Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Terárium pro chameleona jemenského

Dobrý den, hodlám si v pokročilé době pořídit mládě chameleona jemenského a ráda bych mu poskytla co nejlepší podmínky pro náš "společný" život. Terárium bych si ráda postavila sama, s pomocí kamaráda stolaře. Jen bych Vás ráda poprosila o radu, jaké nejlepší "vybavení" bych měla použít do vnitřního prostoru terária. Jak moc by mělo větrat, zda se hodí nějaké fontánky, výstupky na stěnách terárka.
Děkuji moc za Vaše příspěvky. Chtěla bych, aby se u mě chamík cítil co nejlépe.

Dobrý den,
jemeňáka sice nemám, ale troufnu si poradit.
Nejlepší vybavení pro chamíka jsou vaše vědomosti.
Takže šup do knihkupectví (nebo na burzu) a koupit nějakou šikovnou knížku (kde se jistě dočtete, jestli fontánky či výčnělky na pozadí jsou k něčemu platné.
Pak se koukněte tady na poradně vpravo, najděte si záložku "chameleon jemenský" a doplňujte informace. Pak se ještě můžete podívat na sekci "pochlubte se" na nějakou galerii s terárkama nebo chamíkama a uvidíte (spolu s vyčtěnými znalostmi) jaké terárko je vhodné.
Pak Vám jistě šikovný stolař s terárkem bez problémů pomůže a chamík u Vás bude spokojený.
Sem si naprosto jistá, že pokud tímhle vším projdete, budete chamíkovi dobrým majitelem a nebudete muset zakládat vlákna, která už tu byla si milionkrát.
Jo a taky buďte ráda že sem vám poradila dřív, než se tu na vás sesypou s jedinou malou zkratkou - UTFG!!! nebo odkazem www.vygooglisitokurva.cz :-)

co se týče chovatelkých knížek o chameleonech tak ta jedna co tu mam mi stací a nedozvěděl sem se z ní vůbec nic :-D, nejvíce zkušeností stějně člověk získá bud tím ze se zeptát a nebo vlastní zkušenosti z chovu

Terárium - hlavně nepořizuj malé terárko s tím že pototom pořídíš větší, rovnou udělej velké, cca 100-150 výška x 50 (a více) šířka x 50 (a více) délka
Větrání - čím více větrání tím lépe, tedy nejlepe celý strop, možné i doplnit o ventilaci z PC větráčků;
Voda - ani nahodou, žádné fontánky vodopády či podobné kravinky, jemenák je prakticky polopouštní tvor a bylo by to zbytečné jen by se ti tam usazovali nečistoty a bakterie, stačí rosit max 2x denně kvůli pití;
Pozadí - proste dle fantazie něco vytvořit, osobne bych nedělal nic po čem by mohl lést, na to stačí hromada větví, lián a podobných věcí;
Osvětlení - to nejdůležitější a na to ses nezeptatala, pořid pořádný uvb zdroj a pokud to hodláš od začátku dělat správně a něco do toho investovat napiš madmikovi a pořid si výbojku (cca 2500,-), pokud chceš omezit výdaje tak kompakt (kvalitní 1000-1500,-) pokud chceš mit dobrý pocit ale chamíkovi ublížit (do 500,-);
Vitamíny - pořid si bud dobrou vitamínovou směs a nebo si ji namíchej podle rad co tu už byli, doplň čistým vápníkem (dobrý je např biomin H - dostupný v lékárnách);
Krmení - v krmení máš na výběr celkem široký sortiment hmyzu, cvrčky, šváby, sarančata, můry, mouchy a občas (ale opravdu jen občas) nějaký ten červík (moučný červ)

Nápady na obsah terária najdeš hodně zde: www.akvarko.cz

Nejlepsi je mit pro neho terarium hodne vetrane, cim vic tim lip.. napriklad cela horni stena a pruh vetraci mrizky pod "soupackama", minimum je pruh pod soupackama a 1/2 horni steny, ale ani to neni dostatecne..

Dalsi veci do teraria a asi nejdulezitejsi je osvetleni. Nejlepsi je pro neho koupit vybojku. (jestli budete mit mrizku pres celou horni stenu je to idealni). S vybojkama Vam poradi MadMike, ten do toho vidi. :) Ceny jsou sice tak okolo 2000,- s preradnikem, ale pokud chcete kvalitni osvetleni tak za takovou cenu rozhodne nic lepsiho nenajdete. Ani podobneho. Vemte si ze kvalitni osvetleni z kompaktnich zarovek a trubic by Vas dohromady vyslo na podobne penize, ale intenzita a kvalita neni v zadnem pripade takova, tohle mate jen jedno svetlo, ktere jak vyzaruje UVB, tak i topi (nektere dostatecne) tak i vyzaruje podobnou kvalitu svetla.

Dalsi jsou rozmery. Minimum pro pohodlny zivot dospeleho samce je tak 110v x50x50cm. Ale tyto rozmery jsou pro mlade nevhodne - je to moc velky, osobne davam mladata do mensiho teraria zhruba o velikosti 60v x45x45, ale rostou velmi rychle:) S odchovem mladat ve velkem terariu nemam zkusenosti, ale asi by taky nemel byt moc velky problem..

Fontanka a neco podobneho neni nutnost ani neni vlastne vubec potreba. U jemenaku postacuje vlastne i vlhkost kterou mate bezne v pokoji a nijak jinak to chamik nevyuzije. Je to spis jen dekorace. :) Ktera vas taky casem omrzi a jsou s tim zbytecne komplikace pri stavbe - to je muj nazor. :)

Pozadi je potreba udelat nejake svetlejsi.. Napriklad svetle hneda, svetle seda zelena.. Kdyz jsou barvy tmave neni to moc vhodne pro zivot chameleona.

Taky je potreba udelat nejake "drzaky" na kvetiny - nemusi jich tam byt hodne, ale vzdy je lepsi mit nejake zive kvetiny v terariu - chamik z nich po poroseni pije. Vhodne kvetiny a ty co ja pouzivam jsou fikusy. Benjamin i pumila.. Benjaminek "zasadte" napriklad s kvetinacem do substratu na zem a pumilu do nejakeho z kvetinacu. Dalsimi nejpouzivanejsimi kvetinami jsou bromelie.. Dale pak pothos..

Dalsi veci je substrat - nejlepsi je smichana raselina s piskem 1:1. Kupte normalne v OBI ci podobnem obchode raselinu na zahradu a pytel pisku na detske piskoviste a smichejte to. :)

Posledni veci co me napada jsou vetve. Obecne se ridi heslem cim vic, tim lip. Ale musi byt spravne tluste - nejlepsi jsou asi vetve z kroucene vrby. Chamik ma nejradsi vetve, ktere obejme packou - takova rada pri vybirani vetvi. :)

No, jsem se rozepsal celkem :D