Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kočinčina a kámoši? :)

Ahoj, máme agamku. Bohužel jsme udělali začátečnickou chybu. Koupili jsme ji náhodou, taková ta hurá akce. Ve zverimexu, samozřejmě. Tam nám bylo řečeno že bychom měli pořídit podélné terárium. Teď vím že je to chyba, máme 100cm výš. 50hloubky a 150 délky jinak to v našem pidi bytě nešlo. Ale myslím že jí to nijak zvlášť nevadí, dole má většinu plochy vodu, pak kus země, samozřejmě pozadí po kterém leze a větve. Spoustu větví. A musím zaklepat, rok a půl bez problémů, žere jak z ruky, tak sama loví, je aktivní, pěkně zelená, svléká se bez problémů, vyměšuje(pěkně do vody ať má panička co dělat)též v pohodě. Nikdy jsme ji netahali ale přenést se taky nechá v klidu. Než něco udělám radím se, čtu chytré knížky takže až na to terarko myslím ok. No a samozřejmě teď když už je ve velkém začínáme přemýšlet o kámošovi. Ze zverače už ale ne e, to že je naše v cajku je myslím jen velké štěstí.. Myslíte že je to vhodné? Nebo bychom jako laici začátečníci měli mít raději jen jednu? Pokud ne, máme pořídit k samici samici? Nerada bych aby se rvali nebo šikanovali ale zas nechci mít jednou v terarku malý agamatka, i když by se stejně asi v terarku vejcím nedařilo že? Je nutné nechat "domácí" agamu vyšetřit u veta před příchodem nové? Jak dlouho musím ponechat nové zvíře v karanténě?
Jo a také (pokud je to možné) bychom chtěli dát do vody v terarku rybky. Prý je moc nežerou protože se jim špatně loví ale počítám že by jich pár zařvalo. Jaké druhy jsou vhodné? Myslím nějaké barevné, paví očka třeba. Mám strach že kdyby byly ryby třeba nemocné, s plísněmi tak aby se nenakazila agamka.
Moc děkuji za odpovědi :)

Ta tvá agama je samec, nebo samice? Pokud samec, tak je lepší pořídit samice 2 zhruba stejného věku a velikosti. Domácí agamu pokud je OK tak nijak nechat vyšetřovat nemusíš, on by na ní toho běžný vet stejně moc nepoznal. Ale můžeš mu nechat udělat rozbor trusu. U nových samic karanténa aspoň měsíc a také rozbor trusu (pak případně podle nálezu přeléčit před přidáním k samci). V akvárku mohou být rybky, samozřejmě, ale jak už jsi psala, agamy občas nějakou chytí. Dají se použít různé živorodky, nebo pokud máš tu vodu dobře filtrovanou, tak i třeba parmičky a tetry. Ty jsou rychlé, takže je agamy tolik nechytají. Ryby kup zdravé nejlíp z nějaké akvaristické burzy od českého chovatele a bude to v pohodě. Přenosu plísní se bát nemusíš, ale třeba ryby pocházejících ze zverimexů, Hornbachu atd ( to jsou ryby z asijských pěstíren) jsou dost "jedovaté" a většinou brzy chcípají. To je tím, jak je při importu nadopují různými chemickými svinstvy.

Děkuju za odpověď. Je to samice, bohužel větší terárko už se nám nikam nevejde, nebudou 3 moc? Jo a úplně bych zapomněla,do vody přidáváme repto fresh, to asi musíme vyměnit vodu že? Nechci jim ublížit proto se ptám na každou maličkost. Diky :):)

Pokud to je samice, tak jí pořiďte odrostlého samce, tam by to mělo být ok. 2 samice jsem doporučovala v opačném případě, protože samec starousedlík by 1 samici hlavně ze začátku moc honil. Do vody žádné tyhle sajrajty nepřidávej, stačí ji filtrovat a přiměřeně často měnit, to je daleko zdravější.

No zatím počkáme, v novém je chvíli tak chci aby si zvykla a nestresovala se. Teď čekám kdy přijde první snůška, nevím přesně kolik jí je ale tipnu tak okolo 2 let, bude to první snůška tak mám strach, já jakožto laik asi nemám šanci to do poslední chvíle poznat, hrozně se bojím že je zadrží. Ale žere normálně, rajtuje po větvích, jen mi přijde že trochu ztloustla, je pravda že ráda baští, nikdy neodmítne :D Jak potom poznám že jsou všechna vejce venku? Mám něco načteného ale s tímhle nevím, zlatý kobyly, ty maj jedno to vyleze a je klid :D

Ono je právě lepší pořídit toho samce včas, ještě než vytvoří tu neoplozenou snůšku a nečekat, až ji vytvoří. Páč v neoplozených snůškách bývají často různě deformovaná vejce a to je pak průser. Jinak březí samici pravděpodobně poznáš, pokud není nějak hodně zatučnělá, tak obrysy vajíček jsou pak vidět v bocích před zadníma nohama. Hlavně jí to chce včas připravit nějaké kladiště, kde si může vyhrabat jamku a vyklást.