Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem vylézající oko u hroznýšovce duhového

Ahojte, máme 1.1 hroznýšovců duhových a u samice jsme včera zjistili, že ji jakoby vylézá oko z důlku.. vypadá to, jak kdyby ji na to tlačil hnis, ale nevím, s chovem hadů a teraristikou jsem začátečník.
Samice vypadá jinač zdravě.. má krásnou barvu, žádné zvláštnosti na šupinách, ani kolem očí jsem neviděla, žere, je aktivní a není útočná, ani se nesnaží utíkat, když si ji vezmeme do ruky..prostě se chová jako obvykle.

V terárku máme všechno, tak, jak by mělo být, jen poslední dny se nám nedaří udržovat vlhkost (stále je na 70%), ale substrát je dost mokrý a mají k dispozici mechy a bazének s čerstvou vodou.

Přikládám foto pro lepší představu. A prosím o jakékoliv rady nebo postřehy. Samozřejmě budu kontaktovat i veterináře, ale nevím jak moc jsou co se týče plazů "v obraze", takže budu ráda za jakýkoliv názor, který s ním pak můžu prodiskutovat.

Děkuji

Prohlédní jí tlamku, tyhle problémy s očima obvykle přímo souvisí buť se špatným svlekem (což v tomto případě nevypadá), nebo s nějakým problémem v tlamce, kdy dojde k ucpání slzného kanálku ústícímu do tlamky. takže sekrety vznikající v oku nemohou odtékat a hromadí se pod oční šupinou, kterou pak takhle vyklenou. Navíc na té 2 fotce to vypadá, že má na okraji té tlamky nějaký zaschlý sekret.

díky za radu :-) .. a co se s tím pak prosímtě dělá pokud to je v tlamě problém? Je to akutně k veterináři, nebo to stačí doma nějak čistit? Říkala jsem příteli, že to vypadá, že ji něco teklo z tlamy, ale on říkal,že to tak má normálně, ale tež se mi to nezdá.. Večer ji zkontroluju tlamu..snad se mi povede otevřít ji :D

ono pokud se s tím nic neudělá, tak se to bude jen zhoršovat a hadovi pak krom oka obvykle nateče půlka hlavy, což je pro něj dost nepříjemné. A časem o to oko přijde, takže je lepší s tím jít k veterináři, co rozumí plazům, aby mu to prohlédl. Páč někdy je potřeba provést punkci a to oko "vypustit". A hlavně je potřeba zjistit a vyřešit příčinu, proč se mu ten kanálek ucpal.

Já jsem strašně spokojena s veterinářem. Pak jsme chodili k veterinářce, psí dermatoložce a s tou už jsem moc spokojená nebyla.. nechala jsem u ní několik tisíc (za nejlevněšjí léčbu, kterou mi doporučila), psa dopovala antibiotikama a koupala jsem ho v jedovatých vodičkách a nic nepomohlo a pak jsem mu změnila stravu na syrové maso a zeleninu a během měsíce se o 100% zlepšil. Ale na pana Nejeze bych se obrátila i při akutním stavu psa.

Nejsem lékař, ale máme glaukom, tedy zelený zákal v rodině a co vím, tak je způsobený poškozeným očním nervem, většinou od vysokého tlaku v oku. Aby glaukom způsobil, že leze oko z důlku mi přijde poněkud zvláštní. Spíše, pokud by byl v oku zánět, tak ten může způsobit glaukom a ne naopak. Je vidět, že na oko něco tlačí, ale zaměřil bych se na příčinu a ne na důsledek.

No mě hlavně přijde divné, že by to určil pohledem. Píchl ji pod oko a hnis vytlačil, ale prý to nejspíš do týdne nateče znovu. Mě se to tež nezdá.. na netu jsem se dívala na glaukom a tyhle příznaky jsem tam nenašla.. Byli jsme u veterináře Rašky a už jsem na něj tady viděla i negativní reakce, tak asi zkusíme zajet i jinam.

Tak mohl říct, že to je poškozený nerv třeba ..ale tento hned řekl, že se jedná o glaukom a že nejlepší je vyříznout oko. A také že je to vrozená vada. Had už má rok a doposud se u něj nic neobjevilo. Nechci vůbec nějak očerňovat pana veterináře, ale než se rozhodnu k nějakému radikálnímu řešení, tak určitě kontaktuju i jiného veta.

Také nechci nijak očerňovat pana veterináře, ale to co diagnostikoval je upřímně pěkná pitomost. U hadů (a gekonů) jsou tyhle potíže s očima poměrně časté, protože když tam vznikne nějaký problém obvykle v souvislosti s ucpaným slzným kanálkem, tak výměšky z oka nemají kam odtékat a hromadí se pod oční šupinou. Takže se v oku pak často udělá zánet, čočka se může i zakalit. Ale pokud se to začne řešit v počátku a podaří se zjistit a vyřešit příčinu, tak se oko většinou normálně zahojí a je zbytečné ho vyndávat...rači jdi k jinému veterináři. Ono ikdyby ten had čistě náhodou měl glaukom (což jsem u plazů nikdy neslyšela, že by mohli mít- mají trochu jiné oči než savci), tak by v tom oku neměl hnis.

Já nechci přímo říct, že to je pitomost, protože jsem nikdy toto nestudovala, ani nechovala žádný jiný plaz, ale nezdá se mi to.. možná mu to přišlo jako lepší řešení pro něj, vyhodit to celé a nezjišťovat příčinu.. každopádně na veterině byl přítel.. nemá moc se zvířaty celkově zkušenosti a nechal se odbýt... na kontrolu půjdu s ním a doptám se na vše a budu chtít i potvrzení diagnózy. Doufám,že se doma ještě nezděsím toho, jak vymačkal ten hnis. Upřímně tohle jsem mohla udělat sama doma bez stresování hada převozem. Teď to má vymáčklé, tak počkáme, až se hnis zase udělá a pojedeme k panu Gajdošíkovi a pak popř. zpátky za panem Raškou.
Nemám ráda samozvané odborníky a ještě s takovým radikálním řešením.