Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Stromák - inspirace

Ahoj,

budu mít klasický všechny nadzvedávací dotaz. Nějak mě chytl návrat k teraristice (před pár lety fakt ve velkém sklípkani a bezobratlí) a pár hadíků. Stavím další terárko a rád bych nějakého stromového hada.

A teď přijde ta klasika - levný, hodný, barevný, exotický, s vodotryskem :)

Chtěl bych nějakou inspiraci, abych se rozkoukal, ne úplně pevné mantile jsou řekněme:

- vcelku dostupný had, rozumně drahý (pro mě NZ11 max do 2500CZK, řekněme. )
- alespoň trošku atraktivní
- nenáročný až středně náročný (nebudu machrovat, takže upřímně)
- raději suché nebo polosuché terárium
- kousavost není problém, spíš naopak (získání zkušeností), ale fakt to není podmínka :o)
- na jeďáka si pár let ještě netroufám :o) takže tudy ne :)

Předem díky

solidus.

Suchý tera upřednostňuju z toho důvodu, že obecně je to míň problematické :)

- stavím z OSB desek (mají impregnaci, to ano + vždy vytvořím pozadí, které taky do jisté míry odolává vlhkosti, ale i tak prostě)
- v suchu se obecně hůř daří roztočům, plísním atd.
- o vlhké terko je nutné se více starat - v suchém je jedno, když odjedete, teď to přeženu, na tejden pryč ....
- mám možnost mít terárka jen v ložnici (byt 2+1) a tam je samozřejmě v noci otevřený okno, takže větší pohyb vzduchu a pokles teploty (i teď v létě je to cejtit) a samozřejmě v zimě se noci v ložnici větrá - opět pohyb vzduchu i když teplotu jsem pak schopnej udržet žárovkami apod. V kombinaci s vlhkostí je trošku vyšší riziko zdravotních komplikací - byť jen "kašlík" :o) nebo to vidím moc "předposraně" ?

Podle mě se té vlhkosti zbytečně moc bojíš. Pokud chceš doslova stromáka, tak to jsou většinou hadi z pralesů, takže tam požadavek na vlhkost je.

Pokud bys upustil od ryzího stromáka, tak co třeba Morelia spilota? Těžko radit. Zkusil bych se na to podívat opačně. Vyber si hada, co se ti hodně líbí a udělej pro něj vhodné terárium.

nebo to vidím moc "předposraně" ?

dá se říci :-)

Ono zase ani u zvířat, co jsou z tropickýho deštnýho lesa je lepší to s tou vlhkostí nepřehánět. Né abys tam měl bažinu, to totiž neradi i ti hadi ;-) večer narosit a do dalšího rosení prakticky vyschnout, substrát na dně převážně suchej nebo jenom mírně vlhkej, možno s vlhčím koutem (třeba krabice s rašeliníkem, lezou do ní i stromáci když maj tu potřebu). Třeba tý odchovový Gonyosomy nebo nějaký stromový krajty bych se z hlediska vlhkosti vůbec nebála, řada lidí je má v tera z OSB ;-)

asi takhle, ona ta bedna s vlhkým substrátem je dobrá i pro terastrická zvířata z vysloveně suchých oblastí. Páč žijou v norách nebo třeba puklinách skal, který často jdou dost do hloubky a tam už je pak vlhko. On ne každej had se rád válí ve vodě, řada hadů preferuje spíš vlhčený úkryt než jenom mísu s vodou, pokud maj tu možnost. Ono stromáci si taky občas rádi zalezou do stromové dutiny, kde taky bývá vlhko...

Doporučil bych ti jak už se zde psalo morelia spilota. Je to vcelku klidný had, který je i stromový a nepotřebuje nějak vysokou vlhkost. Stačí rosit tak jendou za dva dny nebo i třin v období svleku kařdý den, jak se ti to zrovna hodí. Jinak jsou to celkem popelnice, i když moje samice měla čtyři měsíce půst. Co se týče náročnosti tak nic složitýho. Ta kousavost je kus od kusu, ta moje je teda potvora kousavá ale hady táhám jen když musím takže s tím nemám problém. Byl to můj první had a mám ho už čtyři roky bez problémů, takže za mě jasná volba ;-)

Za mě je taková vlhkost u spiloty asi moc ale jestli nemáš respirační problémy a dobrý odvětrání tak problém asi není. Přece jen morelia spilota variegata není typický obyvatel tropického pralesa, ale spíš australských polopouští. Moje mi od vody leze jen když pije a jen proleze, pak to střídá strom a zem jak se jí to hodí. Přeci jen už ji mám dlouho a má nějaký dva metry takže ji to na stromě asi pořád nebaví:))Jak jsem psal s tím rosením tak rosím jednou za dva až tři dny. v době svleku každý den. takhle to praktikuju už čtyři roky a problém není a svleky krásný v celku.

hydrometr mám digitální, malá černá kostička s přepínačem, popřípadě pošlu foto, myslím že je velmi přesný.
Mvs mám opravdu chvilku, má cca 150 cm nevím přesně zatím sem ji neměřil.
Zem využívá min. leží třeba 1 hod v misce a pote na strom. Ale jak píši mám ji krátkou dobu a adaptuje se na new prostředí a každý had v tom může být individuální.

foto par dnů po svlečení, před krmení.
[https://lh4.googleusercontent.com/-YjPASz1n2ds/Tia x5kuj4_I/AAAAAAAAAEI/F5VgJlsT0HE/s640/m%252526l%25 2520041.jpg]

U spiloty rozhodně sušší (proto jsem jí poprvé zmínil). U pralesních hadů vlhčí.

Vlhčí mám tak, že jako substrát používám rašelinu. Tu udržuju vlhkou. Navíc tam mám ještě vlhký rašeliník a někdy polštářky mechu (ty drží vlhkost perfektně). Udržuji to rosením vlhké podle potřeby. A funguje to perfektně. Plísně a hniloba se mi nikdy neobjevila. Zbytečná panika. Pravda, mám sklo + pozadí, ne OSB desky. S OSB terárii zkušenosti nemám. Mně osobně se moc nelíbí... Ale mělo by to být v pohodě, když udržíš zdravou vlhkost, která poskytne hadům vhodné klima. Bažinec jak pro anakondu není vůbec třeba :-)

Vidíš, teď si můžeš vybrat... M. spilota, Gonyosoma, psohlavci.