Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno První pomoc Coronella austriaca

Zdravím,
chytil jsem užovku hladkou. Problém je, že má zcela deformovanou dolní čelist a krky má rozseklý asi 3 cm od konce hlavy směrem k tělu. Potřeboval bych poradit nějakou první pomoc, protože dnes veta neseženu. Napadlo mě namazat krk Framikoinem a vyčistit rány. Fotka je focená v rychlosti, omluvte kvalitu. Předem díky.

Vím, že předbíhám, ale zeptám se: Co s příjmem potravy?Ta dolní čelist je fakt deformovaná a nepoužitelná. Někde jsem četl, že Coronella girondica krmili sondou do žaludku. Tuším, že to byly vajíčka a voda, ale nevím, jestli by to šlo i tady. Jo a ohledně veta: nějak mě neláká představa, že k němu přijdu, on to nastříká Ajatinem a já vypláznu 1000 (u nás normálka).

Krmení sondou je v tomdle případě jediná možnost.Kdysi jsem měl taky koronelu a krmil ji stehýnkama myší.Jednou jsem ji dal na radu kamaráda sondou,bylo to fajn jen mi to zabíralo dost času,ale dal jsem mix.maso,vejce a pak pdle hustoty přidal teplou vodu,aby to nebylo studený.S tý fotky to nejde poznat,ale co ,,roury''do plic a do žaludku?Jestli i to je poškozený,tak bacha,abyses trefil do tý správný ďoury.Ta sonda je nejlpší skleněná trubička,na konci aby nebyla ostrá,pak pkousek plastový hadičky a nakonci stříkačka a v tý voda,která tlačí potravu v trubičce,ale to asi všechno víš.Možná bych nehledal veta,když tam není plazí odborník,spíš nějakýho zkušenýho hadaře.Toť můj názor.Držím palec.

No jo,ale taky je to chráněný zviřátko a ty ho lovíš,taháš,máš ho nepovoleně doma,jsi v pěkným průseru.No,ale my tady ti to zajisté odpustíme,že.To,žes ji srovnal tlamu je dobrý,teď, jak jsem psal,aby měla v cajku i ten vnitřek.Jít k Velenskejm néjni až tak špatnej nápad.V ZOO na vrátnici ti poraději za kým jít,kdyby tam P.Velenskejch nebyl.Měl by tam bejt i veterinář,tak bys mohl mít štěstí.

Snaha je to chválihodná, nicméně:
Nemyslím si, že by se tohle zvíře ještě někdy mohlo vrátit do přírody jakožto zástupce produktivní populace.Takže je to defakto jen pomoc konkrétnímu druhu a i tady se dá spekulovat, zranění je dosti rozsáhlé, takže nevím, kupříkladu doživotní krmení sondou mi připadá jako nesmysl. Tohle rozhodnutí je ale pochopitelně na bedrech někoho kompetentějšího.
Ad zoo, ačkoliv jsem skoro ze Zlína, tak Lešnou znám jako svoje boty, krásná zoo, ale s Prahou bych ji asi nesrovnával. Myslím, že v Pražské zoo se o ni postarají, co jsem měl tu čest poznat, jsou tam lidi správní lidi, na správných místech:)
Jinak teda snaha se cení a já Ti držím palec, abych se pletl.

já to vztáhl spíš na tu koronelu

Ale coronelly taky občas žerou myšky, všechno jde.;-) Ovšem, já bych se teď vyprdnul na krmení a pár týdnů (to vydrží o hladu) jí nechal hojit. Rány (nedokážu posoudit, jestli by to nechtělo sešít, ale minimálně na tom krku jo -takže veterinář) nechat, co nejvíc zahojit, oplachovat betadinem a mazat nějakou hojivou mastí (veterinář poradí). A až potom jí zkusit nakrmit (zřejmě bude třeba ta sonda - hlavně ne žádnou skleněnou trubičku na hadičku, nevím, co bys s ní dělal, kdyby to sklouzlo někde v jícnu, veterináři mají normální sondy celé z plastové hadičky a na konci oblé, dáš jí na stříkačku a jedeš). Až to bude vyhojené lze zkusit nabídnout hole (třeba i napachované) nebo i rozporcované hole na mističce, někdy to berou celkem ochotně, i když mám obavu, že po tom stresu... Spíš bych jí, pokud by byla v září už v pohodě a díky sondě v dobrém výživném stavu vypustil poblíž místa nálezu.

No jo kluci,koronelu jsem měl jednu,ale přez dva roky,přez všechny pokusy a rady nikdy si nevzala sama nic.Letosnejk:najadku taky jen jednu,taky asi dva roky,naučenou na myši jsem ji už koupil.S tou sondou je jasný,že musí bejt tak dlouhá aby čučela,ale máš recht,že jsou sondy celoumělohmotný.

Je to sice pěkná snaha, ale pokud by milá coronella měla býti odkázána do konce života na pomoc člověkem, tak mi to přijde jako zbytečné, až kontraproduktivní.Nejlepší názor co tu padl byl ten, že by si zasloužila po částečném vyhojení vypustit na lokalitu nálezu, děj se vůle přírody..

Taky jsou záchraný centra.Jedno jsem loni navštívil s poštolkou se zlomeným křídlem.Ve Vlašimi.Tam bejvaj nadšenci,ty by se postarali.Včetně veterinárního ošetření.Třeba i do konce života,třeba by nebyl tak dlouhejKdybys ji neulovil,tak zinkla,myslím,že přez veškerý regenerační schopnosti a snahu,když ji pak pustíš,nebude mít tu správnou zásobu na zimu a zinkne taky.I když zázraky se dějí...Jinak jo, je to kontraproduktivní,ale zase ji máš zadáčo...je to práce navíc,terárko navíc,elektrika taky néjni levná...atd.atd...proti je víc než pro...

já hlavně nechápu smysl. Super, svým způsobem je chválihodné, že se někdo snaží zachránit poraněné zvíře, ale z mého pohledu ten had ztrácí na významu, pokud nebude v přírodě,kde by se zapojil do reprodukce, popřípadě posloužil predátorům jako potrava. Tak to prostě chodí. To že ji zachráníte aby dožila do konce života v lidské péči, je záslužné jen z našeho lidského pohledu od kterého se snažím oprostit

Dnes jsem nad tím přemýšlel. Jedu do Prahy, takže ji musím vzít tak jako tak sebou. Pokusím se nějak domluvit s někým kompetentním v Zoo Praha. Pokud ji vemou, tak jim ji přenechám, pokud ji nevemou, tak ji zase povláčím zpět (což se mi kvůli ní nechce) a udělám to dle rady Krokodýla: vyléčit jak to jen půjde a pak vypustit. Děkuji všem za názory a rady...