Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Naklady

mam tady dotaz na ty kteri maji vetsi chovy a tak je asi hodne zasahuje tahle problematika a tak v ni maji prehled.Zajima me kolik sezere proudu tak 25W zarovka za rok rekneme bez zimovani...a hlavne kolik to stoji penez..kolik takova jedna 40w?diky moc:i:

To je velmi jednoduché . Ak zoberieme v uvahu že terárium vyhrievaš (osvetluješ) 12h denne , tak je to následovne : 25W x 12h =0,3Kwh to krát 365dní v roku =109,5Kwh za rok a to si daj krát cenu za Kwh (neviem aká je cena v čR ).Určite je to menej ako prefajčíš :puff:

:-Dale dal jsi tam cenu diky moc...:i::!:..Non to neni prdel chci si poridit gekonciky jeste nevim jake ale uz mam hadiky a tak me ted napadlo kolik mi to sezere proudu:!:..NO ono se to prodrazi za ten rok ze?Ono aspon to zimovani k necemu je(krome spani)taky se setri.Kdyz mam zarovku k tomu topny kamen a ted tohle vsechno 3 krat tak jsem urcite nekde 1000kc rocne diky moc...Kolik vy platite za elektrinu jen za vas chov??

Odprodáním odchovů a přebytků se samozřejmě něco vrátí, ale to je jen zanedbatelná část celkových nákladů. Jestli máš představu, že se na klasické zájmové teraristice dá nějak vydělávat, tak to se pleteš. Je to koníček a ten holt něco stojí. Terárií mám v současné době šest a k tomu dvě akvária - když sečtu jenom osvětlení, vytápění a filtry, tak to docela naskáče. Tuhle jsem to tak zhruba počítal a jen na provoz terárií a akvárií spotřebuju okolo 400 wattů za hodinu... a to k tomu nepočítám náklady na krmení. V noci samozřejmě nesvítím, ale třeba takové filtry a topení v akváriích musí jít 24 hod. denně. Přičtu-li k tomu ještě ostatní domácnost, tak je to fakt docela mazec. Ty myši doma nechovám, vzhledem k tomu že bydlím v paneláku bych asi brzy šel z baráku i s nima...:-(

:-Djiste ze to neberu tak ze se na tom da vydelat...asi ti hodne zerou tu akvaria ne?to jsi me dost vydesil kdyz jsi psal ze platis hodne tak jsem myslel ze mas ja nevim kolik nadrzi.Beru to jako konicek to urcite..:-Di ty 4000 potesi ne?Treba kdyz mate psa tak pokud zere dobre granule tak to stoji taky hodne penez

Máme dva psy;-)
Je to jednoduchý.Máš 10 hadů-20 potkanů měsíčně = 500kč
10 ještěrek-cvrčci a šváby = 300kč
5 vodních želv-maso a ryby= 200kč
žárovky + ostatní = 200kč
elektrika = 1700kč
2900 kč měsíčně
Je to hrubý odhad.Samozřejmě kupuješ UV zářivky a jiné věci,tak potom ty ceny jsou někde jinde.V zimě když zimuješ,tak ti zase běží lednička:))

::)tak to uz je pak samozrejmost chovat vlastni potravu ne?Tak ty uz mas dost hadu atd.. jenze kolega jich nema zase tak moc..Ikdyz je pravda ze kupovat mysi a potkany a cvrcky se dost porazi.:>:ja bydlet v rodinném dome tak se taky rozsoupnu je to muj se:-[ a kdyz vidim ty naklady ak to abych vydelaval teda pekny penize a to jeste nez si ten dum koupim..........:.(:.(

No víte, ono to není jen o samotném počtu terárií. Za cenu vytopení a nasvětlení jednoho velkého terária nebo akvária bych možná vytopil tři menší pro gekony... Je to celkem jasné. Malé terárium vytopí třeba i 25w žárovka, nebo malá zářivka s přidaným nízkowattovým topným kabelem či kamenem. Ve větším teráriu to už musí být přinejmenším 60 - 100wattů, často i víc. Stejně je to i s akváriem. Na malé Vám stačí jediná 20w zářivková trubice, 20 - 40w topné tělísko a nízkoobjemový filtr o příkonu řekněme 5 - 10wattů. Velkou nádrž už musíš osvětlit alespoň dvěma 40w zářivkami, topné tělísko by mělo mít alespoň 100 - 150 wattů a také filtr by měl být dostatečně výkonný, to znamená aby měl alespoň nějakých 30 - 40 wattů. Jsou to jednoduché počty. Čím menší terária či akvária, tím víc si jich za stejné peníze můžeš dovolit :-)

Souhlas, naše nejmenší terárko má 60w žárovku + 18W kuchyňskou zářivku. Terárek máme hodně a hlavně velkých, takže co se týče elektřiny, loni to bylo cca 20 tis., s tím, že do toho počítám i kompl, kterej s LCD dohromady skoro nic nežere. ;-) Navíc máme většinou býložravce, kteří toho ještě hodně snědí, to je v zimě cca 200-250 kč na den, kdybych měl spočítat komplet náklady ještě s myšima a různým hmyzem, obměnou UV lamp a žárovek, cenou terárek atd.atd. zjistil bych, že utratíme za zvířata víc, než vyděláme. Tak to radši nedělám. ;-)