Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Rhacodactylus ciliatus - chov

Už dlouho se mi líbí tito gekoni a přemýšlím nad jejich pořízením. Vše co je tady i na netu v češtině jsem pročetl - moc toho není. Stavím nová terárka a mohl bych jim poskytnout prostor cca 50x50x90 (dxšxv). Všude čtu že jim postačí terárko např.50x50x50. Ale když mám ( zatím teoreticky ) tu možnost tak proč jim ji nedopřát. Využíjí vůbec tu výšku ?
Jde mi o několik věcí - pro trio ( 1.2 ) velikost terária asi ideál, myslím že už z hlediska odbytu mladých to stačí. Tak mně napadá - jaký je vlastně o ně zájem? Dají se ještě v klidu udat mimina? Jsou krotcí? Dají se vzít do ruky, nebo je to čistě expoziční zvíře ( absolutně mi to nevadí a tahat je ani nechci - už jen kvůli jemnosti kůže atd. ) Ale kdyby se sem tam aspoň dali z jejich strany dobrovolně vzít na ruku nezlobyl bych se. Líbí se mi spíš barevnější formy. Nevím jak se správně jemnují ale ideál rudě zbarvený s ,,pruhem´´ jiné barvy přes záda a nebo do orandžovo modra.... Nevím kde sehnat - koukal jsem po inzercích a všude mají pro mně nic moc zbarvený prcky - jediná JaBula mněla parádního prcka ( přesně dle mích představ ) ale má u něj napsáno že je prodaný :-D . Probíhá u nich nějáká barvoměna? Dají se chovat celý rok spolu???

Omlouvám se za kladení dotazů na přeskáčku ale psal jsem jak mi šly myšlenky. Každému kdo se se mnou podělí o zkušenosti předem dík. Když přihodíte i foto zlobit se nebudu. ;-)

loading...

To terárko je pro ně až luxus.Výšku určitě využijí,na zemi se moc nezdržují.Mláďata se prodávají celkem bez problémů,stačí je nechat trochu odrůst.Do ruky se dají vzít bez problémů,nejsou to plachá zvířata.Trio můžeš nechat spolu celý rok.

Ok, ještě mně napdlo jak pořešit světlo. Když nechám holou žárovku v objímce ( myslím že pro gekony nic moc ) můžou na ni skočit a bude... Když dám světlo do květináče zase můžou vlézt dovnitř - síťka se mi tam dávat nechce.... Nevím, moje zkušenosti s gekony jsou nula,nula prd... :-) Ale nějak se začit musí :-).
Myslím že je tu má ještě Přemek a Pepé - prosííím napište sem nějáké info a hlavně praktické zkušenosti z chovu.;-)

Mne se sice taky jeste nic podobneho nestalo, ale clovek, od ktereho mam svoje zvirata mi ukazoval jedno popalene zvire (nastesti jen malo). Rozhodla jsem se neriskovat podobnou neprijemnost a do kvetinace jsem vsunula bodove svarovane pletivo (oka 1 cm). Rakosi se jimi neprotahnou ale zaroven clovek zbytecne necloni svetlo.

Ahoj.Já je mám v teráriu 45x35x65(dxhxv)a osvětlení mám pouze zářivkou nad teráriem.Mám v pokoji celkem teplo,takže žárovku neřeším.Mám je postavené na teráriu a to hned nad žárovkou,takže se mi to přitápí i od dna.Teploty mám kolem 26st.přes den a v noci kolem 22st..Vybavení terária je také jednoduché.Větev na lezení,2 svázané tlustší bambusy,který jim zároveň slouží i jako úkryt a pár plast. kytek. Je to celkem nenáročný chovanec.Odchov jsem zatím neměl,protože jsou ještě mladí,ale snad se už zanedlouho zadaří;-).

Moooc díky chlapi. :-):beer: A stím ,,přebarvením´´ je to jak? Změní se nějak barva jak rostou (předpokládám že ne - takže jak vypadá určitej kus jako mimino tak bude vypadat i v dospělosti )?

PS: Přemku nemáš nějáký zajímavě zbarvený ciliaty na prodej - nevíš o něčem?

Někteří se dobarvují postupně.Malé jsem koupil sytě oranžové přes noc(večer jsou většinou vybarvenější),ale přes den je mám světlé.Takže většinou se trochu u prcků barva liší od fotek v nabídkách.Písnu Ti pár odkazů na chovatele do SM.;-)Jinak Martin1,je též už dlouho chová a odchovává.Mám od něj samičku a naprostá spokojenost:-).

jeste k tomu prebarvovani - dobre je zamerit se na rodice mladat a podle toho odhadovat (i kdyz to taky neni spolehlive). Mladata, ktera se narodi se stredovym prerusovanym pruhem tak zustavaji do dospelosti, zmenit se muze podkladova barva. Teckovani se objevuje az v pozdejsim veku, spousta oranzovych mladat casem bledne, ale najdou se i takova, ktera si svou barvu uchovaji nebo ji naopak jeste zvyrazni. Casto se objevi i "oskliva kacatka", kdy z na prvni pohled obycejneho mladete vyroste naprosto uzasny "pomeranc". Pozdeji se take vybarvuji zluta mladata. Takrka definitivni zbarveni ziskavaji vetsinou az nekdy po roce. Nevyhoda pri vyberu je, ze v dobe, kdy je zvire treba na burze (den) neni tak krasne zbarvene jako v noci v terarku, muze to vsak byt i naopak. Zvire, ktere je krasne vybarvene na burze se bude stejne zbarvovat treba jen v noci.

I my jsme se dali na chov ciliátů, hlavně poté co jsem viděla fotky od Přemka ;-).Nejdříve jsme si pořídili jednoho a do měsíce jsme si jeli pro druhého.Máme je zatím v plastovém boxu.Mají tam plastové kytky,úkryt a bambus na lezení.Nyní pro ně doděláváme terárko rozměrů cca 40*30*50 /teď to nevím přesně z hlyvy/.V novém tera jim chci dát živé rostliny.Osvětlení budeme řešit žárovkou zavešenou ze stropu a asi zakrytou mřížkou, aby do ní nevlezli. I já jsem začala pozorovat, že jeden ciliát /zatím nevíme pohlaví/ začal mít více teček a druhý je večer zase více do červena.Do ruky se nechají vzít v pohodě.Jsou takový sametový :-),ale moc je ven netaháme.Krmíme večer cvrčkama obalenýma ve vitamínech, k dispozici mají misku s vodou,občas porosíme a občas jako chuťovku dostanou přesnídávku.

Tak já chovám ciliáty v teráriích 40 x 40 x 70 cm pro trio. Samci jsou fire (od Stříbrňáka, takže od JaBuly:-)) yellow tiger (chovatel neznámý) a móc pěknej dalmatin od Přemka. Samice pak jsou povětšinou vlastní odchov z prvotní prabáby bez ocasu:-)
Jinak jsem zatím zjistil, že právě ten "fire" pruh pravděpodobně není dominantní, ze spojení "fire" x dalmatin byla všechna mláďata bez "fire" pruhu. Ten se objevil až v druhé generaci, pokud se k mláděti (hetero:-)) dal další "fire" gekon.
Co se manipulace týče, vše už bylo řečeno výše - nechají se bezproblémů vzít do rukou, ikdyž už se mi stalo, že mě ciliát kousl - což je ale jeden případ za tři roky chovu.

Mláďata jsem pak zatím udal vždy a bez problémů, nijak jsem nemusel s cenou dolů...

Dobrý den :-) nechci zakládat nové téma tak se ptám. Na všech stránkách se píše že pro pár stačí velikost 30x40x60 ale je možné chvat tohoto gekona jako jednotlivce? Mohl bych mu dopřát terárium 30x30x45-50 nevím zda to pro jednotlivce (jestli je možné ho chovat jednotlivě) jde. Je to mé první terárium a netroufám si na nic velkého, je to jen taková zkouška, když mě bude teraristika bavit a nebudu s tím mít problémy budu pokračovat

A ještě se zeptám. Jak je to s prcakama. Předpokládám že so pořídím pár. A když samička snese vajíčka. Když tam ty vajíčka nechám v terárium vylíhnou se? Nebo je sežere? Občas bych nejaké prcky uvítal ale zase ne pořád. Nejlepší by bylo kdyby se v terárium nevylíhli a podařilo se to jen v inkubátoru.

To záleží hodně na tom jak bude to terárko zařízený. Já mám třeba terária naplněná normálně rašelinou s pískem a v ní přímo zasazené kytky bez květináčů. Samice mi proto kladou vajíčka přímo do substrátu. Taky už se mi stalo, že jsem je nenašel a prcek se vylíhnul přímo v teráriu, už se mi ale taky stalo že byla vejce v části terária kterou nezalévám a vejce prostě uschla a nic z nich nebylo. Obecně se to proto říct nedá, když ale bude v substrátu moc vlhko, můžou plesnivět, když bude moc sucho,můžou uschnout, takže je určitě menší šance že se vylíhnou než když budou bokem v inkubátoru, nebo upravené líhnucí krabičce.

Dobrý den, chystám se na chov pagekonů a zaujal mě Váš příspěvek. Myslela jsem, že terárko budu muset čistit cca 1xtýdně. Vy píšete, že tam máte zasazené kytky. Jak ho tedy čistíte? Dají se hovínka vytáhnout a čistit třeba jednou za 3 měsíce?

Pagekony se hodlám chovat a jednou za 3 měsíce to nepůjde. Oni jsou takový nepořádný :-D. Napíšu sem to co mi napsal VilemC. Oni kálejí na sklo takže je neustále zanesený... O rostlinách moc nevím ale neměl by být problém, popřípadě v mém teráriu (ve výstavbě) mám rostliny v květináčích a případně je vyjmu. Na internetu jsem se dočetl i mi to napsal známý, že údržba terária zabere 50 minut týdně (cca), což mi nepřijde mnoho. Jako substrát jsem použil kůru, nevím zda to je dobře ale jsou to velké díly a požití není možné. Ale nejsem odborník takže počkejte na odpověď zkušeného chovatele.

Ano mám v teráriu kytky a mám je zasázené přímo v substrátu takže vyndat nejdou. Když je terárium hustěji zarostlé, tak to trošku při čištění problém je, já ale čistím v podstatě jenom skla. Přední tak, že je vyndám a umeju bokem v umyvadle, boční pokropím proudem vody z rozprašovače a utřu ubrouskem, nebo hadrem podle potřeby. Někdy to je jednou za měsíc, někdy se to musí udělat jednou za 14 dní, podle toho jak ciliáti skla zahumusí :-). Tím že terárium pravidelně rosím, tak se bordel z kytek omeje sám, takže s tím problém není. To co není na skle nebo na kytkách nebo větvích moc neřeším, spadá to do substrátu a tím že mi v něm rostou kytky tak se to spotřebuje jako hnojivo a ničemu to nevadí. Navíc při hledání vajíček terárko tu a tam prohrábnu a tím to zkypřím a promíchám, takže jsem nikdy ani neměl problém s tím že by se to nějak hromadilo nebo to smrdělo apod.

Prosil by som o radu. Kupil som si ciliata pretoze sa mi moc paci tento druh. Mam ho 2 tyzdne a este nezral. Cvrckov ma v miske takze podla toho viem ze este nic nezral od kedy ho mam ani presnidavku nechce. Nemozte mi niekto poradit? Dakujem

Terarko 40,50,58h,d,v umele rastliny,kôry mnozstvo krytov fakt krasne terarkosvetlo mam ziarovku 15 w rosim kazdy vecer. Cez den teplota Izbova tak 24 c vlhkost 60 a v noci vlhkost 70-80 vcera sa vecer zvliekal a cely pekne,len nechce zrat,som s toho nestastny.