Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Shelfordella tartara

Chtěl bych se zeptat chovatelů,kteří mají s tímto druhem švába zkušenosti jakým způsobem ho rozmnožují?Mám již plno ooték,ale pořád z nich nic neleze!:-(Chovnou nádrž mám položenou na topném kabelu a teplota se blíží k 30 stupňům.Některé ootéky se jakoby scvrknou,proto sem je začal přemísťovat do zvlašního boxu,kde není tak vysoká teplota.Co byste mi doporučili,abych měl malé švábi?Všem díky za odpovědi

Pokud se ootéky scvrkávají, tak vysychají, 30°C je moc, lepíš je 28°C, to mají nejrychlejší vývoj - při vyšší teplotě se vývoj již nezrychluje, ale za to, se jim zkracuje život. U adultů je praktický mít nádobu se substrátem, samice pak odkládají ootéky tam a perfektně si můžeš šváby dělit podle stáří.

Zdravím...
mám podobný problém pred dvouma měsícema jsem koupil S.Tartara a ooteky jsem presunul do krabicky od salatu s větránímve kterém je vlhká rašelina občas porosím.žádné se nescvrkávají ale už 2měsíce jsou takto a jeste se nevylíhnuly...takze jsem pred tydnem koupil dalsí a mám spousty ooteky ale nic se nerodí mají přiměřené vlhko a teplotu mají přes den 30-32 a v noci tech 24-26stupnu.Díky

Parkrát jsem se tu dočetl že někdo ootéky z chovným boxů vybírá a inkubuje jinde...já tedy ootéky nechávám v chovnách boxech, aůe zajímá mě to spíše z důvodů občasného čištění boxu. Respektive jednou za čas třeba za půl roku je potřeba z chovného boxu vyhodit tu vrstvu bordelu, odpadu na dně co tam šváby vytvoří. A tak mě zajímá jakým způsobem vybíráte ootéky ze substrátu? Popř. jakým způsobem čistíte chovné boxy od toho bordelu? Díky

já tartary čistim cca 1x týdně, páč když tam mají hodně bordelu, tak mi způsobují alergii. vyberu při tom i ootéky. Proložky se švábama na chvíli přeházim jinam, oberu z nich nalepené ootéky (kladou jen na některé proložky), bordel ze dna přeseju přez kovový cedník, bobky propadají, ootéky v něm zůstanou. A vyberu při tom přestárlé šváby a zkrmim.

Asi to není správné, ale box (40x25cm) se švábama čistím 1x ročně, kdy kupuji malou násadu švábů z důvodu obnovení genetiky. Při té příležitosti nasypu asi centimetr liglocelu. Za rok vybírám kolem 3-4 cm bordelu. Tartary se i tak hojně množí bez problémů. Nijak se s nima nepárám. Ootéty nevybírám, substrát nerosím. Krmím je zbytky z kuchyně, občas přidám psí granule a samozřejmě vodu. Vodu mají v napaječce pro ptáky, jinak substrát je suchý. Přibližně jednou za 14 dní vybírám šváby na zkrmení. Někdy když nejsem doma, tak i 3 týdny si jich nikdo nevšimne a vůbec to nevadí. Box mám blízko plynového kotle, kde mají teplo. Kolonie mi bohatě vystačí pro krmení třech leguánků, pavouka a dvou štírů po celý rok.
Kamarád měl agamy a poté co skončil s chovem, tak šváby co si doma odchovával rozdal a prázdný box hodil do kotelny. Přibližně po roce mu něco v kotelně šramotilo a zjistil, že má v boxu několik malých i dospělých Dubií. Vylíhly se ze zapomenutých ooték a přežily na malé vrstvě lignocelu a dokonce se i rozmnožily. Jen kde braly vodu je záhada. Nejspíše jim stačila vzdušná vlhkost. Když mi to volal a nabízel mi je ke zkrmení, vůbec jsem mu to nechtěl věřit, ale bylo to tak. Švábi jsou asi nezničitelný.

Díky oběma za rady...jak říkám taky čistím cca co půl rok a to z důvodu už je většinou ten box dost těžkej a je na dně tak ta 3cm vrstva bordelu...vím, že jsou "nesmrtelný" a nenáročný proto je taky mám, a k tomu pár boxů cvrčků pro jejich rychlost rozmnožování a mikráče pro odchovy. Tartary pro krmení dospělců....no a když jednou za ten půl rok chci ten bordel vyhodit tak musím z toho dostat ty ootéky takže jdu shánět asi ten cedník nějakej....:-D díky...

Při čištění jsem nikdy nic nepřesíval. Nejdřív staré proklady od vajec oklepu od švábů do kbelíku. Poté seberu cca 1cm ze dna a také dám do kbelíku ke švábům. Nikdy jsem ootéky nenašel hlouběji.Poté vyhodím z boxu starý substrát. Poté nasypu malou vrstvu lignocelu a dám nové proklady od vajec. Nakonec z kýble vrátím vše do boxu a je hotovo. Práce na 20 minut. Podle mne je zbytečné přesévat starý substrát, jen stačí stáhnout horní vrstvu, kde jsou ootéky. Švábi také mají hned svoje prostředí a nemusí si ho vytvářet znova.