Přidat článek mezi oblíbenéZasílat nové komentáře e-mailem Intoxikace zmijí rohatou (Cerastes cerastes cerastes)

Moje zkušenost s uštknutí Cerasteskou. Děkuji správci a uživateli halapremek za pomoc na vyladění detailů tohoto článku.

http://imb.lide.cz/large/4AA274E56EC865EAC2590000.    jpg?#750843181
K intoxikaci došlo při rozkrmování juvenilního samce Cerastes cerastes cerastes (15 cm), který po vpravení části holete při povolení stisku malinko vyklouzl a levým solenoglyfním aparátem vpustil do distálního levého prostředníku jed (21:02 hod). Uštknutí je zprvu podobné bodnutí včelou. Zmije byla následně vrácena do terária, okamžitě zaznamenán hřejivý pocit v místě vpichu, který se dále rozvíjí v lokální bolest. Prostředník byl vložen pod proud studené vody, následně byla ruka zafixována na dlahu s pružným obinadlem. Pro jistotu bylo napsáno na ruku o jakou velikost a druh zvířete se jedná. Následuje okamžité odvezení do nejbližší nemocnice. Na cestě se lokální bolest prohlubuje a výražně se zvětšuje otok, který ovšem setrvává pouze na postiženém prstu. Po cestě bylo zavoláno na telefoní číslo 155 s přepojením na městskou nemocnici, kde jsem udal svůj stav, druh a jednice který mě intoxikoval a připravil je na příjezd. Při příjezdu (21:10 hod) již bylo vše připraveno. Okolí poraněného místa se zbarvuje do tmavě modré až černé barvy. Doporučil jsem konzultaci s toxikologickým centrem Praha, kde bylo doporučeno : antisérum nepodávat, není příliš učinné, mohla by se rozvinout až anafylaktická reakce, th. symptomatická, podávání kortikoidů, anthistamitik. Otok se může rozvinout do 48 hodin, může být nauzea, zvracení, průjem, exanthém těla, nekrózy v místě kousnutí zvácné. Lokální chlazení rány, ne ledovat! Postižené místo možno fixovat dlahou a obinadlem. Po konzultaci bylo podáno 80 mg Solu.medrolu a 2 amp. Dithiadenu i.v., a byli provedeny odběry včetně koagulací a podávány Antihistamika a kortikoidy po 4 hodinách a stálé monitorování životních funkcí. Při převozu na jednotku ARO (21:18 hod), kde jsem byl napojen na infuzi Plasmalyte a byl monitorován, jsem se cítil až na lokální bolest v postiženém místě normálně. Otok se již nezvětšuje, prst začíná rudnout. Během pobytu na tomto odělení se na kůži opakovaně objevují zarudlé fleky, které postupně zase mizí. Provedeno vyšetření EKG: RS, f 120/min.y PQ 0,2 s, QRS 0,08s, ST bez deniv. T pozit., bez známek akutní eschémie. Po celou dobu jsem měl zvýšený krevní tlak. Během dne na jednotce ARO se stav výrazně zlepšuje, otok ustupuje a dalšího dne jsem přeložen na interní oddělení. Doporučeno příjímat hodně tekutin, plus napojení na 2 infuse Plasmalyte. Dále propuštěn Diagnóza: X784 Alergie NS, X2010 kontakt s jedovatými hady a ještěrkami, K35.9 Flegmonosní appenedicita. Na druhý den byla doporučena kontrola u praktického lékaře ke kontrole koagulace parametrů a krevního oběhu. Při potížích na interní ambulanci ihned. Nastěstí žádné potíže nenastaly, v místě vpichu a kolem něj se nerozvinula žádná nekróza, soudě podle mírného otoku a relativně bezproblémového průběhu intoxikace, byla zmijí vpuštěna jen malá dávka toxinu. Dále taky upozorňuji, že nejsem alergický na živočišné toxiny.

Chtěl bych podotknout, že toxicita zmije rohaté není zanedbatelná. Obsahuje množství toxinů, jako jsou cirkulační toxiny, které způsobují prudký pokles krevního tlaku. Dále obsahuje obsahuje periferně aktivní neurotoxin, který snižuje vedení vzruchu nervem (Mohamed a Khaled 1966) a dále také hemorrhaginy způsobují rozsáhlé krevní výrony v podkoží.

Po fotografii č.2 už se stav poraněného místa nijak nezhoršuje.
Foto č.1 - 20 minut po kousnutí
http://imb.lide.cz/big/4AA7C8E919DEC2A90F110100.jp    g?#75407931
Foto č.2 - 3 hodiny po kousnutí
http://imb.lide.cz/big/4AA7C91BEF487D5DD1C50000.jp    g?#75408013

Komentář k článku

1 Zadajte svou přezdívku:
2 Napište svůj komentář:
3 Pokud chcete dostat ban, zadejte libovolný text:

Zpět na články