Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Furcifer pardalis - společný chov

Dobrý den,
chtěl bych si pořídit chovný pár F. Pardalise a v literatuře jsem se dočetl, že obě pohlaví lze chovat společně v jednom teráriu. Proto se chci zeptat, zda upřednostňujete chov ve společném teráriu, nebo chov oddělený a pak samičku připouštět k samečkovi. Jde mi o to, jestli se pak nebudou zbytečně stresovat když budou obě pohlaví v jednom teráriu. Je mi jasné že případný společný chov v jednom teráriu klade větší nároky na prostornost terária. V případě spáření, až by byla samička v období gravidity jestli by netrpěla na úkor samečka. Prosím o radu a děkuji za odpovědi..

loading...

ach jo.. nešlo by to napsat vše najednou? proste přístě napiš že chces info o chovu Pardalisů. Sám sem se o tohle téma zajímal a bylo mi od mnoha chovatelů doporučeno at je chovám odděleně. Přeci jen chameleoni jsou samotářští. Dále riskuješ že si se samičkou nepadnou do oka a může vzniknout problém.Proste společný chov není dobrou volbou. Společné umístění pouze v době páření.

Stejně jako jemena lze i pardalise chovat společně. Jestliže jsou mláďata chována ve skupině a po pořízení se chovají nadále spolu, tolerují se. Ale nelze to stoprocentně zaručit. Problém by mohlo být předčasné spáření. Rezervní terárium je samozřejmost, problém může nastat. Starší zvířata chovaná samostatně reagují na další jedince -i samice na samici jako na zásah do teritoria a to si brání. Většinou již soužití více jedinců není možné. Z hlediska kontroly příjmu potravy a eliminace problémů- zvířata si nemusí sednout,březost, poranění... je vždy lepší chovat je oddělelně.