Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Očka

Dobrý den,
mám pocit, že má můj cham stejný problém jako už se tady zmiňoval s tím, že zavírá očka v bílý den. Terárko mám 50cm dlouhýx40 cm širokýx 80cm vysoký. Mám tam kompaktní žárovku 25wattů a UVB ReptiGlo 10 26 wattů. Rosím denně, mám pocit, že moc nepije.. A krmím skoro každý den jeden nebo dva dny vynechávám. Cvrčků sežere až na půdu asi tak okolo 8-10. Je starý 3 měsíce 10 cm v těle. Většinou se zdržuje pod kompaktem a když pod ním leží, tak jsem si dneska všimla, že přivírá očka, ale nejspíš to bude z té žárovky, co je o kousek dál Z UVB. Napadlo mě mu to UVB zastínit. Stejně je dobrý jenom, když je u něj 5-10cm a tak by svítilo jen na jednupůlku terárka.. Ale asi je to blbost:(

Ahoj, stejny problem jsem mel i ja. Okamzite odstran repli glo 10.0 26w . Maji divny svetlo a muj chamik zapal spat pres den a zavirak oka. Kup si jiny zdroj UVB (vyroben v EU) odstran ho co nejdrive nez to bude mit trvale nasledky. Hod sem prosimte fotku terarka jak mas umistene UVB.

At se to zlepsi.

Tady je fotka terárka, ale teď tam je jiná kytka alba.asp Protože nevím jak se sem fota vkládají. Takže musím vzít žárovku za 500,- a ,,vyhodit jí" a koupit novou za nejmíň 900,-... Respektivě táta musí koupit novou.. Achjo mě už trefí... Pořád nějaké komplikace:(

seš si jistej že je to tim repti glo? ja uznávam že u 10 je problém s intenzivou záření v jeho blízkosti (pár centimetrů) a že pokud je zvíře takto blízko může to mít negativní vliv na zrak...ale zase bych ho nezvrhoval. To že se to stalo tobě neznamená že je každá tato žárovka špatná a upřímně hodně chovatelů je například pro mláďata všeobecně doporučuje jako dobrý zdroj UVB.

Co se týče barevného spektra tak možná bude problém v tom že u Repti glo 5 a 10 doporučují přidání repti glo 2 které na rozdíl od předchozích dvou má bílé spektrum světla.

Tu Repti-glo určitě vyhoďte a to ihned, dokud je čas. Jinak trefí pro změnu tátu, až bude platit za léčbu těžce popáleného chameleona.
Nebo ji pouštějte maximálně na pár minut za hodinu, rozhodně mu ji nenechte pražit do očí a na hřbet celý den, tedy jestli chcete nějak využít svoji investici do zářivky. Vím o tom svoje, a nejen já, projděte si tady pár článků.
Chovatelé (včetně mě) Repti-glo doporučovali dříve, teď je to naprosto nevyzpytatelná záležitotst, která mnohem víc škodí, než prospívá.
A perlička na závěr - když chamíka občas vezmete na pár minut ven na sluníčko (vím, někteří těžce snáší manipulaci), tak celé slavné Repti-glo můžete v klidu vyhodit. Chamík vám do konce léta dospěje a pro dospělého už je jakékoli Repti jen na ozdobu.
A pro Spouny - jestli chcete, daruji vám svoji téměř novou Repti-glo 10, popálila mi řadu chameleonů. Takže pokud ji nezavrhujete, můžete ji použít u svých odchovů.

Já si rád poslechnu cizí názor a pokud je to tak rád vymenim za jinou. Jde mi o to že se mi nemůže popálit když mi k ní nemůže blíže než na vzdálenost 4cm ;) ale rozhodne sám mám strach z negativního vlivu na zrak. Ale Repti glo 5 snad nejsou spatný ne?

Jaký UVBčka by jsi teda doporučil?

no tak to sem rád že sem na tohle narazil... ja 5 mám ale ted sem používal 10. No chamík ji měl jen 14 dní tak počítam že žádný následky by z toho nemeli být. doufám :( jak říkám nebojím se spálení ale mám strach o ty oči

takže pro shrnutí repti glo 5 dobrý ... repti glo 10 špatný.

tak kdyz už jste mě přiměli uvažovat o náhradě repti glo tak co si myslíte o ReptiSun 5 pro mládě pardalise?

Tak ja už važně nevim a začinam se tomu až smát.. ted sem se zase nekde na fóru dočetl že ReptiSun 5 a 10 taky dokáží popálit a to UVC zářením... a problém s očima to samé... tak mi laskavě někdo vysvětlete jestli existuje na trhu nějaká žárovka která je normální...

Jediné na co se jeste nesnesla kritika (snad) sou ty) repti glo 5 a UV Compact Jungle 23 W 4% UV-B

Tak ja už važně nevim a začinam se tomu až smát..

No...ono je to spíš k pláči. Vím, že je to jasná bota od těch firem, ale chovatelé k této situaci víceméně sami přispívají - víc se rozepisovat radši nebudu.
Repti-GLo 5.0 už taky dělají problémy, prostě tyhle čínský šmejdy vůbec nebrat.

ted sem se zase nekde na fóru dočetl že ReptiSun 5 a 10 taky dokáží popálit

Nové typy lamp ReptiSun jsou již bezpečné (měly by být), firma ZooMed si ten problém na rozdíl od jiných výrobců přiznala a začala jejich kompakty vyrábět pořádně/bezpečně. Jenže těžko říct, jaké jsou skladové zásoby prodejců u nás a zda jsou ty nové typy již v oběhu. Někde bych našel fotky, kde je patrný rozdíl mezi starým a novým balením těch lamp, ale dalo by mi to asi dost práce, takže jen pokud bys měl fakt zájem ;-).
Už jsem to tu psal, ale - kompakty Arcadia, Lucky Reptile a Namiba Terra by měly být v součatnosti určitě bezpečné a funkční. ReptiSun v součastnosti taky, ale jen ty nové typy.

Jas - s tím, že ty ReptiSuny musí být nové verze, jinak skáčete z průseru do průseru. Nejlepší kopmpaktní zářivka, kterou jsem kdy měl v ruce je Arcadia D3 Reptile 23W, ale vyhledem k tomu, že konkurenční Lucky Reptile a Namiba Terra jsou evidentně stejný výrobce, myslím, že jsou na tom všechny víceméně stejně.

Redsnake: moc se omlouvám, já si toho příspěvku vůbec nevšiml :-[. U těch nejkvalitnějších kompaktů všeobecně bych (v případě, že nemám čím to změřit) určitě neriskoval provoz delší než těch cca 10 měsíců. Pokud jsou to zvířata, který prochází nějakým klidem (takže třeba 2 měsíce kompakt nejede), tak lze říct měnit po roce. Je to ale dost těžký takhle napsat, protože některý kousky můžou vydržet déle, jiné zase naopak kratší dobu :-) Mám u nočňáka kompakt Lucky Reptile Compact UV Sun 15W a po osmi měsících už byl "vybitej".

takže do finále postupuje:
- http://www.robimaus.cz/kompaktni-zarivka-replux-uv -plus-23w-1180.html
- http://eshop.farmapython.cz/kompaktni-zarovky/arca dia-d3-compact-reptile-lamp-pro-plazy
- http://eshop.farmapython.cz/kompaktni-zarovky/luck y-reptile-compact-uv-sun

Osobně se rozhoduju tedy mezi Replux a Arcadia D3.

MadMike: kdyby sis měl vybrat, do které z těchto by si prostím šel při výběru osvětlení pro Pardalise? Nevíš jeste o nějakých obchodech kde případně ty Arcadie prodávají? našel jsem ji jenom na tom farmapython.cz. Případně jestli jsi z Prahy nebo okolí tak kde by se tedy dala sehnat.

Kup si od Pythonů tu Arcadii a bude to rozhodně OK. Kompakt umísti vodorovně, aby svítil směrem dolů ke zvířeti svojí boční stranou a uplně nejlepší je provést menší tunning, je to strašně jednoduchý a dost to pomůže:
[http://i62.photobucket.com/albums/h107/mike_the_ma  d_dog/DSC_00070002.jpg]
Objímka 15kč, forma na biskupský chlebíček 35kč ;-), výdej UVB v požadovaném směru skoro dvojnásobný. Tu zářivku nedávej blíž než 8-10cm, zvíře musí mít vždy možnost odlézt z dosahu UV někam do stínu - to platí pro všechny zdroje, který jedou celej den.

No já už v podstate tohle mám. Koupil sem do exoterry ten compakt na 3 žárovky a tam je taky plech pro usmernení, tak ten by mohl stacit. Jen ted uvazuju jestli vzít jednu nebo 2. Jedna mi totiž terárko celé neprosvetlí. Ale 2 mi zase přijdou zbytečné :( (nepočítam že tam mám jednu žárovku na výhřev, ale ta nesvítí stále)

A nevíš tedy o jiném obchodě kde by ji měli i skladem?

Když vidim že s tim máš zkušenosti tak bych měl dotaz na to jestli teda když už jsem ted 14 dní používal tu 10 tak jestli to mohlo chamíkovi ubližit? jak sem psal k žárovce přístup nemá a nejblíže mohl být tak 4 cm od ní.

Koupil sem do exoterry ten compakt na 3 žárovky

to určitě stačit bude...

když už jsem ted 14 dní používal tu 10 tak jestli to mohlo chamíkovi ubližit?

No takhle - pozoroval jsi u toho zvířete nějaký problémy? letargie, nežravost, zavřený opuchlý oči, spánek přes den... jestli ne, klidně je možný, že máš zářivku, která tenhle problém nemá. Ty problémy nejsou u každýho kompaktu Repti-Glo, naopak některý kousky by stěží stačily i na ty 4cm, ale vyber si, žejo :-), metoda pokus/omyl v případě, že hazarduješ se zdravím těch zvířat asi není nejlepší.
Nepochopil jsem, jestli jsi s tím měl problém nebo ne. Pokud se zvíře chovalo a chová zcela normálně, tak můžeš být naprosto v klidu.

No tak oči snad opouchlé nemá, nebo to nevidim. Přes den nespí jen se občas natáhle na liánu a leží :D ale oči zavřené nemá. Ale co se týče jídla tak je takový ne moc akční :( ale řikam si dokud žere je to dobrý.

Dneska se pojedu podívat tedy do několika obchodu v praze jestli ji někde nebudou mít že bych ji koupil. A uvažuju že pro dostatečnost osvětlení bych ji doplnil 2x Repti glo 2 .. ta uvb prakticky nemá ale má dobré barevné spektrum. Narozdíl od 5 a 10 je bilá a ne do žluta.

Dneska se pojedu podívat tedy do několika obchodu v praze jestli ji někde nebudou mít že bych ji koupil.

Tyjo to bych se opravdu MOC divil, kdyby jsi tyhle kompakty sehnal někde na prodejnách :-(, moc s tím nepočítej, spíš to bude marná cesta. ReptiGlo dvojky jako zdroj viditelného světla do menších nádrží rozhodně OK.

Tak más jako vždy pravdu :D tad sem volal do jedinýho obchodu kde sem vedel ze tuto značku mají a mají ji jeste o 200 dražší a opet do týdne :D no chamík bude asi muse vydržel chvíli bez UVB :( nebo mu budu vždy na chvíli tu repti glo 5 pouštet.. to by nemelo uskodit ne?

Jo ptal sem se na Pythonu a ty ReptiSuny nakladnily 6/2009

Když už tady tak nějak řešíme to osvětlení. Mohl by si prosím doporučit nějakou zářivku pouze pro osvětlení (a pokud možno tak T8). Aby to bylo dobré barevné spektrum pro plazy a nemusí to být vůbec UVB, to budu nahrazvat tou žárovkou Arcadia. Uvažuju že do budoucna bych uplně od tech ReptiGlo odstoupil a dal pryč i ty dvojky a chci je nahradit jednou nebo dvěma zářivkami.

Uvažuju nad:
- Narva Oceanic Light
- Arcadia Natural Sunlight

Pokud máš zkušenosti s jinýma které jsou lepší tak pls napiš.

Takže dneska jsem mu na chvilku vypla UVB stejně pořád hmouří očima někdy i usne přes den. Pod UVB moc nechodí. Taky jsem zkoušela mu ho z půlky zastínit černím hadrem, aby mu to nesvítilo do očí, ale dělal to pořád stejně. Obávám se, a toho nemám ani týden, že už má zrak poškozený či tak. Nemám ho vzít k vetovi nebo mu tam kápnout kapičky do očí?

presne co tady pise kolega, oci se nespravi ze dne na den, musis tomu dat cas. ale pokud mu chces fakt pomoct, jedrive to Repli glo 10,0 26W odstran a dej mu tam jine znacky, trebas lepe i mene % UVB. Chce to fakt cas a hlavne to UVB orientovat vodorovne a ne na vysku.

At se ti chamik zlepsi :puff:

Děkuji. Musím ho objednat, ale teď jde o to, které. Mám objednat ReptiGlo 5.0 nebo to nemám riskovat a objednat ty dražší? Zatíjm mu budu, než přijde to nové, svítit UVB jen chvíli. Ale teďka přestává i žrát.. Vůbec si nevšímá cvrčků!!!!!!

doporucuji investovat do jiny znacky, nejlepe takove ktera se vyrobena v EU a neni to cina. Reptli GLO bych tedka na chvili odlozil k ledu.

Jinak pro chovani chamika neni UVB nejduezitejsi, znamy je chovatel a vsechny svoje chovy jede bez UVB, ale zase podava vice vitaminu. takze pokud budes dobre vitaminovat tak chamik ten tyden bez UVB vydrzi uplne s prehledem.

No takže teďka krom UVB, které musím vybrat, musím překopat ta světla, protože mám to UVB na stojato, takže zase nejspíš za elektrikářem a předělat to.. Já jsem dříve přemýšlela nad tímto krytem http://shop.miga.cz/exoterra_compact_top_30_osvetl eni-126_269-76731.html a tímto http://shop.miga.cz/exoterra_compact_top_45_osvetl eni-126_269-76732.html a teky jsem se tady ptala, protože jsem nevěděla jestli se mi to do terárka 50x40x80 vejde.. Tak jsem nakonec objednala jen stínítko viz obrázek mého terárka.. S tím stínítkem to zavěsit nemůžu... Krom toho by mě zajímalo jak to do toho terárka přidělám, ten kryt, protože když se tam přidělávali tyhle světla, tak jsme museli kabel rozebrat u vypínače, protáhnout přes vyvrtanou dírku v síťce a znovu zapojit vypínač. Nebéo jsem koukala tady na to http://eshop.farmapython.cz/reflektory--kryty-a-st ojany/arcadia-reptile-lampholder-set a nebo ještě tohle http://eshop.farmapython.cz/reflektory--kryty-a-st ojany/arcadia-reflektor ale to jsem nepochopila jak se přidělává.. Adsi bych objednala tuhle http://eshop.farmapython.cz/kompaktni-zarovky/arca dia-d3-compact-reptile-lamp-pro-plazy Prosím poradtě já potom napíši tátovi, a tak abych věděla co mám objednat, protože on to bude platit a už vydím, jak bude nadšený, ale aspoň to pomůže, protože určitě dá radši víc do tohohle než, aby zase platil nového chama. Tak to bude brát on, já doufám že mi to koupí, jinak se asi zblázním, protože za to budu moct já, že se mu něco stalo/ne:(

Co se týče tech krytů tak já mám například to od exoterry protože od nich mám i terko a dobre to na to padne. Jde o to kolik použivás usporných žárovek do terka. Já osobně tam mam 2 ReptiGlo 2 aby mi to osvetlovali (bílé svetlo) a jak sem psal prozatím jednu ReptiGlo 5 než mi přijde tam Arcadia D3 kterou tu zminuješ (na pythonu mi napsali že bude až tak za 14 dní, tak s tím počítej). Jinak pokud máš v terku jen jednu žárovku na UVB tak bych použil ten reflektor od arcadia (ne ten jak je tam pouze nasunutá žárovka) nebo si ho udelal jak napsal MadMike.

Výběr žárovky je na tobě. Jak psal MadMike: Arcadia, Lucky Reptile a Namiba Terra by měli být v pohodě

Jo a jinak tam mám jednu kompakt 25 wattů a zatím to ReptiGlo. Já nějak udělám hold se bude muset do té síť udělat větší dírka pro provlečení a poté se nějak zadělá. To už se nějak udělá. Tak doufám, že mi to taťka udělá... A takle to vypadá alba.asp

Já bych to řekl asi takto:
1.Celé to terárko je špatně.Pro chameleona by větvě meli být vodorovně a celkem hustě.Ty dva pařezi jsou prakticky nanic.
2.Jako zdroj světla mít klasickou žárovku zase špatně.Ideální je bodová žárovka,nebo halogen.Ve vašem případě 40-80w.
3.Místo reptigla tam našroubujte Lucky Reptile a celé to dosvitte lineární zářivkou Sylvánia .
Potom vám chameleon pošlape,že nebudete stíhat krmit.

Ahoj, pro chamíka kupuj MAXIMÁLNĚ UVB 5. Už 8 je pro pouštní, natožpak 10! Jak radil teramelda - rozhodně mu tam musíš dát víc větví a hlavně mu musíš vytvořt stín (třeba pořádná kytka), aby se před UV mohl shovat. Nikdy se ti totiž nepovede to UV nadávkovat přesně podle jeho potřeb, takže mu musíš dát možnost aby si to reguloval sám.
Jo a rozhodně kup tu Silvanii - protože je to jeden z mála výrobců, který skutečně dodržuje světelný spektrum, který je psaný na obale.

Tak jsem nakonec objednala tu od Namiba Terra, tak jsem na to zvědavá. Jinak zatím jsem mu tu UVB přidělala(přidrátkovala) na síťku v terárku, aby ji měl naležato a mám pocit, že mu to světlo přestává vadit na ta očka, ale zato se pěkně rozežral;)