Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Želvy a slunce

K založení tohoto vlákna mě nutí nedávná, velice nepříjemná situace. Jedna má zákaznice ve snaze udělat pro želvičku to nejlepší možné, také po mé radě, že slunce ničím nenahradíš, vystavila želvičku na otevřené okno přímému, zřejmě polednímu sluníčku. Po deseti minutách, jak uvádí, došlo k silnému přehřátí želvy. Naštěstí si všimla silného slinění a neváhala volat, takže se situace, alespoň doufám vyvine dobře.
Chtěl bych proto upozornit na to, že zvláště mladé želvy je vhodné vystavovat letnímu slunci pouze v dopoledních respektive pozdních odpoledních hodinách. Vždy je potřeba zajistit želvičce možnost stinného úkrytu. Zvláště mláďata želv vystavená přímému polednímu slunci bez možnosti úkrytu mohou být nenávratně poškozena již po 10-20 minutách. Přehřátí se projevuje takto. Želva začíná postupně stále intenzivněji hledat možnost úkrytu tj. napohled "zvesela" ve skutečnosti zoufale běhá po vymezeném prostoru. Mnoho lidí si tuto mimořádnou aktivitu vykládá tím , " hele jak jde té naší želvičce sluníčko k duhu, jak hezky běhá". Trapné je, že většinou želvička běží o život. Druhá již opravdu vážná fáze se projeví apatií a silným sliněním. Po této fázi nastává během krátké doby exitus.
Dejte proto prosím na toto pozor. Vždy platí, když je na slunci nesnesitelně mě, tak želvě také. Zajímavé je to , že pokud želva není na přímém slunci, bez problémů snáší opravdu vysoké teploty, přes léto je u mě v želvích boudách v extrémních případech i 47-48°C a dospělé želvy jen funí a ani nemají snahu vyhledat si venku stín.

Bohuzial viem o dvoch pripadoch, ked malu zelvu vystavili na priame slnko a ta nasledne aj uhynula. Nedavno som to tu aj pisal, ze celkovo sa zelvy prudkemu slnku priam strania. Vacsinou su zalezene v tieni a neskor poobede zacnu behat po vybehu, ale cez den su schovane.

tak přesně takhle jsem hned 2 den málem přišla o sulcatu:-/ ... v umělé přenosce jsem ji dala na sluníčko na parapet asi přes půlku měla stím tak si mohla vybrat, kde chce být.. jenže asi na 10 minut jsem musela odběhnout k brečícímu dítěti a na želvujsem zapomněla..., když jsem se vrátila tak na okno na okno pařilo slunce a po stínu ani památka. Teploměr na okně ukazoval na slunku 65C ... želva přesně jak popisoval Khor běhala jak zběsilá po přepravce a byla celá od pěny, kterou produkovala z tlamy. V první chvíli jsem opravdu myslela, že každou chvíli želva zemře. Rychle jsem napustila vlažnou vodu a želvu do ní ponořila a umístila jsem ji do místnosti co měla 25C. Naštěstí to dobře dopadla a já se poučila....

já taky nevěděla jistě jestli to pomůže, ale dělá se to u psů, když jsou přehřátí tak jsem to udělala i u ní. V té vodě byla asi půl hodinu a pila a pila ... pak jsem ji zahrabala do vlhké hlíny a nechala ji v chlátku..asi za 2 hodiny vylezla a šla jíst tak už jsem si oddychla....

To jsem ráda, že nejsem sama komu se stala tahle nepříjemnost :-| a taky jsem ráda, že se otvírá toto téma, alespoň se zmiňované chyby další lidé vyvarují. Taky by mě Hanko zajímalo jak dlouho se z toho tvoje sulcata dostávala? A jak to probíhalo? Naše T.h.h. je právě po tomhle strašnym zážitku a máme o ní hrozný strach, ani v nejmenším jsme jí nechtěli ublížit, holt neznalost neomlouvá :-( Naštěstí nám Khor hned vzápětí poradil koupel a ochotně odpovídá na naše vyčerpávající e-maily :-) díky

no musim říct, že když jsem ji tam spatřila jak zběsile běhá a když jsem ji zvedla byla uplně horká a jako šílená plácala nohama a ke všemu měla celou hlavu od pěny..tekla ji z tlamy a do konce i z očí:-( tak jsem myslela, že je konečná a nejraději bych si naflákala za to...Po tom půl hodinovém koupání ve vlažné vodě a asi 2 hodinovém zahrabání ve vlhké hlíně už byla uplně v pořádku a nespozorovala jsem u ní nějaké následky...naštěstí
Tady je můj Drobeček:
[http://img517.imageshack.us/img517/2862/zahrada003j m6.jpg]

Máš krásnýho drobečka ;-) a štěstí k tomu! Fakt obdivuju tu rychlou reakci, zachovala ses skvěle! Jsem úplnej nezkušenec, i když jsem si myslela, že mám o želvách nastudováno, takže ta moje hermanka šla do vody až s dením zpožděním :-[ po poradě s Khorem... asi proto u ní ještě pozoruju příznaky jako občas pěna u nosu a je pořád zahrabaná v substrátu :-/, ale chutná jí... tak nezbývá než čekat jestli se z toho dostane, ach jo

Jsem moc rád, že se toto téma otevřelo. Také, že se lidé s podobnými zkušenostmi dokáží podělit s ostatními.
U sulkátky je potřeba brát v úvahu její daleko vyšší, druhovou, toleranci k vysokým teplotám. Při takovémto přehřátí je největší následný problém "zavodnění plic" nevím sice, zda jsem použil správný termín, ale všichni asi víme o co jde. Návrat do původního stavu prostě chvíli trvá. Tak držím palce.

v první chvíli jsem málem udělala největší blbost, kdy jsem mu napustila studenou vodu a na poslední chvíli mi v hlavě bleskla myšlenka, že mu tím spůsobim hrozný teplotní šok....Myslim, že kdybych ho rozpálenýho položila do té studené vody, že sjem h omohla tím zabít..

Týjo, tady je to nějaký napínavý ::) Taky ti Freedom držim palce, ať se z toho vykurýruje. Khore a jak se toho "zavodnění plic" želva zbavuje? (o lázni už vím) to je jediná možnost? Hanko seš fakt dobrá, já bych jí i do tý studený vody možná v záchvatu paniky šoupla :-[

Teda já opravdu nevím, zda je to ten správný termín, možná by byl vhodnější nějaký jiný, nicméně prostě jakási tekutina nebo "výpotek" se jim na plíci tvoří a jediná smysluplná reakce je čekat, až se to vstřebá. Na studenou vodu Hanka zareagovala moc dobře, to je teda fakt.

Díky za ty palce, ale jsem zas nějaká bezradná.
Včera se nám želvička zahrabala a ještě nevylezla, tak nevim jestli je jí hůř nebo co... Nemáte někdo zkušenost jak dlouho může být želva zahrabaná aniž by vylezla a já si nemusela dělat starost? Nevim jestli je to apatie, včera ani moc nejedla :-(

Takhle to právě funguje u tý naší hermanni.., já jí totiž taky vždycky vytáhla dopoledne když byla zahrabaná od večera a teď jsem si řekla, že jí nechám ten její rytmus, ať si sama rozhodne kdy chce vylézt - no a je zahrabaná už přes 24 hod.:-/ Ale jak píše Sysel, nejspíš to nebude tak hrozný - dám jí čas, třeba potřebuje načerpat energii...

Aktivita želv je podmíněna mnoha faktory, např. tlakem, intenzitou světla, teplotou, momentální náladou želvy atd. T. hermanni se sice zahrabávají méně než třeba stepačky ale den dva to fakt není žádný problém. Ono stačí když si třeba zatáhnete doma rolety proti slunci a želva jde spát, protože se snížila intenzita světla na které je zvyklá.

Ten myšlený otok plic bude nejspíš edem, příště raději k veterináři, mojí želvě zaléčil podobný otok docela rychle - a zřejmě dobře, už jsou to dva roky. Nejednalo se sice o přehřátí, ale o otravu, ale s následným edemem plic. Shodou okolností je to taky sulkáta, až se naučím vkládat fotky, tak sem nějakou dám.

Jistě na to může mít každý jiný názor, ale s tím vetem já souhlasit nemohu. On stejně nic nemůže dělat a veškerá manipulace s takto oslabenou želvou jí může jedině uškodit. Myslím tím následný převoz, prohlížení a jiné akce. Chce to chládek, vlhko a úplný klid. Nejedná se také v případě přehřátí o otok plic, je to jiné. V případě otravy je situace pochopitelně jiná. Celkem by mě zajímalo z čeho ta otrava mohla být?

Jistě, vám bych to také neradil, koneckonců moje první neevropská želva (G. elegans) byla koupená od vás, takže moje zkušenosti jsou podstatně menší a rád se od vás poučím. Můj názor je ten, že kdo nemá mnoho zkušeností nebo dostatek informací, má raději vyhledat odbornou pomoc, než čekat, jak to dopadne.
Ta otrava - byla to houba, pravděpodobně vláknice načervenalá, vyrostla želvám ve výběhu. Mám na zahradě vzrostlé jehličnany a přestože houby (i žampióny) pravidelně likviduju, tahle mi unikla. Želva do ní párkrát kousla a už to z ní lítalo horem dolem, za nějaký čas se začala dusit a už jsme jeli k veterináři (Dr. Hnízdo). Teď už je želva OK, ale když ji viděl, moc šancí jí nedával.
Na obrázku je vidět, jak běží k sépiovce, prostě co je bílé, to je pro ně neodolatelné.

[http://img241.imageshack.us/img241/129/p8040236eb9. jpg]

Pokud někdo dokáže vychovat takovou pěknou sulkátu, tak mnoho rad určitě nepotřebuje. Je opravdu moc pěkná. Pokud máte to štěstí a dostanete se s želvou k Hnízdovi nebo ke Královi atd., tak to ano, ale kolik lidí se trefí, že ano. Navíc ta uhřátá želvička byla ode mne pryč tak 3-4 dny, takže nemohlo dojít k omylu.

Ano mám sulcatu, ale nebyla jsem si jistá jestli to na té fotce taky je sulcata....zatim co jsem viděla velké sulcaty tak byli většinou pískově zbarvené, ale takhle hezky zbarvenou jsem ještě pořádně neviděla.
Nikolasi jak ji máš starou a jak je velká? Docela by mě zajímalo jak mají správně narůstat...

Sysel: děkuji za odkaz na stránky snad se mi to podaří se slovníkem přelouskat.Chtěla jsem se zeptat na těch stránkách je fotka mládat a ty jsou oproti mé sulcatě hodně tmavé (věkem to nebude, vypadají zhruba s mojí stejně staří) .... je víc barevných rázů?

Hned na úvodní fotce, to jak k němu čichá ten samec. Je mě divné, že někdo, kdo dokáže vychovat tak krásné dospělé exempláře dopustí aby takto mládě vypadalo. Ostatní mladé nemohu posoudit, protože je špatně vidím. Koukal jswm se na to zabarvení a mě se zdá Hanko úplně v normě. Nebo alespoň tak vždy vypadala mláďata která jsem kdy viděl.
I to tvé mládě je barevně tak jak má být.

Ta moje je taky hrbolatá, je to na fotce dobře vidět. Ale je fakt, že na těch stránkách ta dospělá želva vypadá velmi podezřele - pokud někdo doma či na zahradě odchová takhle dokonale rostlou padesátikilovou sulkátu, je určitě s podivem, že mládě má hrby jak velbloud. A jestli má ta velká želva jenom sedmnáct let - nevím nevím.
Jinak ty moje dvě (mám ještě jednu, prakticky stejnou) mají necelé tři roky a váží pod dvě kila - moc jsem je nepřekrmoval, aby nepyramidovaly, ale moc to nepomohlo.

tak já mojí sulcatu krmim jen trávou ze zahrady nic jiného nedostává, dbám na to, aby spal zahrabanej ve vlhké hlíně a když je na to počasí tak je ve výběhu, tak doufám, že se mi podaří, aby měl krasně hladký krunýř....Chtěla jsem se zeptat, co jim dáváš v zimě? Skoušim ho už ted zvykat na seno co sušim, ale nechce ho žrát tak doufám, že si nakonec dá říct..

[http://www.tropische-landschildkroeten.de/bilder/ar ni330x280.jpg] Mládě je velice špatně rostlé. Bez vysvětlení v textu jsou tabulky pro mne nevěrohodné. Ale Hanko je to jen můj názor. Navíc, je všeobecně znám můj názor na tabulky versus želvy.
Doufám, že autor fotky nebude dotčen, fotka je konečně veřejně přístupná.

To je možné Hanko. Nikolas má ale ty želvy pěkné, a rozhodně ty mírné pyramidy jsou stále v normě. Ono udržet v zajetí úplně dokonalou želvu je opravdu kumšt. Mě to např. u tornierek trvalo a ještě trvá již asi čtrnáct let a stále to není zcela ideální.

Grétko, děkuji za optání :-) želvička už je úplně vpořádku. Po těch dvou dnech co byla zahrabaná v substrátu, vylezla a už neměla žádné příznaky přehřátí :)) Vyplatilo se dopřát jí klid! Teď už nám dělá jenom radost (my jí doufám taky) ;-) Je aktivní, vše co se děje kolem ní jí zajímá a chutná jí. Dostala jméno "Maybe" vzhledem k tomu jak to s jejím přežitím bylo napínavé...

Poradíte mi prosím? Myslím, že se naše želva přehřála. Máme želvu nádhernou, jak už ti, co mi tady radili, vědí. Nechala jsem ji na slunci, aby se slunila, ale asi moc dlouho, nedošlo mi, že to sem tak praží, sluním v bytě na koberci. Želvina tam ležela a vypadala, že spí jako vždy, ale pak jsem ji chtěla odnést a všimla si, že je hadrová a teče jí hodně hlenu z nosu. Totálně jsem zpanikřila a volala veta, aby mi poradil, ten mě ale dost odbyl. Tak jsem popadla ručník, namočila do studený vody a omotala krunýř, abych srazila teplotu. Pak mě napadlo vzít vodu pokojové teploty a pomalu želvu ponořit. Přišlo mi, že nemůže dýchat přes ten hlen, tak jsem čapla odsávačku a snažila se dostat to pryč. Želva na mě sotva reagovala a oči měla pootevřené jen na škvírky. Po nějaké době odsávání a profukování už vypadá o něco líp, sedí v mělké vodě pokojové teploty, má hlavku ponořenou pod hladinou a občas vykoukne a jakoby "chrchne" nebo "bublavě vyfoukne vzduch na plné plíce", myslím, že se snaží to dovykašlat. Můžu jí ještě nějak pomoct? Připravuju další nálož studené vody. Vím, že jsem udělala hovadinu, když jsem neuhlídala teplotu na slunci, ale prosím, poraďte mi.

k tomu všemu co tu už bylo napsáno, tak co se týče toho chlazení- Pokud želva sliní a běhá jak pominutá, tak pomůže už jen ji dát do chladnějšího místa do stínu, ale rozhodně jí tu teplotu prudce nesrážet. přehřátou želvu nikdy nedávat do studené vody ! a když už ji majitel dá do vody, tak pouze do vlažné...pokud má přehřátá želva dejme tomu 40°C, tak vložení do studené vody jí způsobí teplotní šok, který může akorát dodělat dílo zkázy.

Dobrý den, tuto zkušenost mohu potvrdit. Mám krásnou 6-ti letou želvičku a chci pro ní to nej a také jsem jí nechala na slunci, aby si užila pořádného opravdového slunce.....po chvíli jsme se nestačili divit, naštěstí jsme byli v blízkosti. Vůbec jsme netušili, co jí může být, vypadala jako, když se dusí a sliní.....napadlo mě jí zchladit v lavoru s vlažnou vodou.....to byl malý zázrak....okamžité zlepšení!
Sledovali jsme jí do večera, spala,ale žila. Druhý den už byla opět plná energie. Pro nás je to velké ponaučení, protože máme naší želvičku moc rádi