Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vodni zelva -- vajicka

Dobry den,
pred nedavnem jsem dostala dve zelvy nadherne. Samice je poslednich par dni ve vode neklidna, tak jsem ji zkusila vyndat a ona si zacala hloubit jamku na kladeni vajicek. Cele odpoledne jsem hledala informace o zelvach a vejcich, ale porad jsem z toho dost rozpacita. Zajimalo by me, jak dlouho bude samicka hrabat nez snese (tedka obcas hrabe a obcas se necha zanest do vody)? Nevim, jestli se mi zitra v CB podari sehnat vermikulit, muzu misto nej pouzit perlit? (Inkubator mam, puvodne byl porizovan na zimovani suchych zelv, ale nestihla jsem je dat spat nez zacali topit.) Jaka vlhkost ma byt pro inkubaci zelv nadhernych? V cem je nejlepsi nechat samicku hrabat (zatim ma bukove stepy, protoze jsem nic lepsiho nemela)? Na co si jeste dat pozor/co bych mela vedet? Predem vsem dekuji za odpovedi.

Zdravím, najlepšie by bolo, keby mali tvoje korytnačky akvaterárium, kde by súš bolo priamo aj kladište. Potom to bude jedno, ako dlho jej to trvá. Niekedy to môže byť aj dva týždne, niekedy nehrabe vôbec a rovno sa vykladie. U mňa v deň znášky samica plávala po nádrži ako šialená a po vykladení sa ukľudnila. Nemusí to však byť pravidlo. Ako substrát do kladiska jej daj dobre utlačený obyčajný vlhký piesok, jamka z bukových štiepok veľmi nedrží svoj tvar. Na inkubáciu je dobrý vermikulit (2 diely vermikulitu a 1 diel vody), ale v pohode môžeš dať aj perlit. Krabičku s vajcami zakry perforovaným vrchnákom, aby vajcia mohli dýchať a drž pri teplote 28-29°C. Inkubácia trvá v závislosti od teploty asi 2 mesiace, neoplodnené vajcia začnú plesnivieť asi za 2 týždne.
Pozor si daj už len na to, aby si dala vajcia do inkubátora v polohe, ako boli znesené (neotáčať). Držím palce :-)

Neviem, ako to máš zariadené, ale vyzerať by to mohlo asi takto: [http://i180.photobucket.com/albums/x184/miro293/Ak vaterrium.jpg]
Ak je to jej prvá znáška, chce to iba trpezlivosť. Možno nenašla to "správne" miesto, alebo iba neprišiel jej čas. Dva týždne hrabania sú v pohode, nehnal by som sa hneď k veterinárovi. Vyčkal by som ešte 1-2 týždne a potom uvažoval o inej alternatíve.

Samozrejme, že nie je normálne, že ti korytnačka začala znášať vajcia do vody, podľa všetkého má stále zlé podmienky... Ak by mala vhodné miesto na kladenie vajec a nebola by stresovaná, nemala by dôvod znášať ich do vody. Určite s tým nemá nič spoločné nedostatok vápnika, skôr nevhodné zariadenie a stres... Pochybujem, že by kvetináč s pieskom bol pre ne optimálnym kladiskom. Jedine, že by mal pol metra... Doteraz si nepopísala podmienky chovu a ani nevložila fotku ich nádrže, bez toho sa nepohneme a bude to iba tipovacia súťaž.

Dekuji,
zelvy jsem dostala nekdy pred Vanocema od kamarada, ktery se stehoval a nemel je kam dat. Misto akvaria jsou ve vane, sous mely udelanou ze zaveseneho lavoru. Co prisly ke mne, koupila jsem jim externi filtr, lavor musel pryc, misto toho maji zelvy ostrovy, co se daji koupit ve zverimexech. Lampa Lucky reptile halogen sun bodove 35W, puvodne mely klasickou zarovku. Teplotu se snazim drzet na aspon 26 C. Na kladeni vajec jsem ji koupila kvetinac asi 30 x 30 naplneny piskem, namirila jsem na nej zarovku. Zelva v tom intenzivne hrabala, pak se na asi 2 dny zklidnila a najednou zacala snaset. Mohla to uspisit castecna vymena vody, kterou jsem provedla par hodin pred snasenim? Zelva nesnasela poprve, vzdy ji pry na hrabani dali lavor pisku. Tedka je chci stehovat, uz maji koupene akvarium 120x40x50 cm. Puvodne jsem do toho chtela dat zelvy ostrovy jako sous, ale co jsem videla Vasi fotku, tak se pokusim prilepit sikmo sklo jako sous a vznikle misto naplnim piskem. Cim se lepi sklo na sklo? Stres by mohlo zpusobovat, ze zelvy jsou umisteny v kancelari na AV, kde obvykle nekdo je a sviti se tam dlouho do pulnoci, bohuzel k sobe do pokoje mi je nedovolili vzit. Vanu se pokusim vyfotit a dat behem odpoledne na web. Jinak zelvy jsou nalezenci, samec z Hostivarske prehrady, samici nekdo prinesl na nejaky statek, ze je moc velka. Obe zelvy byly na statku chovany pry skoro bez vody, tak si je kamarad vzal k sobe. Samice v dobe "porizeni" jeste rostla.
Jeste jednou dekuji za rady a trpelivost.

Takhle vypada vana:
[http://img22.imageshack.us/my.php?image=vana1uw0.j pg]
A takhle to vypadalo s kvetinacem:
[http://img201.imageshack.us/my.php?image=vana2qe0. jpg]

Jeste jsem zapomnela, ze zelvy krmim hlavne granulema (pry jsou na to zvykle), obcas dostanou na prilepsenou ancovicky nebo kus masa (hlavne hovezi). Na okraji vany jsou opravdu zelvi supiny, ty se z nich prestaly loupat, kdyz jsem jim zacala kapat do jidla vitaminy.

začneme pekne po poriadku. Ideálne by bolo, keby bolo to akvárko široké aspoň 50cm, ale to už teraz nenapravíme. Pri jeho rozmeroch by mohol byť ostrov dlhý aj 40cm, jeho hĺbka by mohla byť cca do 20cm. Zožeň si sklo asi o 2mm užšie ako je vnútorný rozmer nádrže, hrúbka 6mm, jeho dĺžka okolo 45cm. Na schody ti stačí 20x25cm (hrúbka 6mm) a 5-6 pásikov 20x1,5-2cm hrúbky 3mm. Akvaristický silikón kúpiš v chováči, alebo si ho zožeň od ľudí, ktorí lepia akvárka. Ak takého poznáš, nechaj si to urobiť ním. Profíci totiž používajú silikóny s vyššou pevnosťou, ako sa dajú bežne zohnať v obchodoch. Vlepíš šikmo ostrov, medzitým môžeš prilepiť pásiky na schody a na druhý nalepíš aj tie. Silikónom šetriť nemusíš, aby to držalo a neprepúšťalo vodu. Ak je vrstva lepidla hrubá, nechaj dva dni odstáť a môžeš plniť. Pri hĺbke akva 50cm ho nalep tak, aby mali vodu hlbokú 30cm, nad ostrovom ti ostane do 20. Schody vlep šikmo, aby zasahovali asi 10cm pod hladinu. Miesto pod ostrovom budú používať ako úkryt, ak to oblepíš zboku a zozadu tapetou, môže to byť dobrá jaskyňa :-) Piesok na kladisko daj vlhký a dobre ho utlač. Ináč vyhrabaná jamka nebude držať tvar.
Čo sa týka kladenia do vody, pravdepodobne to bude ich vyrušovaním v tom kancli a tiež tou výmenou vody krátko predtým.
Tú vaňu komentovať nebudem, teplota vody pre dospelé stačí do 25°C. To ti vybaví 100W ponorný ohrievač, ten daj na časový spínač aj s osvetlením. Ber do úvahy, že ti budú vláčiť piesok z ostrova do vody a externý filter sa tak môže ľahko upchávať. Z toho dôvodu som prešiel na filtračné komory. Keby dačo, ozvi sa a doriešime aj to :-)
Zlúpané šupiny sú v pohode, zvieratá rastú, tak raz za čas nejakú vrstvu zhodia.
Ak sa ti bude chcieť, an inšpiráciu si pozri http://s180.photobucket.com/albums/x184/miro293/?s tart=all

Želvy vejce zahrabávaj, to je v pořádku.
Záleží jaký máte plány.
Pokud byla se samcem a vejce jsou oplozená a Vy je chcete odchovat, tak ta vejce musíte vyhrabat a umístit do inkubátoru.
V případě, že je želva hlídá, tak tu želvu seberte a dejte ji jinam.
Pokud odchovávat nechcete, nechte to tak jak to je teď.