Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Agama vousatá - výbava terária?

Ahoj,
uvažuji o pořízení Agamy vousaté - mládě 3 měsíce staré. Můžu si vybrat samce nebo samici.
Můj první dotaz je, zda samce nebo samici? Bude to "jedináček".
Další dotaz se týká terária. Mám připravené terárium 120x40x40. Což by mělo být postačující. V teráriu bude pouštní písek, kámen na vyhřívání a pískovcová (asi) skalka. Chtěla bych do terária umístit 2 žárovky. Jen bych potřebovala poradit jaké. Mám kupovat nějaké speciální nebo stačí obyčejná matná domácí žárovka? Jak silná má být? Pokud měla použít UV žárovku, kam jí umístit? Bude se vyhřívat na kameni a nebo raději poleze na skaklu? Moje vize je taková, že nad obojím bude světlo. Nebo je to moc a mám dát jen jedno světo, aby druhá část terária byla chladnější?
v teráriu budou také 2 teploměry.
Agamce budu také podávat vitamíny.
Všem moc děkuji

loading...

Hlavně tam musíš dát bílou zářivku, co největší watáže, pogona potřebuje hodně světla. Na vyhřívaní stačí obyčejná žárovka, pod žárovkou by mělo být okolo 40 stupnů, v ostatní části terárka stačí 25 stupnů. Nebo by šlo vyřešit vyhřívací
místo topný kámen a nad ním kompaktní UVB žárovka, ta tolik nehřeje, takže nehrozí, že by se topný kámen rozpálil a popálil agamku.

Mám již kupený takový ten obyčejný placatý kámen. Počítala jsem s tím, že nad ním bude žárovka, takže se tento prostor vyhřeje..
Ale pak mě napadlo, když v terárku bude i skalka, jesli pogona nepoleze raději na ní než aby ležela vyvalená na kameni? Nevíte, co agamy raději?
Radši pořídit samce nebo samici?

radi splhaj (proto tech 40cm na vysku nic moc, mohlo byt 50-60) ale pokud se bude chtit vyhrat tak si sleze na ten kamen pod zarovku, neboj ;) Potrebuje zdroj UV-B, aspon nejaky - "tera" zarivky jsou slaboucke ale lepsi nez nic takze nejakou terarijni zarivku - maximalni wattaz jaka ti tam vejde. A udelat agame nejake posezeni aby k ni mohla cim bliz. Nebo jeste udelat dalsi misto na sluneni s nejakym UV-B kompaktem (Reptiglo 10.0 compact treba) taky tak aby k tomu mohla hodne blizko.

(jsou i lepsi zdroje UV-B, ale fakt nevim jak dat do teraria co je 40x40x .... , dokonce ani toho 65x60x160 co mame doma nejak rozumne vybojku aby to nebylo zas prilis blizo a abych tim spis neublizil...???)

ad. samec nebo samice - pokud bude fakt jen jedna tak je to +/- jedno. Terarko je ale dost velke takze klidne 2-3, ale samicky. Samce chovat radej oddelene, nebo s vicero samicemi. (muj osobni nazor - oddelene i kdyz je samic vic)

(jsou i lepsi zdroje UV-B, ale fakt nevim jak dat do teraria co je 40x40x .... , dokonce ani toho 65x60x160 co mame doma nejak rozumne vybojku aby to nebylo zas prilis blizo a abych tim spis neublizil...???)

Nevidím problém při dobrém větrání nejlépe alespoň polovinou stropu použít 100 W výbojky T-rex, Bright Sun (70 W) nebo v brzké době dostupné 100 W MegaRay. Vzhledem k výšce terária pouze 40 cm by museli být nad teráriem (samozřejmě by musela svítit přes pletivo a ne přes sklo), ale šlo by to.

Nevidím problém při dobrém větrání nejlépe alespoň polovinou stropu použít 100 W výbojky T-rex, Bright Sun...

Taky bych se toho nebál. Ony ty výbojky nedávají tolik tepla jako třeba bodový žárovky stejné watáže (odzkoušeno). Já mám jednu Trexu plošnou ve vzdál. cca 40cm od větve a měřím tam 35°C (+-). Ta lampa samotná (Megar., Trex 100w) měří něco okolo 12cm + ještě 4-5cm objímka.
[http://i62.photobucket.com/albums/h107/mike_the_mad _dog/DSC_01790001.jpg]