Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Felsuma madag. gr. - soužití

Prosím o radu stran soužití Felsum grandisek. Mám v teráriu 30x30x45 dvě mláďata (celikost cca 5 cm (bez ocasu)).. Je to pokus o párek. Osvětlení ReptiGlo 10 13W + žárovka (klasická) 25W.

Ještěrky se perou o místo pod tou Reptiglo žárovkou. Neperou se teda kontaktně, ale vzájemě se vyhání. Jedna vyleze nahoru, druhá ji zmerčí a prchne trucovat pod klasickou... Je to celkem zábava to pozorovat, ale mám pocit, že to asi dobře nebude. Mám je oddělit nebo nějak zvýšit osvit? Když jsem měl žárovku s větší wattáží, tak jim bylo horko, sucho a ukrývaly se dole...

V případě oddělení, jak se to řeší s párovostí (která je vhodná)... nebudu kupovat furt nové, do doby dokud se netrefím, to bych si připadal, jak špatná seznamka...

loading...

to je normální, že se vyháněj. Odděl je jenom v případě, že by se začaly fyzicky napadat, nebo by nějaké zvíře začalo strádat. On pár pokud se dá do kupy a harmonuje (je lepší dávat je k sobě už takhle od mláďat), tak dospělí už se většinou tak nesoděj jako mláďata, ale pořád to jsou felsumy, no. JInak asi by tam neuškodila na dosvětlení zářivka, ono ani reptiglo, ani 25w žárovka moc nesvítěj.

Děkuji za odpovědi,
ale... :)

Za a) vzhledem k věku si nejsem jist, jestli je to skutečně pár (ve smyslu pohlaví). Čekám co se stane, až zjistím, že to jsou dva samci. Tam mířila ta otázka, jak se potom páruje...

b) světla... No, s ohledem na velikost terárka mám pocit, že se mi tam fyzicky už nic nevejde... Je mi jasné, že až povyrostou tak budu muset "přistavět o štok". Pak by to asi chtělo nějak řešit. Když jsem tam dal žárovku s větší wattáží, tak se k ní ani nepřiblížily... jak něco strčilo čumák do kužele světla - otočka a pryč. Pod tou 25W se vyhřívá vcelku spokojeně.

c) krmení a vytamíny... na to, že jsou v terárku nováčci se mají celkem k světu. Žrali v podstatě ihned po vysazení. Jedna docela aktivně lovila. Druhá si brala spíš z pinzety, ale i to pak odmítala, ale nemám pocit, že by vyloženě strádala... Spíš mám pocit, že jsou možná přežraný...
Možná bych se při té příležitosti měl ještě zeptat na dávkování živin... cvrčky máčím ve směsi vápníku a vitamínů(z burzy, takže to asi žádný obchodní název nemá). Máčím v podstatě každého. Kolik cvrčů ty mláďata tak sežerou. Je mi jasné, že z terárka se cvrčkárium udělat nemá, ale kolik je dávka 2-3x týdně přiměřeně, jak jsem se dočetl v podstatě ve všech knihách... 3-5 ks je dostatečné?

Dík

No, hlavní problém je to, že ty felsumy jsou dvě. Dvě zvířata - vždy je jedno dominantnější než druhé a časem se to projeví. Ideální by bylo tedy je rozdělit, každou šoupnout do jiného terárka, a dát k sobě až dorostou a zjistíš, že to jsou samec a samice. V případě, že je necháš společně, riskuješ, že dříve nebo později se dominance jedné z nich projeví až tak, že ta druhá uhyne stresem. Výjimečně to jde, ale málokdy, i když v Tvém případě je to zatím asi docela v pohodě. Jsou asi ještě docela malé, u řady felsum se teritorialita více projevuje až tak ve 3-4 měsících věku.
K tomu svícení - ReptiGlo nepatří do terária s felsumami! Můžou se o něj spálit a přijdeš o ně. Ideální je kombinace úsporné žárovky, která svítí, a klasické žárovky (máš správně 25W, což je tak ideální výkon do terárka o těchto rozměrech). Nebo dát nad terárko zářivku, jak už tu bylo řečeno.

Jde taky o to aby obě byli zhruba stejně velké jak bylo řečeno pak si bude jeden(a) znich cítit že je dominantní a nemusel by to jeden)a) z nich rozdýchat. S tím světlem, spíš vyndej toto světlo a dej klasickou žárovku. To budeš muset postavit o min dva tři štoky, krmím dvakrát týdně cvrčky někdy moučnáky, a dávám jednou týdně kašičku s vitamíny a jsou v pohodě a mají jenom žárovku a jsou OK.

čeče já mláďata běžně odchovávám po 2-3 kusech v krabici a buď se rubou (nebo nějaké zvíře neprospívá) a pak je rozdělim, nebo nerubou a nechávám to tak. Pokud se neřežou, jenom honěj a nějaké zvíře z toho není škodné, tak honičky neřešim. Naopak třeba páry vesměs sestavuju z mláďat, protože z odrostlých nebo adultů už mi dostkrát "seznamka" neklapla. Jinak všechny zdroje světla a tepla mam mimo ubikace.

No, nevím jak přímo u grandisek (ty nemám), ale mně se snad všechna mláďata ostatních felsum začnou časem rubat. Honičky jsem taky neřešil, dokud mi na to nezařvalo pár mláďat. Např. u takových guttat nic nepozoruješ, jen žo, že jedno zvíře roste rychleji, a najednou Ti ostatní pochcípou...
Pomáhá dát mezi zelené felsumy třeba stejně velkou klemmerku, ale jen na nějaký čas. Jinak s tím sestavováním párů to mám podobné, ale mám je zvlášť a připouštím je až v dospělosti. Je ale pravda, že kupuju raději mláďata, protože starší zvířata jsou často zk....á předchozím majitelem.

no mně tahle právě fungovaly ty grandisky. Jinak musim potvrdit, že třeba cepediány nebo borbonky mi taky nefungovaly společně, ačkoliv v přírodě jich na 1 poměrně malé palmě může žít celá "romská rodina" :-D

protože starší zvířata jsou často zk....á předchozím majitelem.

svatá pravda

Je možné, že u grandisek to funguje, ale třeba madmadky, které jsou skoro stejné, pohromadě chovat moc nejdou. Dvě už vůbec ne a tři tak do čtvrtého měsíce. I ty klemmeřice se mezi sebou občas rubou. U ostatních felsum to nejde je mít pohromadě, jediné, které mi fungovaly docela dlouho společně, jsou pasteurky. Ale je to individuální - loni jsem malé inexpectaty odděloval po 3 měsících, letos první mláďata asi po dvou, a druhá dvě asi po týdnu...

Pomáhá dát mezi zelené felsumy třeba stejně velkou klemmerku, ale jen na nějaký čas

No, v pravdě děkuji:) Vynikající rada, hned běžím do zveráku... No, tudy asi ne, přátelé. Je pěkné mít doma kus přírody, ale hned celou žungli, to asi ne:-) Ačkoliv;-)...

K tvému jinému příspěvku... "problém je, že jsou dvě". No, vyčetl jsem, že se mají chovat v páru. V tom případě nechápu jak udělat pár, aby nebyly dvě... No, tuším, že když je teď rozdělím, tak to ve finále dopadne tak, že budu mít dvě velká terárka s dvěma párky... Uf!

Co se týče světla. Na jiném místě fóra jsem četl, že zářením se (obecně) předávkovat (a tedy asi spálit?) nelze, když je v terárku možnost se ukrýt... Mám pocit, že kdyby k té žárovce mohly, tak se sluní přímo na ní... Konec konců, mereto problému je, že se právě asi perou o tu reptiglowku... Leč usoudil jsem, asi blbě, že světla je lepší více než méně...

No, vyčetl jsem, že se mají chovat v páru. V tom případě nechápu jak udělat pár, aby nebyly dvě...

No, to je sice pravda, ale pár tvoří dvě dospělá zvířata. Mláďata spolu často nevydrží, protože je ještě nezajímají ty věci, které zajímají dospělé :-) Navíc, pokud je to fakt pár, tak u grandisek by se měly k sobě dát až tak v 15 měsících věku. Takhle začne samička klást už v 9 měsících a za dva roky bude úplně odrovnaná. Je to jakoby lidská samička začala mít děti už ve 13 letech, každý rok jedno...

Mám pocit, že kdyby k té žárovce mohly, tak se sluní přímo na ní...

To je právě ono. To UVčko nepálí přímo, ale dokáže spálit kůži časem, aniž je to horké (vzpomeň na to, proč se lidi mažou opalovacími krémy). Felsumy umí lézt naprosto po všem a lezou za světlem. Pokud budou trávit čas na té žárovce, tak mohou mít časem popáleniny, na které uhynou.

No, tak teď už jsem z toho uplně jelen...

Dobře, reptiglo vyměním za klasickou úsporku, ju? stačí těch 13W nebo možno víc? S ohledem na velikost tera...

Tak a teď ta párovost... Ještě že ty pohlaví jsou jenom dvě... Když je teď rozdělím a pak zjistím, že to je pár, tak je potom spojit v těch 15ti měsících? Tzn., že rok budou žít solo? A když to pár nebude, tak dokoupit do páru stejně velkou taky v těch 15ti měsících? To znamená, že taky budou žít solo...

Jo, nebo to ReptiGlo dej mimo terárko, např. nad větrací mřížku, prostě aby po něm ty felsumy nemohly lézt.
K párovosti - přesně tak, mláďata by se měla chovat odděleně a pár felsum dát společně do terária až ve věku těch 15 měsíců. Už ve věku okolo 5-6 měsíců jde dobře poznat pohlaví.

stejně velká mláďata různě zbarvených druhů se mezi sebou neřežou.

tomuhle bych rozumela. Ale pokud jsem to spravne pochopila, tak pridanim jineho druhu s jinym zbarvenim do rvave skupinky se agresivita utlumi, ale zaroven se nesoustredi na to nove zvire, ktere ale vuci ostatnim take neni agresivni. Takze v cem to je? Agresivni zvirata jsou nejista z pritomnosti jineho druhu ve skupine, davaji si na nej "bacha" a nemaji cas delat vypady na kolegy stejneho druhu? Nebo jak to funguje? Da se toho sameho efektu dosahnout treba i pridanim treba vitatu (gekonu), ciliatu, nebo zkratka mladat jinych nezelenych gekonu nez felzum?

Jani, vypiš na to diplomku :-)

Ne, fakt, mě by to třeba zajímalo. Spíše to funguje tak, když jsou mláďata spolu od mala. Ale jde to i tak, když se třeba ta klemmerka přidá mezi dvě nigristriaty, které se perou. Možná, že mají jiný objekt zájmu, tak toho nechají, a zároveň se jej tak trochu bojí... Pokusy jsem s tím mnoho nedělal, jen vím, že to takhle docela funguje. Někteří kolegové jsou na to fakt specialisté, mají odchovná terárka, kde jim běhají úplná mimina, středně velká mláďata, i skoro dospělé felsumy různých druhů, bez jakýchkoliv potyček. Nevím, jak dlouhodobě to jde udržet, to je asi druhá stránka věci... Ale viděl jsem na vlastní oči.

Dospělé jsou v pohodě. Mám asi celkově štěstí na nekonfliktní zvířata, jak tak pozoruju.. Jen kdysi dávno jsem měla šíleného klemmeráka, který rval samice a následně se napadaly i samice mezi sebou. Jinak je v mých terárkách klid a mír a to chovám zvířata spíše v menších prostorech.

Mezidruhově nevím, řídím se rady 1 druh=1 terárko. Dospělá zvířata nemám zkombinovaná žádná, mláďata jen vyjímečně a to právě jen nigristriaty s klemmerkama a zkoušela jsem auriculáty s ciliáty, ale to jen do té doby, dokud jsem malému auriculátovi netahala stejně velkého ciliáta z tlamky..

Co sposobi neviem, avsak. Znamy chova viac druhov felzum v jednom terarku uplne bez problemov. Ziju, rastu, mnozia sa. Ale takto to funguje iba ked niesu obidva druhy felzum zelene.Ak mal spolu zelene druhy felzum, tak sa rezali, po ich oddeleni a pridani klemmerok bolo vsetko ok.
Snad to sem napise, pripadne objasni on sam...

Mám taky dvě felsumy, které jsou prakticky od mala spolu. Mám je teď nově 2 měsíce, pořád jsou spolu a vůbec žádné boje a ani agrese mezi nima není, zatím a snad ani nebude. Když je jedna pod Repti Glo, druhá jde buď před ni nebo za ni nebo pod ni z druhé strany. Je jim každé 4 měsíce a jsou v pohodě.