Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem náhlá nechut k jídlu chameleona jemenského

dobrý den,máme chameleona jemenského,jemu 1,5 roku...v posledních 3 týdnech nám začal žrát málo cvrčku...ted jsem do něj dostala 3 cvrčky za týden...po terárku se pohybuje jako vždycky ale přistihla jsem ho i že i spí přes den což jak jsem se dočetla neni taky dobře...teplotu má od 25 do 30 stupnu....vlhkost 50 až 70%.....rosím asi 3 krát denně ručně....světla má 18w plus samozřejmě na UV záření....mužete mi prosím poradit čím to muže být že najednou přestal žrát a jedl rád i 6 cvrčku za den...předem děkuji za odpověd

rozhodně my neni do smíchu když jde o nemocné zvíře...pokud se jen bavíte mojí neznalosti a tím co píšou jiní na diskuzích místo toho aby jste mi pomohl vyřešit problém který tu uvádím tak se obrátím jinam.

Myslim, ze zrovna Melda nieje clovek, ktory by vam neporadil, pripadne si z vas robil naozaj srandu. Ale to co ste napisali, na smiech proste je.....
Ak si pozreite kde tieto chamiky ziju, zistite, ze nejaka 18W ziarovka je absolutne nic. chamici potrebuju naozaj vela svetla. Pri jeho nedostatku (teraz nemyslim UV) maju casto napriklad problemy z lovom.
Takze ziadne uberanie na sile svetla, ale poriadne mu pridat.Terarko vyhriat na potrebnu teplotu a pripadne ak tam bude este malo svetla, dosvietit napr trubicami.

Váš zásadní problém je v tom,že vubec nevíte,jak takového chameleona chovat.Zvíře není prasklá trubka,aby se opravilo.Ani nepíšete jestli je to samec,či samice.Jak je veliký,předpokládám,že 50cm,když už je tak starý.Teplota je dost malá,na výhřevném místě by mělo být alespon 40-50°C.

Jemeňák je heliofilní ještěr...světlo prostě nutně potřebuje. Jak píše danio - terária se často ještě dosvětlují zářivkami...že jim to kazí oči je kravina...vygooglete si fotky Jemenu, ať vidíte, v jakém prostředí zhruba žijí.

vám to přijde směšné ale měli by jste brát v potaz že ne každý tomu rozumí já jen napsala co jsem četla v diskuzích a ted jsem já vám k smíchu..to neni trochu fér nezdá se vám?já mám strach o zvíře ,profesionála tu v okolí nemám a místo rady mi někdo odpoví jestli si z něj dělám srandu.ne nedělám....a místo posměšku hledám pomoc..to by vás taky naštvalo kdyby jste byl v mé situaci,náš chamík má přímí přístup k těm světlum takže 500W asi těžko mu mužu dát.

A to je právě ono - pořizujete si zvíře a nerozumíte jeho chovu. Co víc k tomu říct? Neměl by být přístup ke zvířeti trochu jiný? Nejdřív si nastudovat, jak se o něj postarat a teprve potom si ho pořídit, aby se pak nestalo to, co vám, že kupříkladu přestane žrát? Ale to je pořád dokola...

vychovala jsem chamíka od 2 mněsícu jeho života...nikdy jsem s ním problém neměla až ted a vím jak se o něj starat.tak mi tu nevykládejte kraviny typu že si pořídím zvíře o kterým nic nevím,miluji zvířata nadevše a nic o mě nevíte..obrátím se jinam sbohem

Já se obávám, že je to jen váš pocit, že všechno děláte dobře. Už jen to rosení 3x denně je šílenost, stačí ob den, i míň. Nepochybuju o tom, že milujete zvířata, ale váš chamík nežere a vy si nechcete nechat poradit...tak nic no, třeba někde jinde vymyslej pro vás přijatelnější odpověď...melda, ani danio tu kraviny taky neplácaj...

Bedřiška:zkus se prostě smířit s realitou,že asi něco děláš špatně.....z toho cos psala vlastně skoro všechno,to je prostě fakt....to že miluješ zvířata je sice chvályhodné,ovšem zejména plazi ocení spíš znalosti a správné životní podmínky.
Lidi co ti tu radí,jako například Melda,jemeňáky nejen chová ale i léta odchovává.....zkus ho trochu poslouchat,jde přece hlavně o to zvíře...nikdo se ti nevysmívá,ani tě neshazuje,ale vzhledem k tomu jak se o něj staráš,těžko můžeš čekat chválu....

Pokud se tu ještě objevíte, tak fakt věnuje pozornost tomu odkazu, co vkládal Milde, je to od dost osvědčeného zdroje a můžete se tím s klidným svědomím řídit a ověřit si, kde třeba děláte chyby..

Jinak vzhledem k tomu, že chameleon měl doteď opravdu vysokou vlhkost a dost nízké teploty (potřebuje mít možnost se lokálně vyhřát třeba na 38 stupňů, jako by se pařil na sluníčku), tak může mít nějaké zdravotní problémy - takhle kombinace může třeba ústit v zánět horních dýchacích cest (netvrdím, že ho váš chám má, uvádím to jen jako příklad). Takže v první řadě omezte rosení na 1x denně a dodejte zdroj tepla - uplně postačí halogenová bodovka z elektra, já mám u chameleonů 40w a 60w - chce to vyzkoušet a přeměřit, záleží na velikosti terária, okolních teplotách, větrání... Jen opatrně při umisťování - pokud máte síťovaný strop, tak dejte nad něj, aby se chameleon nepopálil. Taky by nebylo naškodu překontrolovat, jak staré máte UVBčko, zda nepotřebuje výměnu.

moc vám děkuji...tyhle rady jsem dostala i jinde a celý víkend už pracujeme na výhřevným místečku a rosení jsme omezili na jednou denně aby se napil...a UVB taky vyměníme....a omlouvám se jak jsem vyváděla...byla jsem šíleně ve stresu a bezmocná tak jsem byla histerická...nezlobte se.

;-)
Ono je pravda, že tohle fórum má někdy trošku ostřejší rétoriku, což může zaskočit někoho, kdo na to není zvyklý.. Ale určitě se nemusíte bát, že by vám nebylo dobře porazeno;)

Jinak kdyby se chamíkovi chtělo stávkovat i přes to, že podmínky budou v pořádku (a zároveň se nebude zdát, že by trpěl nějakým očividným neduhem), zkuste mu podat třeba šváby Panchlora nivea (objednat můžete na www.terins,cz). Já dlouhodobě bojuju s celkem dost vybíravým samcem, který od puberty fakt stávkuje, a ty nivey jsou momentálně jediné, na co ho utahnu.. (když nepočítám zophobasy a moučnáky, které by si sice rád dal, ale to má smůlu:))

včera večer se nám povedlo dodělat výhřevné místo a od rána co se mu zaply světla je tam vlezený...má tam 44 stupnu...tak doufám že to není moc...ale líbí se mu tam....kéžby to pomohlo...jinak díky za radu....určitě to zkusíme pokud bude dál odmítat cvrčky...ještě se chci zeptat,za předpokladu,že se bude léčit tím teplem jak dlouho máme asi čekat jestli se zlepší než to třeba řešit opět veterinou?nejspíš máte pravdu že to bude nemoc v těch dýchacích cestách protože jsme mu rosili opravdu hodně a když neměl dostatečné teplo k tomu tak je to pravděpodobné...

Jé, to jsem vás těmi dýchacími cestami nechtěla vyděsit, vůbec to nemusí být ono, uváděla jsem to jenom jako příklad! Pokud nebude mít nějaké konkrétní příznaky, tak to podle mě nemusíte řešit (projevilo by se to hlenem (nebo jakoby sliněním, bublinkami) v tlamce nebo u tlamky, těžším dýcháním a někdy i takovými pohyby jakoby "na zvracení". Nechte ho vyhřát (i když 44 stupňů už je docela dost.. On to tak na sluníčku občas vyleze, ale celý den mu takhle topit, to už je skoro dost..), dopřejte mu klídek a uvidíte... Ono se nedá uplně říct, za jak dlouho už by měl žrát, každý případ je jiný... Pokud myslíte, že už je vše jak má být, tak se teď nestresujte a dejte mu pár dní. A mezi tím můžete třeba vyzkoušet alespoň sarančata (ono prostě ty cvrčci chamelaony přestanou trošku bavit..).

Fakt jo? Tak to mě mrzí, že jsem se takhle blbě strefila... V tom případě mu dávejte vitamín C, ideálně stříkačkou do tlamky, klidně denně (ale s mírou, ať ho "nepřelijete"), plus fakt hlídat vlhkost. My bohužel tohle doma teď řešíme u samce F.Verrucosus, rozpouštímě tabletu celaskonu v cca litru odstáté vody. Naneštěstí je to zvíře, co samo z kapátka nepije, takže je to trošku boj. Měli jsme podezření i na nákazu samičky jemeňáka (bohužel je to přenosné vzduchem), měla lehčí průběh - hleny neměla, ale dýchala těžce, dmula vole, občas i tak jakoby "zapískala" a začala taky odmítat potravu. Po necelém týdnu Cčkování se to zlepšilo o 100%, u toho verrucose bohužel velké zlepšení zatím nepozorujeme. Další krok jsou pak antibiotika, ale to se snažíme zatím oddálit, je to ještě mládě..

A hlavně je taky důležité abyste měla dostatečné větrání, taky jsem měla s chamíkem problém, měl neustále zánět očí, měl je skoro pořád zavřené, potom už nechtěl vůbec jíst, zkoušela jsem vyměnit uvb, dosvítila jsem terárko trubicí ale nic nepomohlo, až jsme zkusili odříznout vrch kde byl jen úzký pás větrání a dali místo něj pletivo, chamík byl do týdne ok

Já bych mu dala tak ten týden, ono zase spousta veterinářů nadělá víc škody než užitku, bohužel. Ale kdyby se vám podařilo z něj vylákat nějaký bobek, tak ho můžete odnést na rozbor, případní plicní parazité by se měli dát poznat i takhle (ale chápu, že když ten chameleon nežere, tak ano zrovna štědře nekadí..)
S tím větráním je to určitě pravda. Kdyžtak nahrejte foty terárka i chameleona a můžeme to okouknout..

zkuste mu otevrit tlamu jestli nema nejake hnisajici luzko u jazyka.on proste na potravu nereaguje? chce to zkouset.. sarancata,svabi,mouchy, ted uz se da chytit i motyl. navsteva veterinare je az to posledni.. a jestli narazite na ´´experta´´tak e s chamem amen. vitamin c bych nepodaval.

větrání je seshora skoro celý vrch...podle příznaku je to zánět dýchacích cest horních...tlamičku má čistou žádný hlen,jen trochu sliní a občas bublinky od ust,2 dny se vyhřívá pod 40 stupnema a líbí se mu tam nejspíš....vodu mu podám to jde..na žádný hmyz nereaguje..kouká potom ale zachvilku odejde pryč...nemá zájem...jinak fotka tu neni protože jsem amatér a nevim jak nato...přítel je celý den v práci ....včera jsem zkoušela "násilím" mu podat cvrčka..on ho vyplivnul....jinak pocházím z jižní moravy okres hodonín...bydlím kousek od Kyjova....

terárko je velké:výška 150,šířka 180 a 35 hloubka nebo jak to říct....jinak větrání má nahoře u stropu vyřezaný čtverce plus ventilátor cirkuluje,pokusím se vám tu fotku nějak sem dát at máte představu...v pátek jsme byli na veterině...koukal se do tlamy a já s ním taky..tlamičku měl čistou...píchnul mu prý nějaký vitamíny a na podporu chuti k jídlu což teda nezabralo....jinak jsou tam 4 zářivky UV 25w....plus výhřevné místo kde má kolem 40 stupnu....hmyz máme doma bohužel jen ty cvrčky a mouchy ignoruje taky...asi objednám přes ten odkaz co tu někdo posílal na hmyz...

spíš si myslím že jsme to zpusobili tím častým rosením a málo tepla měl...ventilátor je slabý a jsou tam snížené otáčky takže to nejede silně...zanedbali jsme to teplo....vyfotila jsem něco tak se pokusím to sem nějak dát...

celkovy pohled na terarium: 21052013362-jpg
k ventilaci: uprostred je "strom"-novodurova trubka kterou zene jeden ventilator vzduch shora dolu - zpusobuje mirnou cirkulaci vzduchu uvnitr v terariu, druhy ventilator tlaci vzduch zvenku do spodku teraria, ten potom odchazi vrchem ven. oba jsou zpomalene a bezi skoro neslysitelne
dva pohledy na vyhrevni "kukaň", ta je vytvarovana z hlinikoveho plechu a uvnitr nahore je vyhrevna zarovka 25W nebo 40W ted nevim, ma tam 40 - 45 st.celsia
21052013363-jpg
21052013364-jpg
terarko jsem budoval s ohledem na tri protirečící si pozadovane vlastnosti:
vysoka teplota, vysoka vlhkost a hodne vetrane - to je dohromady docela nesmysl nebo vysoce energheticky narocne, to vi kazdy kdo zna tzv. i-x diagram ktery ukazuje vzajemne pomery mezi absolutni vlhkosti, relativni vlhkosti a teplotou
pritel Ludva

mno ja bych teda dal pryc ten lakovanej bambus.. cham musi vynalozit velke usilí aby mohl lezt. usmiknul bych nekde pulku stromu a slehnul ho tam..
to vetrani vetrackama je fakt k nicemu.. chtelo by to zamakat na vetrani a pohrat si stim.aspon pulku stropu a treba ten prosklenej spodek nahradit jemnym pletivem.
uvb jsou nekdere ty trubice? takovahle skrin by si zaslouzila vybojku.roseni omezit na 3-4 tydne.
nejhlavnejsi problem bych videl ve vetrani,osvetleni a vyvetvení.

bambus neni lakovaný,nevim jak si nato přišel, ale přírodní...chodí se mu poněm dobře a přes noc se na něm při spaní drží takže tam žádný problém neni...jinak všechny trubice jsou UVB....na tom větrání zamakáme....světla svítí dost a na teplo má tu výhřevní skřín...takže jediný problém vidím tedy to větrání.

mno ono kdyz se nema kde jinde chytit tak mu nic jinyho nezbyde.trubice s uvb maj prachmizernej dosah.. ja bych si trubici na uvb nedal ani do 60cm vysokyho terarka.. svitit svití. ale barevne spektrum asi nebude to prave orechove. takze ja si trvam na problemech ktere jsem vypsal v prispevku vecer.. jestli to vy jako problem neberete.. ok.. :)
edit . jeste ktem vetvím.. to jsou normal koupeny klacky nekde v obi nebo kde?

barevné spektrum?tomu nějak nerozumím...trubice jsou všechny stejné a mají normální barvu bílou,to vám asi splývá pozadí terárka ktere je z trochu oranžového písku udělané...jinak ten bambus je koupený v zemědělských potřebách když je to teda tak duležitý....

Teda, to terárko je docela velkorysé!:) Ale souhlasím s Milde(m? -jak se to vlastně skloňuje??:)), že ty bambusové tyče nejsou uplně nejvhodnější.. Nejde jen o to klouzání, pokud máte vypozorováno, že to je ok, tak ok, ale hlavně je ten prostor strašně nevyužitý.. To terárko je fakt veliké a takhle vůbec není využitý jeho potenciál, což je podle mě fakt škoda. Ten "kus stromu", jak bylo řečeno, by se tam dcela hodil:) Prostě nějaká pořádně košatá větev (ne jen jednotlivé klacky) nebo spíš víc takových větví :) Koukněte na www.akvarko.cz pro inspiraci. Dobré větve používá třeba Jaffa.

A jak je na tom chamík teď? Rozežral se už? A co ta "rýmička"? Řešili jste to nějak nebo se to samo zlepšilo?
Já musim s radostí konstatovat, že náš usmrkanej sameček f.verrucosus zabral na teplo, sucho a vitamín C, a po cca 3 týdnech se rozhodl, že to zase zkusí s jídlem:)

snažili jsme se aby terárko bylo co nejlepší...co se týká těch větví asi na tom zapracujeme ale ted je duležitější aby se uzdravil...je v teple,suchu....bublinky u něj nevídám už ale bohužel stále nežere...podávám mu celaskon jak si radila rozpuštěný ve vodě a přítele napadlo..ikdyž přiznávám je to nechutný....vykuchá 4 cvrčky...nasaje do stříkačky a podává mu to do tlamičky...včera jsme to tedy zkusili porvé....vím že to neni zrovna asi nejlepší zpusob ale momentálně asi jediný,aspon nějaké ty živiny dostane i bez slupky toho cvčka...jinak mám objednané šváby,v uterý by měli přijít tak třeba neodolá..uvidíme...:o)

Přítel je teda statečnej!:) Pokud pije sám od sebe, tak myslím, že tímhle snad nic nezkazíte. Ale pokud to do něj musíte cpát násilím, tak se na ty cvrčky radši vykašlete, mohl by mít problémy to strávit. A pokud u něj už neuvidíte žádné hleny apod., tak to cčko taky brzy vysaďte, ono se tím sice předávkovat nedá, ale přeci jen to trošku zátěž na ledviny bude..

Ono s tím nežraním... Samozřejmě se nedá říct, že to, že chameleon nežere, je v pořádku a nemusí se to nijak řešit. Ale jsou prostě tvorové, který nějakým způsobem pořád stávkujou a člověk prostě nepřijde na to, co se děje (a vlastně už ani nemůže nic udělat). Tohle je přesně případ mého samečka jemeňáka. Mám ho od jeho dvou měsíců, od začátku naprosto ukázkově žral a rostl. A asi za dva měsíce najednou - cvak! Pár dní žral míň, a pak přestal žrát uplně. V podnímkách se nezměnilo naprosto nic a zvíře evidentně netrpělo žádnou chorobou, bylo pořád stejně aktivní, silné a kupodivu vůbec nehublo a dokonce i rostlo! Zkoušela jsem snad uplně všechno - řízenou hladovku, všemožné druhy hmyzu, krmení z krmítka, na volno, z ruky, z pinzety, mimo terárko.. změnu UV, větší dosvětlení, víc úkrytů, nové terárko... Nezabralo naprosto nic! Čas od času asi sežral nějakého zbloudilého cvrčka, protože se občas objevil bobek, ale to fakt sporadicky. (podotýkám, že rozbor na parazity negativní). Asi po dvou měsících z ničeho nic začal zase žrát. Radost ale trvala jen pár týdnů, po chvíli totiž zase přestal. A nežral a nežral a nežral. Ze zvědavosti jsem mu dala červy a ejhle - k tomu pádil sto kilometrovou rychlostí! Po čase jsem vyměkla a začala ho těmi červy krmit (což tozhodně NENÍ optimálně a vám určitě nedoporučuju), čehož jsem pak zase nechala. Po nějakém čase a po hladovce se mi podařilo ho urvat na ty zelené šváby (Panchlora Nivea), na kterých ho teď dlouhodobě držím (což mě netěší, protože stojí asi tak 5x víc než cvrčci:) a navíc podle mě nejsou tolik výživní). Cvrčka to zvíře prostě nepozře, to samé jiného švába nebo saranči. Tak jednou za měsíc se nechá ukecat max. na strašilku. Teď je mu rok, je sice trošku podměrečný, ale není ani nijak vyhublý, nohy má silné, stisk taky, pářil... no prostě vykazuje všechny znaky zdravého zvířete, až na to, že půlku života držel hladovku...

Tak, pokud jste to dočetla až do konce, tak snad vás tím trochu uklidním ;)
(ale samozřejmě je v pořádku, že to řešíte a snažíte se objevit možnou příčinu. Držím palce!:)

no uvidíme jak to vezme dneska...včera to spolikal bez problému...jelikož nechci rosit tak mu dávám vodu stříkačkou...a nijak mu to nevadí....třeba ho tím přivedeme na chut k jídlu...samozřejmě jsem to přečetla celé...u nás to bylo taky tak...od malička pěkně jedl a rostl....až ted najednou přestal jíst....ale měl asi teda málo tepla takže to jsme vyřešili a uvidíme..psala jsi že ten váš chamík až po 3 týdnech léčby teplem ,suchem začal jíst a my máme teprve 5 dní co má tolik tepla ...takže si mě trochu uklidnila že to nemusí být ještě tak hrozné...:o)

co se ti na tom nelíbí?tady jsou všichni chytrý jak rádia vždycky ale jediný člověk který mi tu pomohl je lilek....ta jenom nekritizuje ale taky poradí...ostatní jen napíšou jak je to a to špatně ale aby poradil to ne...ještě že tě mám lilek..:-)

Já jsem se normálně slušně zeptala, jestli je vtip výhřevný domeček? To je vše. Pokud to vtip neni, tak OK. Už nic neříkám, natož ztrapňuji. Je to tvoje zvíře a tvůj boj. Kdyby sis přečetla základní podmínky chovu (je to tu někde v jiném vlákně), tak zjistíš to tam máš z velké většiny všechno naprd. Píše se tam o větráčku, o domečku? Pochbuju. That´s all.

Když radu, tak radu. Výhřevný místo se dělá tak, že se někam do terária (nebo nad) umístí vhodnej zdroj světla a tepla. Pak je důležitý rozmístit větve tak aby se zvíře dostalo do takovýho místa, kde je požadovaná teplota. Na správně rozmístěných větvích si pak poposedáváním do různých vzdáleností od toho zdroje zvíře samo reguluje svoje vyhřátí podle toho jak se mu to líbí nebo jak potřebuje. Takže třeba na nejbližším místě k tomu zdroji bude třeba 40-45°C, ale o kus dál třeba už jen 30. určitě cítíš, že je to rozdíl oproti vyhřejvaný boudě, ve který je 44 st.. Chameleon není trnorep nebo had, aby si zalejzal do nějaký boudy. To bych bejt tebou předělal, pokud teda chceš aby ti ten chamík dobře prosperoval, až (jestli) se teda dá do kupy.
Urážením se nad konstrutiktivní kritikou se nikam dál nedostanete a zvířeti tím nepomůžete...

no,to je jiná...od tebe je to opravdu rada jak se patří...ono to tak vlastně je jak píšeš....akorát že mi nemáme možnost mít to uplně tak jak ty říkáš takže jsme to vyřešili takhle a má to uvnitř terárka....ono to neni uzavřený...tím jak sem to nazvala domečkem to zní špatně...je to vlastně pruchod a kdykoliv vyleze ven má tam těch 30 stupnu...když popoleze níž má tam mín...tak jak to má být...snad už jsem to vysvětlila srozumitelně....:-)

Mně by ještě zajímalo, kde byl ten chamík ten rok a půl. Protože u Bedřišky asi ne. Pokud ano, tak klobouk dolu ped chamíkem, opravdu odolný jedinec.

tohle je přesně to o čem tu píšu....místo rady rejpání a posměch....kdyby s váma takhle někde jednali na poradně a byli by jste na mém místě...taky by se vám to nelíbylo.

Aha, tak sorry, tak se před ním skláním!

no jasně,než abys uznala že jsem se o něj asi špatně starat nemohla když pěkně vyrostl tak raději napíšeš další urážku...takový lidi v poradně nemají co dělat aby si jen něco dokazovali!!!

nemám zapotřebí aby se ke mě takhle někdo choval....lillek tady je muj email:oliv.tana@centrum.cz pokud buddeš chtít napiš mi tam,jestli ne,nevadí...najdu si poradnu jinou hlavně tam kde se chovají slušně....jinak děkuji i všem ostatním za rady...mějte se.

mno ja mam dost.. :-D .. uz ste udelali vetrani ? a predelali vetve?. ne. mno tak si jdete pro radu nekam jinam.. :-D .. jesti se vam libi bambusove hladke tyce..ok. proc ne.. jestli nejakej domecek.. ok.. no problemo..
od 13.5 se tu porad neco resi..ale co se vyresilo?.. ze se udelala objednavka na svabi ? :-D.. vetrani napytel.. svetla napytel.. vetve napytel.. rad hromada.. chtelo by se to neurazet a neco delat a ne jen kecat
aloha

No to je velký překvapení, že chcípnul. Spíš mě překvapuje, že to neudělal už dřív - vzhledem k větráčkům, výhřevným domečkům a podobným věcem.
(Jo, chápu, že je to necitlivý, ale do každýho takovýho vlákna by se měla nakonec vylepit fotka mrtvýho jemenchámíka, aby bylo všem jasný, jak tyhle polemiky na téma má/nemá co potřebuje končí...)

@lacerta: Chápu, jak to myslíš a do jistý míry s tebou souhlasim. Tady je ale zvláštní, že chcípnul na něco uplně jinýho, než by tu člověk asi čekal..Já bych si spíš tipla nějaký plísně, zánět dýchacích cest atp., ale ucpání střev by mě teda nenapadlo... (leda by mu nějak selhalo trávení vlivem nejvohdnejch podmínek.. Je to možný?)

@milde: To jsem se bohužel nedozvěděla, ani zadavatelka podle mě neví. Ptala jsem se po pitevní zprávě, ale asi jí nemají.. Substrát jsem nezjistila. Takže bohužel informace moc komplet nemáme, no..

Asi takhle - když nežral - měla jít k vetovi, tam by to možná vyřešili... Ale šla až na pitvu (taky otázka kam a jak se jim to povedlo). Moc nevěřím, že se zvířeti ucpou střeva jen tak pro nic - buď tam měl nevhodný substrát/sežral něco, co v terárku nemělo co dělat/ nevyhřál se a nestrávená potrava začala dělat neplechu - případně všechno najednou. Ale vzhledem k tomu, že na tak velký terárko měl totálně nevyhovující osvětlení/vytápění, tak by stejně dřív nebo později uhynul.

Situace kolem chámíků zdá se mi poněkud nešťastná.