Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno komerční chov hadů

Vím že RACK systémy jsou dnes čím dál více v oblibě ale při schlédnutí těchto videi jsem málem spadl ze židle hlavně když jsem viděl M.viridis v 20cm bedně otřesné podmínky chovu,nejvíce jsem trpěl u těch nádherných regínách jak je možné že za takových podmínek množí hady v obrovským množstvý a to i raritní druhy vždyť na páření nemají vůbec optimální podmínky a ten varan mě rovnou dorazil to by u nás asi neklaplo.

http://www.youtube.com/watch?v=d_ugfro4rgY&feature =channel

http://www.youtube.com/watch?v=M5NGBEnnQgI&feature =channel

Docela mě zaráží, kolik z Vás obdivuje tohohle člověka jak má "uklizeno a čisto". Podle mího laickýho názoru není tento člověk chovatel, ale podnikatel. To znamená snaží se vydělávat. Je určitě lepší udržovat hygienický chov než riskovat nákazu nebo parazity, který by se v tomhle prostoru šířili rychlostí světla. A přeléčit několik (možná) set jedinců nebude asi tak jednoduchá věc, nehledě že by ho to stálo nemalé náklady navíc (na to by asi padlo hodně litrů frontlinu8-)).
Hygiena = výdělek
Nemoci a paraziti = náklady na léčbu = nižší zisk a o to mu jistě nejde.

Jen mi přišlo úsměvný jak jsou všichni vyplesklí z toho jak tam má bezvadně čisto, dyť je to v jeho vlastním zájmu. Většina se tu shodla, že to dělá pro zisk, tak proč riskovat nákazu a s tím spojené náklady na léčbu. Tím nechci tvrdit, že někdo kdo má doma zájmový chov, má své chovance na 10 cm trusu.

Predstavte si Boa Constrictor Surinam , v jeho prirodnom biotope ... A teraz si predstavte toho isteho surinama ale u neho. Podla mna ked uz chovame teraristicke zvierata , tak by sme im mali co najviac vynahradit to ze nemozu byt vo svojom domove, v prirode. A vecsina z nas to aj robi. Snazime sa nasim chovancom venovat vela casu a priestoru.

Ale on to nerobi , on im da to co su schopny zniest. A potom z toho prosperuje.

Viděl jste někdy hroznýše v přírodě ? Hubeného a plného parazitů ? Ale má svobodu, může se plazit kam chce, otázka je, jestli o to stojí. Může si žrát kdy chce živé čerstvé hlodavce a ne mražené potkany podle přídělu, ale co když pár měsíců nic nechytí? A co nepřízeň počasí,nemoci, predátoři a nakonec i lidi, kteří v těchto zemích většinou ubijí každého hada, kterého potkají, o co se tedy ti hadi v přírodě mají líp ? Had není inteligentní zvíře, ale přesto dobře pozná, co mu vyhovuje. Říct nám to bohužel nemůže, ale zkušený chovatel to pochopí.

Zajímalo by mne, jak te v těchto systémech řešena teplota a vlhkost?
Pochybuji že každé šuple má svůj topný kabel a termostat. Je to tedy řešeno vytopením celé místnosti na teplotu cca 28°C nebo nějak jinak? Jakto máte Vy, chovatelé z poradny.net, jenž tento systém používají?
Pokud požíváte topný kabel, tak ho máte umístěný v té plastové bedně na dně a něčím zakrytý, nebo ho připevňujete zespod onoho "šuplíku"? Děkuji za objasnění ;-)

jednu sestavu mam ze skla a topný kabel je vlepen na zadní straně mezi dvě skleněné desky a šuflíky/t 4/ se o ni opírají zadní stěnou další sestavu mam z lamina a topný kabel je v drážce u zadní části/asi 1třetina/a t4 na ní leží,výška díry je asi o 2mm větší než je výška téčka ,topné kabely jsou ovládány regulátory a jištěny termostatem/při vyšší teplotě v mistnosti se vypne celý kabel-teda několik/ ,místnost je v podkroví takže v letě mám spíš problémy s teplem v zimě topí radiátor ,na jaře a na podzim když nejede kotel tak kabely bez problému utopí 30 stupnůn na kabelu v místnosti je kromě vrcholného léta když se dostanu na max 30 stupnů asi 24-25 stupnů, když v létě vystoupí teplota asi na těch 30 tak všechno vypínám a hady nekrmím ,jednu sestavu mám z lamina a bedny jsou z ikei 70x50 na výšku 35 cm,v racku z t4 mám e. guttata,l.sinaloe , b. fuliginosus ,e. bimaculata,vzdycky jen jednoho hada,v ikeích jsou e.c. cenchria, e. helena a největší samice gutek,jako substrát používam u užovek hodně velké hobliny u cenchrií rašeliník, v každé nádrži je krabička s rašeliníkem

ve větších nádržích/70x50x35/ jsem měl hroznýše asi do 1m ,topný kabel je pod jednou třetinou nádrže ,už rukou jde poznat vyhřáté místo ,idealní by nato byl laserový teploměrale zatím na něj nezbejvá peníz,co jsem skoušel tak jsem přilepil sondu od digitálu nad kabel do nádrže a tam bylo cca30 stupnů, přímo na kabelu je cca35stupnů, na druhem konci nadrže je asi25 stupnů-zhruba tolik jako v místnosti,kdysi jsem četl že na vytvořeni teplotního gradientu je nutna aspon delka 120cm,tak jsem chondroušúm postavil terarka 120x95x50 do hloubky,na jedné straně byla žárovka/25-60w podle potřeby/ tři větve aby si mohly vybrat teplotu a stejně vlezli do boudy u stropu ale když měla klát vejce tak vylezla ven a nahazela je na zem a pak zase zalezla do boudy kde udělala kužel, cukala se jakdiva jak přitápěla ikdyž teplota byla 29 ,vejce šla do kopru a pozdeji mě maník říkal ..mě to dělali taky tak jsem jim dal větěv nad zem a je klid, potom jsem u něho viděl chondra v t4 větev nad zemí že samice pomalu ležela v rašeliníku a vedle plno mladejch tak jsem nechápal a myslel jsem že ty svoje nádrže rozmlátím

To je dost, ale na nějaké zběžné proměření to snad stačí. Mě vyhovuje na měřený místo dát minimo-maximální teploměr. A nebo prostě normální lihový nebo rtuťový teploměr, případně elektronický s delším čidlem, měřil jsem s ním i teploty v závitech krajty, co seděla na vejcích a taky to šlo.:-) Důležité je, aby měřil nejlépe s přesností +- max. tak 2 desetiny st.

Pánové,co řešíte?Nato abych si proměřil teplotu pod žárovkou,v nejzašším místě od žárovky a v krabičce,kde jsou zvířata v terárku schovaný je naprosto perfektní.Jestli je pod žárovkou 45 nebo 47 a jestli v rohu je 22 nebo 20.To snad není tak podstatný rozdíl.
Hlavně vás můžu ujestit,že z 50 teploměru bude měřit každý druhý jinak.:-)

Takže já jsem naprosto spokojený,protože si během chvilky proměřim celou hadárnu a vim přesně jaká je kde teplota.:-)

no a otom to je ,pokud neřešíš inkubátor pro krajty tak stupen sem nebo tam ,hlavně měři okamžitě protože když otevřeš terarko tak se teplota během chvíle změní,ja to dělám digitálem s čidlem ,taky to jde ale dýl to trvá ,musím tam dát čidlo zavřít a počkat až se uklidní

Je vidět, že se tomu Korovci daří, když mu dokonce pomohou se svlekem:-) Četl jsem tu dost přispěvků a važně mi nejde do hlavy, jak si někdo může myslet, že chování kohokoliv v těchto podmínkách (krom červů), může zvířeti prospívat po všech stránkách, asi nikdo z nás neví, jakou životnost, zdravotní problémy a pod. mají jejich chovanci co?
Většina zdravotních problémů vzniká špatnými podmínkami chovu, na tom se snad všichni shodnem že? To že na první pohled vypadají dobře ještě neznamená, že jsou v dobré kondici, nemluvě o dlouhodobém chovu.
Někteří hadi v přírodě urazí týdně několik stovek metrů, dokonce i stromoví hadi, věřte tomu nebo ne, jsou velmi aktivní a právě neaktivita těmto hadům zaručuje zácpy, vyhřezy a pod. Mluvím tu o divokých, volně žijících hadech. Takže jestli chcete aby Vaši chovanci byly jako v peřince, zařiďte jim maximální péči, ale jestli chcete chovat hady jen protože ho zrovna nemáte, nebo na prodej ve velkém, mějte je v krabičkách.
Jak už tu někdo porovnával lidi, my se taky dokážem rozmnožovat ve sklepě, vemte nám vzdělání, vychovejte nás v díře a my tam budem prosperovat, ale asi si dovedete představit jak bude takový člověk vypadat, jako bílá bečka se zdravotními potížemi.

OK Aurifer, ve 13ti letech jsem si pořídil Guttaty, jako vetšina začínajících, pak jsem jich měl asi 5. Potom přišla tmavka, pak přišel hrozňa, potom na nějakou dobu pauza. Vždy jsem měl blízko k této "havěti". Ano Viridisky mam jen dva roky, ale to neznamena, že nemám žádné zkušenosti s hady, nebo že bych nemohl říct svůj názor.
To, že máš asi 30+- ks v krabičce řekněme X let zkušenosti s něma, ještě neznamená, že se můžeš povyšovat nademnou a vysmívat se, názor na věc jsem podle mého napsal dost srozumitelně.
Oni totiž jsou "zkušenosti" a zkušenosti, tím nechci zhazovat tvou osobu alespoň na úroveň nakládané Vokurky.

Nikoho jsem neschazovala ani se nepovyšovala (na rozdíl od toho tvého posledního příspěvku, který už je regulérním útokem na moji osobu). Ale vzhledem k tomu, jak ses co se týče znalostí předvedl dostatečně už v tomto vlákně ;-) Tak jsem reagovala na ty tvé rádobychytré řeči na téma profesionálních chovů- zda si myslíš, že jsi již dostatečně zkušený chovatel na to, abys kritizoval profesionály.