Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem vhodné akvárium pro suchozemskou želvu?

dobrý den,

chci si pořídit such. želvu, želvu zelenavou. Na fotografii je vidět její budoucí akvárium, na začátku léta bych jí chtěl dát ven.Želvička je ještě mládě, takže snad takový výběh snad nepotřebuje a když jí nechám každý den proběhnout po koberci, myslím si, že by mohla obstát. UV lampu snad nepotřebuji, akvárko je hned u okna a teplo jí zajistím bodovkou.

rozměr: 45 na dýlku, 25 na šířku a na výšku asi 30

díky za radu

Dal bych si pozor na to umístění ubikace hned u okno kvůli průvanu. Sklo propustí 3% UV, takže tento problém vyřešený díky oknu nemáte, ale v případě, že želvík bude moct v teplém počasí na sluníčko tak s UV nebude problém. Jestli je želvíkovi do dvou let, tak nebude dobré ji chovat ani přes léto venku. Znáte stránky www.zelvy.wbs.cz?

Ty dřevěné chipsy, které tam máš nejsou vhodné - želva je může sníst a nestráví je nebo velice obtížně. Na noc želvík potřebuje spát ve vlhku a nasáknout vláhu celým povrchem těla - proto jsou na místo na spaní nejvhodnější hobliny. Doporučuji pročíst si ty stránky na které jsem ti dával odkaz, tam najdeš všechno. ;)

Mohu vás Žofie poprosit o vložení aktuálních fotografií vašich želv? Moc rád bych měl možnost posoudit jak se takové želvičce, na chipsech daří. Velká výhoda je, že chov probíhá několik let, takže případný příznivý vliv se dá již dost dobře posoudit. Děkuji :-)

Otas - Nemusíte si dělat starost. Problémy a různé způsoby chovu želv mě dlouhodobě zajímají, takže vyjádřit svůj názor mě nijak neobtěžuje.
Takže, abychom byli objektivní, nenajdete pravděpodobně dva chovatele, kteří budou na stejnou věc mít totožný názor, pokud jsou ale dlouhodobé výsledky chovu srovnatelné, lze se oprávněně domnívat, že i různé názory a postupy mohou vést k úspěchu.
Nemohu ale dost dobře považovat za argument třeba tvrzení, že bukové štěpky (chipsy) jsou dobré, protože se s nimi chovateli dobře manipuluje atd., pokud takové tvrzení mám brát v úvahu, je třeba podložit jej něčím podstatnějším než samotným tvrzením, třeba fotodokumentací. Nejdůležitější je alespoň podle mého dlouhodobý vliv na zdraví a kvalitní růst zvířete, ostatní důvody jsou zanedbatelné. Nechci tím nijak útočit na Žofii a poskytne-li nějaký srovnávací materiál o který jsem prosil, je dost dobře možné, že svůj názor přehodnotím a budu považovat chov na chipsech za vhodný, minimálně jako alternativu. Zatím ale nepovažuji bukové štěpky a písek za substrát, který by šel želvám k duhu. Důvody proč popisuji notoricky často, takže si myslím, že není třeba je opakovat. Někde jsou tu zde i fotky, ale vzhledem k tomu že bude relativně obtížné je najít, vkládám je sem znovu. Takto tedy vypadají různé druhy suchozemských želv chovaných tak jak popisuji. Samozřejmě se vyskytnou stejně tak jako v přírodě jedinci, kteří prostě krásní nebudou ani kdyby jste se na hlavu postavil, ale u převážné většiny zvířat to prostě funguje tak jak dokládám.

[http://i188.photobucket.com/albums/z246/zelvykh/T_ Ho2005.jpg]
[http://i188.photobucket.com/albums/z246/zelvykh/T_ Ho2006.jpg]
[http://i188.photobucket.com/albums/z246/zelvykh/T_ H2005.jpg]
[http://i188.photobucket.com/albums/z246/zelvykh/T_ G2005.jpg]
[http://i188.photobucket.com/albums/z246/zelvykh/M_ t2006_II.jpg]
[http://i188.photobucket.com/albums/z246/zelvykh/P6 220395.jpg]
[http://i188.photobucket.com/albums/z246/zelvykh/Ko pie-P6220406.jpg]
[http://i188.photobucket.com/albums/z246/zelvykh/P7 120519.jpg]
[http://i188.photobucket.com/albums/z246/zelvykh/P7 300194.jpg]
[http://i188.photobucket.com/albums/z246/zelvykh/P7 260136.jpg]
[http://i188.photobucket.com/albums/z246/zelvykh/P7 300177.jpg]

Dobry den, myslim, ze pribeh mych zelv znate, chovne podminky taky, takze shrnu jen v rychlosti. Soucasne bych Vas, KHore, rada poprosila, abyste zelvicky zhodnotil a pripadne poskytl nejaka doporuceni a postrehy, nepovazuji se za odbornika. Predem moc dekuji.
Amalka: pred vic nez 2,5 lety koupena na doporuceni psychiatra jako soucast terapie. Je to "faremni odchov" z Uzbekistanu. Po kratkem experimentovani s jinymi substraty chovana na chipsech. Vlhkost nikdy moc rada nemela, takze jsem ji ani nenutila, stejne jako koupani (max. 1x za mesic). Nezimujeme (bojim se, ze se neprobudi), v zime ji hlavne cinske zeli a granule v lete tak zelene z parku. V lete chodime na prochazky a kdyz jsem u rodicu, tak je na zahrade. (Omlouvam se za umazany "podvozek", musela jsem ji na foceni budit a nemela jsem to srdce ji hodit rovnou do vody.) Drivejsi fotky Amalky se daji najit tady na poradne, pro srovnani.
[http://img220.imageshack.us/img220/6782/amalka1.jp g]

[http://img166.imageshack.us/img166/1418/amalka2.jp g]

[http://img166.imageshack.us/img166/4256/amalka3.jp g]

[http://img410.imageshack.us/img410/9901/amalka4.jp g]

Pepik: porizen loni po Vanocich, protoze jsem se nemohla divat na podminky v jakych ho meli ve zveraci a taky jsem chtela pro Amalku kamarada. Puvod U, podle CITES sem dosel z Italie. Prvni asi pul roku mel dost prujmy (vet nepomohl), postupne se to samo zpravilo. Behem doby, co ho mam se mu udelal na strane krunyre prouzek a rozestupuji se mu stitky. Myslim si, ze je to rustem. Mam pravdu? Chovan ve stejnych podminkach jako Amalka, na chipsech od zacatku.
Jinak Amalka je kluk a Pepik holka.
[pepa1.jpg]

[pepa2.jpg]

[pepa3.jpg]

[pepa4.jpg]

Šmejký: Tak pokud si myslel ty Khorovo, tak jo, ty Žofiiny stepačky jsou krapet dopst víc hrbatý (vystouplé pyramidující štítky), hlavně ta první a to ji zřejmě neměla úplně od malinka, jinak by vypadala ještě hůř.
Žofie: Přesně ty "pyramidy" na štítkách vznikají z nedostatečné možnosti želv (hlavně mláďata jsou citlivá) zahrabat se celé do provlhčeného substrátu. Teď mám zrovna jednu malinkou stepačku a je celou noc a část dne furt zavrtaná ve vlhkém substrátu (zemina s hoblinami) a vyloženě si v tom libuje, podobně jako další 3 prckové hermannek a nebo dříve 2 malé marginatky. Štěpky jsou pro želvy fakt na prd.

Ja teda musim souhlasit s hoblinami z měkkého dřeva. Lepsi vyšší vrstva a jak do nich skačí šipku na noc:-D. Nejsou ani videt. Jedno misto vlhcit na noc a jsou ve svém živlu. A i se lepe vyprazdni. Myslim,ze i vyjdou nejlevneji,kdyz je po ruce truhlářství;-).

Dekuji za pripominky, na svou obranu musim rict, ze Amalka (ta prvni zelva) byla "hrbolata" uz od zacatku. Nejake starsi fotky jsou tady na poradne, az dam do kupy pocitac, tak je sem jeste pro srovnani vlozim.
Spis jsem chtela ale poprosit o komentare k te druhe zelve, hlavne co se tyce prouzku po strane a rozestupujicich se stitku (aspon se mi to tak zda). Dekuji

přidám své postřehy - mám doma dvě želvičky právě od KHora, zatímco jedna milovala vlhko hned od samého začátku, ta druhá - to bylo přemlouvání, ale vydržela jsem a každý večer jí do vlhkých hoblin dávala a dávala, vylézala a vylézala, ale teď už se to naučily obě dvě a obě spí v mokrých hoblinách. Ono když bude po celé ubikaci mít navlhlé hobliny nezbude jí nic jiného než prostě chrupkat ve vlhku. Pokusím se sem vložit nejčerstvější fotky, ale jsem na tohle hrozný "netalent". Jinak od jara do podzimu jsou venku a o přirozenou vlhkost se stará převážně příroda, i když ve vedrech holky velmi rády využívají rosení, kdy je normálně stříkám "rosičkou" na kytky. A jak se nastavují...stejně tak i když prší, rozhodně nejsou zalezlé a "schované" :o) jdu zkusit ty fotky....

tak to skoro vypadá, že se povedlo, ještě k původnímu dotazu- nyní to mají v ubikaci tak, že 80% tvoří stále mokré hobliny, zbylých 20% je sucho a vyhřívací kámen pod lampou, na mokrých hoblinách mají také domeček, kam se na noc ukládají, na suchých hoblinách mají i seno- občas se do něj rády pustí....ale to už je zase jiná kapitola :o))
Khore- skoro by se dalo spekulovat o tom, že by se mi mohlo podařit vložit fotky i na želví web, což?? večer to obrněná zkusím :o)))

To teda také nevím, já je ven dávám a to i přes noc. Fakt je, že vzhledem k velikosti a tím pádem k menší tepelné setrvačnosti mláděte je dobré trochu otupit extrémní tepelné výkyvy, zvláště noční poklesy pod 10°C.
Také se stává, že i v létě jsou období, kdy zatažená obloha, déšť a teploty okolo 15°C neposkytují želvě dostatek možností se vyhřát na správnou provozní teplotu. Velké želvy si poradí, dokonce ani mláděti to nijak neublíží, ale zastaví růst a to je škoda. Proto je lepší mimina za takového počasí vzít a trochu jim přisvítit.

k té vlhkosti - opravdu hodně moc doporučuji prostudovat stránky KHORA, kde najdete i potřebné informace k vlhkosti. Já je třeba nemám v teráriu, ale v tzv, želvím stole......nejdu na to až tak vědecky, takže razím "teorii", že želvy nesmí v hoblinách plavat a hobliny nesmí být vysušené a pokud želvy mají kout, kde je sucho...pak si myslím, že je to tak ideál. Pravdou je, že v teráriu se vlhkost drží úplně jinak než ve vzdušném želvím stole. Asi tam i vydrží kratší dobu " čerstvé" než v tom větraném stole.
K otázce želvy venku - já osobně neznám asi ten správný důvod, ale když koukám na svoje dvě dvouleté želvičky a na jejich velikost neumím si dost dobře úplně představit, že by si se vším venku sami poradili, navíc jsou takto malé snadnou kořistí pro predátory ( kočky ,psy apod.)je třeba dbát zvýšené péče o umístění - stín, voda, atd, lehce někam zapadnou, "zašprajcnouse"....ale Khor mně jistě doplní a případně opraví. Já pokud mám takto malé želvy na zahradě, tak v ohrádce chráněné pletivem a dávám je tam tak okolo 10.00hod a domů jdou tak nějak okolo 17.00hod, jinak od jara do podzima vegetí na balkoně ve dne i v noci :o)

S tím výběhem venku to mám taky tak, na zahradě přes den - k večeru uklízím, na balkoně i přes noc.
Tu vlhkost upřesním v procentech - na noc kolem 80-90% určitě, ve vlhkých hoblinách není problém. Pokud je želva zahrabaná ve vlhku,tak může být vzdušná vlhkost klidně nižší, to je fuk. V přírodě je rosný bod 100% vlhkosti a v tom se želvy normálně vyskytují. Přes den by to chtělo kolem 50-60% vzdušné vlhkosti. Já mám půl terárka vlhké hobliny, půl drobné kamínky a daří se mi tyhle hodnoty v pohodě udržet. Ale je pravda,že je terko uzavřené, což není úplně ideální, to už je jiná kapitola. Nicméně vlhkost se v něm drží snáz.
Troufám si říct,že u tvých želv to noční zahrabání už není tak životně důležité,ale alespoň tu vzdušnou vlhkost by to chtělo.

POkud je budete chtít někdy stěhovat do otevřeného terka, tak doporučuji bedny, které nabízí IKEA. Dají se vybrat různé velikosti a nejsou drahé. Na bok se jim dá přicvaknout klipsem lampička a funguje to výborně.

jo, jo u já mám želvy v bedně z IKEA a je to fakt super, mám v tom i morče - to má tu menší, želvy jsou v bedně 80x80 :o) hledala jsem jí na jejich stránkách na 1000% se tam najít dá, ale mně se to dnes nepodařilo.....jinak jsem s bednou dost spokojená :o)

Přesně tak, k tomu bych přidal třeba takovouto lampičku
http://www.elektro-svitidla.com/kanlux-lampa-suzi- hr-60-b-e27-60w-skri-ean07151-skup23Zn1ak6.php
A takovouto žárovku
http://www.svitidla-levne.cz/zarovky/reflekterova- zarovka-nr95-100w-matna-e27-1ks/
A je vystaráno s celým vybavením za 500-600,- k všeobecné spokojenosti a za hodinku strávenou nákupem.
Je tedy fakt, že se setkám s lidmi, kteří neváhají po třínedělní heroické přípravě pořídit vybavení pro jednu želvičku třeba za 5-6 tisíc i víc, no ale proti gustu...
Problém je, že v tom spokojenost želvy opravdu nespočívá. Nejdůležitější je pochopit celou filozofii chovu a potřeb želvy, to prostě koruny nenahradí.

Nevím jak na webu, ale ve spodním patře mají oddělení právě s plastovými bednami a tam jsou i jiné, než co se vám podařilo najít.

Jen poznámka k té žárovce. Mláďata mám v nízké bedně, takže žárovka je poměrně blízko nad substrátem, takže 100W žárovka by byla moc. Mám tam 40W a úplně to stačí. Je pod ní dost vedro, že se tam jen nahřejí a pak popolézají dál. V těch vysokých by se ale určitě dala využít.

Zofie - jsem nějak pomalej, takže nám to uteklo. Takže k té vlhkosti. Máte pravdu s tím, že nelze lítat z extrému do extrému, zvláště u větších stepaček není možné a ani žádoucí nechat je plavat v mokru. Já nevím jak bych celou záležitost vysvětlil dostatečně pochopitelně, ale je to asi tak, jako když zaléváte kytky. Potřebujete udržet a suplovat přirozenou půdní vlhkost. Ta sice není na lokalitách stepaček nijak vysoká, ale přesto je relativně vlhká půda v přímém kontaktu s krunýřem zvířete zahrabaného v noře. V tom je právě ten zakopaný pes. Čím sušší lokalita a extrémnější klima, tím hlubší jsou nory želv, vemte si třeba sulkáty nebo želvy myší. Navíc je potřeba si uvědomit, že zvířata v obdobích extrémních teplot a sucha, tráví mnoho času v takových úkrytech. Ve zcela ideálním případě by jste potřebovala docílit stavu, kdy je povrch substrátu relativně suchý, vzduch v terku také, ale substrát v celém svém profilu je vlhký. To je docela obtížně dosažitelný stav v omezeném prostoru terka. Nicméně dosáhnout se toho dá. Proto jsou také vhodnější otevřená terka, nebo želví stoly, kde přirozené proudění vzduchu povrch přelitého substrátu rychleji vysuší.

KHore, dekuju moc za odpoved, vysvetlil jste to presne. Tedka nevim, jestli se presne vyjadrim ja, ale zkusim to. Nebylo by lepsi pokusit se udelat jakysi travnik? Dole dost hliny a na to travni semeno a az to dostatecne povyroste a zmohutni, dat to k zelvam? Samozrejme nechat nejake misto na hrabani.
Jednu dobu jsem zkousela vlhcit smes chipsu a hoblin ze spoda tak, ze jsem do toho zahrabala obraceny trychtyr a tim jim lila vodu, ale zelvy se takto vlhke oblasti vyhybaly jako cert krizi. Proto jsem od toho upustila, stejne jako od jakekoli jine snahy je macet, nikdy se jim to nelibilo.
Zelvy chovam v cemsi, cemu se rika flexilarium (maji to treba tady http://www.exo-terra.com/cz/products/flexarium.php ). Problem je v tom, ze bydlim na ubytovne, kde jsou zvirata trpena s velkou nelibosti a nemuzu si dovolit vsechno, co bych si dovolila doma...
Rada bych Vas, KHore, poprosila, abyste se podival na Pepicka, tu vetsi zelvu, a rekl, co si o nem myslite. Diky moc.
Kdyz polejete ty hobliny, taky to tak straaasne smrdi?:x:

Zofie - Moc se mě do těch soudů popravdě nechce, protože si budu asi trochu odporovat.
1/ první želva. U ní bych kupodivu ani nijak nesoudil na výrazný nedostatek vlhka, spíš bych deformace přičítal na živiny bohaté a na minerály nevyvážené stravě, stálým vysokým (i nočním) teplotám a tím vším zaviněným intenzivním růstem. Organismus želvy nedokáže dostatečnš rychle osifikovat rychle narůstající kosti krunýře a to je dost patrné. Také bude diskutabilní dostatečné zásobení organismu D3. Když ale nad tím tak uvažuju, je možné, že relativní sucho bude také jedna z příčin deformací. Asi to bude vše dohromady.
2/ Teď Pepíček.
To je klasický případ z volné přírody(farmy) dovezené stepky. Srovnala se úspěšně s aklimatizací a na nové podmínky (nezvykle kalorickou stravu a vysoké průměrné teploty) reaguje snahou o intenzivní růst. Všiměte si ale jak, plastron OK boky také OK, vršek je ale "utažený" vyschlý, místo toho, aby byly přírůstky pravidelné tak nejsou. Růstem dochází k deformaci, roste jakoby kolem dokola, jen ne uprostřed. To je jeden z jasných příznaků právě toho zatraceného sucha. Stává se to i u jiných druhů želv a vždy ze stejného důvodu, vršek karapaxu bývá stálým suchem postižen nejvíc.

Tak to je můj názor. Tak to tak prosím berte a mějte na paměti, že důvody takovýchto deformací nemusí být jediné které popisuji, nepravidelnosti růstu mohou být zaviněny také mechanickým poškozením, nebo napadením plísněmi. Navíc se důvody takových deformací vzájemně úspěšně doplňují takže říct je to tak a tak je opravdu dost obtížné.

Žofie: myslím,že to s tou trávou není špatný nápad, nicméně moje veškeré takové pokusy během pár týdnů totálně zlikvidovaly. Tráva prostě neměla šanci. A to jsou malé hermanky, bojím se,že stepky by tomu daly ještě větší kapky. ::)
A mi teda polité hobliny nesmrdí :puff: To občas kamínky ty jo, zlvášť když se do toho vymočí,tak než to vyschne, ale hobliny nemám pocit :?:

no věřím, že právě v takto nevětraném teráriu hobliny za pár dnů ( nebo ještě za kratší dobu) smrdí, to se zapaří a je to hned, ve větraném stole mi stačí hobliny měnit 1x týdně a to je ještě docela luxus, protože je měním naprosto nesmradlavé. Já jsem zkoušela nejrůznější podestýlky, ale vždycky jsem se vrátila zase zpátky k hoblinám......:-)

Já tady se souhlasem majitele vkládám další fotky a kopíruji text nového majitele s vysvětlením k želvičce:

"dneska jsme si od znamych privezli zelvicku t.h.b. starou 3 roky. fotky viz nize. zila v mensim terariu, na suchych chipsech bez moznosti se zhrabat. pouze obcas UV zarovka, zdroj tepla zrejme nebyl. terarium bylo pod oknem, takze mozna pres den tam svitilo slunce, nevim... vzhledem i k nevyvazene strave - granule, salat, ovoce asi, atd. ma deformovany krunyr a celist se nam zda take netypicka"

[http://i218.photobucket.com/albums/cc170/zuzisvobi /IMG_9306.jpg]
[http://i218.photobucket.com/albums/cc170/zuzisvobi /IMG_9307.jpg]

Další ukázka toho jak je vlhko a správná strava důležitá, určitě původní majitelé chtěli želvě dopřát to nejlepší, jenom prostě ty správné informace chyběly a výsledek je bohužel smutný.
V žádném případě nesrovnávám, neporovnávám apod. s chovem Žofie, jenom se nám to tu tak nějak hodilo ::)

Khore, dekuji moc za posouzeni. Musim priznat, ze s tou stravou jste me dost prekvapil. Krmim podle Vasich stranek a podle stranek www.russiantortoise.org ,tak jsem si myslela, ze je vse OK. Jedi, jak uz jsem psala, v zime hlavne cinske zeli v lete pak hlavne papelisky a jetel. Vzdy maji dispozici granule, slupky od vajicek a sepiovou kost. Granule radi -- seberu, skorapek se ani nedotkou. Muzu jim zkusit dat seno, ale to nikdy nemelo uspech... Holt, moc dobryho skodi.
Ad D3: musim priznat, ze v natirani tlamicek Combinalem jsem dost nedusladna, hned to napravim. Btw. od kolika stupnu nosite sve sverence ven na slunicko?
S poklesem teploty na noc nevim, protoze jakmile vecer otevru okno, pribehne spravce a je ohen na strese... Napada vas neco?
Ty hobliny smrdely hned po politi. Jsou to ty od stejne firmy, co prodava Chipsy, jine jsem nesehnala.
Vsem moc dekuju za rady, pokusim se to napravit.

k hoblinám - no já když vyměním a zavlažím ( zaleji) hobliny tak krásně voní po dřevu...žádný smrad necítím tak bych spíš řekla, že něco špatně bylo s těmi hoblinami. Tak zkusit jedině nějaké "čersvější" a lepší - nemyslím přímo značku, protože hodně záleží spíš na jednotlivé "várce" já se snažím vybírat vždycky očima a právě nosem.....taky už jsem kolikrát narazila a koupila dost děsné. Bohužel nemám známého truhláře, takže jsem odkázaná na to, co kde koupím. Hodně zdaru :-)

Patrala jsem po tom, co stepacky jedi v prirode. Nasla jsem clanek ( http://www.bio.usyd.edu.au/Shinelab/staff/xavier/e cography2003.pdf snad se tam podari dostat z neakademicke IP, jinak muzu poslat mailem), kde pozorovali zelvy v jejich prirozene lokalite a snazili se popsat stravovaci navyky. Zelvy stepni nejvice jedi Ceratocephalus falcatus, cesky snad rohohlavec, Koelpinia, brukvovite a kvety makovitych. Naopak nejedi traviny (lipnicovite).
Tolik, co jsem vycetla z clanku, prislo mi zajimave se o to podelit.

Já tuším Zofie, že krmíte tak jak popisuji, nebo doporučuji, snažil jsem se ale posoudit želvy podle toho co vidím a jaký to na mě dělá dojem, padni komu padni. V tomto případě to tedy asi padlo na mě. Je potřeba brát v úvahu, že i to čím běžně krmíme, je pro divokou želvu většinou nedosažitelný luxus a také, že jakékoliv poruchy růstu jsou téměř vždy zaviněny celou řadou příčin, nejen tou jednou.
Článek je moc fajn, i když mám potíže se tím prokousat. Akorát pozor, podobné i když hodnotné články mívají sklon k unifikaci problému. Většinou probíhá taková akce po omezenou dobu, na jedné lokalitě a posuzuje se podle malého množství jedinců. Tudíž závěry platí zejména pro tu lokalitu, kde bylo pozorování uskutečněno.
Každý jedinec je prostě trochu odlišný, škoda že jsem takový bordelář, marně už dlouho hledám video, kde jsem si natočil jak stepka nemotorně ale zcela regulerně a poměrně úspěšně loví cvrčky. Pozoruhodný nebyl ani tak ten fakt, že má chuť na cvrčka ale skutečnost jak cvrčky lovila. Na člověka to dělalo dojem, že je schopna plánovat strategii lovu, opravdu zvláštní. No ale to jsem odbočil už opravdu dost, jen jsem chtěl demonstrovat to stálé překvapení, které dokážou želvíci chovateli připravit.