Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Testudo graeca - problém u očí

Dobrý den,
u své dvouleté želvy Testudo graeca řeším už asi půl roku problém.
Když se během dne probudí, jako by nemohla otevřít oči. Hodně jí pomůže, když ji strčíme do vlažné vody.
Oči ale ani po koupeli neotevře úplně a navíc v jednou oku má stále něco bílého.
Byla jsem s ní na veterinárním středisku, ale ani tam mně nedokázali poradit.
Nemáte prosím někdo s tímto zkušenost. Přikládám foto, kterým jsem se snažila problém zachytit.
Děkuji Vám za odpověď.
Pavla

Z fotek ohledně očí nelze nic poznat. Co je ale vidět dobře, je, že je parádně vysušená ...
takže si dovolím jen ve stručnosti

Základní potřeby želv :
1) dostatečná vlhkost (spaní ve 100% vlhkosti min 8hod)
2) správné teploty - výhřev cca35, chladný kout 20, na noc co největší pokles
3) správný poměr Ca/P v potravě
4) dostatek vitamínu A a D3,
A bude mít ze správné stravy a D3 z kvalitního UVB či venku ze slunce

Budete-li dodržovat tyto 4 zásady správného chovu, budete mít ZDRAVOU A SPOKOJENOU želvu !

Želvy ze suchých oblastí jsou uzpůsobené k tomu, aby dokonale využívaly potravu chudou na živiny, ale bohatou na balast a taky na minerálie - dost často žijí na územích s vápencovým podložím, kde je vegetace na ty minerálie bohatá sama o sobě a navíc obvykle zaprášená. A krz tu chudou potravu jsou také uzpůsobené k pomalému růstu a k čerpání vody povrchem těla,a na noc zalézají do vlhkých úkrytů, padá na ně rosa atd, čímž se jim přirozeně hydratuje rohovina. Jenže v lidské péči mají často uplně pravý opak - potravu bohatou na bílkoviny, tuky a cukry s malým množstvím minerálií a balastu- to jak je lidé rádi krmí ovocem a nevhodnou zeleninou, granulema s často nevhodným složením, piškotama, vejcema, masem a dalšíma blbostma - páč želvy to moc rády a děsně jim to šmakuje, ale taky škodí. A navíc když je to suchozemská želva, tak je nenapadne, že má mít vlhký úkryt a mají ji v naprostém suchu jen s miskou s vodou. Takže nevhodně krmená vysušená želva sice tělesně rychle roste, ale likviduje jí to jak vnitřnosti, tak i deformuje krunýř, protože vysušená rohovina nestíhá dorůstat kostru. Takže štítky zůstávají malé a místo obloukem do stran dorůstají pomalu směrem nahoru, kdežto kosti pod nimi do těch stran. Takže se celý krunýř deformuje a želva je pak místo hezky klenutá s hladkým krunýřem placatá s pyramidama. A pokud má navíc málo vápníku nebo UV (jedno jestli slunce nebo umělého), nebo často i kombinace obojího, tak je navíc i měkká.

Jako substrát nelze zcela bezpečně používat dřevěné štěpky přestože působí úžasně úhledně. Používejte smrkové hobliny. V zažívacím traktu želvy této velikosti, která nechtíc spolkne tvrdý hranolek dřeva byť sebehezčí, to nebude zcela jistě dělat dobrotu. Jinak souhlas s Lupusem, jen dodám že nejběžnějším problémem mimo cizího předmětu v oku, bývají kvasinky.