Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem agama snědla keramzit

Ahojte, potřebuju poradit, právě mi agama kocicinska snědla půlku zrna od keramzitu, plavalo v bazéně a on si myslel ze to je asi nějaký brouk a vrhnul se po tom a rozkousal a snědl, co teď s nim mam dělat? Myslite ze to nějak stráví a vyloučí?

Neboj, pravděpodobně ho normálně vykadí. Takže ho klidně krm, aby se mu nezastavil metabolismus a hlavně to mělo s čím odejít. Rašelinu s pískem můžeš normálně používat, z toho problémy nevznikají. Pokud měl zánět v hubě, tak to pravděpodobně bylo z úrazu, u kočinčín a ostatních vodních agam je to dost časté. Stačí, aby vletěly omylem do skla nebo se praštily blbě o větev a je to. A než substrát je u nich mnohem větší riziko infekce ze znečištěné vody, proto se jim to špatně hojí. Pokud má zvíře rozbitou hubu a nejakou infekci v tom, tak mu není potřeba odstraňovat substrát, ale hlavně vypustit bazén a dát místo něj jen větší misku na vodu, kterou je potřeba vyměnit hned, jak se znečistí. Takže klidně i několikrát denně. Ale jinak zvíře nějak nerušit a neplašit, aby si to jančením dál nerozbíjelo. A než se to zahojí, tak ubikaci udržovat sušší. To platí pro všechna zvířata, i třeba pro více akvatické varany atd.

Co se týče keramzitu, tak já ho u vodních agam normálně používám jako drenáž pod ostatní substrát, aby se nepřemokřoval. A holky jak při snůškách hrabou, tak ho samozřejmě částečně vyhrábají na povrch a problémy to nedělá. Ale jako samostatný substrát je keramzit na prd, zbytečně se v něm drží bordel.