Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Býložravý ještěr?

Dobrý den, ráda bych si pořídila nějakého ještěra. Jsem úplná začátečnice. Čeho se ale bojím, je to krmení hmyzem, bydlím v paneláku.... Existuje nějaký ještěr, který je malý (plánuji terárium cca 100x50), býložravý a vhodný pro začátečníka? A to všechno dohromady? :-) Díky za radu.

NO, budeš muset asi slevit na požadavcích. Takový leguán sice býložravec je, ale dospělý je poněkud trošku větší :-D menší ještěrka je třeba Gekon panenský, který miluje ovoce (olizuje šťávu), med a sladké kašičky, ale jako primární potravuj bych tu pořád viděl předce jenom hmyz. Takže až na tyto 2 "poloalternativy" mne nic nenapadá

Však píšu ;-) na šťávičkách se dají chvilinku udržet v nejhorší nouzi. Nepomůže, ale třeba zjistí, že vybírat si zvíře podle podmínek není nejvíc cool. Já bych to s tím hmyzem v paneláku neviděl tak zle. Navíc pokud nebydlíte v nějakém zapadákově, neměl by snad být problém občas zepár cvrčků koupit.

Ahoj a co Tiliqui ? terárium by jim stačilo,sice jen bíložraví nejsou ale ty moje hmyz vůbec nežerou spíš šneky, občas hole,banány vajíčka atd .. nic co by se ti doma rozuteklo:-D A začátečník podle mě v poho zvládne , stačí si něco nastudovat , nejsou ani agresivní

Všem vám děkuji za reakce. Nejvíc mě zaujaly ty tiliqui. Při pátraní na teraporadně jsem zjistila, že jseš Mmagic.J jejich relativně čerstvá chovatelka:-)Jaký máš konkrétně druh a jak velké je na ně třeba terárium? Je pravda že jsou agresivní? A dají se vůbec nějak normálně sehnat? Děkuju.

Sice nejsem tázaná :), ale ...:) Ja mám T. scincoides - velmi malo chovanou formu, která dorůstá nějakých 30 cm. Jsou naproto pohodový! Agresivní vůbec, jen jsou pořád hladový :) Mám je v terárku 60*70*40 vyska a jsou uplne v pohode. NAvíc jsou to scinkové, takže "chytří" :) Leccos se naučí, umí loudit o žrádlo a pod. Perfektní zvířata :)

VH

Co máš za poddruh těch T. scincoides? 30 cm se mi zdá málo na jakoukoliv "tiliqu". Jinak mezi scinky jsou i další, menší rody, co se dají chovat na šnekách + občas nějakej ten hmyzák a ovoce. U nás se celkem dobře dají sehnat E. Schneideri, občas se na burzách objeví i E. algeriensis (do 40ti cm a nejsou zdaleka tak robusní), podle mě jsou pro začátečníka i vhodnější než tiliquy. O ochočitelnosti platí to samé, než přijdu k terárku, už zvědavě čekají za sklem. Sežerou téměř všechno, obvzlášť rádi tvrdý brouky jako potemníky, akorát hlemýždi jsou na ně moc velký, takže je potřeba shánět něco menšího... páskovky, suchomilky, bez problému mi žrali mladý achatiny a i přebytky vodních od známejch akvatristů. Jediná věc co by mohlo vadit je jejich skrytý způsob života, dost času tráví zahrabaný v substrátu.
A ještě k těm tiliquám, na burzách jsem je viděl skoro vždycky, ale poslední dobou dost i ve zveráčích, třeba na černým mostě je mají už několik let. Samozřejmě nejlepší varianta je sehnat si kontakt na chovatele a počkat na mladý :)