A jak asi myslíš, že se do chovů po celém světě dostala zvířata, která dnes považuješ za běžná? I guttaty, boaedoni, obsolety, spiloty, constrictoři, stejně jako řada dalších běžně chovaných a odchovávaných druhů si touhle cestou prošla. Na to, aby mohla zdomácnět, bylo nutné je dovážet, poznat a dát jim odpovídající péči, díky čemuž se chovatelům odvděčí odchovy. Ale aby bylo možné zahájit chov vůbec, není možné lusknout prsty a přát si 8 boelenek, co se zčistajasna zjeví v mých teráriích, bude se jim dařit samo od sebe tak dobře, že se mi budou množit jak kvásek a i zájemci o má mláďata budou v jejich chovu a množení úspěšní.Staci se podivat, jaka je shanka po vzacnych druzich a kdyz uz je chovatele chteji chovat, tak si musi vystacit s odchovy a ne to tahat a kupovat z prirody. Kdyz si to neumi namnozit, tak to ani nemuzou chovat, protoze jen kvuli tomu, aby si nejaci "chovatele" pohladili ego neni mozny vyhladit zvirata z prirody, ktery to dnes uz stejne maji casto nahnuty.
Nevím kdo tady míchá dvě věci, když do toho sám vnášíš něco naprosto nesmyslného, co připomíná myšlenku, že když už něco máme v chovu a je toho dost, nebude třeba už nikdy nic dovážet kupříkladu pro oživení krve (tuplem, když nikdo nedrží oddělené krevní linie a spousta zvířat pochází z několika mála jedinců, nebo ideálně z tria či páru).
A tak na okraj k tomu, že to mají zvířata v přírodě nahnuté - spousta zvířat to má nahnuté ne kvůli chovatelům, ale kvůli tomu, co se děje právě na místě výskytu, ať je to vysušování, nebo naopak tvorba přehrad, odlesňování, pěstování monokultur, budování letovisek, používání insekti a jiných "cidů" atd..
Chov (nemám na mysli petkaření, kde zpravidla množení není hlavním cílem chovu samotného) je pravděpodobně jedinou budoucností řady druhů, která i kdyby byla v chovech seberozšířenější, nebude ani možnost je mít kam vrátit, jelikož jejich domovina se přetváří a mizí. Představa toho, že si v tropech "zvířátka žijí super" a sama si poradí s drtivými následky lidské civilizace, je nebývale dětsky naivní.
Petr se zabývá mimojiné asijskými želvami, ten Ti lépe povypráví, jak dopadne želva, která se narodí na asijské pevnině, ve své rodné domovině a která má bez ohledu na druh hned několik možností jak dopadnout, když na ní dopadne lidské oko..
Jestli někdo někoho vyhladí z přírody, tak rozhodně ne díky chovatelům. Naopak. Paradoxně existují druhy, jež by chtěli do chovu jak soukromí chovatelé, tak mnohé zoologické zahrady a s nimiž se dělají zbytečné obstrukce, díky čemuž je populace nižší, než by být mohla.