pískem to jistí - simvás co jinýho asi maj venku.

Pokud umře stářím, většinou má něco jako výhřez kloaky provázený tím, že přestane žrát a pojde - víte někdo co to je??. Už mě nic nenapadá kromě toho že to jsou miláčci a když uteče, nic nezkazíte vlhkým ručníkem v každým rohu místnosti.

Jako - jak ji chceš krmit, když je zalezlá? vona žrát nebude, takže bych ji IMHO nic nedávala, protože by ji to krmivo akorát obtěžovalo. Ale kontroluj to, když se mláďata začnou rozlejzat, nutno matku včas oddělit, aby je nesežrala, protože je vyhladovělá.