Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem agama nežere a zvrací

Prosím o radu , mám tři tříměsíční agamy a jedna znich skoro vůbec už 14 dní nežere když už něco sní tak to vyzvrací strašně zhubla a začíná vypadat jak seschlá bojím se , že chcípne a nevíme co sní. Poraďě kam na veterinu. A taky se bojím jestli je nemocná aby to od ní nechytli zbylé agamky.
Díky za rady a tipy ne spec. veterinu

Kvuli doporuceni veteriny idealne napis odkud jsi, abys to nemel pres celou republiku. Co se tyka toho nezrani a zvraceni, problem by mohl byt v "lepsim" pripade v ucpani travici soustavy (za predpokladu, ze ostatni zvirata jsou ok), ale pricina muze byt samozrejme napr. i v zaparazitovani (coz by mohl byt potencialni problem i pro ostatni agamy). Na veterinu krome nemocneho zvirete dones pro jistotu i vzorek cerstveho trusu. Co maji agamy jako podklad?

je jemný dočervena od značky Tukan je koupený v Hornbachu - terarijní substrát pro plazy pouštních oblastí. Ale myslím,že kdyby to bylo pískem byli by nemocné všechny. Ty druhé dvě jsou naprosto v pořádku. Tahle nemocná má tyhle problémy od začátku co jsme jí přinesli.

když ten písek namočíš a znova uschne, neudělá tvrdou hrudku? Bohužel je pořád v prodeji údajný červený pouštní písek, který je ve skutečnosti nějaká antuka, či co. A dojelo na něj už hodně zvířat, protože se jím ucpala. Každopádně, ikdyby nebyl, tak agamy na pouštním písku nemají co dělat. nežijí na dunách, ale v suchých oblastech s kamenito-písčitým povrchem ;-). Takže v tomtéž Hornbachu kup normální písek na dětská hřiště a ten jim tam dej místo toho pouštního.

Jinak pro příště- když kupuješ 3 zvířata ze 3 různých zdrojů, tak je po dobu karantény musíš všechny 3 držet odděleně.

TAk v Praze doporucim treba animalclinic na Bile hore. Co se tyka toho trusu - jestli jsou agamy z jednoho zdroje a zijou spolu uz nejakou dobu, pripadne parazity (nejcasteji kokcidie a roupy)uz od sebe chytily, takze je v posledku vlastne jedno od ktereho zvirete ze skupiny trus odeberes. Jak jsou vlastne agamy stare? Nemuzou tam souperit dva samci? V kazdem pripade bude potreba to spatne zvire oddelit, tak mozna zacni pripravovat oddelenou nadrz.

Máme tři a každou od jiného chovatele. Žíjí spolu 14 dní

No, to je ta horsi moznost :-(. Pro priste - je potreba dodrzovat karantenu nez se daji k sobe zvirata z ruznych zdroju. To situaci trochu komplikuje, v tomhle pripade by bylo vhodne odebrat trus individualne od vsech zvirat zvlast (na den je treba oddelit do zvlastni nadrze nez udelaji bobek, nebo je zkusit vykoupat). Porad tu je jeste moznost toho ucpani, to by se ale nemel byt problem potvrdit nebo vyloucit u dobreho plaziho veta.

A co tedy s tou nemocnou.

oddelit do karantenniho terarka, zajit na veterinu, pokusit se ziskat vzorek trusu a prekydat i ostatni agamy. Nechci vyvolavat paniku, ale pred nekolika mesici jsem vysetrovala jednu pogonu, co byla pozitivni na kryptosporidie. I to by byla mozna pricina problemu, ktera by zatim treba u ostatnich zvirat nemusela byt zjevna.

co myslíte tím překydat i ostatní

vymenit podezrely pisek v puvodnim terarku za jiny (nebo lepe docasne jen za uterky, ubrosky, noviny, a vycistit veskere zarizeni pro pripad, ze by byl opravdu problem s parazity. Na zamezeni pripadneho prenosu patogenu uz je sice s nejvetsi pravdepodobnosti pozde (pokud tam jsou), ale jak se rika - lepe pozde nez nikdy. Priste je potreba nepodcenit karantenu.Dejte pak vedet jak jste dopadli na veterine.