Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemZamknuto Crotalus atrox

Ahoj,
rád bych si splnil chovatelský sen a pořídil Atroxe. hady jsem choval, ne však jedovaté. Vím že opatrnost bude na místě,pavouk kterého chovám vás do márnice dostane celkem v klidu + 8 noh znamená rychlost...přesto se zeptám na pár základních věcí.
Jaká je ideál.vel.teraria? bude to mládě, ideál teplota? podklad písek,skála,kameny? jaké následky muže mít v našich podmínkách kousnutí atroxem? děkuji zkušeným chovatelům za rady :-)
[mod]Změna předmětu, původně: Crotalus Atrox (Aurifer) (Melda)[/mod]

[mod]Výborně,je to vyřešený,zamykám. Jestli budete mít další dotaz,založte si nový vlákno. (Melda)[/mod]

Jakýho že to máš pavouka, co tě dostane do márnice :-) ?
Zkus si něco přečíst, pouvažovat a na všecko na co se ptáš si sám odpovíš. Pokud to nezvládneš, vůbec si takovího hada nepořizuj. Tenhle chřestýš nepatří mezi ty menší, přes metr bude mít, až vyroste. Terárko o základně třeba tak cca 100x50? Jaký oblasti obývá atrox? Suchý, kamenitý terén - takže asi mu do terárka nenasypeš cypřišovou kůru. Jinak tomu hadovi je buřt jestli bude ležet na novinách, hoblinách nebo písku. Ideál teplota, no co myslíš :-) ? V chladnější části pokojovka, pod zdrojem klidně přes 30°C, ani jeden druh chřestýšů co mám, se moc hojně nevyhřívá, jak kdy, většinu dne tráví spíš v chladnější nebo střední části terária.
Následky kousnutí - zkus a uvidíš :-D. Na to se nedá jednoznačně odpovědět, dobrý to nebude. Zaleží jak si tě chytí, kolik do tebe pustí, reakce každýho člověka je individuální. Když tě nakouří bude to průser ;-).
Jinak jsou tihle hadi trošku nervnější, co jsem zažil, patří mezi větší chřestýše. Jestli máš 0.0 zkušenost nevím jestli se do nich pouštět. Nicméně - pokud si věříš a myslíš že na to máš, proč ne. Já taky nezačínal s dokolečka omílanejma jedákama. :beer:
Za sebe můžu z chřestýšů doporučit C.mitchelli - nejpohodovější chřestýši co jsem zažil, klidní, skvělá manipulace, krásní, menší, bezproblémoví hadi... Ale opět - je to individuální, můžeš narazit na mitchelláky co tak pohodoví nebudou.

Ad Pekelnik - pripominas mi tenhle vtipek:

Vyleze chlap na střechu baráku, podívá se dolu a skočí. Po dopadu normálně vstane (nic se mu nestane), vyleze opět na střechu toho baráku, koukne se dolů a skočí. Takhle asi pětkrát. Pozoruje to jinej chlap. Nevěří svým očím. Přijde a zeptá se ho:
"Jak to děláte, že skáčete a nic se vám nikdy nestane?". Ten mu odpoví:
"No, musíte si představit, že máte křídla a lítáte. Ale musíte tomu strašně moc věřit." Tak oba vylezou na střechu. Přihlížející si představuje křídla, říká si:
"Letím, letím,..." Skočí a zabije se. Ten první se koukne za ním a řekne si:
"Hm, na to, že jsem anděl, jsem pěkná svině!"

Ad David79 - vzhledem k povaze vasi otazky. Mate zajem o jedaka, ale neumite si zjistit ani zakladni podminky na chov? Na googlu je toho spousta. Mam zkusenosti s vegrandakama, lepidama, viridisakama, atd. Vsichni chrestysi jsou velice intelignetni zvirata a dorustaji slusne delky = maji dobry a presny dostrel. Serum je Mnichove, nicmene po jistych zkusenostech bych se na jeho dostupnost nespolehal. Po ustknuti jsou nasledky ruzne - od omezene funkcnosti koncetiny, pres amputace az po dreveny futral. Na vasem miste bych zacal s necim pohodovejsim.

http://www.elsevierimages.com/images/vpv/000/000/0 24/24376-0550x0475.jpg

Ad Pekelnik - pripominas mi tenhle vtipek:

:-D:-D:beer: Myslím že svině nejsem :-P.

Boa, vždyť já v podstatě říkal to samí co ty: "Zkus si něco přečíst, pouvažovat a na všecko na co se ptáš si sám odpovíš. Pokud to nezvládneš, vůbec si takovího hada nepořizuj." ;)
S inteligencí a dostřelem souhlas, když to vezmu podle toho co mám doma tak třeba takovej vegrandis si umí sáhnout ven z terárka na slušnou vzdálenost :-).

Vsichni chrestysi jsou velice intelignetni zvirata a dorustaji slusne delky = maji dobry a presny dostrel

S tou inteligencí teda nevim- měla jsem 11 druhů chřesťochů (vč. těch atroxů) a všichni byli uplně blbí :-) Což teda ti chřestýšovití ať stromoví, nebo terestriští obecně nejsou žádní géniové. Co se týče velikosti, tak existuje dost menších druhů s délkou do 60-70cm (C.cerastes, C.l.clauberi. C.polystictus atd) Nebo hodně malí, jako např. Crotalus aquilus. A nebo druhy rodu Sistrurus.

JJ mas pravdu - z tech vsech popsanych/chovanych sem mel k dispozici jen 9 druhu (+ nejaky Sistruruse). Nicmene me chrestidla prisli docela vychytrali/inteligentni (diky termoreceptorum) - nedelali zadne vypady naslepo a rychle se naucili kam jdu s rukama pri otevirani terarek :-D Takovy hajzlici (jasne, ze v tom byl podil zamereni diky receptorum). Ale napr chrestysovci, ktery maj termoreceptry taky byli (az na lateralise) pohodaci. Ale de o me osobni zkusenosti - verim, ze co had to individualita a u jinych chovatelu to muze byt jinak.
Ad ta delka - pro me je delka pres metr (+ prislusny obvod) u jedaka uz slusny kousek. Pracoval sem i se zviratama pres 2m, ale nechtel sem vyvolat debatu "kdo dal docura".
Osobne atroxe nepovazuju za druh vhodny pro nekoho, kdo nema zkusenosti s jinymi jedaky.

nedelali zadne vypady naslepo a rychle se naucili kam jdu s rukama pri otevirani terarek Takovy hajzlici (jasne, ze v tom byl podil zamereni diky receptorum).

No, když měli hlad nebo byli vytočení, tak mi někteří klidně šahali do skla. JInak teda třeba samec klauberáka byl vysloveně vysír, co by byl schopnej člověka jen tak napadnout a pokousat...seděl si v klidu v terárku a slunil se, přišla jsem do místnosti- začal chřestit. přišla jsem k terárku- vyjel ke dvířkům a začal rejdit s výrazem "kousnu kousnu kousnu" a chřestil při tom jak protrženej. Teď je u Tondy v Dubči v plasťáku a už se tak prej nechová- jestli mu dal Tony nakládačku a hadovi zklaplo, to nevim :-D

Ale napr chrestysovci, ktery maj termoreceptry taky byli (az na lateralise) pohodaci

Jak které druhy, jak kteří hadi. Někteří sedí na větvi ani se nehnou, jiní šijou do skla, jen se jde kolem. Třeba vogeláci, puniceové, trigonocefalové, někteří albolábři, wagleráci a subanuláti, stejnegeráci, většina Popejí atd uplná pohoda (pokud nemají hlad), ale třeba někteří venustusi Ti přez svoji malou velikost jsou při otevření dvířek schopní vyletět z poměrně velkého terárka. Co se týče třeba těch bothriechisů, tak laterálise jsme měli zrovna celkem pohodové. Což teda další 3 druhy (bicolor, aurifer, schlegelii taky, až na mláďata, která jsou ze začáku dost prudivá a kousavá. Ale třeba flavo a purpureomaculáti, fasciáti atd některá zvířata klidně při nepatrným vyrušení střílej kolem sebe, takže jsou schopní zbytečně pokousat spolubydlícího. Ikdyž třeba co jsme dostali mláďata flavoušů, tak měla vykousané oči, protože u původního majitele sahala kolem sebe a kousala se navzájem, a u nás se potom uplně zklidnili a sahali jenom při rosení.

co had to individualita a u jinych chovatelu to muze byt jinak.

To jednoznačně-každé zvíře je jiné.

Osobne atroxe nepovazuju za druh vhodny pro nekoho, kdo nema zkusenosti s jinymi jedaky

Taky souhlas. Je to sice nenáročný tvrdý druh, ale má svá specifika, co je lepší už zvládat, než se je na něm teprve učit.

atroxáci jsou takoví permanentní vysírkové- je to dobrej had na to, když máš hromadu druhů co seděj a "ani nevíš, že v těch terárcích jsou". Páč často chřestěj a nabíjejí, jen se objevíš u terárka, takže u člověka tak nějak udržují ostražitost :-). Ale zase jsou velice tvrdí, takže pokud člověk neudělá v chovu vysloveně kapitální botu, tak nezastonaj, jsou celkem pohodoví na manipulaci a nemají extra velký dostřel (pokud nemají hlad). Co se týče vyjíždění z terárka, tak to většinou nedělaj (na rozdíl od jiných druhů, jako jsou durissáci, clauberáci atd atd). Což neznamená, že je dobrý nápad mít terárko ve výšce temene hlavy a lízt k nim po 2metrových štaflích. Jako prvního jedáka bych je ale nedoporučovala. Než se naučíš to zvíře číst a vědět, co od něj můžeš čekat, tak bych určitě volila nějaký menší a klidnější druh s nižší toxicitou.

Zadavatel je asi rozhodnutej, takže já bych připojil jednu, dvě bezvýznamné rady. Každopádně začít s mládětem. Osobně zastávám názor, že spolu s vývojem a růstem hada se vyvíjejí a rostou zkušenosti a dovednosti "začínajícího" chovatele. Navíc má možnost odpozorovat chování a návyky zvířete. A druhá nepodstatná rada je, důsledně poučit své okolí o tom, do dělat v případě uštknutí. A nejlépe nemanipulovat s hadem, když není nidko na blízku.

Ať si ho koupí, jestli žije sám a nebude šance, že švihne někoho dalšího. Ono kdo chce kam..
Jinak to co psal GG..

Osobně zastávám názor, že spolu s vývojem a růstem hada se vyvíjejí a rostou zkušenosti a dovednosti "začínajícího" chovatele.

.. to já vidím hodně podobně.
Spíš je hloupý, že ze sebe borec dělá zkušenýho chovatele...

No jo, on sice švihne JEN ho, ale pak to vrhne špatný světlo na ostatní jedaře:-/

Tohle bych zrovna nevnímal jako úplně pádnej argument. Nehoda se stane i zkušenýmu chovateli. Navíc jak nabrat zkušenosti? Jasně - jsou vhodnější hadi, než lampy a hodnýši pro "přípravu na jedáka"...na druhou stranu znám lidi, kteří vynechali ty "povinný užovky", žijou všichni a jejich hadi žijí ve stejně dobrých - ne li lepších podmínkách, jako u jiných zkušených chovatelů.. Je to o tom, co pro to borec udělá. Je ale pravda, že zeptat se na poradně a hned podat inzerát "koupím i s terkem, jsem zkušený chovatel" není úplně ta nejvhodnější cesta..

OT: tak já myslím, že to znění inzerátu říká vše podstatné a to by tam nemusel být ani ten závěr :-D.
Troufnu si říct, že zkušený chovatel by svůj inzerát formuloval opravdu zcela jinak (resp. by ho vůbec nepodával :-D). Až mi uteče žena, taky jdu do jedů a dám si uplně ten stejnej :-D

e-learning :-D

:-D

koukám,že je to tady samej Steve Austin...:-D
tak se ptám Vás, nejlepších z nejlepších ;-), co je špatného na tom,že bych si pořídil mládě Atroxe ?? v inzerátu jsem uvedl-zkušený chovatel proto, abych se vyhnul Vašim rodičovským starostem a hloupému rýpání..což mi nevyšlo,no ale budiž.
děkuji za odovědi na můj dotaz,milí odborníci a profíci,kteří nikdy nemůžete udělat chybu ;-)

Já se tady do toho nechci moc míchat, páč jedáky nechovám, ale....
Musím říct,že váš dotaz nesvědčí o tom, že by jste byl na chov jedovatých hadů připravený. Ptát se na velikost terária a další banality je podle mého soudu známka nezkušenosti chovatele. A u jedovatých hadů se myslím žádná chyba nepromíjí. Viděl jste ty obrázky uštknutí???? Dovedete si to představit???? Já musím přiznat, že se mi o tom párkrát zdálo a ikdyž moc toužím po zmijích Atheris, tak si radši budu prohlížet fotky od Radara, než tohle. Opravdu, zamyslete se jestli to stojí za to.

To jsem opravila a smazala já, ono těch hrubek tam bylo víc. Ale jak už jsem psala výš, tak poznámky k pravopisným chybám nejsou k tématu, navíc by se k nim za chvíli přidalo plno dalších lidí a poukazovali by na další hrubky, jak to tu lidi uměj. Což by opravdu nebylo žádným přínosem k danému tématu.

v inzerátu jsem uvedl-zkušený chovatel proto, abych se vyhnul Vašim rodičovským starostem a hloupému rýpání

Tos moc nepromyslel. Jinak z toho inzerátu každej pozná, že nejseš moc zkušenej. Kdybys byl "zkušený chovatel" jak píšeš, tak by ten inzerát vypadal jinak a nebo by si ho vůbec nemusel psát ;-)

Jak uz bylo zmineno - neumite ani napsat inzerat, aby se to na vas nesesypalo...

Predpokladam, ze tato vlakno mate jiz davno v malicku:

http://tera.poradna.net/q/view/201013-jedovati-had i-predani-praktickych-zkusenosti?
http://tera.poradna.net/q/view/148585-podmienky-ch ovu-jedovatych-hadov?
http://tera.poradna.net/q/view/10493-nasledky-kous nuti-u-jedovatych-druhu-hadu?
http://tera.poradna.net/q/view/41329-jak-zacit-s-c hovem-jedovatych-hadu?
http://tera.poradna.net/q/view/56724-jak-je-to-s-p ovolenim-na-chov-jedovatych-hadu?

Samozrejme, ze mate zkusenosti s "nej" pavoukem na svete + "hodna a lampa". Takze manipulace, krmeni a starost o atroxe bude prochazka ruzovym sadem. Zadny neprijemnosti ani problemy nehrozi a kdyz, tak je zvladnete levou zadni. Vypad chrestidla a hadu s nimiz ste manipulval je preci ta same, ne? A jedovatost u pavouka, jeho pohyby, chovani? To same jako atrox - jako bych to videl...

Tohle vykladam, pac mam neco za sebou - chrestidla, zmije a pod... A nikdy nic, a pak si sahla obycejna beruska aby me vyskolila, jakyze sem borec.
U jedaku neni otazka jestli si sahne, ale kdy se tak stane.

Ale jo, však si ho pořiď. Ale nepořizuj si malé mládě. Pořiď odrostlé a dobře žeroucí, abys eliminoval případné problémy a nutnost bližší manipulace, dokud nebudeš mít aspoň trochu nakoukané chování toho zvířete a aspoň základní manipulaci, kdyby se časem dostavil problém. S 1 chřesťochem se ten problém ani dostavit nikdy nemusí- jsou to tvrďáci a pokud čék něco nepodělá, tak nezastonaj jak je život dlouhej. Ale jak už psal GG- když s tím zvířetem budeš něco dělat, tak dopředu musíš přesně vědět, co a jak, kdyby se stala nehoda. A nikdy s ním nedělej, když seš doma sám.

Stále si člověk říká čím začít, který jedovatý had je ten pravej ??? Dobrá manipulace, málo toxickej, klidnej,min. nároky na chov, samostatně žeroucí jsou tyhle podklady vůbec v pořádku?
Já osobně a z hlediska bezpečnosti mám hady opačné (kromě nežeroucích), protože je člověk stále ve "střehu". Pokud Vás had "ukolíbá" tak je většinou průser časem na obzoru....

Co se týče atroxů proč ne, ti moji dali najevo ocáskama, že sou tady... co si pamatuji, že jsem je kvůli tomuhle zvuku dal pryč. Teď mám roční albíny (jo někomu se nelíbí beru, ale...to je jiná věc) sou to zatím prťata, ale taky třepou ocásky.

Ale stejně si musí pořizovatel uvědomit jednu věc, že někdy nastane situace, že bude muset hada chytit za hlavičku či nějak jinak a to je ta chvíle, která rozhodne co bude dále...vzpomene si na fotky z netu co tenhle had dokáže atd.... Někdy dávno jsem to trénoval na gutkách, ale chytit si třeba controuše za hlavičku je úplně o něčem jiném...

Zadavateli fandím, ale uvědom si do čeho chceš jít jedovatej pavouk a jedovatej hada je úplně jiné kafe tomu věř.....

Mára

Ahoj Máro, děkuji za reakci.
Nesrovnával bych nikdy pavouka s hadem..já se jen zmínil, že pavouk kterého chovám, má velmi silný jed a při kousnutí není nijak vyjímečné, že člověk umře pokud nedostane včas serum,a tady v čr tohle serum není .
Ale k věci, o hady se zajímám od dětství, není pro mne priorita chovat jedovatého hada, abych měl super pocit, že mám jedáka..jde mi o to, že se mi šíleně Atrox líbí a to zvíře mne doslova fascinuje :) muj přiznám nic moc uvod, kde se ptám jak magor na základy byl spíš pokus o zahíjení pokecu na téma Atrox. Vím, že je vše na googlu, že velikost teraria a vše co je potřeba vědět kolem chovu atroxe se tam dá lehce najít, šlo mi prostě o to, se o něm bavit. to je vše.
Moc chytrý to ale nebylo, hodil jsem na sebe světlo kluka ze základky, který chce chřestýše :)))
Nechci Atroxe za učelem bezdúvodné manipulace, nejsem idiot. Serum u sebe opravdu nemám a navíc tohle zažít nechci. Za druhé chci mládě, samožeroucí, ale mládě a učit se postupně jeho chování, poznávat se, zároveň mám sjeté snad všechny videa na netu, dost o něm čtu.Víš co, mne by zajímalo, kolik z těch frajírků tady, kteří chovají milion let jedáky začalo třeba s Boa ..vsadím se, že spousta lidí která chová doma jedáka, ví o něm ve finále velké hovno. Neříkám všichni, ale určitě ani všichni nejsou tak studovaní odborníci aby tady psali knihy . Navíc si myslím, že chybu muže udělat i profík. Austin Stevens taky machroval s Kobrou královskou až ho trefila do pracky a kapačka byla hned :)) takže, děkuji za rady, budu je číst dále, zkušenosti nemám s Atroxem, ale věřím tomu, že když dodržím určité zásady a nebudu s hadem manipulovat v ruce jen proto abych s ním manipuloval ..riziko dost zminimalizuji. nebo snad ne? ..ps: ještě jednou doplním, že nesrovnávám pavouka a hada. jen když vlhčím pavoukovi prostor, a Phoneutria je postavená s nohama ve vzduchu, nataženýma chelicerama a já ji strkám ruku abych vytáhl zbytek potravy atd atd, musím taky dávat extremní pozor, protože kousnutí by pro mne znamenalo přinejmenším to stejné,jakoby mne trefil Atrox, ten má ale více jedu.., zase ale zcela jiného složení.
takže děkuji za rady a budu rád, když mi sem kdokoliv bez urážení napíše na co dát pozor atd.
:-)

Víš co, mne by zajímalo, kolik z těch frajírků tady, kteří chovají milion let jedáky začalo třeba s Boa ..vsadím se, že spousta lidí která chová doma jedáka, ví o něm ve finále velké hovno. Neříkám všichni, ale určitě ani všichni nejsou tak studovaní odborníci aby tady psali knihy .

To se Ti zase moc nepovedlo. Píšeš, že jsi na sebe hodil světlo kluka ze základky. Tím, že budeš napadat ty nejzkušenější jedaře z TP, kteří na Tvůj dotaz reagovali, tím na sebe v podstatě to světlo házíš dál. Jak GG, tak Auri Ti podle mě poradili víc než dobře(možná i další, už si to přesně nepamatuju), tak proč tenhle hloupý dětinský útok? A to že jsi od některých dostal přes prsty? Zamysli se nad inzerátem, který jsi uveřejnil na fauně. Sám musíš uznat, že sis to tak trochu zasloužil.

takže děkuji za rady a budu rád, když mi sem kdokoliv bez urážení napíše na co dát pozor atd

Jestli máš opravdu zájem o rady od něj nejzkušenějších, rozmysli si příště, co napíšeš. Já kdybych mezi ně patřil, tak bych si sakra rozmyslel, jestli radit někomu, kdo mě za radu v další reakci úplně zbytečně sestřelí.

Pokial viem, najjedovatejsi pavuk je Atrax robustum;-)

jen když vlhčím pavoukovi prostor, a Phoneutria je postavená s nohama ve vzduchu, nataženýma chelicerama a já ji strkám ruku abych vytáhl zbytek potravy atd atd, musím taky dávat extremní pozor, protože kousnutí by pro mne znamenalo přinejmenším to stejné,jakoby mne trefil Atrox

Prva cast prispevku (zvyraznena) - s takymto pristupon tu zachvilu nebudes. Ak vies co mas doma a siahas mu tam rukou, nic v zlom, ale blbost jak svina....nehnevaj sa, ale s tymto si to este viac pokazis ako s tym tvojim zaciatkom.
A ten zbytok - co tak pozeram fotky uhryznutia - ani nahodou:-D;-)

Ak ta to (jedaci) fakt tak zaujima, tak na tvojom mieste ked uz, tak zacnem z nejakym mensim a kludnejsim druhom. Nieje problem si casom kupit vysnivaneho atroxa. Ale ako prveho nemyslim si, ze je to ideal...

Austin Stevens taky machroval s Kobrou královskou až ho trefila do pracky a kapačka byla hned

Nic v zlom, ale zrovna on mi nepride ako neveim aky king. Co tak vidim tvoje prispevky, mas ho ako vzor, ale po tych par castiach co som videl. nic moc....

Inak suhlas z Honzom....

nemáš pravdu. za druhé se píše Atrax robustus, ale to neva.
Nejjedovatější pavouk na světě je Brazilský pavouk Phoneutria Fera, Atrax Robustus je v první pětce, s ním se do kontaktu dostane velmi málo lidí, protože žije velmi skrytě.
a další věc, Austin není muj vzor, co jsi vzal kde??? muj " hrdina" byl Steve Irwin který už nežije.

chybu tam nemá, doufám že si nemyslíš,že se australsky funnel web píše Athrax :DDDD
a Phoneutria Fera, nebo taky wandering spider se píše přesně tak,jak jsem to napsal.
ps: tyhle pavouky mám od doktora přírodních věd,který tyhle krasavce zkoumá v jejich přirozeném biotopu a mám k nim i popisky,které psal on a je to psané stejně,jako jsem to psal já. takže nevím,o co se snažíš?....

Jj, vsimol som si ze som nazov napisal blbo, ale prispevok som uz nemohol opravit. Pardon...

Nehovorim, ze to tvoj vzor je. Len mi to tak pride, kedze si precitam toto vlakno a vidim, ze si ho tu uz par krat spomenul.

Ze je Irwin mrtvy mi pisat nemusis, myslim, ze sa nenajde vela ludi ktory ho aspon trochu poznaju a nevedia o tom. Poznaju ho este aj moji rodicia, a to niesu neviem aky fandovia do hadov, krokov atd...

Nic menej. Vyjadrovanie sa na ludi ktory ti tu radili mi nepride na mieste ani nahodou.
Vyberanie bordelu rukou ani nehovorim. Skus to pri hadovy a uvidis tu srandu...
A ano, niekedy su tu reakcie dost ostre. Ale po tom tvojom zaciatku, neviem co by si cakal. Mimo toho, ze tu nejde len o teba, ale aj o celu chovatelsku verejnost, ked si neskuseny chovatel kupi hada, ktoreho mozem kludne porovnavat zo strelnou zbranou. A vies si predstavit ked to schytas ake svetlo to asi tak vrha na vsetkych chovatelov jedakov. Nie len na teba...

Musím souhlasit s Honzou a Daniem.Nenavážej se do jedařů co mají zkušenosti,taky by se na Tebe mohli vy...t,aby Ti radili.Víš problém dnešních mladých lidí je přílišná suverenita.Někdo Vám něco řekne a hned jste horký u pr.... .Už jsem to tu jednou psal,že trocha pokory a uznání před zkušeným člověkem nikoho nezabije a naopak Ti mnohé dá,ale k tomu třeba někdy dospěješ sám.Když jsem začínal,nebyl internet,mobilní telefony a literatury jak šafránu.Takže každý pokec s člověkem ,který byl zkušený mi dal strašně moc a za tyhle lidi,kteří mi poradí a klidně mi i ,,vynadají" jsem strašně rád a jsem jim za to vděčný. Hady chovám od roku 1996,ale na jedy se cítím až teď.Vždy mne to lákalo a záviděl jsem lidem kteří už je doma chovali,ale musíš taky myslet na možná rizika,nehody a na to,že pokud nežiješ sám tak může had trefit i někoho jiného.Chybu člověk udělá v jedné vteřině,ale ta vteřina Ti může nenávratně změnit život a ne jen Tobě,ale i lidem kolem Tebe.
Někdo mne možná napadne za mudrování,ale ať,protože tohle je můj postoj k věcem.

Jedáci jsou nádherní,fascinující tvorové,ale musíš být na ně připravený.Znám chovatele,kteří s jedy začínali i takové,kteří k nim dospěli časem.Znám,ale i takové,kterým se líbí,fascinují je,touží po nich a přes to by si je nepořídili,protože jsou zodpovědní a cítí,že na ně nejsou připraveni.No a podle toho,co jsi psal,jak saháš k pavoukovi,který by Tě dal rukou,aby jsi mu vyndal něco z terária bych řekl,že připravený nejsi. Máme různé pomůcky pro teraristiku.Peány,pinzety,kleště,háčky,dlouhé lopatky.Takže pokud budeš mít doma ,,Atroxáče" a budeš se u něj vrtat rukama s vědomím,že může kousnout,ale zrovna to mám pod kontrolou.Chudák Tvá máma bude mít hodně bezesných nocí.

tak ono za určitých okolností se dá sahat do terária rukou, ale k tomu člověk dospěje až časem a začátečníkovi bych rozhodně nedoporučila sahat do terárka, když je v něm had. On ten had má taky jenom své možnosti, přez které nejde, ale nejdřív je člověk musí poznat. A naučit se fígle, jak sáhnout do terárka, aniž by se ohrozil. Např. pokud ví, že had je celkem kliďas a už zvyklý, tak mu nejdříve ucpat hubu kořistí, nechat ho trochu zažrat a když je tak v polovině, tak vyměnit vodu. Ale pořád sledovat hada, jak se chová. Kdyby chtěl myš vydávit (což mu zabere chvilku času na to, aby člověk měl čas vytáhnout ruku), tak toho samože nechat. U stromáků taky když člověk pozná vzdálenost, na jakou je had schopný sáhnout, tak může sahat do terárka mimo dostřel. Což je ovšem stejně určité riziko, páč řada hadů dosáhne dál, než by se zdálo a pár lidem (vč. mně) se to už vymstilo. U terestrických je to ale lepší nědělat, páč ti si pro větší dostřel mohou popolézt. A někteří to umí zatraceně rychle. No a u vysírů, jako jsou atroxi obzvlášť. JInak určitě se vyplatí si udělat plastikový štít, kterým se had odstíní a pak se může sáhnout do terárka celkem bez rizika. Ale to jsou věci už spíš pro člověka, který ty hady zná a ví, co si k nim za jakých okolností může dovolit. Pro začátečníka platí do terárka nestrkat pracku, když je v něm had. Ale používat dostatečně dlouhé nářadí a pro nějaký větší zásah hada pro jistotu vyndat a nechat po dobu práce v terárku v manipulačním boxu.

Víš co, mne by zajímalo, kolik z těch frajírků tady, kteří chovají milion let jedáky začalo třeba s Boa ..vsadím se, že spousta lidí která chová doma jedáka, ví o něm ve finále velké hovno.

To už si snad děláš srandu ne ?? Na jednu stranu napišeš, žes na začátku psal bláboly, ale žes chtěl jen rozpoutat debatu a v zápětí napíšeš další takovou kravinu !!

trochu mne to mrzelo, co Ti na to mám říct? je mi jasné že to není sranda chovat jedáka, ale reakce některých tady mi přišla jako kdybych chtěl sedět doma s odjištěným granátem na stole ...tu větu, kterou jsi vystřihl.. jsem myslel tak, že jsem si jist tím, že zdaleka ne všichni co zde reagovali jsou odborníci nejvyššího levelu. to je muj názor. to že já nemám žádné zkušenosti ale nevyvracím, naopak. a bláboly na začátku jse vysvětlil, a pruměrně inteligentní člověk se k tomu vracet nebude. a psát to znovu se mi nechce. chtěl jsem jen o tomto hadovi diskutovat a nezačal jsem to moc chytře, s největšíma odborníkama už vubec ne :)
hele, nemyslím to zle, ale za tím co jsem napsal si stojím .

Původně jsem si myslel, že nebudu reagovat protože mám oproti -Aurifer; Georgij Gadjukin; daboia a dalším) jen minimální zkušenosti s jedáky, ale po pročtení celého vlákna mi nedalo abych nevyjádřil svůj názor:
Pavouky jsem nikdy nechoval. Takže nemám možnost srovnávat. Každopádně rychlost chřestýšů a akční radius pořádně vzrostlého atroxe s nějakým pavoukem asi moc dobře z hlediska nebezpečnosti nelze porovnávat.
Já osobně jsem z jedovatých hadů dosud choval a chovám jen ty ,,toxikologicky méně významné druhy (prosím nekamenovat - někteří chovatelé jsou na tohle dělení jedovatých hadů už alergický :-D). Jsem přesvědčen že chov ploskolebce A.contortrox, cerastesky nebo Sistruráka je méně život ohrožující, jak chov kobry, mamby, taipana a nebo právě tu tolik zmiňovaných atroxů. Na tyhle druhy jsem já osobně tak nějak ,,posera" (možná časem) a upřimně obdivuju chovatele, kteří mají odvahu chovat tyto extrémně nebezpečná zvířata.
Vážím si každýho, kdo se pevně rozhodne pro chov jedáků né z nějakých snobských důvodů ale pro jejich krásu a obdiv k těmto tvorům.
Pro mne je dnes nepředstavitelný chovat jen nejedovaté druhy a jedáci jsou pro mne TOP.
A dávat někomu rady??? Osobní zkušenost je nesdělitelná. Každý musí sám zvážit na co má a na co ne. A jak už psal tu na teraporadně kdosi kdysi; chov jedovatých hadů je jiný Level.
Jen bych snad dodal k přístupu k těmto fascinujícím tvorům:
Když jsem před cca 15 lety začínal chovat první jedáky (tehdy ammodytky a albolabrise), překvapilo mi jak jsem musel pozměnit způsob svého myšlení. Kdykoli se vyskytl u dříve chovaných nejedovatých druhů (hroznýši, korálovky a užovky) jakýkoli problém spojený s nutnou manipulací, vždy jsem byl ,,pánem" situace v danou chvíli. U jedovatých hadů jsem pochopil, že hranici toho co si člověk k těmto tvorům může v danou chvíli dovolit z velké části určují sama zvířata. Je nutný respektovat osobitost a momentální náladu každého jednotlivce individualně. A i proto jsou tak skvělí.
Když tak namátkou vzpomenu; cca před 2 lety jsem byl nucen skoro metrovému samci ploskolebce (Agkistrodon c.contortrix - neagresivní, absolutně bezproblémové, klidné zvíře léty chovu zvyklé, řekl bych až otupělé na standartní manipulaci v terariu) odstraňovat zbytky nesvlečené svlečky z krku, a povedlo se mi ho tak nasr.t, že po vrácení do teraria jsem mu nemohl dva dny vyměnit ani vodu. Né, že bych nějak podceňoval nebezpečnost těchto zvířat. Vždy při jakékoli manipulaci v terariu nedávám hadům šanci aby mi mohla jakkoli ohrozit a vždy se snažím chovat maximálně zodpovědně. Ale překvapilo mi jak proměnlivé chování se může projevit v tom kterém jedinci a jak agresivně se dokáže chovat i po léta chované zvíře v terariu. A tady tedy musím souhlasit s názorem daboia v předchozím příspěvku; cit....,,Pokud Vás had "ukolíbá" tak je většinou průser časem na obzoru...."
Přeju hodně štěstí při volbě zvířete.;-)

díky za reakci.
Já nesrovnávám pavouka a hada, už to opakuji po xté.. . Tím, že jsem zmínil, že chovám Phoneutrii jsem myslel pouze to, že mám v chovu celkem dost jedovaté zvířátko a musím být opatrný. To stejné s mojí Snovačkou Hasselti. Je jasné, že jejich akčí radius je miniaturní, oproti výpadu chřestýše, to je jasné. Jen musím i tak být opatrný, když odstranuji zbytky potravy, nebo svlečky. Phoneutria se totiž hned staví do postoje a vzhledem k její povaze se dá počítat s výpadem takřka vždy, ale čistit to člověk musí, na rašelině hned všechno hnije atd atd.
Navíc, já nechci vzrostlého Atroxe, ale mládě. Vím, že i to se nedá podcenit. Uznávám ale, že si neumím představit, že bych byl nucen ho chytat a odstraňovat mu svlečku z hlavy. Začít se ale nějak musí, vím, že se dá i jinými hadym jenže všichni víme, jaký to je když se člověk zamiluje že .. :)
Budu vděčný za každou radu, a omlouvám se zkušeným chovatelům, pokud jsem se jich nějak dotkl .

Nic ve zlém, nemyslel jsem své poznámky nijak zle.
Každopádně přeju hodně štěstí při volbě hada a pokud jste opravdu odhodlaný, nenechte se odradit;-).
PS:... zmíňku o vzrostlém atroxu jsem myslel spíš tak, že je nutné počítat s tím, že tahle zvířata vyrostou z mláďat poměrně rychle. A upřimně; obdivuju chovatele kteří zvládají nutnou manipulaci s jedáky této velikosti a agresivity (třeba v souvislosti už se zmíněnou nesvlečenou svlečkou).

Austin Stevens taky machroval s Kobrou královskou až ho trefila do pracky a kapačka byla hned

Nic v zlom, ale zrovna on mi nepride ako neveim aky king.

Stevens je s prominutím reklama na debila a klasická ukázka toho, jak s hady nemanipulovat. A to ani nejedovatými. Z jeho "úctyhodných" dokumentů o ničem s krvelačnými názvy pro..???(vlastně ani nevím koho, protože tak naivní a hloupí nejsou ani mudlové)lidé snadno získají dojem, že je nebezpečné v přírodě pohladit i mrtvou želvu. Považovat jeho chování za profesionální je dle mě stejně troufalé jako hodnotit v superlativech jeho fotografické umění (alespoň z toho, jak to prezentuje v těch svých parodiích - i delfíni fotili na Loch Nessu líp jak on). Vím, že to není zdaleka k tématu, ale když o něm slyším, tak se mi otvírá rybička v kapse]:(

Jestli si dobře vzpomínám, tak Austina vzala nějaká africká kobra (on jí říkal kobra aspis, asi by to mohla být Naja haje) a přestože ty jeho pohádky jsou show pro diváky, myslím, že s hadama to sakra umí. A teď nemluvím o těch našich "pets", byť jde o mamby nebo kobry, nýbrž o hadicích z přírody. To už je trochu jiný příběh. Já rozhodně bych o něm nehovořil jako o debilovi, natolik mám v sobě pokoru a respekt...

Nevzala ho jen kobra, vzalo ho docela dost hadů. Osobně ho neznám, ale viděl jsem širokou škálu jeho "produktů" a nebylo filmu, kde ho něco nekouslo. Nebylo to proto, že mu to "ujelo", ale vesměs proto, jak ledabyle s nimi zacházel, část zvířat záměrně provokoval a dostával se do pozic, která bych si netroufl udělat ani u obsolety, protože vím, že by mě osolila. Viděl jsem s hady zacházet spoustu lidí, co je buď živí "show", nebo se k ní propůjčují pro osvětu a nikoho tak lehkomyslného jsem opravdu neviděl. Podobné hovadiny neprovádí ani OŚhea, nejsou vidět ani u Corwina, Bredla, Grazzianiho, Colea, Heflicka či prudce reagujícího Irwina (a to pomíjím tu spoustu neznámých, co se živí odchytem jedovatých hadů v zabydlených oblastech, když se had dostane, kam nemá). Mě osobně je fuk, jestli ho kobra kousne do xichtu nebo do ruky, ale myslím si, že to co předvádí dobrotu rozhodně nenese. To, že se úraz přihodí je prostě věcí náhody i praxe, tak jak se člověk nachomýtne k bouračce, pokouše ho nechtěně vlastní pes při rvačce s jiným, nebo spadne z koně na němž jezdí od dětství. Dělat ale ze zvířat bezmozky s cílem zabíjet a ještě s hadem kývat ze strany na stranu, makat mu na rostrum, provokovat, aby "show byla dokonalá" a laici měli pocit, co není za mástra, když si hraje s mambou, to je u mě vrchol debilismu nakolik mám v sobě respekt i tu pokoru. Já si cením lidí, co umí říct, že zvíře je jedovaté, ale netvoří u laiků dojem, že ho anakonda chce uškrtit radši než kapybaru, že když spadnu ze stromu, tak obyčejně na krovináře a kobru nebaví nic jiného, než prokousat se objektivem. S takovým dojmem se můžeme rozloučit s nějakým rozumovým náhledem na to, že to, co máme v teráriích nehraničí s šílenstvím a ohrožováním veřejnosti. Jestli tohle má být poslání, jak ukázat hady v reálném světle, tak to s tím debilem beru zpět..:-/

K těm filmům asi toliko... Na obrazovce každý hlavní protagonista vypadá jako kdyby byl ten nejlepší "snakeman" na světě. To že za ním stojí štáb vybavený moderní technikou, že domorodci sbírají hady v přírodě, které štáb napřed podchladí čí jinak zpacifikuje a následně nachystá do fotogenické polohy, už vidět není. Celý je pouze podvodný spektákl pro lidi, ať je to Džef Kórvin, Austin Stívns nebo (dej mů pámbů nebe) Stív Írvin. Jeden z opravdu poctivých je Mark O'Shea. A aby toho nebylo málo, většinou to ješte zabije česká produkce šíleným překladem.

To, jak se ty filmy točí, snad každý ví a dokonce samotní protagonisté to netají. Od mad Beara Gryllse, přes Donalda Schultze po Irvina každý z nich předvedli , jak se to natáčí. Úroveň jejich pořadů, pominu-li možnosti dnešní techniky, přesně odpovídají tomu, co bohužel divák chce. Čili já bych neformuloval větu Stevens = reklama na debilismus, nýbrž dejme tomu jeho dokumenty = ..., vyjde to skoro nastejno, ale přece jen si myslím, že ten chlapík to s těmi zvířaty sakra umí. Byznys je ale byznys...

Pavouky jsem nikdy nechoval. Takže nemám možnost srovnávat. Každopádně rychlost chřestýšů a akční radius pořádně vzrostlého atroxe s nějakým pavoukem asi moc dobře z hlediska nebezpečnosti nelze porovnávat.

Na tohle srovnání bych byl taky opatrný a rozhodně bych to nepodceňoval. Rychlost pterinochila, heteroscodry nebo poecilotherie není zanedbatelná a člověk taky uhnout nestihne, když dělá kraviny nebo má holt to "štěstí", když se něco po*ere.
Ten akční radius je o něčem jiném, s tím naprosto souhlasím. Nemyslím si, že je možné srovnávat vůbec tyhle "dva světy" a že chov pavouka může být nějak přínosný či využitelný pro následný chov jedáků či naopak. Oboje chce svoje a společné mají jediné. Respekt, úctu a zodpovědnost. K vyndavání bordelu, svlečky, výměnu vody prackou u takového zvířete ani komentovat nebudu. Od toho jsou peany, pinzety apod. Jinak dotyčný přispěje jen do další statistiky, kterou se s radostí začnou zase ohánět kvůli zákazu.

ahoj, souhlas. moje Phoneutria se zrovna dnes svlékla a je zase o dost větší potvora jedna :)) to že tam hrabu a čistím jí to, dlouhou pinzetu mám samozřejmě, ale už jsem taky viděl jaký to je, když mi ji vykopne z ruky :-)]:) to jsou Poecilotherky ještě pomalý a hodný mršky :)
Jinak já neriskuju, protože vím, co se mohlo stát kdyby mě fera dostala svýma dost dlouhýma chelicerama.
V "" , vím do čeho jdu, vím že atrox je schopnej mě trefit velmi přesně a na daleko větší vzdálenost, než je muj pavouk schopnej skočit a trefit mě. PS: jen mezi námi, Phoneutria je extrémně rychlý a agresivní pavouk, takže reflexy ruky v terárku mám vyzkoušený :D foto z google..

Phoneutria je extrémně rychlý a agresivní pavouk, takže reflexy ruky v terárku mám vyzkoušený

Takže jsi vlastně vyškolený borec,který to má v malíku:-D
Víš bez urážky myslím si,že chceš Atroxe na páskování před okolím.To jak pořád opakuješ,že máš jedovatýho pavouka,kterýho zvládáš,saháš mu rukou do terária,když je v pozici zastrašování........Ale z té pozice zastrašování může ve vteřině zaútočit a co pak?Budeš přemýšlet,jak je to možné,vždyť jsem to měl pod kontrolou,nikdy tohle neudělal...atd.

páskování před okolím. . to myslíš vážně? na machrování před okolím bych si zvolil trošku něco jiného než atroxe. a na podobně hloupé rejpání nebudu už reagovat. jedovatost pavouka zduraznuji jen proto, že tento druh je opravdu toxicky nejvýznamnější, to je vše. a nesahám tam rukou, když stojí s nachystanýma chelicerama. jen jsem řekl, že se hned staví. tohle vytrhávání části vět dělají jen ubožáci, víš to ? ta celá věta zněla jako nadsázka, já už 100x řekl, že je jasné, že se nedá srovnat dostřel těchto dvou zvířat.

a nesahám tam rukou, když stojí s nachystanýma chelicerama. jen jsem řekl, že se hned staví.

1) Vy jste byl ten, kdo psal, ze tam jde rukou (dokonce v nekolika prispevcich).
2) To, ze se "jen" stavi neznamena, ze to jednou nestihnete. Mne takhle flakla grammostola a to je "pomalej" pavouk.

Pokud se chcete na tohle spolehat u atroxe, tak hodne stesti.

tady to nemá cenu řešit. nejsem rom ze zvláštní základky. vím, jak vypadá had, a jak vypadá pavouk. už je vtipné jak to píšu dokola, ALE - nesrovnávám pavouka s hadem, šmarjájozefe. jen vsuvka,feru nechovám týden, než jsem jí pořídil, učitel mi byl lékař přírodních věd, ketrý tyhle tvroečky zkoumá a studuje v jejich biotopu, to jen tak bokem. takže vím, co si mohu dovolit u pavouka - ale neriskuji zbytečně. to si myslíte, že chci za každou cenu ležet ve špitálu? jak se mě tady tak hloupě vubec někdo muže ptát? já vím, že atrox není Boa. všem jsem poděkoval za varování, pokud ne všem, tak děkuji, ale vzhledem k tomu, že nikdo tady neovlivní, jestli si ho koupím nebo nebo ne, bude lepší přestat rejpat, vytrhávat kousky vět které jsem napsal někde ze začátku a psát opravdu k tématu, za takové příspěvku budu jen a jen rád. pokud mi ale tady někdo bude psát pořád dokola věty typu : vy chcete hada na machrování, pavouk není had, a slovíčkařit ohledně mé manipulace s pavoukem, nemá to smysl a zbytečně si opotřebováváte polštářky na prstech tímto psaním. :-) pro rejpaly poslední věta k pavoukovi - pavouky chovám cca od 6 třídy základní školy. začátky byly klasika vagansky, rosea, smithi. od 8 třídy chovám toxicky významnější druhy sklípkanů - H.lividum, H.hercules,Poecilotherky, australské snovačky L.hasselti,Phon.fera,A.robustus. Dále jsem dlouho choval chameleony,hady Boa, Lamp.getu,nigritta, spostu ryb, mám v chovu žáby a kocoura. .a dále si pořídím c.atrox, to je vše, nic víc, nic mín.je mi 33 let - někdo se na to ptal.. na kecy typu - chceš hada jen na machrování před okolím a podobné primitivní reakce už nebudu komentovat.

Pro boha živýho, už tu s tím přestaň ! Pokud máš o chov jakéhokoli jedovatého hada zájem, jsi plnoletý a svéprávný, napiš některému z členů www.kkt.cz. Tam Ti poradí nejlépe a bude to od člověka, který se chovem skutečně zabývá ! Tady, jak vidíš, to nikam nevede. Pořiď si, co chceš, jen si uvědom, že svým případným malérem způsobíš problémy všem chovatelům a to nejen jedovatých hadů.

Máš pravdu,jsem ubožák to se fakt nedělá vytrhávat věty.:.(

jen když vlhčím pavoukovi prostor, a Phoneutria je postavená s nohama ve vzduchu, nataženýma chelicerama a já ji strkám ruku abych vytáhl zbytek potravy atd atd, musím taky dávat extremní pozor, protože kousnutí by pro mne znamenalo přinejmenším to stejné,jakoby mne trefil Atrox, ten má ale více jedu.., zase ale zcela jiného složení.

Nejjedovatější pavouk na světě je Brazilský pavouk Phoneutria Fera, Atrax Robustus je v první pětce, s ním se do kontaktu dostane velmi málo lidí, protože žije velmi skrytě.

jedovatost pavouka zduraznuji jen proto, že tento druh je opravdu toxicky nejvýznamnější, to je vše.

Tak tady jsem Ti okopíroval celé Tvé věty,abych se už nechoval jako ubožák.;-)
Jinak važ slova,abych tě nezažaloval za urážku na cti:-D

moje Phoneutria se zrovna dnes svlékla a je zase o dost větší potvora jedna :)) to že tam hrabu a čistím jí to, dlouhou pinzetu mám samozřejmě, ale už jsem taky viděl jaký to je, když mi ji vykopne z ruky :-)]:) to jsou Poecilotherky ještě pomalý a hodný mršky :)

Prosim, nedelej tady z foneutrii takovy "krvelacny bestie". Chovala jsem od "filcek" P. reidyi a pokud je clovek nevyprovokoval, tak to byli sice pomerne rychli pavouci (hlavne pri lovu a uteku), ale zvlast v dospelosti se s nimi dalo "domluvit". Jakoby si byly vedome sve jedovatosti. Uz nereagovaly zbrkle jako mladata, ale byla to celkem "rozumna" zvirata, ktera rozhodne nestrasila pri kazde prilezitosti. Sedela si na svoji zakladne a pozorovala deni okolo. Pokud do nich clovek "nestouchal", tak se ani nehly. To ovsem neznamena, ze bych k nim sahala rukou :-O. To nedelam ani v pripade "obycejnych" brachypelm. Pokud Ti jakejkoli pavouk dokaze vyrazit pinzetu z ruky, neco je spatne (ne s pavoukem nebo pinzetou, ale s Tebou). Pokud si chces mermomoci trenovat reflexy, porid si heteropody.

Ahoj, díky. no nevím, moje Phoneutria má v těle cca 4cm, když vykopne nohy , pohupuje se ze strany na stranu a syčí směrem ke mě, moc mírumilovná není :) krvelačná bestie to ale není, to netvrdím ani. na druhou stranu to ale není ale B.vagans a podobně,že? :) punzetu mi vykopla jednou, když si udělala čekárnu u tlejícího sarančete :( jinak to nešlo, nešla bokem ani na postřik vodou, nic, tak jsem jí to bral dlouhou pinz. před tělem a ona udeřila, to je vše. jsem rád, že zmin uješ rychlost, nevím jak P.reidyi, ale fera je rychlá jak prase, doslova, dotkneš se ji, posune se o 2mm, znovu to stejné, a pak jí už jen hledáš :D rychlá je dost. když jsi to chovala tak taky ale velmi dobře víš, co se po kousnutí muže stát, kdyř tě trefí větší jedinec obouma chel...jinak neříkám že je to krv.bestie :)

Jsi si jisty, ze ma ta tvoje fera v terarku dostatek ukrytu? Protoze pokud se tihle pavouci neciti ohrozeni, nestavi se. Pokud mas terarko blbe reseny tak, ze ji pri kazdem otevreni nastves do te miry, ze se stavi do obranne pozice, je mozna na miste zamyslet se, jestli neupravit otevirani terarka nebo nepridat nejake sikminy (ploche kury),listy vetsich umelych rostlin apod., kam by se pavouk mohl pri manipulaci v terarku sam v klidu "uklidit". To, ze do ni pak na oplatku "sijes" proudem vody ji taky asi uplne neuklidni, ze...Nemyslim, ze tohle je dobry postup jak s timhle pavoukem zachazet. Stejne jako by se had nemel drazdit bosou nohou, nemel by se ani pavouk drazdit proudem vody. Jen ho vic nastves. Ukrytem, ve kterem se zvire citi bezpecne ulehcis stres zvireti i sobe.

ale fera je rychlá jak prase

jinak neříkám že je to krv.bestie :)

jsou i rychlejsi pavouci. Kazdopadne - ze vseho cos tu o foneutriich napsal mi prijde, ze z nich delas trochu prizracnou bytost ;-).

neříkám že do ní šiju proudem vody. proč má tady každej tendenci všechno přifukovat? ukrytu má dost, jako ale většina Ph.fera,je na skle hlavou dolu..ale to jen tak . a postřik rozprašovačem jí nijak nevadí, ma já to používám někdy i k tomu, aby se o kousek posunula, což se mi daří.
tak přestan přifukovat co jsem já napsal, a za druhé - přizračnou bytost? pro mě asi jo, hlavně jí miluju a vydržím na ni denně koukat velmi dlouuho. ;-)

Ahoj,
rád bych se zeptal zda někdo odchovává albino atroxe, v inzerci se nic moc nevyskytuje. Za odpovědi děkuji.
PS: Nechtěl jsem zadávat nové téma, tak jsem to vložil sem. Doufám, že nikoho nenamíchnu a pokud ano předem se omlouvám :-)

Jo, durissáci jsou proti atroxům klíďasové, co pokud nemají hlad, tak ani moc nestartují (zato když ho mají, tak vyletí z terárka :-D) a aby zachřestili, to je čék musí dost nakrknout. Mně nejvíc chřestili, když jsem měla mláďata pohromadě a při krmení měla obavu, že jim jinej had sebere kořist.