Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chov python sebae

Jelikož jsem na poradně nic o chovu tohoto hada nenašel, tak bych chtěl oslovit těch pár chovatelů těchto hadů, aby sem dali něco o jejich podmínkách chovu, povaze, rychlosti růstu atd..
Děkuji

Nejsem sice chovatel.ale něco o nich vím... takže terarium 250x150x150 velkou nádobu na vodu aby se mohla schladit povaha: je to jedna z nejagresivnějších krajt...takže s 3,5m agresivním hadem je dost těžká manipulace a jinak tady máš článek Krajta písmenková se svou maximální délkou okolo 7 metrů a 100 kg hmotností patří k několika největším hadům světa. Většinou však dorůstají pouze 3 - 4,5 metru, samci necelé 4 metry. Tento mohutný had obývá převážně západní Afriku od tropické oblasti (Zaire, Ugandu, Súdán a Etiopie), až po jižní okraj Sahary. V dospělosti vyhledává krajta písmenková spíše sušší biotopy, otevřené roviny savanového typu a řídké křoviny.

Její zbarvení je hnědé až šedohnědé, s červenohnědými až černými skvrnami na zádech. Skvrny jsou od středu světlé, a směrem k okrajům tmavší, až černé. Podobné, pravidelné skvrny tvaru půlměsíce se táhnou i po bocích hada. Klínovitá hlava s dvěma světlými pruhy u oka, a výraznými receptory na horní i dolní čelisti, je jen nevýrazně oddělena od těla. Krajta písmenková je aktivní spíše v noci, kdy také nejčastěji loví. Její kořistí se stávají převážně potkani, zajíci a ptáci, opice, některé druhy antilop a divoká prasata. Na kořist většinou číhá z vyvýšeného místa, odkud se jí bleskovým výpadem zmocní. Doma chovaní hadi přijímají potkany, králíky a morčata, občas můžeme zpestřit jídelníček slepicí, nebo darovaným štěnětem, či kotětem. Velcí jedinci s chutí vezmou i zvíře velikosti 10 kg selete.

Tak jako všichni velcí hadi, potřebuje i krajta písmenková velké, dobře zajištěné terárium, jehož délka by měla tvořit alespoň polovinu délky chovaného hada. Jako substrát můžeme použít např. směs písku a štěrku, nebo zvolit tzv. sterilní chov, kdy podlahu terária tvoří dřevěný rošt, nebo jiný hladký a omyvatelný materiál. Nezbytná je bytelná a velká vodní nádrž, kterou krajta písmenková často navštěvuje. Teplotu udržujeme na 25 - 32°C přes den, v noci můžeme nechat klesnout teplotu až k 18°C. Jedinci z přírody - zvláště z jihu Afriky by měli 2 - 4 měsíce zimovat.

K páření dochází zhruba v listopadu až březnu. Dospělé hady můžeme k páření stimulovat snížením teploty asi na 22°C a zkrácením dne na 8 - 10 hodin při častém, ale jemném rosení. Samice naklade asi 20 - 80 vajec (podle velikosti samice), které po vzoru mnohých krajt zahřívají vlastním tělem. Mláďata se líhnou při inkubační teplotě 30°C za 70 - 80 dní. Jsou kolem 70 cm dlouhá a ihned po prvním svlečení s chutí loví dospělé myši. Zdržují se převážně v okolí vodních zdrojů. Bývají kousavá a s přibývajícím věkem se to většinou nelepší. Pohlavní dospělosti dosahují už ve 2 - 4 letech, pářit se začínají přibližně ve velikosti těsně přes 2 metry.

Krajta písmenková nepatří mezi nejvhodnější chovance v domácnosti, díky svojí velikosti, síle a agresivitě je její chov omezen na zkušené teraristy a kompetentní pracoviště. Všeobecně se má zato, že tento had je nejagresivnější ze všech krajt a ani mláďata odchovaná v zajetí na tom nebývají až na výjimky o mnoho lépe. Ten kdo nemá pádný a rozumný argument, měl by se raději chovu tohoto hada zdaleka vyhnout.

jj, už ji mám skoro rok, je to nádherná samice, fotky jsou tu někde v pochlubte se hroznýši a krajty. Má cca 170cm, proto se ptám, jaká je ideální délka pro první snůšku. V tom článku nahoře je psáno, že se začínají rozmnožovat při délce něco přes 2m, jenže to se mi zdá poněkud málo...

Před několika lety jsem choval pár krajt písmenkových, od cca. metrových mláďat do třílet věku. Samec v této době dosáhl cca. 3m a samice okolo 2,5m. Do dvou let jsem je mél v terárku pohromadě, pak hlavně kvůli mému klidu při krmení jsem je rozdělil. Žrali téměř vše, samice byla trochu vybíravější. Povaha mých byla vcelku v pohodě, samice mě "chytila" mou vinou při krmení poprvé až v těch 3 letech, ale zase na druhou stranu jsem si to dlouho pamatoval, protože mě tak minutu držela, zalomené zuby jsem si vytahoval ještě dalších 14 dní. Ale vážně - manipulace s nimi byla vcelku bez problémů, ale byl to tehdy náš domácí odchov. V mém případě bych si je troufal srovnat s tmavkou. Růst jsem zmínil, osobně bych samici pářil ve velikosti okolo 3m, menší ne.

a co se agresivity týče měl sem doma taky pár samce 3m s tim se chodil po baraku kolem krku a malou samici cca 1,5m a ta byla to sami a ještě k tomu byla z importu samici má ted kamarád a ten ji po žradle čistí i tlamu když si nabere podestílku takže s tou agresivitou u sebae bych to zase tak nepřehaněl