Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zpestření stravy Epicrates cenchria morčaty a složení potravy těchto hadů ve volné přírodě

Mám tři dotazy:

1.) Jak se díváte na zpestření stravy hadů Epicrates cenchria morčaty? Je možné dospělcům občasně (dejme tomu jednou za 4-6 měsíců) podat jako potravu malé morče adekvátní velikosti? Uvědomuji si, že morčata mají oproti potkanům a jiným hlodavcům robustnější a silnější kosti, stejně tak hustší srst. Leckde jsem četl, že se z těchto důvodů nedoporučuje krmit škrtiče morčaty soustavně (určitě je nejlépe budou snášet "constrictoři", pro které jsou v případě některých populací morčata přirozenou potravou i v přírodě). E. c. jsou hadi s dobrým metabolismem a jsou vždy při chuti (takovou zkušenost s nimi mám já - samozřejmě nepřekrmuji a ani je nenechám strádat). Trvale bych morčata samozřejmě nepodával, ale dvě tři ročně by neměla uškodit (nebo je tu možnost negativního dopadu na jejich trávicí soustavu). Máte s tím někdo zkušenost? Projeví se to nějak v jejich potravních preferencích? Co se hlodavců týče, tak zrovna moc vybíraví hadi to nejsou. Samozřejmě se tomu mohu vyhnout, pokud to není vhodné (hrozba ucpání střev, atd.). Ale zajímá mne to už ze zvědavosti, poněvadž to jsou v mém případě "protekční" hadi a chci o nich vědět co nejvíc.

2.) Související otázka: Co se týče map výskytu, tak se mohou teoreticky setkat E. c. s morčaty na území Bolívie, možná na jihu Peru (viděl jsem různé distribuční mapy a takhle mi to vychází). Nicméně E. c. obývají vlhčí lesy, záplavové oblasti (nížiny), atd., kdežto morčata spíš sušší travnaté podhorské oblasti a lesy. Takže tam vidím odlišnost v biotopu (pokud se mýlím, tak mě opravte). Nepodařilo se mi zjistit, jestli morčata patří (v tomto případě určitě okrajově) k jejich potravě ve volné přírodě. Myslím si, že vzhledem k rozdílnosti biotopů spíš ne. Pokud někdo máte nějaké informace, podělte se o ně.

3.) Také uvítám jakýkoli zajímavý odkaz na studii zabývající se složením potravy hadů Epicrates cenchria ve volné přírodě.

V souvislosti s krmením morčaty se prosím držte tématu zadaného v dotazu. V současné neklidné době prosím moderátory o smazání případných nevhodných příspěvků k tématu.

Všem seriózním přispěvatelům předem děkuji.

Tak třeba alvarezky (E.c.alvarezi) v přírodě žerou morčata zcela běžně, řekla bych, že dokonce budou jedna z hlavních složek jejich potravy, soudě podle obsahu žaludků na silnicích nalezených přejetých alvarezek. Navíc morčata se ve stejných biotopech (Chaco) jako alvarezky vyskytujou fakt ve velkém množství, zato jiných druhů hlodavců tam zas tolik není (tu a tam nějaký druh křečka a pak samozřejmě ptactvo)...ona není pravda, že morčata obývají

spíš sušší travnaté podhorské oblasti a lesy

Morčat je řada druhů a obývají různé biotopy, od mokřadů až po horské solné polopouště. Je fakt, že různé druhy divokých morčat jsou podstatně drobnější a vesměs subtilnější tělesné stavby, než C.aperea f.porcelus, ale zkrmování mláďat s normální srstí bych se u nich rozhodně nebála...

Děkuji za příspěvek. Informace z terénu se počítají.

Nedovedu si jen představit, jak moc se ta morčata, která loví jako přirozenou potravu ty alvarezky liší od těch běžně dostupných u nás. Nedokážu posoudit, jestli ta odlišnost (druhová a tím pádem i fyzická) může mít nějaký vliv na vhodnost těch "našich morčat" jako potravy. Zvlášť jestli je tu nějaký rozdíl v osrstění a jeho případném negativním vlivu na trávicí trakt.

Jinak perfektní. A těším se na další příspěvky jak od tebe (Vás), tak od ostatních.

Ta morčata, co jsou lovena alvareskami jsou hlavně z rodů Microcavia a Galea, ale kdybych měla porovnat jejich fyzické rozdíly s C.a.f. porcellus, tak tam budou rozdíly v lehčí stavbě těla (delší nohy, štíhlejší trup) a tím menší velikosti a hmotnosti, a kratší hrubší srsti. Kostra je ale taky dost masivní, v porovnání třeba se stejně velkým potkanem. Ale obdobná, jako u domácího morčete. Takže z hlediska potravy jsou ty rozdíly asi uplně jedno, pokud budeš zkrmovat jedince přiměřené velikosti a s normální srstí (obyčejné "krátkosrsté hladkosrsté" morče- samozřejmě ne dlouhosrsté atd :-) )