Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Březí samička chamíka, neklade!

dobrý den,
máme roční samičku chamíka. Asi před 4 dny začala hrabat v terárku jamky. Takže jsem pochopila, že bude klást ( není oplodněná ). Ale jelikož je adresivní, nemůžeme jí přenést např. do kyblíku, kam by mohla naklást, tak jsem jí dala do terárka malý kyblíček s navlhčeným, teplým substrátem. Toho si ani nevšimla a hrabala kolem další jamky. Po dvou dnech jsem vyklopila substrát a udělala jí v rohu, kde hrabe ječastěji vysokou hromádku. To vždycky jen celé rozhrabe a nic. Rosím víc, aby měla dost tekutin, teplota 30-35 stupňů. Prosím o radu, co dělám špatně popř. co mám udělat, aby už nakladla. Nechci aby se jí něco stalo.
děkuji za rady. K.

udělala jsem vždy několik hromad na různých místech, pořádně mokré, vyhřáté.každá si vždy našla svoje místo.pití je důležité, před kladením už nebude jíst, vhodné je dávat ad3 ale fakt maličkou
kapičku.snadno se může předávkovat.pokud začne nějak blednout, unaveně polehávat vem ji k doktorovi.může jí dát oxytocin.poradí ti.hlídej si očička,aby se jí nezačly dělat tmavé kruhy ne zapadat oči.pak to jde rychle a může ti umřít.už se mi to stalo dvakrát.je to pak smutný.
hrabala mi samice třeba i týden předem.když měla začít snášet, už zůstávala v díře častěji nebo dokonce ztrácela vejce.ať ti to dobře dopadne

vhodné je dávat ad3 ale fakt maličkou
kapičku

Jo, není nad dobrou radu (jak jí oddělat), v "malé kapičce" AD3 může být i několik tisíc MJ, vzhledem k doporučenému dávkování a váze chameleonice by jí to dozajista neprospělo, spíš by jí to dost účinně vyplavilo vápník. Pokud má chamík nějaký zdroj uv B, případně je potrava saturována v dostatečném množství nějakou slušnější vitamino-minerální směsí (což pravda nevíme), tak je dost nepravděpodobný nedostatek vit. D3 (je ho potřeba opravdu poměrně málo), větší problém bývá v dotaci vápníku, obzvláště u kladoucích samic. Takže pokud něco dodat, tak spíš vápník (ovšem nevíme kolik ho ve skutečnosti dostává).
Co se týká oxytocinu, tak u plazů obecně moc efekt nemá, většinou má větší efekt dodání calcia.
Co se týká dostatečné hydratace, tak samozřejmě souhlas.

Pro zadavatelku: teplá voda moc nepomůže, brzy to vystydne, vhodnější je prostě dostatečná vrstva mírně vlhkého písku někde poblíž žárovky (někde lehce stranou) nebo mírné ohřívání dna zespoda (topný kabel apod.), resp. prostě dostatečné teploty v prostoru terária, samice si to správné místo najde. Teplota substrátu nemusí být až tak vysoká, stačí okolo 24-26 st.

Děkuju za radu. Cvčky jí posypávám buď Roboran pro exoty nebo Herba Med Calcium. Ve větším množství ten Roboran. Mám i zdroj UV B, takže zde bych problém neviděla. Namýchala jsem jí trochu vápníku do vody, aby měla příjem i během toho, že nežere. Dala jsem hodně navlhčeného substrátu do rohu, kde hrabe nejvíc, tak uvidíme, zda naklade bez problémů. Držte palce, je to naše první kladení :-).

Měla jsem ad3 od doktora s kapátkem,zatím jsem teda žádnou nepředávkovala.nad některé hromádky
stáhla žárovky do různé výšky, aby hromádky byly prohřáté.je ale pravda, že má ještě vyhřívanou podlahu od dalších terárek.ten oxytocin nám pomohl s kladením, ale nesmí být samička vysílená
a právě odvápněná.jen jsem napsala, co s nima dělám já. nechci nikomu špatně poradit, aby
se vám něco přihodila.

předpokládám.žádná mi neumřela.jen o jednu jsem přišla a ta byla právě odvápněná
a zesláblá a už nedokázala snést.jinak mi doporučil po 5 dnech kapičku.třeba to je nesmysl, ale držím se toho a žádné problémy nemám.Mám chamíky 6rok, samičky 4 a zatím v poho.

Když chce samička klást tak nežere, že jo? ta moje nežrala, ale dnes už zase žere. Ale pupek má pořád a asi nic ještě nenakladla, tak já tomu nerozumím :-). Může mít i planou snůšku? ale hrabe pořád. Teda jen tu jednu hromadu, kam jí dávám navlhčený substrát. Jak veliká jsou vajíčka? děkuji za info. K.

Já chovám chamíky 5 let. Za tu dobu jsem měla 5x maldé, z toho jednou byla vajíčka do jednoho špatná, neoplozená. Vždycky ale byla snůška po oplození samcem. Nikdy se mi nestalo, že by samička snesla vejce, aniž by předtím nebyla spářená se samcem.Takže to je moje zkušenost. Jinak hrabat může klidně i když se nepřipravuje ke snůžce. Třeba se jí ne líbí v terárku.Pokud má v sobě vajíčka, tak v posledních dnech jsou opravdu markantně vidět a samička nežere, protože jí celé tělo zaberou vajíčka(já měla u první snůšky 57vajec). Když vidím, že hrabe a časově (po oplození) by už to přibližně mělo bý, dám jí do kýble s pískem a přiklopím víkem. Vyhrabe si noru, snese vejce, zahrabe je a čeká, až jí otevřu. Pak jí dám do terárka, dám pít a za pár hodin už přijímá potravu.

Taky přispěju do diskuze mojí zkušeností. Chamíky chovám 3tím rokem. Samice mám tedy teprve rok, ale už jsme stihli (mám dvě samice)3 snůšky. Z toho jednu neoplozenou, kterou samice vytvořila sama od sebe již ve věku 7 měsíců a snesla tuto snůšku 37 vajec. Druhou snůšku jsem již nechal spářit a jedna samice snesla 47 vajec a druhá samice dnes 60 vajec. Kdy bude snášet se dá jednoduše poznat na chování samice. Za první: doba březosti (od spojení se samcem až po kladení) je vetšinou +-25 dnů, v průběhu těchto dnů samici vydatně krmím, zásobuju vitamíny, minerály a vápníkem. Pár dní před snášením přestává mít zájem o potravu páč má v břiše už místo jen na vejce. Poté se každným dnem či hodinou začnou vejce rýsovat na bocích břicha a samice začne být nervózní. V tu dobu připravím kýbl tak, jak má být = 20cm výšku substrátu (já dávám rašelina písek) vlhký, udusaný, teplota okolo 26 stupnů. Ani jedna má samice nehrabala v teráku zkušební jamky, prostě jsem jen podle silné nervozity a obrysů vajec na těle samice odhad, kdy je zhruba ta spávná doba, dal do kýble a když začla hrabat vše je v pořádku, když ne dal jsem jí zpět do terárka a další den zkusil znova a to už se většinou chytne :-). Samici v kýbli nechámj celý den. Ráno samici již čeká na vyzvednutí (vše důkladně zahrabáno, samice je vyhublá a má na helmě, končetinách, ocasu a břichu hlínu. Samičku tady vyndám, dám do terárka, zavodním když chce potravu tak nakrmím. Pak vyhrabu vejce spočítám, zvážím, připravím vermikulit dám do krabičky pak do inkubátoru a půl roku čekám.

každej chameleon se brání :-) prostě způsob jejich obrany, není to štěně ani kotě aby se s vámi mazlila takže prostě jí opatrně pomalu chyťtě a vyndejte nebo valákejte na potravu. Co kdyby potřebovala akutně k veterináři to jí taky nevyndáte??? A jestli nemá vhodné podmínky na kladení a opravdu chce snášet a vy jí nedokážete vyndat tak veřte že k tomu veterináři bude muset :-(