Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem stržené šupiny Elaphe Taeniura Prosím poraďte..

Dobrý den, dnes večer se svlíkala E. taeniura, kterou mám ani né táden.
Bohužel se nesvlékla cela a má něco jako strhlé šupiny.
prosím o radu co s tím.myslím že měla před svlekem jakoby stroupky.
kupoval jsem už zakalenou, takže nevím jestli tam měla něco už předtím.
terárium 130x70x70 den 27-33(pod žárovkou) noc 22-25
vlhkost jsem udržoval vysokou kvůli svleku ( většinou nad 65%)
substrát je buková štěpka a kokosová drť, místama písek.
vše je nové.

Mám to mazat někou mastí?
Mám v teráriu něco měnit?
Moc děkuji za rady...

1. Piesok vyhod.
2. Hada daj do nejakej krabice s navlhcenymi vreckovkami. Nejaky cas ho tam nechaj a tu kozu ktora na nom ostala OPATRNE a v smere supin daj dole.
3.Nieje to nic vazne. Myslim ze v prirode hadovi nikto nic take neosetruje. Bezne sa to stava napr pri love, ze mu korist zoskrabne nejaku tu supinu. Ale ak velmi chces tak pouzi napr roztok Betadinu.

Ked sa poskrabes o trn na ostruzinach ides to desinfikovat? Alebo ked sa pichnes spendlikom? Nieje to nic vazne. Ale ak chces, kludne to mozes spravit.Ine je keby si strhol nejaku vecsiu plochu.
co sa tyka piesku. Nieje to pustne zviera. Piesok moze sposobit problemy ako s travenim(pri prehltnuti s koristou-drobne ostre kamienky), tak aj rozne zapaly ak sa dostane tam, kam nema.Na Tp je toho o podkladoch viac ako hodne dost....Staci len hladat a mas citanie na cely vykend.
Mas v tom terarku nejaky konar? Pripadne nieco o co sa moze had pri zvleku otierat?A nabuduce pri zvleku viac vlhci. 65percent je dost malo. Bezna vlhkost je okolo 50-60.

to asi ne, já si většinou nedesinfikuji nic. stačí mi kartáč a voda.
Dal jsem mu tam kyblík s vodou a hodně mokrým hadrem, je to obdobné jak ta bedna s ubrouskama,(možná ho to i pobaví, docela si to prohlíží a různě to prozkoumává.)
je tam pozadí, to je tvrdé jako kámen a pak nějakou tu větev, takže se má o co opřít.
Ta vlhkost sem psal větší než 65%, rosil jsem vidatně 3-5x deně... (asi půl litru na den)
takovej průměr byl okolo 75-80%. s tím že tam má větší misku s vodou aby se mohl smočit.
Před chvilkou vylezl z vody a zalezl do kýble, tak ho tam ještě chvilku necham a pak mu to zkusím opatně sundat.

zly zvlek je povacsine sposobeny, zlymi podmienkami v terariu, alebo malym terariom. Mozno mu byvaly majitel nezabezpecil potrebne podmienky a preto sa to stalo. Nic sa neboj, je to bezna vec :) presne ako pisal kolega predomnou, omoocit vo vlaznej vode a ono mu to zide samo :) Moja skusenosti s taeniurami su take, ze si "radi" ublizovali. Ked zbastila mys a uz nemala do coho pichnut, citila na sebe jej pach a zryzla sa sama do chvosta a kadekde jej prislo :P Moj par bol dost agresivny.

promiň že odpovídám takhle pozdě, jo po lehké pomoci se svlékla krásně, stačil kýbl a pořádně promořený hadr, pak to šlo samo.
pro větší efektivitu kýbl pod lampu v terárku.
tak doufám že šupiny budou s každým svlekem lepší a lepší.
pův. majitel se myslím staral dobře, ale měl dvě u sebe to je pravda...
:-) pův majitel měl s hadem jiné zkušenosti než já řikal že kouše, obvzlášť když je hladová, že se vůbec nekoupe, atd,
přitom vůbec nekouše, ve vodě jí vidím docela často, možná to je jen tím že už je v teráriu sama....
jinak děkuji za rady, přikládám foto, a pěkný zbytek dne.
[http://img861.imageshack.us/img861/3553/p1020298c. jpg]
[http://img718.imageshack.us/img718/6572/p1020299p. jpg]