Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem želva nežere...

Zdravím,
za prvé bych vás chtěla poprosit o určení druhu želvy. Myslela jsem si, že jde o želvu mississipskou, ale teď jsem zase na vážkách. Proustudovala jsem několik odborných knih, ale nemůžu ji určit. viz přiložené fotografie
A za druhé. Nedávno jsem řešila problém s očima, neviděla. To jsem ale vyřešila teplou vodou, vyplachování heřmánkem a kapkami do vody. Teď už zase vidí perfektně. Ale poslední týden se chová divně. Je pořád jenom zalezlá pod hladinou v nejtmavším místě, nežere, na souš a světlo vůbec nevylézá. Vodu má kolem 23 - 27°C. Když jí vyndám ven, tak je docela čilá, utíká se schovat někam do tmy. Zkusila jsem ji dát do akvárka žížalu, ale jediná reakcí bylo, že se jí bála. Od Vánoc vyrostla zhruba o 1 cm na šířku i délku a byla docela dravá. Nevím si rady... Poradíte, prosím?
Děkuji Tereza

Mě to připadne jako želva nádherná(Trachemys scipta elegans),ale našla jsem v k nížce podobnou fotku té Vaší a je zde uvedena pod názevem želva kýlnatá(Graptemys kohnii).Osobně bych sázela na tu nádhernou.Jak je želva stará?Mláďata jsou jinak zabarvená než dospělé želvy.Mám nádhernou starou 5 let a má krunýř téměř tmavý,ale jako malá měla stejnou barvu krunýře jako ta Vaše želvička.S tím jídlem Vám asi neporadím,neměla jsem zatím u své želvy problém,tak to nechám raději na někom zkušenějším.

Máte pravdu, to je asi ona. Želva nádnerná to nebude, protože nemá charakteristický červený proužek za hlavou. Jak je stará vůbec netuším, přinesla jsem si ji ze zverimexu, když měla krunýř 5 x 5, tak jestli se stáří dá odhadnout podle toho?

tak to misipská není, jestli jste ji koupila klasicky ve zveráči, tak to bude pravděpodobně ten nový druh, který se sem dováží namísto trachemis sripta elegans - želv v nádherných, jejihcž dovoz unie zakázala. Viděla jsem to ve zverimexech pod názvem trachemis scripta troosti, a taky se to uvádí jako želva nádherná, želva ozdobná, nebo želva žlutolící, i když tyhle výrazy nejsou asi odborné, ale jen laiky (majiteli zveráčů?) vymyšlené - aspon mám to podezření, jistě to však nevím.

Jestli želva nevylézá, mohlo by to být zaviněno tím, že má moc teplou vodu (27 je opravdu moc), takže jí to nemotivuje jít se slunit - nepřítápíte topítkem? Taky by mohla být zfetovaná z toho heřmánku, mě se něco podobného stalo s třezalkou, když jsem tam měla moc malé želvy, ale ty se po dvou dnech v čisté vodě začali chovat normálně. S heřmánkem ale nemám žádné zkušenosti.

Jestli je furt ve tmě, je možné, že jí ty problémy s očima způsobily krátkodobou světloplachost. V tom případě bych jí na nějaký čas přestala svítit, stejně je venku horko, takže to rozhodně neuškodí.

To že nežere, je ale divné. Mohlo by to být tím, že je moc horko - to pak ani moje želvy někdy nic moc nechtějí žrát, ale taky to může znamenat nějaký problém - třeba plísen v tlamce- Neškodilo by, preventivně tlamku zkontrolovat - zdravé želvy ji má bílou, jestli je tam žlutý povlak, tak je to plísen. Už jsem se s tím u mých želv také setkala. Léčí se to vakcínama, potíráním citronem a pobytem na sluníčku.

Topítko tam vůbec nemá, a akvárko má sice u okna, ale slunce tam vůbec nesvítí. Heřmánek už do vody vůbec několik dní nepřidávám, to jenom, když měla ty oči špatné. I když neviděla, tak žrala, tak nevím. Třeba přestala žrát kvůli té teplé vodě, kterou jsem ji dala, protože ty špatné oči měla nejspíš z moc studené. Není to vůbec jednoduché.

Pořád přemýšlím nad tím nežraním. Ze zkušenosti můžu říct, že mláďata jsou docela stresaři, hodně se bojí. Je dobré je mít na nějakém klidném místě. Ven bych jí vůbec netahala, to pohodě zvířete rozhodně nepřispívá. Já svoje želvy (a i zbytek plazů) vyndávám z jejich příbytků pouze při čištění. Taky voda 27stupňů mi přijde moc, osvědčila se mi (i kvůli kazivosti vody) pokojová teplota, přes den těch 24 stupňů s nočním poklesem. Ta světloplachost mě taky napadla, protože pokud želva špatně vidí, nemůže pořádně žrát, může mít z cizího (žížala) strach...

Zdravím.
Tady jde asi o Trachemys scripta elegans.
Ted začalo byt venku teplo a jestli je akvárko někde u okna kam praží slunce, tak tam může mít pěkny horko.A taková voda v akvárku se ohřeje celkem rychle.To může byt klidně důvod proč nepřímá potravu.Jinak nevím jak dlouho nežrala, ale jestli je to tyden, jak jsem asi z toho pochopil, tak bych si vůbec tím hlavu nelámal, to se někdy stává, že želvy chvilku nežerou a tyden není vůbec žádnej extrem.

tak to misipská není, jestli jste ji koupila klasicky ve zveráči, tak to bude pravděpodobně ten nový druh, který se sem dováží namísto trachemis sripta elegans - želv v nádherných, jejihcž dovoz unie zakázala. Viděla jsem to ve zverimexech pod názvem trachemis scripta troosti, a taky se to uvádí jako želva nádherná, želva ozdobná, nebo želva žlutolící, i když tyhle výrazy nejsou asi odborné, ale jen laiky (majiteli zveráčů?) vymyšlené - aspon mám to podezření, jistě to však nevím.

Hm, tak je pravda že unie zakázala dovoz těchto želv a to kvůli tomu, že se začaly sami rozmonožovat ve volný přírodě.A není žádná rarita na ní narazit v běžným rybníku.Takže ve zverimexech už se prodávají but odchovy z ČR a nebo opět dovezený tyto stejny želvy a nebo poddruhy.
Ono akorát stačilo změnit název a běžnej laik nepozná rozdíl.Prostě ty co to dováží si vymýšlí vlastní nazvy,aby se vyhli zákonům.
Ted se ž.nadherný uvádí v některých zverimexech jako žlutolící.ALe přitom jsou to nádherný.Žalva žlutolící,nebo zelaná byvá u nás označována jako Trachemys scripta troosti.A je to poddruh, kterej je dost podobnej, ale dá se poznat podle krunýře ze spoda.A ještě by to mohla byt Trachemys scripta scripta, to byva u nás taky psaný jako žlutolící:-)
Dej sem foto ze spoda a pak už by se to určit dalo.

Je pravda,že tyto druhy si jsou hodně podobné,proto se těžko určuje o jaký druh vlastně jde,ale taky typuju Trachemys sctripta elegans.Naše pětiletá vydrží bez jídla i 14 dní.Ono taky záleží na stavbě potravy.Sytější stravu déle tráví a proto nemá potřebu jíst.Ještě bych počkala a pak se uvidí.

To je sice pravda s tím červeným proužkem,ale mám pocit,že to není podmínkou.Taky jsem slyšela,že některé ho mají už od narození,a některé až v dospělosti,ale nevím,co je pravda.Mám taky nádhernou a žádný proužek nemá,jen náznak a má oranžovou barvu,co si o tom myslíte?

Je pravda, že elegans mívají ten červenej proužek, ale může se stát, že je dost nevyraznej, nebo dokonce chybý.

Naše pětiletá vydrží bez potravy i 14 dní

NO to bez menšího problému vydrží, ale záleží taky na teplotě vody.Každopádně se stává, že v zimě želvy nepřímají potravu téměř vůbec a to i když jsou chovaný v pokojové teplotě.

otevřít želvě tlamku není tak těžké, i když je mrnava - když má člověk obě¨ruce volné, pohoda, já otvírala želvám tlamku kolikrát, i malým (8-10cm) a nikdy se nestalo, že by hrozilo ublížení, plísen je navíc taky často cejtit (aspon u vodních želv)

mě jednou želvy nežraly celé prázdniny - nemohly si zvyknout na nové venkovní výběhy na chatě, a z trucu držely společnou hladovku - jak byly ve svém malém želvárku nebo jsem je oddělila, okmažitě začali baštit

jestli se k želvě nedostane vůbec sluníčko, také může přestat žrát také kvůli tomu - to se mi stalo u suchozemských želv, a ne že by se k nim sluníčko nedostalo, jen ho bylo o něco méně

an veterině při nejhorším můžou píchnout áčko, které želvu přiměje jíst

Pokud se ale kříží, jak píše, tak je asi jedno o jaký poddruh jde. Stejně už to bez znalosti zdroje nikdo zpětně neurčí.

Tak myslím, že tohle už trochu odbočuje.To že se tyhle poddruhy kříží je sice pravada, ale ne zas tolik jako třeba u hadu, nebo jako u pavouků.Tím pádem si teda nemůže bejt jistej nikdo co má,to by se ani nemuselo řešit,protože když se podívam třeba na hroznýše, kde je už kvůli lidím, kteří na nich chtěli vidělat plno různých forem.I To že si někdo myslí, že má klasickou guttatu a je tím přesvědčenej na 100%, tak to že třeba vznikla z klasiky a Miami phase, už mu není známo a takový mladata jsou v podstatě k nerozeznání,Ale to není k tematu sorry, akorát když už tady padlo slovo o křížení, tak mě napadlo dost věcí kolem toho.:-)A navíc tyhel želvy byvají vetšinou dovezený a u volně žijících želv bude určitě menší pravděpodobnost křížení, než v zajetí kde už vzniklo mnoho různých forem.Ono je v podstatě jedno co máš,jestli scripta,elegans,nebo stroosti nebo uplně nějakou jinou.Je to skoro uplně stejný, až na pár vnější znaků.A vše se dá označit jako želva nádherná.:-)

pro weyn: vždycky to není stejný - třeba želva kalifornská je v dospělosti až o 20cm větší, než nádherná a má trochu jiné nároky na stravu a teplotu, ale želva o níž je diskuze podle mě má skutečně stejné nároky, jako ta nádherná (a jestli je to troosti, tak by neměla tolik vyrůst)

malý želvata co se prodávají jsou většinou z faremních odchovů v cizině a k nám prý jdou přes německo, faremní odchov vzniká tak, že se chytně pár želv z přírody a čeká se na vejce - jestli se ale v chovu mísí jednotlivé podruhy, těžko říct, ale asi spíš ne, když dospělce chytají ve stejné lokalitě

Promiň, ale zatím všechny tvá domněnky jsou silně mystifikující. Faremní odchov Trachemysek rozhodně nevzniká pochytáním želv v jedné lokalitě. To se děje např. (pravděpodobně) u P. regius v Africe, ale rozhodně ne u Trachemys spp.

Pro zadavatele: z dostupných údajů nelze bez věštecké koule bohužel určit původ potíží a důvod proč želva nežere a jen člověk nerozumný a nezodpovědný by si troufl dělat nějaké závěry. Každopádně mohu odpovědně říci, že teplotou to nebude. Je jen velmi málo druhů želv které vyžadují teploty pod 25 °C.

,,Promiň, ale zatím všechny tvá domněnky jsou silně mystifikující"

A jak to tedy je? Já mám své domněnky z obrázkové literatury (tj. tenké želví knížky tipu jak na to), osobně jsem na žádné farmě nebyla. V této literatuře je spoustu blábolů, ale občas i nějaká užitečná info, takže bývá těžké, odddělit zrno od plev.

,,Faremní odchov Trachemysek rozhodně nevzniká pochytáním želv v jedné lokalitě."

Takže vyjíždějí do víc lokalit kvůli lepším odchovům? je to možné, i když méně pohodlné. Odkud tuto info máš?

,,Pro zadavatele: z dostupných údajů nelze bez věštecké koule bohužel určit původ potíží a důvod proč želva nežere a jen člověk nerozumný a nezodpovědný by si troufl dělat nějaké závěry."

Hm, to by mě teda zajímalo, jak jinak určit původ potíží - pitvou? :-)

Nerous- malý želvata co se prodávají jsou většinou z faremních odchovů v cizině a k nám prý jdou přes německo, faremní odchov vzniká tak, že se chytně pár želv z přírody a čeká se na vejce - jestli se ale v chovu mísí jednotlivé podruhy, těžko říct, ale asi spíš ne, když dospělce chytají ve stejné lokalitě

To mi přijde jako poněkud nedomyšlená úvaha. Mladých Trachemysek se exportuje ročně několik milionů, to opravdu nejde dělat tak, že se chytne pár želv v přírodě a čeká se na vejce. Tak to možná začalo v padesátých letech kdy ty farmy vznikaly, ale dnes jsou to normálně zavedené chovy, kdy vejce sbírají od svých chovných jedinců.

mrkni třeba sem: www.turtlefarms.com Tahle farma produkuje 20 000 mladých ročně, to by se odchytem a následně sběrem vajec dělat nedalo.

Otázkou je jestli ty farmy drží čisté chovy a mají želvy důsledně oddělené. Dost bych o tom pochyboval, neb jde o u nich pouze o obchod a tam pokud získají nějakou zajímavou barevnou odchylku můžou jít s cenou dost nahoru. Klidně bych věřil, že je zkoušejí křížit mezi sebou a pokud z toho není nic zajímavého, klidně to prodají dál. Stejně to nikdo nepozná. To jsou jen mé úvahy, ale když vidím za kolik se prodávají různí albíni a jiný barevný mutanti, tak bych předpokládal, že se tímto směrem určitě snaží jít.

Další zajímavé info k problematice je třeba tady: http://www.nobanis.org/files/factsheets/Trachemys_ scripta.pdf

Promiň, ale zatím všechny tvá domněnky jsou silně mystifikující. Faremní odchov Trachemysek rozhodně nevzniká pochytáním želv v jedné lokalitě

A kdo říkal, že jo??Tady jde o to, jestli je kříží nebo ne.A je logicky, že asi uplně umyslně je křížit nebudou, ikdyž určitě k tomu někdy může dojít.To když někdo řekne, že by chtěl určity množství Trachemys scripta trooti, tak tí myslí T.s.t a ne křížence elegans s trooti!A nebo něco uplně jinýho..Třeba na těch farmách o kterych mluvíš to tak je, ale mohl by si mi dát na ni stránku, abych se podíval, že tam opravdu neberou ohledy z jakých oblastí jsou a co přesně je?
Zjistival jsem na netu různy info o farmách.A dozvěděl jsem se to, že kladou důraz na to, aby nevznikaly žádní kříženci.To že se to stává, to už je jiná věc, každopádně na většině farmách se snaží nedávat k sobě černý s bílým.

dobry denscripta scripta, mam dotaz mam ze zverimexu dve male zelvicky nazev je scripta scripta,a nechteji mi zrat dala jsem jim hovezi maso aji kureci ani jedno se nedotkli a kdyz jim tam dam cervika nebo franuli tak taky nic mame je od 20.9.a porad nezerou uz nevime co snima ale jinak jsou zdravi dekuji za odpoved