Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Rhampoleon - schovává se na zemi v rohu

Ahoj, prosim o pomoc. Mam Rhampoleona Brevicaudatus, jde o mladou (5ti mesicni) samicku - asi 2,5-3cm - zijici v zarostlem terarku 30x30x45, mix rostlina a suche vetvicky s listim. Puvodne porizeni rodice (skup. 1,2) do stejneho teraria, nakladli a postupne pochcipali - v rozmezi asi pul roku (kupovani jako dospeli). Vzdy cca tyden pred smrti slezli uplne dolu do rohu teraria, a zacali hrabat. Byli nalezeni s hlavou smerem dolu v jakoby udolicku. To stejne ted dela ta mlada samicka. Pravidelne zere, vitaminy dostava, teplota v tera 27°C (jen usporka na osvetleni, tepla mistnost, zadna vyhrevka ani UVB), vlhkost mezi 70-80%, roseno dvakrat denne. V terarku je zhruba od cervence, problemy se objevily az asi pred 14ti dny (stale zije). Par dni na zemi, par dni na vetvi. Je to normalni? Popripade resili jste nekdo stejnej problem? diky za odpovedi..

Dle mě je ta teplota 27 moc čím v tom svítiš asi hledá chladnější místo,rampíci jsou náchilni na přehřání to je důvod proč lidi se ně vykašlou protože by jim přes léto exla . zkus tam dát menší wattáž. Ideální je úsporka kolem 10w .rampíci jsou takový křákový a zemní tvorové. A pro zájmavost by byla i dobrá fotka tera a rampíka.

když píšeš teplejší místnost buď přenést do jiné nebo srazit teplotu menší wattaží, ledkami nebo nesvítit. Zkus nesvítit týden a uvidíš ,jestli se zlepší pokud nebude pozdě tak týden bez světla by mu neměl dělat problém.a třeba mu tam hodit takovej ten chem.led do autoledniček. Ať tam má 22-25C a noční pokles 18-21. určitě někdo poradí víc :-)

No ale to je právě správně...hodně výrazný noční poklesy jsou spíš k dobru. Podle mě tak těch 17°C v noci je ideál. A naopak, když jsou pořád ve více méně konstantní teplotě, kde je rozdíl ve dne a přes noc sotva o tři čtyři stupně, tak po čase rampíci popadaj na selhání organismu. Když se podíváš na netu, jaký jsou v jejich domovině teploty, tak zjistíš, že 5°C v noci není výjimka. Jenže tyhle "extrémy" jsou zrova u těhle zvířátek docela žádoucí, prostě úplně stejně, jako třeba u rodu Trioceros a u jiných plazů třeba horský Atherisky.
Myslím si, že i odchovový rampík by s tím měl problém, o importu ani nemluvím. Když si jejich metabolismus v noci (při nižší teplotě) neodpočine, pojede pořád na 110% procent. Ty chamíci budou sice krásně žrát, prospívat, množit se atd., ale dřív nebo později, jim ten metabolismus selže, takže dle mého názoru jsou noční poklesy teplot u těchto zvířat docela podceňovaný...
V případě těch importových rodičů mohli přispět i parazité, no a ten samotný import samozřejmě taky...

No právě. A pak je hledej, když jednou za uherák dojdeš do nepoužívané místnosti :-/
Takže si myslíš, že by jim každodenní přenášení vadilo? Vím, že třeba jemeňáci jsou stresáci, ale nevím, jestli to platí ke všem chamíkům...

No, když je přeneseš s celou tou ubikací, tak by to asi šlo, ale přijde mi to, jako úplná pitomost, dělat s nima denně takovýhle manévry. Jinak to, že jsou chameleoni stresáci, rozhodně platí a u rampíků stonásob. Ve velkém stresu, především při manipulaci, občas upadají do tanatozy, kdy strnou, spadnou na bok, zčernají a chvíli "jsou mrtvý". U mláďat jsem se s tím párkrát setkala. V žádném případě to není vhodné "pet" zvířátko na nějaký tahání a braní do ruky (do jisté míry je to aplikovatelné i na toho jemeňáka a jiné druhy chameleonů), to lze dělat spíš výjimečně...rozhodně z toho ale radost nikdy nemají, začnou vibrovat, ztmavnou a je zjevné, že je to velmi stresuje. Aby taky ne - v přírodě to pro ně znamená smrt, když je něco "sebere". Braní do ruky pro ně ani v nejmenším není přirozené a je lepší je rušit pokud možno co nejméně.

Však píšu a kde je hledat viděl sem max F2 ale za tu cenu :-D holt buď čekat až skončít globální oteplovaní a začne globalní zimování :-D to je pravděpodobnější že se přestěhuju do přízemí kde je větší chládek. :-) Co čtu tak lidi co je měli řikaly že jsou to pěkný zvířata ale furt je hledat a shánět menší potravu je nebavylo tak je buď nechali dožít nebo prodali.