Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Parazité

Dobrý den,
neznáte někdo www stránku s popisem a pokud možno fotografiemi parazitů hadů? (klidně v aj) Když budu kupovat dovozové zvíře, chci vědět, na co si dávat pozor. Případné endoparazity asi neodhalím, ale alespoň bych se chtěla vyvarovat těch kožních. Děkuji

Něco málo je tady nebo tady, víc informací určitě najdeš s pomocí strýčka Googla. Objevit vnější parazity může být i pro zkušeného odborníka někdy oříšek, ne tak pro člověka, který v tomto až tak zběhlý není (myšleno obecně). Navíc, bez mikroskopického vyšetření, většinou neurčíš o jakého parazita se jedná. Jedna z nejsnažších možností, kde na hadím těle objevit vnější parazity, je brada hada. Většinou je světlá, krytá většími štítky, kůže je volnější a parazité jsou zde dobře vidět. :puff:

U vnějších parazitů jde především o roztoče a klíšťata. Nemusíte je přesně určovat. Klíšťata se odstraňují mechanicky podobně jako u lidí, na roztoče se používá některý ze známých preparátů (Frontline, Arpalit spray 1%, Neostoman aj.). Osobně používám Frontline a jsem s ním spokojen. Horší jsou vnitřní parazité (tasemnice, roupy, škrkavky, jazyčnatky, někteří prvoci aj.). A to nemluvím o bakteriích a virech. :-(

Na vnitřní parazity používám tablety na odčervení caniverm, jedna tableta na 10kg váhy psa je na 3kg terarijního zvířete a za měsíc zopakovat, dobré je aby byla zvíšená teplota v terárku, aby optimálně fungoval metabolismus plaza. Caniverm používám dlouho a jsem s ním spokojená, navíc není drahý

Všechno nejde tak jednoduše. Například jazyčnatky jsou poměrně velké a pokud je zahubíte, tak se v těle hada rozkládají a způsobí sepse a had má malou šanci přežít. Caniverm nepůsobí na prvoky (např. améby). Základem je udělat rozbor trusu a podle nálezu reagovat. Někdy je složité posoudit, které mikroorganismy jsou běžnou součástí trávicího traktu. Pokud je zahubíme na jejich místo mohou nastoupit jiné nebezpečnější. Nejlepší je pořizovat si zvířata z odchovu a podobných peripetií se vyvarovat.