Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem koupě ještěra

dobrý den, už několik měsíců se rozmýšlím nad pořízením nějaké ještěrky. zkušenosti s nimi vlastně pořádně nemám, pouze jsem se občas starala o sousedovi (gekoni, trnorepi) ovšem vždy šlo pouze jenom o krmení. Před půl rokem mi soused nabídnul k chovu pár trnorepů, nakonec jsem odmítla vzhledem k mé nezkušenosti, byť s cites by ani tak nebyl problém, jako spíš s tím že jsem odmítla dělat pokusy na tak krásném zvířeti vzhledem k jeho náročnosti. Ale myšlenka na ještěrku už mi v hlavě zůstala. Po studování nároků různých druhů, jsem si vyhlídla agamu vousatou jakožto celkem vhodného kandidáta, ovšem padla mi do oka ještě čukvala zavalitá, ale prý je o dost náročnější, ovšem nevím, není o ní na internetu moc informací. A tak žádám o radu. Jakého ještěra? terárium se bude vyrábět přímo na míru až si budu jistá tím, kterého chci, takže ohledně velikosti není problém. Vzhledem k tomu , že můj otec pracuje v plzeňské zoo a s místnim znalcem ještěrek se zná, tak by nebyla nouze ani o radu a pomoc, krom jiného znám dobře ředitele plzeňské zoo, který je též velice zkušený terarista a zcela jistě by mi též pomohl. Takže jaké má čukvala "speciální" nároky, krom toho že potřebuje vysokou teplotu? myslíte si že je vhodná pro začátečníka? nebo mám raději začít s agamou vousatou. děkuji za jakékoliv rady.

tak můj názer je,že krom nedostatků informací "které by jste se dozvěděla pravděpodobně jen v Zoo kde je mají"
by byl problém také se scháněním tohoto ještěra.
Délka a vlastně i nároky na světlo a teplotu+- jsou podobné.Jen to chce o něco více zeleně na_ukor hmyzu na rozdil od agam.

Když se to tak sečte... doporučil bych agamu.

doufala jsem že tady by se našel někdo kdo by nějaké informace měl, a ještěra by mi scháněl právě ten známý ze zoo, takže myslím že pokud ho nesežene on tak už asi nikdo. a co se týká jídla hmyz mi nedělá problém, ovšem máma z něj není nadšená a tak by se sama přikláněla k něčemu více býložravému, byť klidně ne pouze býložravému, občas by nějaký hmyz snesla. Byť se o ještěrku budu starat pouze já tak přece jenom bydlím stále pod její střechou tak se snažím jí trochu vyjít vstříc.

Já bych určitě dopporučila agamu vousatou. Je poměrně nenáročná a má velmi dobrý charakter. Jako jedna z mála ještěrů se dá trochu ochočit. Máme doma agamu a je to skvělé zvíře,rozhodně doporučujeme!!

cena v mém případě nebude tak šílená, jelikož terárko bude vyrábět táta v práci a a veškerý vybavení bude získaný protekčně, plus protekční cena bude i u ještěrky.. a krom si myslim že ikdybych musela platit plnou cenu za všechno tak se to vyplatí, zrovna na tomhle bych nešetřila a neorientovala se podle ceny

ještě se chci zeptat...jak velký terárium by bylo zhruba vhodný aby na něm táta mohl začít dělat. a dají se čukvaly chovat samotné, nevadí jim nějak výrazně nepřítomnost jiného společníka, byt se jim budu věnovat pravidelně, nebo je lepší mít jich více?

Ahoj, čukvaly jsou velice společenské a často vyhledávají fyzický kontakt, takže jim samota nedělá dobře. Takový singl se sice rychleji a lépe ochočí, jiného ještěra mu ale člověk při nejlepší vůli nedokáže nahradit (celkem dobře se to dá suplovat soužitím např. s vousatkou, ale to je spíš východisko z nouze). Terárium by mělo mít plochu dna tak 120 na 80 cm pro pár anebo 1.2 a vysokou vrstvu substrátu s norami. Výška může být obdobná jako u pogon, klidně ale i větší, s rampičkami na 3D pozadí a větvemi pro šplhání :-)