zazimovanie kruhochvosta (Cordylus tropidosternum)
Dobry den,
mam par kruhochvostov a chcel by som sa opytat, ze kedy (v akom case) a akym sposobom by sa mali resp. mohli dat zazimovat.
Dakujem
Změna předmětu, původně: zazimovanie kruhochvosta (cordylus tropidosternum) (MadMike)
Přestanu krmit,asi po tejdnu až deseti dnech vypnu lampu,oni zalezou pod šutry a pak po dvou tejdnech je dám do plastovýho kyblíku s děravým víkem,kterej je do půlky zaplněnej pískem smíchaným s dubovým listím.Navrch je další vrstva dubovýho listí a kousky kůry.Na dva měsíce je dám na schodiště,kde je teplota od 8 do 12 st.C.Jednou tejdně kontroluju teplotu a vlhkost(neměla by spadnout pod 60%).Potom je přenesu do místnosti a po pár dnech do terárka,pak postupně prodlužuju den a tím i teplotu a maj pak plnej provoz.Tak takhle to dělám už nějakej rok.Někdo to má zařízený jinak,tak uvidíš,kdo se ještě ozve.
Takže se dá říct,že je zimuješ jako klasické evropské ještěrky a hady.
Jo tak nějak.Bál bych se dlouhodobějších teplot pod 5st.A naopak při 15 st.už lezou.
Povedl se ti už nějaký odchov?
Jednou,před sedmi lety,dvě mláďata a od té doby prd.Mám takověj pocit,že je to stabilně dobrejma podmínkama.K páření došlo totiž po přestěhování z provizoria.A taky se domnívám,že už maj leta.Mám je od 95 a byli dospělí.A taky jsem si jedno mládě vlastní blbostí zahubil.Stane se,no.
a teda asi v ktorom mesiaci je na to najlespi cas, resp. moji uz prestavaju zrat, resp. zeru pomenej. Cize vravis ze dva mesiace vydrzia v pohode zimovat. treba ich pri tom kontrolovat ci nahodou nevylezu? Ak ano tak co?
Tak už teda můžeš začít s přípravou.Kdyby se v období zimování probouzeli vlivem vyších teplot,tak zimování přeruš,teploty se pokus udržet aspoň na tý desítce a drž i vlhkost,ale vlhkost ne mokrost.
no a co znamena vlhkost asi nemysis tym ze mam pouzit rozprasovac kedze si poznamenal ze nie vlhkost. A este otazka ako zisitm ze so dost nazrati, co ak jedli menej poslednu dobu, nemusia to zimovanie vydrzat?
Když nejsou vyhublý,tak je můžeš zazimovat.Hlavně je musíš nechat vyprázdnit,jako všechny zimující zvířata a to ,že nebudeš krmit vůbec.Je vidět,že už začali sami,ale ty ten proces musíš udělat,pro jistotu.Tu vlhkost dělám tak,že je dám do polosuchýho substrátu a po pár dnech při kontrole,kdy už chrněj,hodím na ně hrst listí a to pak 3-4X za zimu rozprašovačem trochu navlhčím,stěny kyblíku trochu víc,po nich steče voda a navlhčí i substrát.Můžeš tam později dát i misku s vodou,mělkou.
Nebo tam můžeš přidat trošku rašeliníku a ten si tu vlhkost podrží sám.
Koukni se tady
Jo to je dobrý vlákno,tak nějak to může bejt.Ta středomořská ,,chamraď''je dobrá zkušenost.
tak a tie cordylusi vlastne prezimuju v zemi alebo im tam mam dat ukryt? Musi byt dubove listie alebo moze byt lubovolne z hociakeho stromu. Mach tam mozem dat tiez hocaky? a nechitia z toho nejake parazity, ci to mam nejak sterilizovat?
Proto tam mám ty kůry a listí.Nezahrabou se,ale leží pod kůrou nebo pod listím.Listí je nejlepší dubový nebo bukový,většina jinejch hnije nebo plesnivý.Z mechů je nejlepší osvědčenej rašeliník,špatnej není bělomech.
no v tych machoch niesom az taky odbornik :D, uvidim co zozeniem, ci vlastne ta vrstva piesku nemusi byt az taka hlboka nie?
hodim tu aj foto, chcem sa opytat ze ci neisu velmi vychrtli ci to preziju, aby som ich zbytocne netrapil.
Sorry ze mam tolko mozno aj zbytocnych otazok, ale prvy rok sa ich chystam zimovat.
mg1967.jpg
Já to letos hodlám zkusit tak, že je nebudu dávat uplně mimo, nebo někam do sklepa, ale prostě jim přestanu svítit, aby teplota byla mezi 15-20 max. a nebudu krmit. Podle toho co jsem kde našel, by to mělo stačit na to, že nebudou tolik lozit a odpočinou si. Je sice pravda, že se občas objevuje názor, že to je moc vysoká teplota na hybernaci, ale mělo by to stačit aby si odpočinuli, tak to zkusím.
Jinak dle tohoto zdroje, který je často citován všude možně na netu www.tallbo.com by zimování mělo být o něco déle až cca v březnu až dubnu.
no neviem ci im bude stacit znizit teplotu len ta tych 20 stupnov, a co sa tyka tej stranky, pozeral som ju, ale velmi tomu neverim, lebo v tom obdobi uz sa zacina v nasom pasme prebudzat priroda a je blbost ich davat vtedy zimovat.
Jardo:Vypadaj dobře,nebudou hubený.
Vilém:Záležáí jak jsou dlouho v zajetí a nebo je to odchov.Jestli jsou už přivyklí na tunajší klima,tak bych se přikláněl k těm zimním měsícům.Jinak je můžeš zimovat venku.Teda v tom březnu a dubnu.K těm teplotám.Moc si neodpočinou,naopak je to pro ně polospánek a spíš je to vysiluje,protože nevědí co se děje.Tady to ti potvrděj jak ještěrkáři tak třeba i želvaři.Jestli ale chceš takle je nechat vorazit,tak ne tak dlouho,řek bych tak dva tejdny,možná tři.
no tak asi uz pojdem do toho lebo uz par dni nejedli, ci myslis ze to je skoro. Dufam ze si uziju prve zimovanie :)
To jo, to máš pravdu, že to co píše ten maník z US je evidentně snaha přizpůsobit jim zimování jejich domovskému prostředí. No otestujem a uvidíme
tak ja uz asi aj zacnem z pripravou na zimovanie
Já už začal.
a co mas za potvorky?
Uvod.html
Kruhochvosty bohužel žádné,jen ještěrky.
,,jen ještěrky"
tak uz som im teda vypol svetlo aj ohrievanie pody. Teraz cakat tyzden dva dokial zalezu?
Musej bejt hlavně vyprázdněný,tak tejden,pak teprve jim zhasni.Když je necháš v chladnu,oni maj spomalenější životní procesy a potravu,tu poslední nemusej mít strávenou a může bejt průser.
tak nezrali uz od minuleho utorka, tak snad to bude ok
Taky jsem četl,že se dají do teplé vody a oni se vyprázní tam.Já to teda u ještěrek nedám.Nechám je 14 dni při zhasnutých světlech a potom 3 dny v krabičkách na zimování.Potom je dám k ledu.
Asi by to taky šlo.Todle dělám u želf.U ještěrek jsem to nezkoušel.
na jo som uz aj vypol svetlo, dnes som bol aj zohnat nejaku kvoru aj listy
mam dotaz, ked im vypnem svetlo, tak do tych desiatich dni by uz mali spat? Lebo samec teda uz zaliezol do diery a uz nevychadza ale samica este sem tam beha hore dole.
Nebudou spát uplně,jen se jim sníží aktivita a ten spánek se dostaví až při dalším snížení temperatury.
no tak som ich uz dal spat ;). dal som im tam raselinu na to dubove listie a kusky kvori, teplota tam je okolo tych 10- 12 stupnov, dufam ze to bude fajn.
Tak dobrý,hlídej vlhkost,ale mírnou.Temperatůra by byla v olrajtu.
mam doma aj nejaky vlhkomer, ale pozna niekto nejaky rychly a dobry sposob ako otestovat jeho spravnu funkcnost?
no uz take dva, tyzdne spia, maju teplotu okol 10 stupnov, chcem sa spytat ci sa da zistit nejako aby som ich nevyrusil ci su v poriadku?
Já mám pocit, že jediná možnost je sledovat je tak nějak opticky, jestli nejsou moc hubený, nebo zda prostě na pohled nevypadají špatně. Dá se to dělat tak, že je vážíš a hlídáš, jestli moc neztrácí váhu, ale to je vyrušíš. Zimuju ale kruhochvosty taky poprvé, tkaže si rád poslechnu rady ostatních.
no ale ako ich zvazim alebo nieco, su zalezeny pod korov takze ani opticky ich nevidim, prave preto sa pytam ci by som ich nahodou nevyrusil, ak by som chcel nadvihnut koru alebo nieco podobne?
Kouknout na ně můžeš,to se nic nestane.Do ruky a nebo vážit je sem nikdá nedělal,to je prostě nějak poznat.Jestli byli vykrmený,tak to na nich nebude moc znát,že by hubnuli.Ale jak jsem psal vejš,tak je důležitá vlhkost,aby nepřeschly.
dobry den,
cchem sa opytat kolko dni vydrzia pri teplote okolo 5 stupnov, a aku najnizsiu teoreticku teplotu zvladnu?
Netuším, ale 5stupnu mi přijde už docela malo, takže bych to neriskoval. Tech 7 - 10 stupnu je podle me ideal. Ja byl tyden pryc, hlidal mi v byte znamy, ten si zatopil, stoupla teplota i v kumbale a zacali se mi probouzet, takže je musim zase "uspat" aby vydrželi odpočívat aspon do konce ledna. nechavam je ale pri teplote 10 stupnu.
Tak nějak jak říkáš.Povídá se,že když už jsou dobře zazimovaný,tak jim takovejdle výkyv nevadí,ale dával bych si na to bacha.To samý platí u toho probouzení,i když za to nemůžeš,nemělo by se to stávat.Ale to platí o zimování všeobecně.
este jedna otazkocka, je mozne ze by menili pri zimovani miesto, ked som chcel trochu orosit, tak som otvoril krabicu, a jeden z nich potovoril oko, a ked som ich dnes kontroloval, tak bol na inom miete, ale spal, je to vpohode?
Jo to je v pohodě. Oni se můžou občas probrat, popolezou a zase spí. Hlavní je, aby neběhali, ale když jenom sem tam popolezou, tak je to v pohodě.
tak mam pocit, ze uz mesiac spia ako zarezany, teplotu maju okolo 10 stupnov, aj vlhkost sa mi zda vpohode
no tak ich uz poamly budem preberat,chcem sa spytat, ze potom ako ich dam do terarka, a zacnem vyhrievat, tak ich mozme hned krmit?
Lepší je začít postupně, nejdřív topit jenom nějakou slabší žárovkou, nebo topit jenom krátce přes poledne, ten čas postupně zvyšovat a až tak za týden možná i o něco déle začít krmit.
Jasně,minimálně týden ani tuk.Oni to bez problému vydrží.
no stalo sa to najhorsie co mohlo, obidvaja zdochli,
ked som ich dal do izby priblizne do 20 stupnov, tak uz zacinali viliezat, este vcera som ich videl zivich, a dnes som sa na nich pozrel, a obidvaja boli mrtvi?
ma niekto pre to nejake vysvetlenie?
To je hodne spatne Jakou teplotu měli předtím? Pokud nějakou hodně nízkou, tak jediné co mě napadá je, že dostali teplotní šok. Teplota by se jim mela menit postupne, tedy pokud napr. meli teplotu 10°C, tak je presunout na par dni nekam kde je 15°C a pak teprve do vetsiho tepla, aby se organismus postupne ohral. Jinak me napada jeste, ze mohli byt na zimovani malo pripraveni (myslim malo najezeni) a mohli umrit proste vysilenim. Je to hodne velka skoda , treba poradi nekdo kdo ma vetsi zkusenosti.
tak mne to ani nemusi hovorit aka je to skoda, tak teplotu pri zazimovani mali od 10-12 stupnov, a v izbe mam okolo tych 20 stupnov, vykrmeni asi boli dost, kedze som sa na nich vcera pozrel a este zili
Me se tohle nikdy nestalo takze opravdu nevim co se mohlo stat. Napada me jedine, sok z rychleho otepleni, nebo dehydratace nebo tak neco.
Asi jdu s křížkem po funuse, ale podle mě je nejlepší zimování v ledničce s upraveným termostatem. Nechal jsem si řemeslníkem z chladírenského servisu vyměnit termostat s vyšším rozsahem +30 stupňů až -30stupňů, zvířata tak můžu uspávat a probouzet opravdu pozvolně. Do vlákna "zimování v ledničce" později hodím fotky, jak to vypadá.
Těch kruhochvostů je škoda.
Naprosto bez problémů už několik let zimuju ještěrky Timon tangitanus z Maroka a Gallotie z Kanárských ostrovů.Zimuji je stejným způsovem jak popisoval Vilém.Vipnu všechny zdroje a nechám ještěrky v teráriu měsí i dva bez světel.Teplota se v teráriu pohybuje kolem 13°C.V noci i méně.Potom jen zapnu žárovku a ještěrky stejně pospávají.Až po zapnutí zářivky a Megareyky začnou aktivovat úplně.Důležité je aby ještěrky nebyli třeba 14 před vypnutím světel krmené.
Pochybuji,že by kruhochvosti zažili nějaký výrazný šok při popisovaných podmínkách.Ikdyž už se mi taky stalo,že mi ještěrka Podarcis filfolensis exla při přípravě na zimování při 15°C.Čím to bylo netuším.
Možná by stála za úvahu pitva,aby se člověk příště oné chyby vyvaroval.
no hej s tou pitvou to bude tazke, uz su davno pod zemou. Ale vytacilo ma to nesmierne, uz som ich mal 2 roky, a oblubil som si ich, dnes som skoro porazku dostal.