Mravenci - co jsou zač a co to dělají?
Ahoj,
dnes jsem na kraji lesa narazil na mraveniště v pařezu. Po bližším prozkoumání jsem zjistil, že se tam pohybují 2 druhy mravenců, vzájemně spolu žijící.(?) Tak by mě zajímalo:
Co je to za druhy?:
Proč jsou spolu v jednom mraveništi a neútočí na sebe?:
A proč se takto vzájemně přenášejí (přenášený mravenec byl živý a zdravý)?:
Těch černých tam bylo méně a taky jsem si všimnul, že ti velcí barevní nosili různou kořist, ale ne do toho pařezu, ale tahali to někam jinam, bohužel jsem nezjistil kam .
Moje teorie: Ti větší si podřídili ty menší a nebo žijí v symbióze?
Tak jak to je? Díky za odpovědi .
Zdravím,
hodně zajímavá věc. Občas se to stává, že mravenci rodu Formica (ti červenohnědí) tolerují jiný druh. Dokonce existují i parazitické druhy a to by mohl být i tento případ. Mám totiž pocit, že je to také rod Formica - F. fusca, ale tam nevím, zda takto mohou žít... Zajímavé. VH
Přenášení není nic neobvyklého - nevíte, jak jsou ti přenášení mravencí staří a co s nima může být - pojem zdravý mravenec je bohužel subjektivní :)
BTW - máte je moc pěkně nasvětlené, čím jste si "svítil"?
Zdravím, do mravenců sice nedělám, ale fotky jsou úžasné. Jen by mě zajímalo jakým objektivem jste je fotil?
Aha a já k tomu chtěl napsat, že fotky jsou nic moc, protože jsem neměl moc času na focení
Tak díky
Je to foceno digi zrcadlovkou PENTAX K100D + objektiv Sigma 105mm/2.8 + svíceno makrobleskem PENTAX AF-160FC.
To přenášení, nevím teda jestli byli ti přenášení (bylo jich celkem dost...) uplně zdraví, každopádně, když je ten mravenec pustil tak normálně odběhli, ale kdo ví co jim bylo .
Jinak, budu to tam pravidelně sledovat, mám to cca 100m od baráku, tak není problém . A když se tam něco zajímavého stane, dám vědět . A taky zkusím udělat nějaké "lepší" fotky .
P.S.: A nevykejte mi
Fotky jsou opravdu super.
Zkus se na jejich chování zeptat na těchto stránkách: mravenci.wz.cz
Nejsem si jisty, ale dle meho to budou mravenci stejneho druhu. To co jsi nafotil jsou pravdepodobne delnice ruzneho stari, kdy krom vyvojoveho stupne zastava i jiny ukol v ramci chodu mraveniste.
No, to asi ne. Ti černí mravenci jsou zcela jinak velcí a ti už vážně nenarostou :) Ale stejný druh to být může, leč nevím :)
VH
Zeptal jsem se na to kolegy mravencare - je to prej velmi bezny jev - kolonie Formica fusca (cerna) uvnitr kolonie F. sanguinea. VH
Aha Tak už v tom mám jasno Teď jsem ještě googloval jejich jména, tady je to taky popsáno: http://cs.wikipedia.org/wiki/Mravenec_loupe%C5%BEi v%C3%BD
Ale každopádně zajímavá věc
Prej jsou takové kolonie často doprovázeny myrmekofilníma broukama :)
Tak třeba budu mít stěstí a nějakého tam najdu, u těch Formica sanguinea prej bejvaj drabčíci Dinarda dentata (Google ). Zatím to venku vypadá na pěkné počasí, tak tam odpoledne zajdu a omrknu to tam pořádně a zkusím udělat taky pár cvaků .
Super téma, hodně mě zaujalo
Tak to jsem rád
Plně souhlasím. Za poslední dobu jedno z nejzajímavějších témat. A fotky jsou opravdu výtečné!
Tak jsem se dnes zase stavil u mravenců a mám pár nových poznatků a fotek...
Domovské mraveniště Formica sanguinea objeveno?
Pravděpodobně jsem dnes našel jejich rodnou "hroudu", i když se mi to moc nepozdává, protože se jedná o nevelký kámen, pod který vede jen pár vchodů. A vzhleden k množství mravenců včera se kolem pařezu pohybujících (dnes moc ne, bylo zataženo), tak je to divné. Ale pozoroval jsem, že tam nosí potravu a také ukořistěné "otroky" (do pařezu ne),tak to asi bude ono. Je to cca 4 metry od pařezu. Takže ten bude asi původním domoven těch černých (Formica fusca).
Asi 1,5 metru od pařezu jsem objevil další mravenište Formica fusca. Není moc velké, je to vlastně jen pár děr do země. Ale už i tohle se stalo zdrojem otroků. Každou chvíli z něj vylezl nějaký F. sanguinea a nesl si svoji oběť .
Taky jsem zahlédnul pár F. fusca jak nesou svoje vlastní do svého mraveniště, směrem od mraveniště F. sanguinea. Je možné, že nosí zpět ty unesené? Vážně nevím .
A jeden F. fusca si nesl dokonce toho velkýho :
A jedeme dál... Snad vás nenudím ...
Další zajímavá věc, kterou jsem tam viděl. Jeden F. sanguinea chytil druhého za tykadlo, ten se nejdřív bránil, ale pak se skrčil do transportní polohy a nechal se nést. Ale proč ho chtěl přenášet nevím, ale...
...taky jsem tam pozoroval, jak jeden F. fusca tahá za tykadlo F. sanguinea. Asi ho taky chtěl někam přenést. Na fotkách jsem si pak všimnul, že ten mravenec byl zraněný, měl trochu promáčknutý zadeček a trochu "krvácel". Takže to co naznačil VH asi bude pravda - přenáší pravděpodobně zraněné a oslabené jedince (a otroky ). Na téhle fotce to není zrovna moc vidět, ale prostě se nejlíp povedla :
Dále jsem v okolí mravenišť zahlédnul tohoto drabčíka. Je možné, že je to jeden z těch myrmekofilních druhů. Velikost tak do 5 mm. Tímto prosím o určení:
Přímo na pařezu se pohyboval a zkoumal okolí tento mravenec (taky prosím o určení ):
Asi tak půl metru od pařezu mají mravenistě v malém pařízku tito drobečci (určit prosím):
A o nějaký 20 metrů dál jsou tito (samozřejmě, že je blíž spousta další mravenišť, ale tam jsem dnes nic zajímavého neviděl):
A v jejich mraveništi se pohyboval tento drabčík (ta mšice nevím kde se tam vzala ):
A pak tam byl ještě jeden vetřelec:
Všecko určit prosím .
To je ze dneška asi tak vše .
Na závěr ještě 2 momentky pro fajnšmekry:
TwistrMan
kks . . stale viac a viac uvazujem nad zalozenim kolonie. . . som mal v BA moznost ale nejako som sa toho bal.
Inac perfektne fotky a aj koment . . .zaujimava tema konecne (pre mna)
Včera jsem se na chvilku stavil u mravenců... A zas něco! :
Zjistil jsem, že mravenci F. sanguinea nekradou pouze dospělé mravence F. fusca, ale také jejich vajíčka (takže odnáší pravděpodobně i larvy a kukly.(?) Nevím, neviděl jsem). Ale neberou je v takovém množství jako dospělce. Únosce vajíček jsem tam totiž za 15 minut viděl dva, zatímco s dospělcem desítky...
(fotka nic moc, protože s tím běžel jak o život )
To je z objevů všecko ...
Pak jsem ješte zaznamenal 2 zajímavé okamžiky z jejich života:
F. sanguinea a F. fusca společně loví housenku:
A dále F. sanguinea táhnoucí klacík... Tedy broučka a klacík :
Ten ne a ne se ho pustit... Tak mu jeden F. fusca musel pomoct, pak povolil. Ale nevzdával se a jak byl unášen, zachycoval se čeho mohl:
Pak ale mravenec nasadil hodně nepříjemný chvat - mravenčí kravatu a to už brouček neměl šanci...:
TwistrMan
smekam
Pridávam sa, naozaj krásne fotky a tiž tie príbehy k tomu, pekné ,,rozprávky" na dobrú noc
Dnes bylo po dlouhé době krásné počasí, tak jsem mohl zase navštívit ty moje mravence . Nic moc zajímavého se tam nedělo, ale něco málo jsem tam cvaknul...
V jednom mraveništi F. fusca jsem našel tohoto drabčíka. Kdyby někdo věděl přesný druh, budu jen rád :
Dále jsem tam zahlédnul tohoto mravence. Podle mě je to královna F. sanguinea. Ale jistej si nejsem. A taky nevím kde se tam vzala. Mravenci se rojí na podzim, ne?:
Pak jsem pozoroval, jak nějaký mravenec (druh nevím) držel jednoho F. fusca za nohu a něchtěl se ho pustit. Až schytal pár kousanců od F. sanguinea, tak bylo po něm, ale stejně se nepustil. Tak se chudák musel tahat s mrtvolkou (pak jsem ho osvobodil ):
O něco pozděj jsem zahlídnul, jak si to nějaká housenka štráduje kolem mraveniště F. sanguinea. Když na ni zaútočil jeden F. sanguinea, tak do něj kousla a odehnala ho. Ale pak se jich do ní pustilo víc a to už neměla šanci . Ale nechtěl jsem do toho nijak zasahovat, tak to prostě chodí :
Pak jsem se musel zasmát. Mravenci F. sanguinea si nesli housenku. Zatáhli ji pod kámen do mraveniště. Pak ji zas vynesli ven a pak zas do mraveniště a pak zas ven atd... :
A nakonec dám ještě 2 momentky:
P.S.: A ještě tohle: http://tera.poradna.net/q/view/134357-pavouci-dete rminace
Ehm, takže mravenci se rojí na jaře a v létě... ale i na podzim (pokud je teplo) .
Dneska jsem měl možnost to i na vlastní oči sledovat. Konkrétně mravence Camponotus ligniperda (Mravenec dřevokaz). Zejtra k tomu něco málo napíšu a hodím nějaký to foto, dneska už nemám čas...
Tady je něco o tom rojení: http://tera.poradna.net/q/view/134526-mravenec-dre vokaz-camponotus-ligniperda-rojeni
Včera jsem se byl po delší době podívat na mravenište. Ale mravenci nikde , zahlíd jsem tam jen jednoho se potulovat. Nevím co se tam stalo, jestli je napadli jiní mravenci a pobili je tam, nebo se snad přestěhovali jinam? A nebo byli všichni schovaní v mraveništi? Ale proč, však bylo pěkně... Fakt nevím co se stalo . Ale vypadá to, že s jejich pozorováním je konec .
Dobrej den,děláte ještě pozorování mravenců???Doufám že jo,protože to umíte dobře s fotákem a taky to umíte dobře okomentovat.Dejte mi kdyžtak vědět,ok? ano ne
Mohl by prosím někdo determinovat toho drabčíka výše?
tyjo .. pridavam se do zastupu tvych obdivovatelu, vsechny tvy fotky (i v jinych tematech) jsou nadherny *thumbs up*
Doporučuji navštívit toto slovenské fórum, které kam chodí zkušení "myrmekofilové". index.php
K přenášení mravenců: Chovám ten nejběžnější druh mravenců - Lasius niger. Když se stěhují z formikária do formikária, tak mnohé dělnice vezmou své sestry a přenesou je do nového mraveniště. Zřejmě je to efektivnější, než vysvětlovat cestu.
ty mravenci které jsi viděl tak byli myslím že loupeživý a ty kradou cizí dělnice a vajíčka
Doporučuji se zaregistrovat zde: forum.mravce.info neboť tam chodí plno odborníků a milovníků mravenců, takže fotky budou náležitě oceněny a otázky fundovaně zodpovězeny!
Ale no tak, tohle vlákno je už 3 roky starý. :D