Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chameleon Jemenský - osvětlení terária

Zdravím vás,

Chtěl bych požádat o radu, vyrábím terárium pro chameleona jemenského a nevím jaké osvětlení do něj pořídit.
Mám na mysli jaký typ, značku, watáž.

Bude z nalakovaných OSB desek (natřených na světle zelenou a vršek světle modrý) a vpředu sklo, rozměry jsou 80d x 70h x 120v, větrání jak nahoře tak dole.

Dále mě ještě zajímá jestli je možné dát pár měsíců starého chamíka do takto velkého terária? Podle mě si musí poradit, v přírodě to má ještě o poznání horší :-)

Děkuji mockrát za rady

O světlech tu toho bylo napsanýho moc, zkus trochu pohledat, plus si počti tady:
chameleon-jemensky

S tim mládětem ve velkym terárku - jako ne že by to nešlo, ale chce to to terárko trochu uzpůsobit, aby bylo maximálně přehledný a mrňous neměl problémy najít potravu (čili aby mu svrčci okamžitě nezdrhli pod květináče, mezi kytky, za pozadí..). Klidně mu to udělej pro aspoň pro začátek uplně bez substrátu a bez živejch kytek, jen mu tam pověs nějakou umělou, ať má z čeho pít a kam se schovat. Plus ho krm z nějakýho krmítka, pokud nebude proti.
Dostatečně tenký větývky považuju za samozřejmost.

Pohledal jsem, ale potřebuji poradit s výběrem značky a watáže.

Jako UVB jsem vybral, co myslíte, je k nečemu? - Žárovka EXO TERRA Reptile UVB150 (26W)

Zářivka pro osvětlení, jednu nebo dvě? - Zářivka EXO TERRA Repti Glo 2.0 - 61 cm (20W)

A pro topení bodovka - Žárovka EXO TERRA Daylight Basking Spot (75W)

Nevím jak moc svítí a topí jednotlivé druhy s různým výkonem, potřebuji to vyladit s velikostí terária a stím by jste mně určitě mohli poradit. :-) Abych to nenakupoval na 3x.

Děkuji moc

EDIT: Potřebuji na něco z toho předřadník? Je potřeba nějaké další příslušenství k zářivce? Startér, cívka? Nebo stačí jen natáhnout kabely s objímkami :-) Díky

Jako UVB jsem vybral, co myslíte, je k nečemu? - Žárovka EXO TERRA Reptile UVB150 (26W)

To je v pořádku. Jen si nejsem jistý, zda pro chameleona nestačí pouze Reptile UVB100 namísto 150.

Zářivka pro osvětlení, jednu nebo dvě? - Zářivka EXO TERRA Repti Glo 2.0 - 61 cm (20W)

Pro osvětlení stačí obyčejná zářivka bez UVB, kterou koupíte v elektru. Jen by měla mít "teplotu svícení" okolo 6500. Myslím, že se obecně doporučuji zářivková trubice s názvem Narva Bio Vital.

A pro topení bodovka - Žárovka EXO TERRA Daylight Basking Spot (75W)

Pro výhřev se nemusí kupovat žádná speciální žárovka. Postačí obyčejná bodová žárovka s dostatečnou watáží. Vykoná stejnou práci za lepší peníze. ;-)

PS: "Předřadník" potřebuje pouze lineární zářivka pro osvětlení. Ale bude lepší koupit například v Hornbachu obyčejné zářivkové svítidlo a nemusí se nic bastlit doma na koleni. ;-)
PPS: Do takhle velkého terária už by se spíše hodila tzv. výbojka, která onen předřadník sice už potřebuje, ale vydává jak teplo, tak i UVB a něco málo i osvítí... ;-)

Děkuji vám za vyčerpávající odpověď, k těm výbojkám, myslíte že by všechny výše vypsané světla nahradila jedna výbojka např. - PowerSun 100W/160W UV...co jsem se dočetl tak ke svému provozu nepotřebuje předřadník a vyzařuje jak UVA tak UVB a i teplo. Myslíte že je to lepší volba? A jaká watáž? U 160W píší že je do opravdu velkých terárií a voliér, spadá moje velikost do opravdu velkých? :-) Děkuji

EDIT: A jakou značku by jste doporučil? Nechci kupovat za 4 měsíce novou když stojí 2500kč :-)

Úplně vše bohužel nenahradí. Ještě je zapotřebí ona lineární zářivka na dosvětlení terária. Osobně mám terárium o rozměrech 50 x 60 x 100 a používám výbojku Solar Raptor 70W flood. Výbojky bez předřadníku se nedoporučovaly. Pokud si dobře vzpomínám, tak nevydávají tolik UVB jako výbojky s předřadníkem. To si ale teď už bohužel přesně nevybavuji. Do Vašeho terária bych ale spíš použil stejnou watáž, jako v mém případě. Můžete použít buď značku Solar Raptor, nebo se ještě doporučují výbojky Sun Lux. A výbojky stojí do 1000 Kč. Ty se mění. Pouze předřadník se kupuje pouze jednou do cca 800 Kč.