Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Stromák - inspirace

Ahoj,

budu mít klasický všechny nadzvedávací dotaz. Nějak mě chytl návrat k teraristice (před pár lety fakt ve velkém sklípkani a bezobratlí) a pár hadíků. Stavím další terárko a rád bych nějakého stromového hada.

A teď přijde ta klasika - levný, hodný, barevný, exotický, s vodotryskem :)

Chtěl bych nějakou inspiraci, abych se rozkoukal, ne úplně pevné mantile jsou řekněme:

- vcelku dostupný had, rozumně drahý (pro mě NZ11 max do 2500CZK, řekněme. )
- alespoň trošku atraktivní
- nenáročný až středně náročný (nebudu machrovat, takže upřímně)
- raději suché nebo polosuché terárium
- kousavost není problém, spíš naopak (získání zkušeností), ale fakt to není podmínka :o)
- na jeďáka si pár let ještě netroufám :o) takže tudy ne :)

Předem díky

solidus.

Suchý tera upřednostňuju z toho důvodu, že obecně je to míň problematické :)

- stavím z OSB desek (mají impregnaci, to ano + vždy vytvořím pozadí, které taky do jisté míry odolává vlhkosti, ale i tak prostě)
- v suchu se obecně hůř daří roztočům, plísním atd.
- o vlhké terko je nutné se více starat - v suchém je jedno, když odjedete, teď to přeženu, na tejden pryč ....
- mám možnost mít terárka jen v ložnici (byt 2+1) a tam je samozřejmě v noci otevřený okno, takže větší pohyb vzduchu a pokles teploty (i teď v létě je to cejtit) a samozřejmě v zimě se noci v ložnici větrá - opět pohyb vzduchu i když teplotu jsem pak schopnej udržet žárovkami apod. V kombinaci s vlhkostí je trošku vyšší riziko zdravotních komplikací - byť jen "kašlík" :o) nebo to vidím moc "předposraně" ?

nebo to vidím moc "předposraně" ?

dá se říci :-)

Ono zase ani u zvířat, co jsou z tropickýho deštnýho lesa je lepší to s tou vlhkostí nepřehánět. Né abys tam měl bažinu, to totiž neradi i ti hadi ;-) večer narosit a do dalšího rosení prakticky vyschnout, substrát na dně převážně suchej nebo jenom mírně vlhkej, možno s vlhčím koutem (třeba krabice s rašeliníkem, lezou do ní i stromáci když maj tu potřebu). Třeba tý odchovový Gonyosomy nebo nějaký stromový krajty bych se z hlediska vlhkosti vůbec nebála, řada lidí je má v tera z OSB ;-)

asi takhle, ona ta bedna s vlhkým substrátem je dobrá i pro terastrická zvířata z vysloveně suchých oblastí. Páč žijou v norách nebo třeba puklinách skal, který často jdou dost do hloubky a tam už je pak vlhko. On ne každej had se rád válí ve vodě, řada hadů preferuje spíš vlhčený úkryt než jenom mísu s vodou, pokud maj tu možnost. Ono stromáci si taky občas rádi zalezou do stromové dutiny, kde taky bývá vlhko...

Za mě je taková vlhkost u spiloty asi moc ale jestli nemáš respirační problémy a dobrý odvětrání tak problém asi není. Přece jen morelia spilota variegata není typický obyvatel tropického pralesa, ale spíš australských polopouští. Moje mi od vody leze jen když pije a jen proleze, pak to střídá strom a zem jak se jí to hodí. Přeci jen už ji mám dlouho a má nějaký dva metry takže ji to na stromě asi pořád nebaví:))Jak jsem psal s tím rosením tak rosím jednou za dva až tři dny. v době svleku každý den. takhle to praktikuju už čtyři roky a problém není a svleky krásný v celku.

hydrometr mám digitální, malá černá kostička s přepínačem, popřípadě pošlu foto, myslím že je velmi přesný.
Mvs mám opravdu chvilku, má cca 150 cm nevím přesně zatím sem ji neměřil.
Zem využívá min. leží třeba 1 hod v misce a pote na strom. Ale jak píši mám ji krátkou dobu a adaptuje se na new prostředí a každý had v tom může být individuální.

foto par dnů po svlečení, před krmení.
[https://lh4.googleusercontent.com/-YjPASz1n2ds/Tia x5kuj4_I/AAAAAAAAAEI/F5VgJlsT0HE/s640/m%252526l%25 2520041.jpg]