Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Python molurus bivittatus - strupy, odřeniny

Zdravím všechny,
Bohužel mám problém a doufám, že mi jako zkušení teraristé poradíte. Od jedné paní jsem si vzal Python molurus bivittatus 0,1, 2m, která ho z důvodu obavy o něj darovala prvnímu kdo si o ni řekl. Do telefonu říkala, že je nemocná popisovala jaké má problémy, řekl jsem si že to zkusím a krajtu si vezmu. Paní říkala že se ji na těle z ničeho nic začali dělat červené flíčky doma ji prý má rok a pořizovala ji od chovatele už jako větší z odchovu v České republice, při koupi byla prý naprosto v pořádku.
Po té co jsem si krajtu přivezl domů mi to všechno příjde trochu jinak. Na hřbetu má viditelné odřeniny, jakoby dřela o nějaký ostrý předmět. Cca 2mm ocasu má ukouslí a po těle drobné ranky. Proto mi to příjde jako by byla pokousána nějakým potkanem, jelikož paní krmila živou potravou. Rány nejsou mokvavé ani hnisavé, je přes ně vždy strup, rány jsou spíše na zadní části těla. Mimo jiné má krajta celkem velké nedosvlečené části těla. Do tlamy jsem ji koukal, má ji čistou, nosní dírky také, jazyk bez problému vyplazuje. Myslím, že to celé je zapříčiněno špatnými podmínkami. Dal jsem ji do vlažné vody v slabém roztoku hypermanganu, poté jsem ji ranky vytřel hadříkem s desinfekcí, když jsem ji otíral špičku ocásku kterou má ukouslou bylo vidět, že to krajtu pálí a nelíbí se jí to. Potom všem jsem ji důkladně očistil a ranky natřel calciem.
Doufám, že se mezi vámi najde někdo kdo by mi poradil co s tím mám dělat. Nerad bych chodil na veterinu, chtěl bych to zkusit nějak ošéfovat doma v domácích podmínkách, samozřejmě pokud by to bylo nutné k veterináři zajdu.
Než jsem si ji domů přivezl byl jsem od různých lidí odrazován a věřím tomu, že mě budete odrazovat a kamenovat i nadále, ale již to nemá cenu, proto Vás prosím o nějakou radu za každou radu budu rád.
Předem všem kdo mi poradí děkuji.

loading...

Nevíš, jak bylo zářízeno terárium, ve kterém ji chovala? Nějaké pozadí, kameny, průlezy? Od potkanů nemůže být všechno, zvlášt v zadní části těla. Osobně bych zkusil počkat do dalšího svleku, pokud by se to nějak rapidně nezhoršovalo.

Řekl bych, že asi půjde o nějaké mechanické poškození, které by se při úspěšném svleku ztratilo. Ale může za to i více faktorů, poranění, špatný svlek, špinavá nádrž. Určitě krajta nebyla ve správných podmínkách, to je celekm jasné. Osobně bych držel krajtu ve sterilních podmínkách, to hlavně. Heřmánek by také neměl ublížit. Pokud by se to zhoršovalo, zvětšovalo, plísně, houby atd. rozhodně navštívit veterináře. Stáří nahodou nevíš?

Mám na to stejný názor, je v sterilním teráriu kde je jen velká miska s vodou a ručník, který používá jako úkryt a samozřejmě kuchyňské papírové utěrky. Co jsem koukal některé rány jsou celkem hluboké, ale doufám že po svleku se to zlepší. Věk přesně nevím paní ji u sebe měla 1 rok, ale neví přesně jak dlouho ji u sebe měl původní chovatel, odhaduji, že jí budou tak 3 - 4 roky.
Čím bych ji měl nejlépe mazat ty ranky? Nějaká další opatření jak ji pomoci?
Moc děkuji za rady, doslova mi spadl kámen ze srdce, že to není nic až tak závažného.

Ona se může dermatitida projevit i při podvýživě, nevím v jaké je had celkové kondici. Ta má za následek ztenčování kůže, a riziko poranění zvyšuje. Proto moje otázka na stáří. Osobně se při nějakém poranění snažím udržovat hlavně ránu v čistotě, desinfekce moc nepužívám, heřmánek občas. Z fotek se dá těžko určit, jestli v jsou v rankách nějaké bakterie, plísně, houby. Proto bych sledoval jákékoli případně změny.

Krajta je celkem aktivní, ale v teráriu velice klidná, nechá na sebe bez problému šáhnout, jen otvírání tlamy se jí zrovna nelíbilo, ale zvládli jsme to bez problému. Paní říkala že krmí potkany jednou měsíčně jednoho. Kdy ji mám zkusit znovu nakrmit? Na to že naposledy žrala někdy před měsícem mi příjde podezřele klidná.

Rozhodně bych krmil častěji, potkan 1x 2 týdny. Nejsou na to žádné tabulky, je to hodně individuální. Ale pokud jsou krajtě skutečně 4 roky a měří 2 metry, je to na samici docela málo. V tomto věku by měla být pohlavně dospělá a mít něco ke 3-4 metrům. Jinak to že je klidná není u tmavek žádný indikátor, prostě takové jsou i když mají hlad. Ještě bych jí nechal v klidu a zkusil něco nabídnout tak za týden.

Samozřejmě o to se snažím. Jak jsem ji přivezl domů vykoupal jsem ji v slabém roztoku hypermanganu, otřel desinfekcí a namazal calciem, to je vše. Nyní je v teráriu v místnosti kde nikdo není. Dále ji více nebudu stresovat snad jen tím, že ji denně budu mazat ranky nějakou mastí.

Ahoj,já osobně si myslím,že je to mykoza(plíseň).Kup v lékárně Canesten cca 50kč,je to mast na mykotická onemocnění kůže a mám ji vyzkoušenou.Krajtu dej do higienického suššího terária a každý den jí potři postižená místa touto mastí.Uvidíš cca za týden bude v pohodě,ale potírej ji tak 2-3 týdny,aby se to vyléčilo úplně.Mám s mykozama u krajt několik zkušeností a dá se na to použít Nizoral-mast,ale ten je na předpis nebo volně prodejné:Mykodecidin-kapky,ale těma musíš potírat 3x denně a je celkem velká spotřeba a Canesten-mast a ta je v pohodě,navíc se potírá jen 1x denně.

zdar:-D já už mám toho němce co mi furt něco skovává:-D
CLOTRIMAZOL AL krém : klotrimazol je imidazolový derivát se smrtícím účinkem na nižší houby určený k místnímu použití. Působí na patogenní a podmíněně patogenní houby rodu Candida, Torulopsis, Trichophyton, Epidermophyton, Microsporum, Aspergillus, Nocardia a některé další mikromycety
Iceman-bingo
edit-doufám,že to Bigbrother nesmázne(omylem):-D

Ze začátku jsem se také přikláněl k tomu vlhku, ale když jsem to viděl na vlastní oči změnil jsem názor. Nevím je to možné, ale je to suché, okolo kusy nedosvlečené kůže, některé ranky jsou trošku hlubší.

Je to focené na mobil, takže kvalita nic moc, ještě k tomu je to focené celkem ve tmě. Nechtěl jsem krajtu, už více stresovat, ale zítra když budu mazat ranky, se můžu pokusit nafotit nějaké pořádné, ostřejší fotografie a dát to sem.

babal: nějak jsem to nepochopil, na břišní a krční štítky se podívám to není problém, ale nechápu jaká tkáň by měla prostupovat, možná hloupá otázka, ale jak poznám že prostupuje?

Jinak většina lidí s kterýma jsem o tom mluvil radilo abych zašel k veterináři. Ještě včera večer jsme volali známému za chvilku vyrazím za ním do ordinace a uvidím sám má zkušenosti zejména s plazi, alespoň co já vím několik jich sám doma chová. Pak jsem ještě narazil na jednoho co je také specializovaný přes plazi, tak za ním asi taky zaskočím a uvidím.
Až se vrátím napíšu jak to dopadlo.

Tak jsem tady přímo od pana veterináře. Pan veterinář ji celou důkladně prohlížel, ohmatával, otvíral tlamu, udělal nějaká ty vyšetření a došel k názoru že se jedná o Mykózu, která se často projevuje u starších žen a čerstvě narozených dětí.

Když jsem mu včera posílal fotografie jak to vypadá, říkal že se opravdu zhrozil, ale na živo to prý nevypadá tak hrozně. Dostali jsme tedy Antimykotikum - Canesten, který je přímo na tohle, velice vhodný. Jednou až dvakrát denně ji mám vyndat z terária celou vzít takovou tekutou desinfekcí kterou jsme od pana doktora dostali poté namazat tímto Canestenem, dostali jsme k tomu ještě dva recepty na Antimykotikum, která obsahují hlavně: nystatin, mikonazol, klotrimazol a ekonazol. . Vydatně krmit, jelikož se mu zdála výrazně pohublá, hlavně ji mít v čistu, suchu a daleko od ostatních zvířat. Jakýkoliv kontakt se zvířetem raději v rukavicích, které jsme také dostali, stále vše udržovat v čistotě. Když mi odmítne potravu nenabízet jinému zvířeti a potravu podávat do té doby dokud bude žrát, klidně dva, tři pořádně vypasené potkany týdně a poté začít s větší potravou. Prý jsme to zachytili v počátku tedy přímo nějaká antibiotika zatím nejsou nutná, pomocí těchto přípravků by neměl být výrazný problém ji z toho dostat. Vyšlo mě to na několik stovek doufám, že to bude k něčemu platné.
Celou návštěvu u pana veterináře jsem si důkladně zapisoval byl z toho celkem překvapený.
Za měsíc by jsme se znovu měli u pana doktora ukázat zda se to nezhoršuje.
Tak jen doufám že se z toho tmavka dostane..
Teď se vyhřívá v teráriu pod žárovkou a vypadá spokojeně. :-)

zdar:-D kuchařko "u mě dobrý"
nejspokojenější není ta krajtule,ale kuchařka:-D
Canesten- je dobrý,ale pokud by ti nějaká zbyla nevyhazovat může se ti hodit;-) a nejen pro krajtuly.
- vjedný věci ti vet.lhal nemají to jen mimina a vykopávky;-)
Je vidět ad zápisků,že občas tě zakalit přináší už první ovoce-super.Taky si myslím,že terarista je "hobby"vet a někdy lepší.
Kdyby něco tak .....;-)

Šmejký cos nepochopil?Na těch břišních štítkách by to bylo vidět na první pohled.Bývají i trochu zdeformované a mezi nimi prostupuje červenavé něco co tam nemá být.Kdyby jsi věnoval pozornost literatuře,tak v ¨Nemoci obojživelníků a plazů¨jsou fotky.Jinak plísně vznkají v chladnu a vlhku,tak sucho a teplo i v noci.Dal bych vitamin B a C ve velkých dávkách.Béčko nepředávkuješ a céčko můžeš injekčně-Acidum ascorbicum,to je dobré.A samo i A,D,Ečko.Vitamíny a minerály asi nikdy neviděla.Zbytek Canestenu můžeš použít na plíseň mezi prsty na nohou.A propo',jakto,že nejste ve škole?

babal: už to chápu, děkuji za vysvětlení, literaturu se snažím studovat, sám doma mám několik knih a získávám knihy z internetu a snažím se pobírat co nejvíce informací, tu knihu "nemoci obojživelníků a plazů" se pokusím sehnat. Ty vitamíny určitě nejsou špatný nápad, ale nemám s tím žádné zkušenosti vůbec nevím co a jak. Nejspíše to seženu v lékárně, ale s dávkováním si nejsem jistý. Možná mě teď máš za úplného blbce, ale nikdo není dokonalý.
Proč nejsem ve škole? Na SŠ jsou teď prázdniny, alespoň většina středočeského kraje má jarní prázdniny, tímto dnem nám bohužel končí.

Ale vůbec tě nemám za blbce.Vitamíny koupíš v lékárně,ale to injekční Céčko ti napíše vet.Měl by ho i píchnout,když nemáš s tím zkušenost.Béčko nepředávkuješ a ostatní je podle váhy,Ale radši se poptej tady.Určitě tady mají zkušenosti s léčebnýma dávkama.

B-complex...tabletky a vem ty nejsilnější.C-ečko...injekce-napíše vet.,nebo Celaskon v tabletách-taky nejsilnější,A-čko...kapky,D2 nebo D3...taky kapky a E-čko...kapky.A a D opatrně na předávkování,u C muže mít zažívací potíže,ale nevýrazné,B se při předávkování vyloučí v moči a E tedˇ není moc třeba,ale neublíží.Nejlíp to dát do krmení.Tabletky do malého otvoru v břišní dutině a kapky natáhnout do stříkačky a vstříknout pod kůži krmného zvířete samozřejmě.

Hmmm, masakr. Ze by ta krajta byla zrovna nejtlustsi se taky rict neda. Na becko kup treba B-komplex (tablety nepotahovane), cecko muzes taky dat peroralne at se s ni nemusis zbytecne tahat k vetovi. Staci oboji rozmelnit v trosce vody, natahnout roztok do strikacky bez jehly a dostat to do krajty

Zdar, tak koukám že ses po včerejším rozhovoru opravdu rozhodl navštívit veterináře..
Mno, je to to nejlepší , co jsi mohl udělat a aspoň vidíš , že se potvrdilo to, co jsme ti s Honzou říkali.
Takže, příště se vybodni na rady kdejakýho imbecila a padej k vetovi, když si sám nevíš rady.
Nakonec jsi tam stejně skončil ;-)
P.S. pokud se to někoho dotklo, je mi to úplně jedno, když se kouknu na ten hnůj, co jste tady radili, tak se běžte stydět... Mimochodem, dělat závěr a diagnózu z fotek - dobří střelci :-?
PB

Přesně tak, jak jsem s Vámi včera mluvil nemohl jsem ani usnout. Tak jsem šel probudit rodinu, že potřebuji číslo na toho jejich známého veterináře. Tak jsem mu hned zavolal a domluvili jsme se na ráno než otevře ordinaci. Provedl různá vyšetření a doporučil to co jsem, již psal.

Teď jsem ho znovu natíral desinfekcí a tou mastí co mi dal veterinář. Do pusy jsem mu lehce stříkl vitamíny. C, B, A, D, E pak je tam taky železo atd. Je to takoví prášek, který se dává malým dětem. Tak jsem ho rozmělnil a lehce ji ho stříkl do tlamy. Polkla a teď má v sobě nějaké ty vitamíny. Nakrmil bych ji klidně hned, ale dále ji chci nechat v klidu, a krmit až v pondělí.
Jak často mám ty vitamíny podávat? Denně?

Mno, je to to nejlepší , co jsi mohl udělat a aspoň vidíš , že se potvrdilo to, co jsme ti s Honzou říkali.
Takže, příště se vybodni na rady kdejakýho imbecila a padej k vetovi, když si sám nevíš rady.

Přesně tak, Mrožáku.Noviny, nerosit, krmit pořádně a spraví se to;-)

příště se vybodni na rady kdejakýho imbecila

Jak říkal Melda.Zřejmě je tu boj o fiktivní postavu nejlepšího teraristy na poradně.Už jsme napsali svůj názor, takže férovej Pájo, budeme my za imbecily.;-)

To broz.pavel. Jestli byl ten imbecil míněn na mě, tak si zřejmě nějakej drsnej expert. Psal sem jasně - Z fotek se dá těžko určit, jestli v jsou v rankách nějaké bakterie, plísně, houby. Takže závěr ani diagnózu z fotek sem neudělal. Za svým názorem si stojím - Držet krajtu ve sterilních podmínkách, při zhoršení navštívit veterináře. Jestli sem napsal ještě nějaký hnůj, tak který?

Tak za prvé: nevím nic o tom, že bysme spolu někdy pásli husy a tykali si,
za druhé - cituji .....Řekl bych, že asi půjde o nějaké mechanické poškození, které by se při úspěšném svleku ztratilo. Ale může za to i více faktorů, poranění, špatný svlek, špinavá nádrž. Určitě krajta nebyla ve správných podmínkách, to je celekm jasné. Osobně bych držel krajtu ve sterilních podmínkách, to hlavně. Heřmánek by také neměl ublížit. Pokud by se to zhoršovalo, zvětšovalo, plísně, houby atd. rozhodně navštívit veterináře. Stáří nahodou nevíš?

Pokud toto není hnůj, tak co to je? Jaké mechanické poškození? Má fantazie mi velí , že bylo myšleno, že krajta se snažila někudy protáhnout, selským rozumem vyhodnotím, že by se jednalo v takovém případě o ránu po celé délce těla , od hlavy ke konci ocasu a nikoli fleky u konce těla.

Ale to je jen má faktazie, nechám se poučit, jak toto bylo myšleno.
Za třetí - pokud neumím/ nemohu/netroufám si / nejde - cokoli zjistit z fotek, tak raději neradím, ani koupel v heřmánku, ani v ničem jiném.
Ne vždy se tazatel může dozvědět to, nač se ptá, nebo může napáchat ještě více škody, než je nutné, ale to Vám asi nedochází že?
Za čtvrté. to zda jsem drsný nebo hladký expert, není k tématu a tudíž opět hnůj.
Takže toto všechno mě vede k jednomu jedinému závěru: zde radí každý každému aniž by znal problém v domění, že i špatná rada je pořád lepší než žádná.
Bohu žel zjišťuji, že lidé, kteří jsou z mého pohledu ( i z oněch fotek ) schopni rozeznat problém o který jde, tady buď nejsou, nebo dotyčnému tazateli píši max. SZ a ostatní, kteří by spíš měli " hltat " rady od oněch lidí, kteří již něco v chovech dokázali a ne, že tady každý radí a na následky pro zvíře nehledí.

Ale rád přistoupím na Vaší hru, já vás neznám a tak bych byl moc rád, kdybyste byl tak laskav a představil se a třeba prozradil, co jste ve svých chovech zažil, odchoval apod...
Pravdou je, že já jsem začátečník, teraristiku dělám za 14 dní rovný týden a ano příspěvek byl směřován na Vaši adresu.
Já jsem se tedy představil a byl bych moc potěšen, kdybych tedy věděl, s jakým chovatelem mám tu čest.
Pokud jste opravdu chovatelem a ne jen držitelem " guttáťáka Karla " a napíšete tedy Vaše zkušenosti, rád se Vám zde omluvím.
PB

Bral sem jako důvod k tykání to, že o mě mluvíš jako o imbecilovi. Můj selský rozum mi zase říká, že rány, kdyby se snažila někudy protáhnout, by měla pouze v nejtlustší části a nikoli od hlavy až po ocas. Psal sem, že heřmánek by neměl ublížit a také by neublížil, spíš naopak. Nemám potřebu představovat ti sebe ani svůj chov a to poslední po čem toužím je tvá omluva. Asi sem si bral tvůj příspěvek příliš osobně, ale po přečtení některých tvých dalších příspěvků vidím že je to spíš tvůj povahový rys. A nesmíš si tak křivdit, vždyť hady chováš za 14 dní 1 rok a to už je nějaký ten pátek;-)

Tak jsem si dnes přečet téma zde na teraporadně o podávání vitamínů hadům a asi i na mě platilo to,že jsem imbecil a kydám hnůj.Takže se ti šmejký omlouvám.Nicméně podotýkám,že jediní hadi co mi ,,chcípli''byli ti co my léčili veterináři.Dva a to docela renomovaní a na plazi odborní.To tě samozřejmě nechci zrazovat od veterinární pomoci,chodím tam se psem.