Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Osmák Degu

Zdravím mám doma osmáka degu jeden mi umřel , jelikož se ti dva pohádali tak ho rozcupoval ale ted ten druhý vypadá nějak divně když jde přepadá na bok má přivřené oči nevíte co s tím ?

loading...

Osmáci by se ale neměli chovat, jako křečci, že mezi sebou zabíjej

To teda nevim. Mně se osmáci množili docela hodně, takže jsem jich měl v teráriu třeba i sedm nebo osm. Terárium bylo velké, úkryty, větvě, žrádlo, dokonce jsem dal i tři misky na vodu a parkrát jsem taky našel úplně na cucky roztrhaného osmáka.

já mam osmáky v celkem velkých skupinách obou pohlaví a funguje to sqěle, občas se sice trochu posoděj v rámci řešení hierarchie (asi jako potkani), ale nikdy to nejde do vážných zranění. Pokud se dorubou do té míry, že je 1 zvíře na cucky, tak tam je někde nějakej problém. Ono pokud nějaké zvíře chcípne, tak ho celkem běžně ostatní sežerou, hlavně pokud se jim nedodávají občas živočišné bílkoviny (osmáci nejsou zas tak čistí vegetariáni, jak bývá uváděno) JInak pokud je to zbývající zvíře naježené, s přivřenýma očima, přepadává, tak to zřejmě bude brzy mrtvé zvíře a fakt je v tom chovu nějakej problém. Mají dostatek vody? Nemaj třeba zaseklou napaječku?

Zdravím všichni potřebuju pomoct.Mam doma 3 měsíce starou samičku osmáka degu. Včera při drbání jsem zjistil, že má na bocích něco jako cecíky.Chci se zeptat jestli je to normální, nebo jestli má cecíky jen když čeká mladé. Taky mi přišlo divné, že je víc tlustá než osmák, kterého mám už rok.Proto si myslím že je těhotná už ze Zverimexu, protože od samce ji mam oddělenou.Četl jsem, že ideální doba pro zabřeznutí je 6 měsíců a proto se bojím že ta moje porod nezvládne, případně se nebude umět starat o mláďata. Nemáte zkušenosti s něčím podobným ? Neměl bych jí třeba pomoct s kojením? Prosím poraďte jak dál.......Předem díky za všechny odpovědi :)

samička má samozřejmě cecíky, ikdyž není březí..stejně jako ženská má taky bradavky celý život. To, že ve zverexu ti řekli že jí jsou 3 měsíce neznamená, že jí jsou 3 měsíce, může jí být klidně třeba rok. Tzn. klidně může být i březí. Nech ji v klidu a ona si poradí.

Neměl bych jí třeba pomoct s kojením?

To ta mláďata jako budeš chtít kojit, nebo co?! :-D

Mám doma 26 hodin nové 4 měsíční 2 samce pošťáka degu a ten jeden ocas má a ten druhý ne. Ten s tím ocasem skáče na toho druhého jako by ho chtěl oplodnit ale ten zdrha . A ten bez toho ocasu je furt na hoře na patře. Co si mám myslet.? Komentujte

Ahoj mám osmáky (společně jsou cca 4 roky ve velikánské kleci) 2 se mi porvali do krve. Už 2 týdny jsou od sebe ale jen toho jednoho vrátím (je slabší vypelichaný - ale nevím zda tím, že je starší a nebo je od něj tak zmordovaný) a okamžitě po něm jde. Tenhle slaboučký si ho nevšímá ale jak se ten druhý na něj řítí tak buď čeká co bude a nebo zdrhá předem... A ještě nějak si zlomil nohu jsme teď zjistili. Prokousali si tapky měl tam infekci nohu 3x takovou, takže nebylo nic poznat. Teď otok přešel a nohu a tlapku aby měl směrem dopředu jako všechny tak jí má o 45°do strany :/ našlapuje na ni lehce ale je vidět, že balanc mu teda držet nejde moc. Nevíte zda si s tím veterinář poradí?
A máte někdo nějaký rady co udělat aby se zkamaradili zase ? Krom toho je oddělit ? Děkuji za rady ! :-)

já mám taky dva kluky a ted se zacali prat do krve a já mám o toho slabšího strach má potrhaní osas a nevím co mám dělat. myslím si že se tomu tvému stýská a tak je celí marný a vyčerpaní. prostě neví co má dělat....

Zdravím,
omlouvám se za dotaz mimo téma, ale nemáte někdo malé osmáky k odběru? Nebo nevíte kde je sehnat? Chtěli jsme ideálně 3 samice ale zjistila jsem, že je to problém. Všude na všech inzercích jsou hlavně samci a ze zveráče se mi brát nechce (navíc pochybuju, že tam by víc samic měli)...
A když neseženem, je hodně velkej problém mít třeba 3 nebo 4 samce? Pokud jsou to sourozenci? Hrozí, že se budou prát?
Díky za odpovědi :o)

to se ti ale můžou dorvat i samice, nebo samice se samcem. Pokud k tomu mají důvod. To zvířata prostě dělají, dělají to i lidé, ti co byli nejlepší kamarádi se taky můžou rozhádat a manželství rozvést. Pokud se zvířata rubou a vznikají nebezpečná zranění, tak je nutné je oddělit. Chov zvířat to prostě obnáší, ona se nebudou chovat podle toho, jak po nich chce člověk. Ona se budou chovat podle sebe. Některý pár nebo skupina (bez ohledu na pohlaví) může fungovat v poho celej život, jiná časem fungovat přestane a mlácený zvíře je potřeba oddělit.

Žádný návod na to, aby to 100% fungovalo po věky věků u sociálně žijících zvířat neexistuje. Pouze se dá chovat tak, jak to většinou funguje.

Jasně, to beru :-) Jen jako úplnej nováček co se týče osmáků se ptám co je pravděpodobnější...
Stejně samičky asi neseženu tak dojde na samce :-)
Zajímala mne právě ta většina, jako neznalec si ráda nechám poradit od zkušenějších a jednoznačně to vygooglit se mi nepodařilo :o)
Každopádně díky za názor :-)

mám takový dotaz..
máme osmáky doma už nejspíš 5let, samici, a samce, ale umřela nám samička, a bojíme se, že brzy proto umře i samec, mám tedy dotaz jestli můžeme k samci pořídit nějakou starší samici, a nebo se nebudou snášet ? Někdo kdo má stímhle zkušenosti...

já osoběn rád hlodavce nemám(ne že bych se bál- potkany mame doma - ale prostě nelibí se mi).. já jsem spíš na plazy či pavouky či ptáky..andulky máme 2 samce u sebe a nikdy jeden na druhy nezautočil jsou tam spolu a čisti se navzajem jako kdyby to byl samec samice..jinak nikdy se nestalo že by se u nás potkani servaly.kámoška má 3 osmáky samce a taky se ji za celou dobu nepoprali.

To iste sa asi stalo aj mne! Je už neskoro- ved si to písala pred rokom. Moji sa ale neviem či bili. Tu je príbeh: Presne 16.2 2012 sa stala zlá vec. Ešte deň pred tým som videla ako bol môj osmáčik čudný. Akokeby bol unavený a stále mal otvorenú papuľku a zavieral očká . Povedala som : Mami, to Degu sa správa čudne! Zoberme ho radšej k veterinárovi kým nie je neskoro! Mama aj sestra ma ubezpečovali, že je všetko v poriadku.... Tak som to nechala tak a ľahla som si do postele (bol večer) a rozmýšlala som a to nad Degu. Ešte raz som sa na nich pozrela, a videla som, ako spolu spinkajú v domčeku z kokosu. Na druhý deň... som sa dozvedela že Degu je mrtve. Plakala som, a nešla som do školy... Degu som si kúpila pred 2- týždnami, boli dvaja, ked bol jeden Degu taký čudný, ten druhý bol v poriadku.... Asi sa od toho chorého nakazil v domčeku... a rano boli už mrtve. Prosím, pomôžte mi, neviete, čo to bolo? Asi náhla smrť... Ešte ked sme si ich kupovali, od prvého dna sa mi o nich začali snívať zlé veci.

- Degu som si kúpila pred 2- týdnami

- Chorý Degu jedol

- Degu som si nekúpila z internetu, ale zo zvieracieho obchodu pet center

- Nemal niako, zakalené oči, len mal otvorené ustočká a ako keby s nimi drkotal a zavieral očká

- strava bola dobrá, všetko zme si kupovali z pet center

- terárium mám ako klietku, podstielka piliny, kolotoč, napájačku, misku , vitamínové kusovadlo, seno, krmivo- to všetko bolo z pet center

- už takých 9 dní sme im nevyčistili klietku-inač som to všetko robila 1 krát za týždeň . A možno aj kratšie. Poschodie už bolo špinavé od moču. A v pilinách boli h.. To je všetko. Len sme to čistily bez dezinfekčného prostriedku, ten sme mali ešt kúpiť

- Na svete boli len 2 mesiace a tie 2 týždne

- Veľa krát sa im menilo miesto, kde boli . Asi tak 4-krát. A to posledné miesto bola chodbička, bolo tam tak 20 stupňov,to bolo 5 miesto. Boli vzdialené od dverí do vonka asi tak ako menšia dlžka dverí (nie šírka!). Možno to mali z prievanu .

prostě jste si koupili nemocná zvířata, nejste první ani poslední. Zvířata ze zverexů bývají nemocná celkem často. Vydesinfikujte dokonale ubikaci, co se nedá vydesinfikovat vyhoďte a kupte si nové osmáky od jinud. Akorát co se týče podestýlky, tak jim nedávejte piliny, ale hobliny nebo písek. Dá se použít i křemelina (Mici).

Jojo, kupovat si zbytečně a šíleně předraženýho osmáka z Petka, to opravdu nemá smysl. Stejně jako spoléhat se na to, že žrádlo z Petka je super - taky nám chodíval ... Vitapol? Sonnenland? Nějaké žrádlo, ve kterém byly BRAMBORY! A vůbec, osmák má žrát seno, větvičky a "seno fresh" - čili zelené ze zahrady. Směsi minimálně - naši dostávají čajovou lžičku v sobotu ráno. A jednou za 14 dní vlašský ořech ve skořápce a v létě občas pecky z meruněk, švestek nebo broskví, ale to se musí taky s mírou a jen tak jednou do týdne.
Jinak osmáky kydáme ta jednou za tři neděle/měsíc. A nejlepší podestýlka je kočkolit s trochou hoblin, stejně do toho pak zamíchají i nedojedené seno a rozcupované papíry z hraček (tvrdé papírové trubičky, ruličky od toal. papíru, proložky od vajec, klacíky a větve, dřívka od papouščích tyčinek...) - čůrat chodí na podlážku, ta se umeje denně, a bobky vyhazují ven z klece. Velmi čistotní... :-D
Jinak, to stěhování nic moc, za dva týdny pětkrát přendavat klec, to je docela stresující... my jsme je za pět let přestěhovali jednou (kvůli teráriu pro leguána)... každý živý tvor má rád své místo a klid.
Kdyby se pobili, bylo by to vidět. Tohle vypadá na nějakým způsobem už podlomené zvíře, dodělané nevhodnými podmínkami (zima a průvan na chodbě...)...

Zdravím, nechcem zakladať novú tému, tak sa spýtam tu. Plánujem novú väčšiu klietku, pre moje osmaky. Neviem aký materiál by bol vhodný na stavbu, abu klietku nezničili. Najviac sa prikláňam k hliníkovým klietkam, v ktorých sa často chovajú papagáje, ale bojím sa, že to za pár týždňov zdemolujú. Máte nejaké návrhy na materiály, ktoré by vydržali ničivú sily týchto hlodavcov?

Zdravím... čéče, nemám. Co svět světem stojí, máme osmáky v úplně normální hlodavčí kleci. Resp. v konstrukci, sestávající se z plastové vany + klece a ještě jedné klece stejných rozměrů, posazené na té dolní a pevně přidrátované. V životě nám vanu nerozkousaly (máme vždycky jen holky). Asi jsme vždycky měli štěstí na nějaká disciplinovaná zvířata. Pravda je, že ubikace je narvaná neustále obměňovanými větvemi, mají velký kolotoč, kde tráví spoustu času, dole velký kus nějakého šutru (vypadá jako křemen?) a betonovou misku s pískem na koupání, kterou obrušujou taky...
Co se týče hliníkové klece, máme v ní agapornise a ti jsou mnohem horší, protože některé dráty (nevím z hlavy jestli jsme dávali 1,0 nebo 1,4?) už přecvakali.
A pamatuju si, že v Hornbachu na Černým mostě měli osmáci před lety prohlodanou díru do normální kovový vany... :-D

Ahoj,mám dvá samce osmáka kterým jsou dva měsíce a když jim chci dát najíst tak hrozně koušou nebo vivádějí jak splašení koně.Jo a kdyš se peroutak se chovají na sebe hrozně agresivněa ten druhý spadne vždy na záda.Prosím poradte,děkuji předem:-)

Vařečku, kvedlačku nebo něco podobného dřevěného z trhu, z čistého dřeva... ovocné větve, umyté a osušené, pěkně s kůrou na okus... roličku od toaletního papíru nebo takové ty, co na nich v supermarketech jsou namotané igeliťáky - skvělá hračka i pro papoušky...
Hraní si znamená pro osmáky víceméně totéž jako rozkousání na cucky. Takže něco ne nebezpečného...

Ahoj doma mám jednoho strakatého osmáka degu je to samec asi 8 až 9 týdení mladě a my jsme mu koupili hnědou samičku aby měli mladý ale bohužel po týdnu ji zabyl a než zemřela tak jsme mi koupili ještě jednu hnědou samičku a tu jsme měli týden a potom ji taky zabil samičky byli sestry byli o týden mladší než sameček nevíte prsím něakej duvod proč je zabýjí kdyby nikdo věděl prosím pište co nejdřív

Dobrý den mám asi 9 týdení mládata josu to samci.Koupila jsem si je asi před dvouma týdny.Asi po dvou dnech co jsem si je kouila tak začali mít průjem poom jeden z nich tet je ledoví a starašně hubený,normálně jí.Vypadá to že tet ají jeho bratr je nějakej ledovej.Prosím moc o pomoc nevím o mám dělat,jestli nemá třeba nějakou nemoc nevím ale bylabych vám velice vděčná kdybyste pomohly.Jo a kdyby to třeba pomohlo koupili jme je Českých Budějovicích,jedí specialně jídlo pro osmáky,mají seno,vodu každý den jim dávám. Prosííííímmm pooooomoctemi děkuji předem.Budu ráda za každou maličkou informaci co mám dělat děkuji.

Tos měl(a) řešit u veterináře- specialisty na malá zvířata, hned jak začli mít průjem. pokud ho už mají delší dobu a jsou již studení a hubení, tak už jim asi nepomůžeš. Problémy se musí řešit ihnet jak se objeví, a ne až když už zvířata začnou dodělávat....