Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Furcifer pardalis inkubace

Dobrý den,
mám zkušenosti s chovem a odchovem cham.jemenských.Po letech jsem si pořídil mláďata pardalisů,která dorostla do dospělosti.Došlo ke spáření a čekám,jestli naklade vajíčka.
Chci se zeptat,jaké máte zkušenosti s průběhem inkubace.V literatuře a v článcích jsou rozporuplné informace.Někdo doporučuje inkubaci při stálé teplotě,jiný s nočním poklesem a další s použitím diapauzy.
Můžete mi prosím poradit?
Děkuji
gekon66@seznam.cz
[mod]Změna předmětu, původně: Furcifer Pardalis inkubace (cejna)[/mod]

Já jsem teda ještě neodinkubovala stovky snůšek, jako jiní zdejší chamíkáři:-), ale zkušenosti s inkubací mám a jestli můžu sdělit svoje poznatky, tak teploty nejsou to, co je třeba nějak výrazně prožívat...ony totiž ty časté neúspěchy u inkubace snůšek pardalisů pravděpodobně vůbec nejsou o teplotách, ale o úplně něčem jiném - a to o kvalitě chovného materiálu. Proto je určitě vhodnější připlatit si za F1, F2 generaci od dobrého chovatele, kde třeba můžu vidět alespoň fotky a původ rodičů, než kupovat za 1800,- chamíka z překupu. Od lidí, co se chovem pardalisů živí a také jsem se s nimi ohledně inkubace radila, jsem se dozvěděla, že existuje teorie, že po Xté generaci v zajetí už jsou pardalisové mnohem méně kvalitní, co se týče schopnosti reprodukce...a právě to je důvod, proč si někteří chovatelé i v dnešní době, kdy je pardalisů všude hromada, nechávají vozit do chovu zvířata z přírody, která jsou několikanásobně dražší a většinou zaparazitovaná.....ale kvalitní.
No a když máte štěstí na dva dobré kusy, pak už se vám ta snůška, dle mého názoru, vylíhne klidně někde na terárku v krabičce. Pokud má někdo nějaké pochyby, může zkusit třeba rozdělit snůšku na dvě tři části a každou inkubovat jiným způsobem, jednu s diapauzou, jednu v inkubátoru při konstantní teplotě a jednu třeba na terárku s nočním poklesem. A je pravděpodobné, že mu mláďata polezou buď ze všeho, a nebo z ničeho, bez ohledu na inkubační teploty.
Spousta chovatelů, které znám, už tak nějak odmítají, bavit se s lidmi na téma "inkubace", protože jsou potom osočováni z toho, že schválně radí špatně a že si ty správné teploty tají, aby měli co nejméně konkurence. Problematika inkubace snůšek pardalisů má ale kámen úrazu nejspíš jinde, než v teplotách a diapauzách.
Takže ve finále si na to asi stejně bude muset přijít každý sám, protože receptů, jak inkubovat pardály, je spousta a fungovat můžou všechny...no a někdo to zase neodinkubuje, ani kdyby měl zlatý inkubátor :-) Já mám vajíčka na terárku, v plastové bedně s vodou, při teplotě cca 24-25°C, s nočním poklesem na pokojovou teplotu (což je u nás někdy i 19°C)...a leze to všechno :-)