Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem částečný svlek užovky červené

dobrý den

mám dotaz při minulém svleku se nám užovka svlékala špatně, byla potrhaná moc jí to nešlo tak jsme ji vzali do vlhkého ručníku kde se svlékla vcelku snadno a rychle. Dnes ráno jsme v tera našli svlečenou kůži z hlavy a cca 2 cm dále, nic víc, na užovce žádná zaschlá kůže vidět není, v tera zbytky svlečky také nejsou. Má na délku cca 80-90 cm svléká se pravidelně po 5 týdnech. Je možné že si chtěla svléknout jen hlavu? V tera má kamennou stěnu, pařez a část terária jí pravidelně rosíme.

Určitě si nechtěla svléknout jen hlavu. Je několik možností jak se svlečka z hlavy mohla v terárku objevit.
1. Buď už v teráriu ležela zahrabaná v substrátu po některým z předchozích svleků a teď ji hadice vyryla na povrch.
2. Při akci s vlhkým ručníkem po špatným svleku se užovka nesvlékla celá a kus kůže jí na hlavě zůstal a nevšimli jste si toho. Ten kus si následně v teráriu dosvlékla sama, třeba o ten pařez.
3. je to další nepovedený svlek. Užovka si svlékla jen hlavu a zbytek kůže je pořád na ní.
Jiný možnosti se mi jeví jako dost málo pravděpodobný.
Pokud máte dobře větrané terárko, tak rosení části nemusí stačit pro dostatečný zvýšení vlhkosti při svleku. Bylo by dobrý vytvořit v teráriu vlhký úkryt, ve kterým se vyšší vlhkost udrží déle, pokud možno trvale.
To se dá vytvořit např. krabicí s vlhkým rašeliníkem, nebo třeba převráceným květináčem, pod kterým budete vlhkost pravidelně udržovat.

možnosti 1 a 2 bych vyloučila, vzhledem k tomu že při minulém svleku si právě pouze hlavu svlékla sama a v pohodě a předchozí svlečky mám celé takže vím že z nich nic nechybí. Neměla by být stará nesvlečená kůže vidět? Minule byli vidět potrhané kousky přilepené na těle a také nevlečené části byli zakalené. Není vidět ani okraj staré kůže. A pokud je to tak že ji má stále na sobě a svlékla si jen tu hlavu jak máme dál postupovat?

vzhledem k tomu že při minulém svleku si právě pouze hlavu svlékla sama

No, a není to zrovna ten kousek svlečky?
Při pozorným prozkoumání hada by ta nesvlečka měla být vidět. Postupoval bych asi tak, že bych hadovi hlavně dal do terárka ten vlhký úkryt, případně bych ho zavřel na den do krabice s vlhkým rašeliníkem, nebo froté ručníkem. Pokud na sobě něco nesvlečenýho má, při pohyby v té bedně se dosvlékne.