Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Arpalit je smrt

Ahoj proti breberkam jsem pouzila arpalit neo.pouzila jsem ho i na sveho hada(krajtu),vse jsem udelala presne podle navodu a prave ted muj had zemrel.arpalit ho otravil.chci udelat neco proto,aby byl tento vyrobek zakazan a aby vyrobce za tohle prevzal zodpovednost.cetla jsem i na internetu spoustu pripadu kdy arpalit zabil i kocky,hlodavce a hady.proto hledam lidi,kterym se nahodou stalo neco podobneho a ktreri by meli zajm semnou udelat neco proto,aby vyrobek zakazali a aby byl vyrobce potrestan.

Asi takto:

Arpalit se dá použít i na hady, ale jednou se mi stalo, že když jsem ho na krajtách (regiusky) nechal dlouho, motaly se, ztrácely koordinaci. Byla to všechno mláďata. Všechny jsem vykoupal a nechal v dobře odvětraném teráriu - po pár dnech, ca týdnu, se daly do kupy. Arpalit je potřeba cca hodinu po aplikaci na hada opláchnout, ideální dát hada do akvazoo s vodou, ať se vykoupe. Nestříkat na hlavu a na oči!

Osobně vím o jediném případu otravy kotěte, který skončil smrtí a to bylo ještě v dobách, kdy měl arpalit jiné složení a byl agresivnější. Zmiňované kotě navíc byl nalezenec ve špatném výživném stavu a silně zablešený, čemuž bych přisuzoval zásadnější podíl na úmrtí.

Pokud můžu doporučit, Frontline je šetrnější (třeba na štěňata se může dávat od 2 dnů věku!), ale i Arpalit lze na hady použít, pokud se pak opláchne.

Co se zákazu výrobku týče, moc bych Vám nefandil, ale zkusit to samo můžete.

Pokud můžu doporučit, Frontline je šetrnější (třeba na štěňata se může dávat od 2 dnů věku!)

S tím musím souhlasit, je pravda, že u silně zaroztočovaného chovu potkanů, jsme jej použili a ztráty byli, ale tam šlo o to, že uhynula zvířata, která byla ve špatném stavu (silně oslabena), jinak přežila i většina holat (Na ty jsme samozřejmě přímo neaplikovali, ale vzhledem k tomu, že jejich matky byly nastříkané, tak se na ně také část jistě otřela.

krajta mela asi 70cm.mela tak 4mesice.jinak byla aprosto zdrava.nastrikala jsem si arpalit na ruku a pretrela jsem ji(hlavu samozrejme ne).na navodu bylo ze se nesmi 2dny umyvat(takze jsem ji potenokoupala).pote jsem vystrikala terarko a nechala den vyvetrat.krajtu jsem tam pak dala(rano) a odpoledne kdyz jsem prisla tak uz se nemohla ani hybat(takze den a pul po pouziti arpalitu se to stalo).hned jsem krajtu oplachovala vodou a snazila se ji zachranit ale bouzel to nevydrzela. tady jeden pripad - 0918dum.htm

Arpalit se musí aplikovat jen na krátkou dobu (u plazů), maximálně na několik desítek minut, jakmile by se začali projevovat symptomy otravy, je třeba ho omýt. Právě proto, že není primárně určený pro plazy je důležité jeho použití probrat s kompetentními lidmi. Osobně vždy doporučuji Frontline, který je sice dražší, ale šetrnější (o úhynu hadů při správné aplikaci nevím). Ve výše uvedeném odkazu bylo jasně řečeno, že byl na kočky použit 5% arpalit, přestože i v návodu je uvedeno, že na kočky je třeba používat 1%, tam nelze nic vyčítat výrobci. Je třeba si uvědomit, že každý přípravek na parazity je jed, jinak by nebyl účinný. Proto se s ním podle toho musí zacházet a sledovat zvíře po jeho použití, jestli nedochází k příznakům otravy.

Přesně jak píše krokodýl- 1% arpalit, já dával max. na 10 min, na hlavu nenanášet, omýt. A dodám omýt pod tekoucí vodou, v kyblíku ať chceš nebo ne arpalit jen ředíš. Vstřebává se pokožkou, a docela rychle. A po 8 dnech znovu (na vajíčka roztočů nepůsobí, po 8 dnech je na světě nová generace). A samozřejmě obdobně na terárko, ale tam už 5% arpalit, nechat klidně hodinu, nezapomenout řádně vyvětrat.

jinak přežila i většina holat (Na ty jsme samozřejmě přímo neaplikovali, ale vzhledem k tomu, že jejich matky byly nastříkané, tak se na ně také část jistě otřela.

nemusely se otírat, účiná látka se vstřebá do krve, kde vydrží měsíc v docela silné koncentraci, do holat se dostane s mateřským mlékem - hlavně se potom těma holatama nesmí krmit např. sklípkani - někteří by mohli vyprávět:.(

Osobně vždy doporučuji Frontline, který je sice dražší, ale šetrnější (o úhynu hadů při správné aplikaci nevím)

já už o úhynech slyšel a osobně jsem zažil příznaky otravy, byly u botrochilus boa, ještě k tomu u samice, málem jsem sebou v tu chvíli seknul

jinak v menších chovech frontline také doporučuji, ale aplikovat ho pouze přetřením navlhčeným ubrouskem

Anakonda:

nemusely se otírat, účiná látka se vstřebá do krve, kde vydrží měsíc v docela silné koncentraci, do holat se dostane s mateřským mlékem

Jj, nechtěl jsem se tak rozepisovat. Holata s téhle várky jsme samozřejmě nechaly odrůst a krokouši se pak tvářili celkem šťastně.;-)

já už o úhynech slyšel a osobně jsem zažil příznaky otravy, byly u botrochilus boa, ještě k tomu u samice, málem jsem sebou v tu chvíli seknul

Tak to chápu, to by mně taky švihlo. Ale rozchodila to, ne?
Já takhle naší ekonomce kdysi odroztočoval kobercovky, dostal jsem od veterinářů nějaký nový preparát (bohužel jméno si už raději nepomatuju) a použil ho jako frontline. Druhý den jsem vyndal mrtvoly a od té doby už neexperimentuju.

dostal jsem od veterinářů nějaký nový preparát

Zrovna to jméno by se hodilo:-/ Mohl to být biokill, tam jsou dva druhy a jeden plazáky zabíjí dost spolehlivě... Jinak já mám ještě vcelku slušnou zkušenost se Strongholdem, který jako snad jediný na trhu z tzv. "pipet" (kape se psům za krk) likviduje i svrab a červy, což je bomba. Při silném napadení potkanů svrabem jsme natáhli stronghold do stříkačky a podle dílků nadávkovali potkanům za krk, po třech týdnech byli bez svrabu. zhruba po měsíci a něco jsem je začal zkrmovat a u hadů bez následků...když už jsme teda u těch antiparazitik;-)

Strongholdem, který jako snad jediný na trhu z tzv. "pipet" (kape se psům za krk) likviduje i svrab a červy, což je bomba.

jen doplnim - zkouseli jsme s veterinari stronghold cilene na odlecovani vnitrnich parazitu u plazu, konkretne roupu u kontrolni skupiny infikovanych chameleonu. Pravdepodobne tam vubec nedochazi k prestupu ucinne latky pres plazi kuzi. Chamici zadne priznaky otravy nemeli, ovsem, roupi se take drzeli ac jsme zkouseli ruzne, na savci pomery pomerne vysoke koncentrace. Kazdopadne - na vlastni triko to urcite nikdo nezkousejte, a uz vubec ne treba na zelvach. Stronghold obsahuje ucinnou latku bodobnou ivermectinu a ta treba zelvy dokaze spolehlive zabit.

Osobně vždy doporučuji Frontline, který je sice dražší, ale šetrnější (o úhynu hadů při správné aplikaci nevím

Z nedavne doby znam pripad, kdy byl frontline v bezne primerene koncentraci pouzit na hroznyse (mladata i odrostle kusy). Dve mladata po aplikaci uhynula zahy v krecich, jedine, cim se lisila od ostatnich mladat a odrostlych zvirat byl fakt, ze mladata byla ten den nakrmena a zrovna cerstve travila. Takze urcite pro jistotu neaplikovat podobna leciva v dobe, kdy je zvire nakrmeno. Je otazka co bylo pricinou, mozna se v dobe traveni nejakym zpusobem meni schopnost vstrebavat latky pres kuzi, tezko rict...I tak bych na svoje hady nepouzila nic jineho nez frontline.

Co si pamatuji, tak už před lety se hovořilo o tom, že jakýkoliv takový přípravek je nebezpečný při aplikaci u nakrmených zvířat. Roli tam hraje rozestoupení šupin po bocích a lepší resp. snazší průchodnost kůží. Proto to odnášejí zejména mláďata, po jejichž nakrmení na těle vyskočí boulička a dá se do té doby krytá kůže velmi dobře pozorovat. Kdysi o tom byl článek v AT, kde po aplikaci odešla chovateli všechna mláďata sinaloiek až na jednu. Bohužel na tu, co rozkmoval uměle a žrát sama nechtěla. V den aplikace nakrmená nebyla a tak to odnesla mimina, která poctivě udělala svou práci.

Stejně tak negativní zkušenost mám s aplikací Arpalitu na zakalené zvíře. Zřejmě díky tekutině oddělující svlečku a vlastní svlečce, které brání vysychání aplikovaného Arpalitu. V současné době používám výhradně Frontline, který aplikuji hlavanehlava, bez následného oplachování.

Tuto považuji za dobrou informaci ale už to zapadlo..
zdar nerad vstupuji do debaty,ale Neostomosan není vždy jak má být.
1.N.rozlívaný u veta z litrovky je v pohodě-tam platí ten poměr.
2. bývá už často naředěn v poměru 1:200 pro potírání na svrab apod.takže pak nemusí fungovat.
3.N.se prodává normálně v lékarně-ampule tak na ty bacha,mají 2krát silnější účinné látky Tetrame...,Cypermethi...,proto tam platí poměr 1:800.
tak zatím Pošuk

Milá paní , za to nemůže výrobceArpalitu ale Vaše neznalost.
O tom že je Arpalit nebezpečný pro hady se před léty popsalo mnoho stránek.
Osobně jsem používal Arpalit bez problému proti roztočům i na malých gekonech.
( Frontline tenkrát ještě neexistoval)Potom jsem jednou postříkal dospělého Trimerersura
a do dvaceti minut bylo po něm. Hadi prostě jeho ůčinnou látku okamžitě vstřebávají přez kůži.

Kdysi jsem koupila mládě Epicrates c.c., za dva dny jsem našla roztoče, jelikož jsem o nich tenkrát nic nevěděla, utíkala jsem k veterináři - odborníkovi na plazi. Doporučil mi Arpalit 1% - postříkat dle návodu. V krámu mi vysvětlili, že se prodává už jen NEO a tam nebyla procenta určena. Tudíž jsem si starosti nedělala použila ho - a za tři dny bylo po hadovi! Byla jsem naštvaná na celej svět i veterináře, ale dneska s odstupem už jen na sebe. Prostě jsem si nezjistila o Arpalitu nic a naplácala toho na mimino moc! Ono s jedama se musí vždycky opatrně!

Já bych to na zvíře vůbec nepoužil.
Něco z internetu :

"Pan prodavač mi ochotně radil a doporučil mi zaručený přípravek, Arpalit, 5%. Dle jeho slov Arpalit 1% jenom "vypráší kožich", ale blechy, resp. jejich larvy přežijí. 5% roztok zaručeně zahubí dotěrné parazity i jejich potencionální potomstvo.
Okamžitě jsem aplikoval přípravek (spray) a zcela spokojený jsem odešel z bytu pryč. Po příchodu (asi po 5 hodinách) jsem našel oba kocoury ležící na boku, slintající, nepohyblivé, prostě v "posledním tahu"....
Bylo mi jasné, že to zřejmě bude po "zaručeném" přípravku proti blechám, který ovšem, jak jsem se záhy dozvěděl, je smrtelně jedovatý nejenom pro blechy, ale i pro jejich hostitele (psům prý nevadí).
Okamžitě jsem oba kocoury máčel ve vodě (vůbec se nebránili !!!) a volal jsem veterinu - pohotovost. Tam jsem se opravdu dozvěděl, že přípravek je pro kočky smrtelný jed (bojový plyn, používaný v 1.světové válce, samozřejmě v jiné koncentraci) a že je jenom velmi malá naděje... "

nebo

"Pyrethriny a pyrethroidy, jak přírodní tak i syntetické jsou neurologické jedy. V přírodě mají názvy pyrethrin I a II. Syntetické směsi obsahují allethrin, resmethrin a permethrin. Jsou obsaženy v insekticidech a některých prostředcích proti ektoparazitům (např. Diffusilu a Arpalitu) ve sprejích, rosolech a šampónech a v produktech pro péči o zahradu a dům. Známky otravy jsou nadměrné slinění, zvracení, průjem, třesavka, extrémní podrážděnost nebo depresivní stavy."

Arpalit neo jsem jednou použila na malou ještěrku rodu lacerta. Vystříkala jsem i terárko - to jsem ani neoplachovala, jen jsem ho nechala 2 dny odvětrat a vše bylo v pořádku. Po roztočích ani památka a ještěrka zdravá.

Arpalit neo jsem jednou použil v mém chovu.Všechny hady a ještěry jsem jím ošetřil bez jediného problému.Arpalit jsem si nastříkal na ruce a zvíře jimi otřel,hady nechal proplazit.Po 20 minutách jsem zvířata opláchl.Terária jsem nestříkal.Ty jsem vyčistil savem.Roztočů jsem se zbavil a zvířata byla bez jediného problému.S přípravkem Arpalit neo nemám jedinou špatnou zkušenost a používám jej i na naše psy.;-)

Vzdyt mi to vsakne akorat do dreva a vse,oznych skulin.

Tak do OSB se nic nevsákne, to to dřív oschne, ale ano, dostane se to do všech skulin a o to jde.

A vodou se to uz oplachnout neda.

Nevadí, vyvětrej to a je hotovo, Savo se na vzduchu rozloží. Pokud ti to nedá, tak to několikrát otři mokrým hadrem. Jinak si myslíš, že s Fr. nebo Ar. by to bylo jinak?

No, Arpalitu se ani nezastávám, ani jej nehaním, byť mi jsem díky němu přišel o hada (vlastní blbostí). Na spoustu věcí je prostě dobrý, a na něco naopak není.

Osobně doporučuji opačný postup, než zde bylo zmíněno. Naopak před aplikací Arpalitu tak 1 hodinu nechat zvíře namočené ve vodě, a to maximálně, ale aby se neutopilo. Tím naopak zabráníte jeho vstřebávání do těla, protože pokožka už bude nasáknutá a Arpalit se vstřebá jen minimálně. Ikdyž mi nebudete věřit, tak tím hodinovým namočením zvířeti neuškodíte (samozřejmě s rozumem..., nebudu házet Cerastesku na hodinu do kýble plného vody).

Po postřiku je nutné, aby se zvíře nemohlo vymáchat ve vodě (což dost často chtějí, zkuste si Arpalit vetřít do třísel, podpaží, nosu, očí, pusy (držky) to je fakt zážitek...; jasně, na rukách to tak moc nevadí) a tu pak vypít nebo vstřebat jinými otvory.

Aplikovat Arpalit na mláďata a malá zvířata s hmotností počítanou v rámci (desítek) gramů je pak sázka do loterie, stejně tak s oslabenými zvířaty.

A jen tak mimochodem, byl někdy někdo nespokojen s tím, že by Arpalit neúčinkoval (proti parazitům) :-)?

u nas ve zmerimexu nam na breberky na nasem mladeti koralovky mexicke prodavajici poradil tento pripravek, mel tam jediny, s tim, ze nam rekl presny postup jak to mame udelat, a s tim, ze to na hady pouziva take.. udelali jsme vse jak se melo.. zniceho nic had skomira.. vcera zacal kousat vsude okolo sebe do prazdna, do sebe.. byli jsme s nim u veterinare a ten nam rekl, ze je to pry nejaka nervova porucha, ze ho mame nechat na klidnem miste v temne.. zatemnili jsme mu terarium a rano jsme koukali, ze se had stale cuka a nic nepolevilo, jen tlamicku mel plnou substratu, okamzite jsme mu otevreli tlamku a vycistili mu ji.. zacali ho koupat.. doted se obcas chvilema vali na zadech, za chvilku prijede odbornik na hady kouknout, jestli ma had jeste sanci.. jsem zoufaly.. okamzite zitra jdu zpatky do zverimexu a tomu curakovi to omlatim doslova omlatim o hlavu.. jen pro ty z vas kteri by se chteli ptat na to, zda jsme hada potom oplachovali nebo zda jsme mu to nestrikli a hlavu nebo do oci tak to jsme opravdu nedelali a samozrejme jsme ho pod tekouci vodou oplachly.. jeste podotku ze v klatovech se nachazi zverimex vedle ŠOSE..

S roztočema jsem se taky jednou setkala, Arpalit Neo byl první přípravek, co jsem koupila, bylo to u veterináře, vysvětloval mi postup, dlouho přemýšlel a nakonec mi řekl ať hada po 8 max.10ti minutách opláchnu, při tom se moc radostně netvářil. Dost mě to zarazilo, měla jsem strach a tak jsem ještě raději skočila pro Frontline spray do lékárny, s kterým jsem byla hoooodně spokojená. Neředila jsem ho, aplikovala a po 14ti dnech jsem léčbu zopakovala pro jistotu znovu. Arpalit jsem nakonec použila na terárium, taky na dvakrát.
Teď už mám v zásobě i Detia pásky.

Arpalit neo jsme nedávno použila, nastříkala jsem ho na čtverce zakoupené v lékarně, hada tím očistila, vyhýbala jsem se hlavě a vše dopadlo v pořádku. Nicméně jsem týden předtím aplikovala arpalit na dvě samice boaedona - obě mláďata nicméně jedno starší a větší a zrovna nažrané. Malé, které omylem dostalo dávku rovnou kolem tlamy a bylo ihned po zákroku řádně opláchnuto pod tekoucí vodou, se má čile k světu, kdežto větší a satrší samice zemřela, ač postup byl stejný a bez zásahu v oblasti hlavy. Dva dny na to, jsem se dočetla, že se nesmí používat na nažraná zvířata, samička druhý den ležela bříškem k nebi.

Dobrý den,to samé se teď stalo i mě.Tak by mě zajímalo jak vám to s hadem dopadlo.Nevím si rady mám o své hady strach.Pořád se křečovitě cukají,otevírájí tlamičku .Už jsem je i umyl a pořád to samý :( .Kdyż je držím v ruce tak mě párkrát kousnou což jindy nedělají ale po chvilce se zklidní.

Elza je natom strašně dnes jsem ji zved v křečich nehibale se a byla zlamena. Albin měl jeden zachvat a vypada dobře jen je zalezlej a koukal sem že se bude slikat je zakalenej. O elzu se bojim je to uz 2 den a čim dal horši :(

no podle toho co sem kdysi slysel o arpalitu,a pak kdyz sem videl cenu frontlinu,tak sem zkusil od veterinare neostomosan a bez jedinyho problemu brebery zmizly.Aplikoval sem ho tak ze sem drzel hada nad vanou a rukama od roztoku neostomosanu sem ho pretrel,a asi po 15 minutach sem ho nechal proplavat v ciste vode.Doporucuju....bylo mi doporuceno redeni 1:400 s vodou a zabralo to

zdar:-D nerad vstupuji do debaty,ale Neostomosan není vždy jak má být.
1.N.rozlívaný u veta z litrovky je v pohodě-tam platí ten poměr.
2. bývá už často naředěn v poměru 1:200 pro potírání na svrab apod.takže pak nemusí fungovat.
3.N.se prodává normálně v lékarně-ampule tak na ty bacha;-);-),mají 2krát silnější účinné látky Tetrame...,Cypermethi...,proto tam platí poměr 1:800.
tak zatím Pošuk

Arpalit neo jsem používala několikrát na mé užovky. na obalu je napsáno, že je to i na plazy a naštěstí se nic nestalo. Dokonce i můj freťák ho ve zdraví přežil, používala jsem pouze sprej, nic jiného. Je to silný přípravek, takže ho stačí opravdu troška. Vždy jsem si to nastříkala na ruce a hada nechala po nich plazit...

Nejdříve musím podotknout,že s Arpalitem-neo nemám zkušenost,protože breberky jsem dlouho neměl...ťuk...ťuk...na dřevo.Ale dříve se používal taky Arpalit a to 1 a 5%.Tam byla účinná látka -dichlorvos-,nebo tak nějak.Ten slabší byl naprd,ale ten silný se používal běžně.Nastříkalo se do terárka až tam byla mlha,za pár hodin se vyvětralo a vykoupal se had a za 14 dní se to opáklo,někdy ještě jednou.U malých hadíků nebo ještěrek se nastříkal na ruce a promazal,dal do krabky a terárko se vycáklo zvlášť.Bylo to ve spray a jak byly spraye zakázány,tak se začal dělat Arpalit nový.Možná je to tím rozprašováním,nevím,to musej chemici.

Měl bych dotaz, v chovu myší se mi vyskytli jakysi breberky, takovy maly černy tečky jež sají krev, chtěl bych je nějak zničit, jak koukám tak Arpalit asi ne, takže Frontline, ale nevíte za jak dlouho takto ošetřená myš bude poživatelná pro hada aniž by byla poslední?

Naše kočka se také otrávila. Stalo se to již podruhé, pořád jsme nevěděli, co se jí stalo, jestli nějaká "venkovní" otrava, napadení dravcem (bydlíme u lesa) nebo zlý soused. Včera vypadala dost špatně, až na veterině jsme se dozvěděli, že má otravu z Arpalitu. Dostává injekce, snad se z toho dostane, ale včera byla málem na umření. Má malá koťata, ještě že už umí jíst i granulky. Pro KOČKY JE ARPALIT VELMI JEDOVATÝ, teď už to víme, ale mrzí mě, že se vůbec může prodávat a místo aby se zvířeti ulevilo od pijáků, málem je potká smrt.

Což o to, na obrázku to být může - mám dojem, že na Diffusilu to bylo kdysi taky, ale to, že likviduje kočky je známo už dost dlouho... Nehledě na to, že když něčím nastříkám kočku, ona chcípne - tak budu asi řešit, jestli nechcípla kvůli tomu - zvlášť, když je to na likvidaci parazitů. Takže ještě u první kočky dejme tomu, ale u druhý?

(A to nekomentuju, že by si měl člověk přečíst složení a vědět, který látky jsou pro kočku jedovatý. Na desinfekcích s jodem to taky nepíšou a kolik koček na to dojelo:-/)