Přidat článek mezi oblíbenéZasílat nové komentáře e-mailem Vlastní granule pro mláďata suchozemských želv

Granulovaná potrava usnadňuje chovatelům život hlavně v době, kdy se nedostává čerstvého zeleného krmení. V chovatelských obchodech sice lze sehnat celou řadu granulovaných krmiv, ale ne všechny jsou pro suchozemské želvy vhodné či poživatelné. Čož takhle udělat si na jaře své vlastní krmivo?

Možná si řeknete: „Proč trávit čas výrobou granulí, když si můžu koupit profesionální výrobek v obchodě?“. Odpověď je celkem jednoduchá. Pokud rádi experimentujete a chcete nabídnout své malé želvě kvalitní doplněk zeleného krmení, tak s chutí do toho. Tady je recept do želví kuchařky:

70 % Listy volně rostoucích rostlin – především pampeliška, jako příměs pak jitrocel, ptačinec žabinec, hluchavka atd.
10 % Květy volně rostoucích rostlin – pampeliška, pupalka, škarda atd.
10 % Zelenina (ovoce) – rajče atd.
3-5 % Skořápky vajíček
2-3 % Vařené kuřecí krky, sušené rybičky (ze Zverimexu).
2 % Pangamin, pár kapek Combinalu AD3

Podle potřeby můžete přidat trochu písku a staré omítky. Můžete experimentovat s různými druhy rostlin, různými poměry surovin. Všechno smíchejte a dvakrát po sobě protlačte mlýnkem na maso. Surovina se tak dobře promíchá. Má pak lepkavou konzistenci, takže vytvoří úzké válečky poživatelné i skutečně mrňavými želvami. Čerstvé granule usušte ve stínu na větraném místě.

[http://www.sci.muni.cz/botany/salicornia/granule/gr anule.jpg]

Podle mých zkušeností želvy závodí, která bude u misky takto připravených granulí první. Granule dostávají mrňata jen jako doplněk stravy, často ve směsi s jinými, méně poživatelnými granulemi nebo zeleným krmivem. Poměr surovin je jen orientační, můžete si jej upravit podle chovaného druhu i aktuální dostupnosti jednotlivých přísad.
I když to tak možná vypadá, v žádném případě nezavrhuji prodávané výrobky. Ale znáte to: Kdo jiný než kuchař má největší radost, když hostům chutná?

Jsou zobrazeny jen nové komentáře. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Prosím může mi někdo říci co je to ten Pangamin?A kde ho vlastně seženu?Jsou to vitamíny pro lidi ne…
Zdenina 15.04.2010 21:37
Zdenina
Pangamin jsou sušené pivovarské kvasnice, bohaté hlavně na vitamíny skupiny B. Dají se koupit běžně… poslední
Majena 20.09.2010 18:02
Majena

Pangamin jsou sušené pivovarské kvasnice, bohaté hlavně na vitamíny skupiny B. Dají se koupit běžně v lékárně a zdravých výživách. Je to pro lidi a zvěř, takže žádné obavy. Taky jsem granule vyzkoušela. Snad budou želvíkovi chutnat. Mám také plné truhlíky mlíčí, sedmikrásek a bodláků. Baští také netřesky, kalachnoe a vánoční kaktus, mňam. A čínským zelím a granulkami myslím, že máme na zimu vystaráno.

Zpět na články Přidat komentář k článku Nahoru